Życie codzienne na pancernikach, służba i walka

Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Hauptmann
Posty: 766
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 10:37
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Życie codzienne na pancernikach, służba i walka

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Sorry, jeśli podobny temat istnieje, lecz go nie znalazłem.

Poszukuję wiedzy na temat życia codziennego na wielkich okrętach II wojny światowej. Najlepiej niemieckich, ale inne opcje też byłyby pouczające.
Przede wszystkim chciałbym skupić się na codzienności oficerów i marynarzy, a także bezpośredniej walce, czyli jakie zadania miał powiedzmy artylerzysta czy jak wyglądała konserwacja wież artylerii głównej.

Oczywiście najfajniej byłoby znaleźć literaturę w języku polskim, no ale pewnie jest tego mało. A ja przynajmniej nie namierzyłem.

Z filmów kojarzę japońską produkcję "Yamato" i to chyba tyle. Nie mam zaufania do amerykańskich produkcji, szczególnie takich z tych bardziej epickich lub wręcz superbohaterskich. Nawet o Greyhoundzie (którego nomen omen jeszcze nie widziałem) słyszałem od pasjonatów II wojennej marynistyki raczej negatywne opinie.

Z góry dziękuję.
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: Życie codzienne na pancernikach, służba i walka

Post autor: Ogmios »

Za specjalnie nie pomogę niemniej:
- może jakieś Ospreye o wielkich okrętach?
- Pertek o ile pamiętam, miał jakieś opisy życia na polskich okrętach, typu chrzest morski itp
- z literatury popularnej to HMS Ulysses Alistaira McLeana i https://pl.wikipedia.org/wiki/Brian_Cal ... ie_Trappie
- może jakieś pamietniki?

Na youtubie trochę tego widać, wygooglaj: life on a battleship youtube
Jest też filmowa serial dokumentalny Warship: Life at Sea, ale to akurat o nowoczesnym niszczycielu.

war diary Bismarcka
https://www.kbismarck.com/

war diary USS Colorado, nawet są kawały :lol: ; w zakładkach i linkach obok podejrzewam sporo ciekawostek innych
https://www.history.navy.mil/content/hi ... diary.html
Ostatnio zmieniony piątek, 11 września 2020, 19:01 przez Ogmios, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Biały Vilk
Sous-lieutenant
Posty: 444
Rejestracja: poniedziałek, 23 marca 2009, 22:28
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 36 times
Been thanked: 59 times

Re: Życie codzienne na pancernikach, służba i walka

Post autor: Biały Vilk »

"Pancernik Bismarck" — Burkard Freiherr von Müllenheim-Rechberg
Czytałem parę lat temu i słabo pamiętam. Zdaje się, że mało, ale zawsze coś o życiu codziennym, sporo technikaliów (autor — oficer artylerii na Scharnhorście, potem Bismarcku).
"Zjeżdżaj z drogi, ty gnojku!" - adm. Andrew B. Cunningham z pokładu "Warspite" do dowódcy HMS "Griffin", będącego na linii strzału
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Hauptmann
Posty: 766
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 10:37
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Re: Życie codzienne na pancernikach, służba i walka

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Dzięki za wszystkie odpowiedzi. KBismarck dotychczas wykorzystywałem tylko do szukania wzorów pod malowanie i jakoś nie znalazłem dość inwencji, aby poszukać głębiej :)

"Pancernik Bismarck" — Burkard Freiherr von Müllenheim-Rechberg - brzmi obiecująco.

Jeszcze raz dzięki!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia dwudziestolecia międzywojennego i II wojny św.”