1920 rok - jak Polska przejmowała Pomorze

Awatar użytkownika
TKS
Major
Posty: 1096
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 18:03
Has thanked: 3 times
Been thanked: 228 times

Re: 1920 rok - jak Polska przejmowała Pomorze

Post autor: TKS »

Co nie zmienia faktu że jakoś dużo publikacji na te "trudne" tematy się tworzy...
Nikt nie twierdzi że II RP nie mówiąc już o PRL był święty.
Ale też eksploatacja bogatego w zasoby naturalne (nie tylko węgiel!) regionu to rzecz normalna... I nie ważne w granicach jakiego organizmu państwowego by to było. Zauważ że dzięki tym surowca stopa życia w regionie była jednak wyższa niż np. na takim Mazowszu.
Zobaczymy jak "transformacja energetyczna" przełoży się na nastroje społeczne...
Tu też diabeł w stroju niemieckim na pewno zamiesza...
j1023
Adjudant
Posty: 231
Rejestracja: czwartek, 31 grudnia 2009, 09:47
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 120 times
Been thanked: 47 times

Re: 1920 rok - jak Polska przejmowała Pomorze

Post autor: j1023 »

Karel W.F.M. Doorman pisze: środa, 25 stycznia 2023, 15:56
j1023 pisze: środa, 25 stycznia 2023, 15:46 W ogóle to nie reprezentatywne.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ruch_Auto ... l%C4%85ska
Jak widać poparcie leci w dół.
Jerczyńskiemu ostatnio zabiłem klina. Powiedziałem, że to oni maja do siebie Polaków przekonać. By dostać język regionalny i pewnie status mniejszości. Gość mnie chyba uznał za idiotę, bo zamilkł.
Kaszubi nie fikają, to i mają ;-)
Nie wiem czy zwróciłeś uwagę ale sam wyraźnie dzielisz na Polaków i Ślązaków. Dlaczego Polacy-Ślązacy mają przekonywać Polaków nie Ślązaków?
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10379
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2754 times

Re: 1920 rok - jak Polska przejmowała Pomorze

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

j1023 pisze: środa, 25 stycznia 2023, 16:01 Nie wiem czy zwróciłeś uwagę ale sam wyraźnie dzielisz na Polaków i Ślązaków. Dlaczego Polacy-Ślązacy mają przekonywać Polaków nie Ślązaków?
Ja tylko powielam narrację RAŚ i tych, z którymi "dyskutowałem". Oni nie uważają się za Polaków. Co gorsza Polaków uważają za gorszych od siebie.
Zapytaj Jerczyńskiego czy Gorzelika, kim są. Z nimi akurat gada się normalnie, choć Gorzelik zaczął do mnie podskakiwać, ale mu wytłomaczyłem.
Jerczyński, czego by nie pisał, jest człowiekiem na poziomie.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
j1023
Adjudant
Posty: 231
Rejestracja: czwartek, 31 grudnia 2009, 09:47
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 120 times
Been thanked: 47 times

Re: 1920 rok - jak Polska przejmowała Pomorze

Post autor: j1023 »

Karel W.F.M. Doorman pisze: środa, 25 stycznia 2023, 16:10
j1023 pisze: środa, 25 stycznia 2023, 16:01 Nie wiem czy zwróciłeś uwagę ale sam wyraźnie dzielisz na Polaków i Ślązaków. Dlaczego Polacy-Ślązacy mają przekonywać Polaków nie Ślązaków?
Ja tylko powielam narrację RAŚ i tych, z którymi "dyskutowałem". Oni nie uważają się za Polaków. Co gorsza Polaków uważają za gorszych od siebie.
Zapytaj Jerczyńskiego czy Gorzelika, kim są. Z nimi akurat gada się normalnie, choć Gorzelik zaczął do mnie podskakiwać, ale mu wytłomaczyłem.
Jerczyński, czego by nie pisał, jest człowiekiem na poziomie.
Tylko, że Oni to tacy frustraci co sobie mogą na fejsie lub w knajpie pogadać. Mają taki wpływ na kogolwiek jak Kamraci. W necie głośno, jakiś filmik nakręcą ale ogólnie to plankton.
Awatar użytkownika
TKS
Major
Posty: 1096
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 18:03
Has thanked: 3 times
Been thanked: 228 times

Re: 1920 rok - jak Polska przejmowała Pomorze

Post autor: TKS »

Ja bym nie bagatelizował...
To nie jest przypadek że są inspirowane wszelkie antagonizmy - na wszelkich możliwych liniach...

Tak jak te durne mapki z wynikami wyborów - nałożone na granice rozbiorowe. (Kuriozum totalne - ale tworzone na potrzeby bardzo niebezpiecznej narracji)

A przecież UE narzuca ciągły proces deindustrializacji - co mocno uderzy w Śląsk jako region.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10379
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2754 times

Re: 1920 rok - jak Polska przejmowała Pomorze

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

j1023 pisze: środa, 25 stycznia 2023, 16:12 Tylko, że Oni to tacy frustraci co sobie mogą na fejsie lub w knajpie pogadać. Mają taki wpływ na kogolwiek jak Kamraci. W necie głośno, jakiś filmik nakręcą ale ogólnie to plankton.
Wiem. Dlatego im ciągle wsadzałem kij w szprychy. A to wsadzałem strony o Polakach Ślązakach. A to była kłótnia o Karolinę Piastównę. Bana dostałem za nazwanie Bolka II księcia ziębickiego stryjkiem Bolka II Świdnicko-Jaworskiego ;-)
Ostatnio zmieniony środa, 25 stycznia 2023, 16:23 przez Karel W.F.M. Doorman, łącznie zmieniany 1 raz.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10379
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2754 times

Re: 1920 rok - jak Polska przejmowała Pomorze

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

TKS pisze: środa, 25 stycznia 2023, 16:19 Ja bym nie bagatelizował...
Z germańską fantazją identyczny chwyt jest stosowany wobec Mazurów którym wmawia się, że są odrębnym narodem i że powinni mieć język regionalny.
Tu jednak wychodzi śmiesznie, bo nie wiedzą, że dzisiejsi Mazowszanie to Mazurzy. A mazurska brać rozlazła się po całej Rzplitej i za granice, do państwa Krzyżaków.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10379
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2754 times

Re: 1920 rok - jak Polska przejmowała Pomorze

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

j1023 pisze: środa, 25 stycznia 2023, 16:12 Tylko, że Oni to tacy frustraci co sobie mogą na fejsie lub w knajpie pogadać. Mają taki wpływ na kogolwiek jak Kamraci. W necie głośno, jakiś filmik nakręcą ale ogólnie to plankton.
Teraz się podniecają, bo jeden mundry inaczej wydumał, że dopiero w XVI wieku powstała nazwa Piast. A i to wydumał to Jerzy II książę legnicko-wołowski.
Nie wiem, czy dotarł wyimek z Kroniki Galla ;-), który stworzył legende piastowską.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia dwudziestolecia międzywojennego i II wojny św.”