Sugestie i uwagi

Napoleoński system bitewny
Zwierz
Sergent-Major
Posty: 175
Rejestracja: wtorek, 25 marca 2008, 17:25
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Zwierz »

Testy lekkiej piechoty z nowymi zasadami (ostrzał nękający) wyszły pomyślnie. Lekka piechota ma dodatkowe możliwości, daje sieje wykorzystać. Z drugiej strony nie jest to wystarczająco duża przewaga by zachwiał równowagę. Piechota lekka ma przewagę nad piechotą liniową jeżeli ma pole manewru i jej zadaniem jest wykrwawienie piechoty liniowej. Piechota liniowa jest zdecydowanie bardziej skuteczna w obronie czy zdobywaniu pozycji, szczególnie gdy mamy do czynienia z ograniczonym terenem.
Semper incerti exitus proeliorum sunt
S.Rakowiecki
Appointé
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 12 lipca 2008, 09:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: S.Rakowiecki »

Witam.A to zaskakujący wniosek. Ograniczenia terenowe zwykle dawały przewagę właśnie piechocie lekkiej....We wszystkich odmianach i ...państwach.Pozdrawiam.S
Spieszmy się szanować ludzi tak szybko zapominają ....
Zwierz
Sergent-Major
Posty: 175
Rejestracja: wtorek, 25 marca 2008, 17:25
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Zwierz »

Nie chodzi tu o przeszkody terenowe, które naturalnie dają przewagę piechocie lekkiej, ale o rejon o wysokiej koncentracji wojsk. Gdy po prostu nie ma dość miejsca by rozwinąć tyralierę. Gdy piechota liniowa natrze na bagnety i nie zostanie odrzucona przez ogień tyralier, to tyraliera musi się cofnąć albo zostanie zniszczona przez większą masę wojska. Drugi aspekt to, że piechota lekka nie jest w stanie tak skutecznie wykorzystać swojej siły ognia w szyku rozproszonym jak linia, gdy mamy do czynienia z tej samej szerokości frontem.
Tyraliera poniesie mniejsze straty ale też nie będzie w stanie szybko wyeliminować przeciwnika.
Semper incerti exitus proeliorum sunt
S.Rakowiecki
Appointé
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 12 lipca 2008, 09:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: S.Rakowiecki »

OK.S :*
Spieszmy się szanować ludzi tak szybko zapominają ....
S.Rakowiecki
Appointé
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 12 lipca 2008, 09:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: S.Rakowiecki »

Zwierzu Drogi.Jak postępują prace z modyfikacją systemu? Na ile realne jest np. spotkanie z grupką moich młodych, u mnie w Pracowni choćby w sobotę 20 września?
Mam kłopot z wejściem na strategie.net.pl z laptopa via blueconnect dlatego korzystam z innego ze swoich komputerów stąd ten wątek tak tu trafia. Raleen zna sprawę.Może Wam się uda zgrać terminowo? Urlopy i obciążenia dodatkowe za nami co nieco to moze działajmy zgodnie z ustaleniami dalej.Pozdro,SR Ps:jak "zasady ogólne"? XD
Spieszmy się szanować ludzi tak szybko zapominają ....
Zwierz
Sergent-Major
Posty: 175
Rejestracja: wtorek, 25 marca 2008, 17:25
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Zwierz »

Panie Sławku,
Sobota 20 września to dobry termin. Kolejny raz przechodzę przez zasady i cały czas okazuje się, że o czymś zapomniałem co już z testów wyszło. Do tego w pracy mnie przycisnęło. Do połowy września skończy się u mnie sezon urlopów to będę miał mniej pracy na głowie. A następnie myślę, że co najmniej raz na dwa tygodnie.
Uogólnienie zasad dodaje trochę pracy do tego. Uwzględnienie pancerzy, szczegółowe zasady dla lekkiej piechoty i kawalerii. Z listami armii zostanę przy tych co rozpisałem dotychczas, tylko je uaktualnię do zmian w zasadach. Mam nadzieję, że jak już zacznę się regularnie w pracowni pojawiać to może ktoś ze starszych pomoże mi w opracowaniu kolejnych list armii (Prusy?) do wojen napoleońskich a może też spróbować coś z innych epok.
Pozdrawiam i do zobaczenia.
Semper incerti exitus proeliorum sunt
S.Rakowiecki
Appointé
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 12 lipca 2008, 09:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: S.Rakowiecki »

Witam. OK, co do właczenia "Pruskiego uaktualniacza".Bocian + Rudy Miœ.20 wrzeœnia o 9.00 zaczniemy ."Ustawcie się z Raleenem, może z kimœ jeszcze - jeœli wola.Proszę pomyœleć już o terminie bitwy / nie gry / z XVII wieku.To zapewne RP zmierzy sie z Turkami,Tatarami, może Moskwš.....Obstawiajcie z Raleenem gdzie chcecie być...Pozdro. BDW: zasady ogólne proszę ad Szwadron traktować luŸno, ad XVII wiek - wišżšco.SR
Spieszmy się szanować ludzi tak szybko zapominają ....
S.Rakowiecki
Appointé
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 12 lipca 2008, 09:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: S.Rakowiecki »

Witam. Trochę sorry za te "spec znaczki", ale jak chce się coś "wrzucić" nie będąc w kraju to transmisje ze specjalnymi literkami bywają dowcipne....SR XD
Spieszmy się szanować ludzi tak szybko zapominają ....
S.Rakowiecki
Appointé
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 12 lipca 2008, 09:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: S.Rakowiecki »

Witam. Dziękujemy za pokaz "Szwadronu" w PMiHW.20 września Zwierz - biedny - zdawał egzamin z wszechwiedzy szwadronowej mając wokół siebie dotkliwie głośne ale w pełni pochłonięte akcją mocno nieletnie audytorium. Zbieramy wrażenia, ale już można twierdzić, że rzecz ma w sobie dużo smaczku, podoba się graczom w wieku 9-12 lat, jest przystępna i grywalna. Raleen miał okazję "liznąć" praktycznie akcji w pracownianym XVII wieku. To inny świat. Szkoda , że nie miałem okazji na bliższą pogawędkę z trzecim Gościem. Nieplanowana i zaanonsowana telefonicznie obecność "władzy oświatowej" skutecznie zderegulowała moją wizję drugiej połowy dnia. Cóż: a) sorry; b) wrazenia bilateralnie. Dzięki i pozdro SR XD
Spieszmy się szanować ludzi tak szybko zapominają ....
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Dziękuję również, zarówno ze swojej strony jak i Zwierza. Zwierz jak było widać ostatnio ma zwichnięte nadgarstki od pisania na klawiaturze (sam nie wierzyłem, ale okazuje się, że coś takiego jest możliwe), stąd mniej pisze. System XVII wieczny był interesujący, aczkolwiek zaskoczył mnie w praktyce rozmiar ponoszonych strat. Co do 'Szwadronu' natomiast miło było obserwować w akcji małych strategów, było to dla nas z pewnością nowe doświadczenie. Władza oświatowa przyglądała się nam z pewnym zaciekawieniem, ale ogólnie sprawiała przyjazne wrażenie :) .
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
S.Rakowiecki
Appointé
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 12 lipca 2008, 09:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: S.Rakowiecki »

Potwierdzam 4 października - sobota - od 8 rano w PMiHW dużą bitwę z XVII wieku. Zgodnie z ustaleniami liczymy na obecność + udział w akcji tak Zwierza jak Raleena.
Wspomniana powyżej "śmiertelność" została skorygowana, "przeszła testy" i będzie już w sobotę inna. Siły Rzeczypospolitej pod Panami R versus nawała Turcji,Moskwy, Kozaków i może Tatarów.... pod drugą parą R. Cudzoziemski autorament też się pojawi. Łącznie w bitwie over 10 osób na 40 metrach kwadratowych powierzchni. Teren nastawny, szykowanie we wtorek; w środę siły, zadania, doszkolenie i "kto z kim". Zapraszam i jeśli wola ze znajomymi.... SR XD
Spieszmy się szanować ludzi tak szybko zapominają ....
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Znakomicie, szykuje się niezła bitwa. Mam nadzieję, że do tego czasu ze Zwierzem skoordynujemy plany kto kim itd.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Pierwsza część bitwy w systemie XVII-wiecznym już się odbyła. Krótka relacja tutaj:

http://www.strategie.net.pl/viewtopic.p ... 143#121143

W tamtym wątku proponuję też kontynuować.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
S.Rakowiecki
Appointé
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 12 lipca 2008, 09:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: S.Rakowiecki »

Trwa kolejna akcja w Pracowni na zasadach Szwadronu i z dużym uznaniem można wyrażać się o Zwierzu-autorze systemu. Zainteresowanie jest, udział osób ze składu Pracowni i gości świadczy, że pomysł był trafiony. Ciekawie wygląda funkcjonowanie formacji austriackich,rosyjskich i francuskich w wydaniu skalowym stanowiącym pochodną "dobierania sił" systemem punktowym / sześć formacji po 1000 punktów do dyspozycji w zakresie doboru sił/. Oddziały są maleńkie jak na warunki i możliwości w Pracowni a akcja toczy się pierwszy raz z wykorzystaniem makiet.Całość sympatycznie się prezentuje. Moje tak formułowane wrażenia wynikają z faktu, że w czasie akcji , która rozpoczęła się w sobotę byłem ...pod Waterloo w Belgii i dopiero w poniedziałek 20.10.08 popatrzyłem na pole bitwy i usłyszałem jednostronną relacje od jednego z licznych uczestników gry. Szkoda, że nie robiliście zdjęć, co postaram się już dziś po południu nadrobić. Dziękuję wszystkim zaangażowanym i życzę pomyślnych łowów na makietach - zgodnie z Pracownianą tradycją, szczególnie zaś Zwierzowi, Ralenowi i Kardze. :pom:
Spieszmy się szanować ludzi tak szybko zapominają ....
S.Rakowiecki
Appointé
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 12 lipca 2008, 09:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: S.Rakowiecki »

Trwa kolejna akcja w Pracowni na zasadach Szwadronu i z dużym uznaniem można wyrażać się o Zwierzu-autorze systemu. Zainteresowanie jest, udział osób ze składu Pracowni i gości świadczy, że pomysł był trafiony. Ciekawie wygląda funkcjonowanie formacji austriackich,rosyjskich i francuskich w wydaniu skalowym stanowiącym pochodną "dobierania sił" systemem punktowym / sześć formacji po 1000 punktów do dyspozycji w zakresie doboru sił/. Zauważalna przewaga ( wywalczona) na polu bitwy strony Rosyjskiej ( po 16 turach ) i dość pasywnie ale w dużym porządku na odcinku zbliżających się Austriaków. Prowadzący Austriaków bardzo poprawnie rozprowadził z długiej kolumny swe siły i sprawnie rozmieścił dużą liczbę artylerii. Centrum Francuzów jest ubogie artyleryjsko - tam zdecyduje wynik starć kawalerii. Czy powiedzie się natarcie z zajętych pozycji wyjściowych Austriakom okaże się w "drugim rozdaniu" tj. zapewne dziś lub jutro.Pozdro wszystkim,SR ;')
Spieszmy się szanować ludzi tak szybko zapominają ....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Szwadron”