Francja czy Czechy? Kto największym błaznem II WŚ

Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

viking pisze:Że potrafili sobie wywalczyc jakąs pozycję u sojuszników?Czescy piloci latali na samolotach z czeskimi barwami na skrzydłach , a Polacy w brytyjskich barwach z mikroskopijną szachownicą :!: To kto lepiej zadbał o swoje interesy?
Mówisz o czechosłowackich dywizjonach RAF-u? A mógłbyś wskazać jakieś sylwetki samolotów z oznaczeniami czechosłowackimi na skrzydłach, bo nigdy się z czymś takim nie zetknąłem. Z tego co wiem, wszystkie dywizjony obcokrajowców, działające w ramach struktury RAF-u miały standardowe rafowskie oznaczenia, uzupełniane o drobne elementy narodowe (a i to nie zawsze: np. dywizjon 303 w czasie Bitwy o Anglię miał na Hurricane'ach małe odznaki dywizjonowe, ale żadnych szachownic). Wyjątkiem były chyba tylko dywizjony Wolnych Francuzów, które pod koniec wojny (po lądowaniu w Normandii?) miały francuskie kokardy - ale być może przeszły one już wtedy pod francuskie dowództwo i opuściły RAF.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Nico
Général de Division
Posty: 3838
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 10:50

Post autor: Nico »

viking pisze:Nie chodzi mi o samą decyzje o wojnie,raczej o to ,że mimo szumnych zapowiedzi kraj absolutnie nie był przygotowany w 1939r do konfliktu z Niemcami.
Jak nie był? Były gwarancje brytyjskie i francuskie oraz ich wielkie armie i potężna flota. Połączone siły były wystarczające do zatrzymania Niemców.

Jakby barwy na samolotach decydowały o losach krajów lub wojny to może by to coś znaczyło. Jednak miało to taki sam wpływ na wojne i losy danego kraju jak kąt padania światła do expresu relacji Warszawa - Moskwa w 1939. :wink:

Ja się pytam jak Czechy zadbały o swoje interesy w Monachium 1938? Przypomnieli sobie o nich dopiero malując znaki na samolotach? Śmiechu warte.
Ostatnio zmieniony czwartek, 2 listopada 2006, 21:55 przez Nico, łącznie zmieniany 1 raz.
Niech żyje Napoleon! - wołaj ludzie tkliwy
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

Tez niewiem na ile nie byl...

Nico, i jak z tym tlumaczeniem ? ;)
urodzony 13. grudnia 1981....
Awatar użytkownika
Nico
Général de Division
Posty: 3838
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 10:50

Post autor: Nico »

Tłumaczenie już było, ale skoro nie zrozumiałeś to tym bardziej ja za tego (ani nikt inny) nie może zrobić ;). Wybacz.
Niech żyje Napoleon! - wołaj ludzie tkliwy
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

Tlumaczenie bylo zalosne, a co bardziej
Gozdawa napisal:
Decyzja czeska nie nadaje się do oceniania w kategoriach "zbłaźnienia się" Czechów.
i nie mialo niczego wspolnego z sytuacja.
urodzony 13. grudnia 1981....
Awatar użytkownika
viking
Major en second
Posty: 1113
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:06
Lokalizacja: Białystok

Post autor: viking »

Andy przyznaje,że chyba sie pomyliłem.Spotkałem się z taką wersją o której pisałem,ale niestety w tej chwili nie potrafię znaleść np oznakowań czeskich w ogłoszeniach: http://uslugi.nie-spamuj.eu które potwierdzały by moja wersje.
Ostatnio zmieniony czwartek, 10 kwietnia 2014, 15:09 przez viking, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Gozdawa
Sergent-Major
Posty: 150
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Gozdawa »

Vikingu, czy mógłbys podpowiedziec mi w którym watku na tym forum toczyła się dyskusja o sytuacji na froncie zachodnim we wrześniu 1939 r.

Zebrało sie trochę wątków polemicznych, ale na razie nie mam czasu.
Będzie co może, rób coć powinien (książę Adam Jerzy Czartoryski)
Awatar użytkownika
viking
Major en second
Posty: 1113
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:06
Lokalizacja: Białystok

Post autor: viking »

http://www.taktykaistrategia.pl/forum/v ... 50&start=0


Gozdawo tutaj dyskusja na stronie TiS-u padło tam już wiele przeróżnych argumentów za i przeciw:wink:

Pozatym założę temat na tym forum i tam można będzie jeszcze sobie dopowiedziec ewentualnie.Pozdr.
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

U nas tego watku jeszcze nie bylo ?
urodzony 13. grudnia 1981....
Awatar użytkownika
viking
Major en second
Posty: 1113
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:06
Lokalizacja: Białystok

Post autor: viking »

No własnie nie wiem jakim cudem,ale odzdzielnego tematu chyba nie zakładano.Wydaje mi się,że jednak przewijał się już ten problem w różnych topicach.
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

viking pisze:Andy przyznaje,że chyba sie pomyliłem.Spotkałem się z taką wersją o której pisałem,ale niestety w tej chwili nie potrafię znaleść np oznakowań czeskich które potwierdzały by moja wersje.
Mogłeś mieć na myśli malowanie spitfire'ów, na których czechosłowackie dywizjony RAF-u przeleciały do kraju w 1945 r. Używano ich tam jeszcze przez jakiś czas, zanim nie okazały się "wrogie klasowo" :wink: i z tego okresu mogą pochodzić malowania, o których pisałeś.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia dwudziestolecia międzywojennego i II wojny św.”