VIII Pola Chwały (27-29.IX.2013)

Impreza historyczno-wargamingowa odbywająca się co roku w Niepołomicach pod Krakowem w drugiej połowie września.
Awatar użytkownika
Khamul
Lieutenant
Posty: 524
Rejestracja: niedziela, 22 stycznia 2006, 10:33
Lokalizacja: Będzin
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: VIII Pola Chwały (27-29.IX.2013)

Post autor: Khamul »

Razem z Namkiem chyba byliśmy pierwszymi osobami, które pojawiły się na tegorocznych PCh z ekipy planszówkowej (a może Leliwa był wcześniej?). Na pierwszy ogień poszedł Orzeł i Gwiazda – dzięki Anders i Silver za tłumaczenie zasad, rozegrałem tylko 1 etap, ale grało się fajnie. W sumie, to biorąc pod uwagę, jak zakończyła się moja kolejna rozgrywka, trochę później żałowałem, że nie zostałem z Wami dłużej ;).

Na piątek byłem umówiony z Archaniołem i Profesem na Glory II – mieliśmy grać w Chancellorsville, w końcu jednak zagraliśmy w Fredericksburg. Niestety jeden etap… właściwie to dwa… znaczy po pierwszym etapie i katastrofie I korpusu Unii, trudno było mówić o zwycięstwie w grze. Mogę jedynie powiedzieć, iż jako skrzydłowemu Profesa udało mi się przełamać pierwszą linię umocnień, a zagon kawalerii zajął punkty terenowy, dzięki któremu, gdybyśmy go utrzymali do końca rozgrywek, moglibyśmy mówić o naszym moralnym zwycięstwie (i to z Archaniołem – jak to brzmi ;) ). Koło północy zasiedliśmy z Archaniołem do Białej Góry 1620, ale ze względu na zmęczenie zakończyło się na 2 etapie.

Sobota upłynęła mi na testowaniu Krwawych Stepów Krymu, a dokładnie bitwy pod Almą 1854 (relację zdjęciową można znaleźć tutaj: https://picasaweb.google.com/1098984171 ... StepyKrymu), a także przyglądaniu się rozgrywki w Ostrołękę Raleena oraz na rozgrywki w GoG. Natomiast bardzo późny wieczór zakończył się chyba jedną z najprzyjemniejszych rozgrywek w Zimną Wojnę z Namkiem – było tak późno, a my byliśmy tak zmęczeni, że graliśmy na totalnym luzie.

Niedziela to 3 etapy w Białą Górę 1620, którą rozegrałem przeciwko kpt. Bombie, Conradowi i Raleenowi (siła złego na jednego).

Ogólne wrażenia z PCh bardzo pozytywne, naczytałem się w poprzednich latach, jak to mało osób jest na planszówkach, a w tym roku w sobotę w godzinach szczytu, było tak dużo osób, że ciężko było się wydostać z sali. Właściwie to graliśmy w jednej sali, w drugiej salce i jeszcze w… „przedpokoju” ;). Fajnie było poznać osoby, które znam tylko pod nickami na forum, mam nadzieję następnym razem rozegrać jeden etap Ostrołęki z Raleenem, a także jakiś cały scenariusz z Archaniołem, który ponoć jest niepokonany (chociaż chyba Anders w GoG go pokonał…?).

A jeszcze – największe zaskoczenie, to Maciejowice… Zygfryd, pochwaliłbyś się kiedyś wcześniej, że masz premierę gry, że planujesz pokaz gry, bo inaczej chyba planowałbym zakupy na PCh, chyba nawet komuś bym zawiózł Maciejowice do nas, a tak wróciłem do domu z Nothing Gained But Glory, które kupiłem już w piątek (nie żałuję, ale nie wiem czy nie zrobiłbym innych zakupów). Dlatego, życzę wydawnictwie Strategemata trochę zacięcia marketingowego ;).

PS. Jako nieoficjalny fotograf planszówek na PCh donoszę, iż około 50 zdjęć przekazałem Raleenowi, który ma je przebrać i opublikować na Portalu. Starałem się zrobić zdjęcia wszystkim rozgrywkom, ale nie zawsze mi się to udawało.
strategie23pal - Sekcja Gier Strategicznych im. 23. Pułku Artylerii Lekkiej
Ośrodka Kultury w Będzinie
http://strategie23pal.blogspot.com/
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: VIII Pola Chwały (27-29.IX.2013)

Post autor: Samuel »

Ja także bardzo chciałbym podziękować Organizatorom, tym bardziej, że poniekąd drobną część ich roboty widziałem "od wewnątrz". Sam byłem na tegorocznych Polach Chwały rozdwojony - od piątku 14.00 do soboty 15.00 zajmowałem się "swoją" częścią konferencji, a konkretnie panelem "Stres pola walki od epoki przednowoczesnej po dzień dzisiejszy". Ta część była wręcz nadspodziewanie udana, ale też niejako poza głównym nurtem imprezy, nie będę więc oczywiście o niej tutaj pisał.
Od 15.00 w sobotę starałem się twardo uczestniczyć w rozgrywkach, co nie do końca mi się udawało. Jednakże troje studentów naszej Sekcji Gier Historycznych, a mianowicie Pani Dominika, Pan Kajetan i Pan Maciej aktywnie uczestniczyli w sobotnich i, w wypadku Pana Kajetana, w niedzielnych rozgrywkach, ponadto udało mi się wreszcie przywabić grupę harcerzy z 5 KDH "Piorun", w szczytowym momencie było ich bodaj więcej niż trzeba do obsady 12-osobowej "Drugiej Wojny Punickiej". Dobrze to rokuje na przyszłość krakowskim rozgrywkom, może będziemy mieć z kim grać na starość ;) Ja sam jednak rozegrałem tylko jedną partię w "Drugą Wojnę Punicką" i trzy w "2 di Maio", nie rozegrałem też jednej partii VQ, zakończonej po pierwszym etapie. W niedzielę nie grałem, natomiast poczyniłem nabytki (3 książki, 1 gra). W tymże czasie Anders z Kajetanem rozegrali "Guns of Gettysburg", które rokują na kolejny przebój w naszym lokalnym środowisku (o ile któryś krakowski centuś wysupła pieniądze na ten szczytny cel ;) ).
Nowością z naszej strony było też stoisko Pana Konrada Kochela z grami tradycyjnymi (Egipcjan, Wikingów i Majów), rozłożone przed wejściem do naszych sal.
Niestety, jest prawdą, że w kontraście do zatłoczonych sal z planszówkami sale figurkowe wydawały się jakby pustsze, na niższą liczbę rekonstruktorów byłem przygotowany. Mam nadzieję, że uda nam się przezwyciężyć te "przejściowe trudności" - piszę "nam", bo na pewno chcę włączyć się w organizację kolejnych Pól, acz do ustalenia, w jakim charakterze. A teraz czas na wznowienie działalności Sekcji Gier Historycznych po wakacyjnej przerwie (pierwsze spotkanie 11 października) i rozpoczęcie organizacji krakowskich manewrów, liczę, że jeszcze przed końcem roku.
Awatar użytkownika
Raubritter
Padpałkownik
Posty: 1467
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:14
Lokalizacja: Miasto Stołeczne Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: VIII Pola Chwały (27-29.IX.2013)

Post autor: Raubritter »

I ja tradycyjnie dołączam się do tradycyjnych podziękowań dla organizatorów i współuczestników. Towarzystwo było zacne, a zabawa - przednia (szczególnie piątkowy HIS :-) ). Poza tym miałem okazję zagrać w Sukcesorów, Struggle of Empires, Orła i Gwiazdę oraz - po raz pierwszy - Smutę. Gra sprawia dobre wrażenie. Nie jest to może przebłysk geniuszu, ale - przynajmniej na pierwszy rzut oka - solidna propozycja, do której kiedyś jeszcze chciałbym wrócić.

Co do wrażeń natury ogólnej - jama planszówkowców faktycznie prezentowała się okazale, szczególnie na tle skromniejszej niż zwykle reprezentacji figurkowców. Mam też wrażenie, że rekonstruktorzy dopisali słabiej niż rok temu. Ale nic to, i tak było fajnie i mam nadzieję, że za rok będzie jeszcze fajniej :-)
A gdybym był strategiem,
Nad planszą w klubie szalał,
To co byś powiedziała,
Czy coś byś przeciw miała?
Awatar użytkownika
Indar
Błędny rycerz
Posty: 1088
Rejestracja: piątek, 5 maja 2006, 20:08
Lokalizacja: Łomża
Kontakt:

Re: VIII Pola Chwały (27-29.IX.2013)

Post autor: Indar »

Ja również w imieniu ekipy łomżyńskiej dziękuję za przyjęcie. Pomimo tego że jestem zapalonym rekonstruktorem to na PCh przyjechałem celowo na planszówki, i nie za bardzo chciało mi się nawet chodzić do rekonstruktorów.
Mam dosyć własnych imprez, poza tym jakoś odchodzimy od imprez "publicznych" na rzecz prywatnych, zamkniętych. A na dodatek, jak mam być szczery to strasznie dużo było "rekocepelii". Ale ze mną o rekonstrukcji nie powinno się rozmawiać, ponoć jestem w tym temacie skrajny.

Jestem bardzo zadowolony, bardzo dziękuję Leliwie za wytłumaczenie zawiłości "Sukcesorów", kpt. Bombie i koledze którego imienia zapomniałem za cierpliwość przy tłumaczeniu rozgrywki "Guns of Gettysburg". Swoją drogą gra wskoczyła na moją listę "must have".
Niby byłem tam od nocy piątek/sobota a nie zdążyłem zobaczyć wszystkiego, no i szkoda że nie zdążyłem porozmawiać dłużej z Raleenem, ale przyjdzie jeszcze czas.
Pewnie do zobaczenia za rok.
http://www.freha.pl - Forum Rekreacji Historycznych
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: VIII Pola Chwały (27-29.IX.2013)

Post autor: Raleen »

Relacja z konwentu na Portalu Strategie (gry planszowe):

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=123
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: VIII Pola Chwały (27-29.IX.2013)

Post autor: AWu »

Fajne fotki.
Ale Silver mało podobny do Guya z G :>

A łysej ekipy z Łomży to można się przestraszyć :>
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: VIII Pola Chwały (27-29.IX.2013)

Post autor: Silver »

Starość nie radość - akurat zamierzałem zmienić swego avatara i stało się; na pamiątkę Niepołomic.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: VIII Pola Chwały (27-29.IX.2013)

Post autor: Darth Stalin »

A ja mam takie pytanie - co to za cudo:
wieloosobowa gra o II wojnie punickiej, autorstwa Philipa Sabina (zagrać w nią może do 12 osób).
kto ją ma, skąd i gdzie ją można nabyć/zrobić?
Awatar użytkownika
RyTo
Major
Posty: 1165
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 22:14
Lokalizacja: Kraków

Re: VIII Pola Chwały (27-29.IX.2013)

Post autor: RyTo »

Gra obecna na PC była w języku polskim - a Philip Sabin raczej nie udostępniał swoich gier w tej wersji językowej :)

Podziękowania za fajną imprezę, z której możemy korzystać i świetnie się bawić. Nie grałem w tym roku w Wielkie Bitwy Aleksandra (GBoA). Ludzi dręczyłem natomiast "Chariots of Fire" i bitwami epoki brązu. Gość ze Zjednoczonego Królestwa to mój znajomy, któremu Pola Chwały podobały się na tyle, aby zaznaczyć tą imprezę w kalendarzu na przyszły rok.

Grałem tylko w Sukcesorów, Rydwany i Band of Brothers. Jeśli kiedykolwiek stworzona zostanie planszówkowa wersja bitwy starożytnej "na silniku" Guns of Gettysburg - ten krakowski centuś wysupła na nią pieniądze. Epoka napoleońska, amerykańska wojna domowa? Nie widzę tam Greków :) (może nie widać ich tam w tej "frytkowej" skali?)
As-tu le cauchemar, Hoffmann?
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: VIII Pola Chwały (27-29.IX.2013)

Post autor: AWu »

RyTo pisze: Grałem tylko w Sukcesorów, Rydwany i Band of Brothers. Jeśli kiedykolwiek stworzona zostanie planszówkowa wersja bitwy starożytnej "na silniku" Guns of Gettysburg - ten krakowski centuś wysupła na nią pieniądze. Epoka napoleońska, amerykańska wojna domowa? Nie widzę tam Greków :) (może nie widać ich tam w tej "frytkowej" skali?)

Byłaby bosko.
Ale nie wiem czy bitwy z epoki się nadają na ten silnik.. ;(
Awatar użytkownika
Indar
Błędny rycerz
Posty: 1088
Rejestracja: piątek, 5 maja 2006, 20:08
Lokalizacja: Łomża
Kontakt:

Re: VIII Pola Chwały (27-29.IX.2013)

Post autor: Indar »

AWu pisze: Byłaby bosko.
Ale nie wiem czy bitwy z epoki się nadają na ten silnik.. ;(
Powiedzmy że będą strzelać z katapult zamiast dział ;)
http://www.freha.pl - Forum Rekreacji Historycznych
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: VIII Pola Chwały (27-29.IX.2013)

Post autor: AWu »

A nie, to akurat znaczenie ma niewielkie.
Ale już na przykład strata w efektywności falangi po odparciu jakichś patałachów z dzidami raczej nie będzie postępować tak jak strata skuteczności grenadierów gwardii. A zasymulować starcia falangi z legionem na równym w ogóle będzie ciężko.
Chodzi mi o znacznie większa różnorodność sposobu prowadzenia walki i jej wyników. To nie jest wbrew pozorom tak łatwo przekładalny system.
Awatar użytkownika
Dajmiech
Adjudant-Major
Posty: 303
Rejestracja: sobota, 21 lipca 2007, 21:50
Has thanked: 25 times
Been thanked: 11 times

Re: VIII Pola Chwały (27-29.IX.2013)

Post autor: Dajmiech »

I ja dołączam się do tradycyjnych podziękowań dla organizatorów i współgraczy (zwłaszcza Petru). Żałuję, że mogłem być tylko pół dnia, ale za to wykorzystałem ten czas, pod względem growym, tak intensywnie jak tylko się dało ;)
woytas
Caporal-Fourrier
Posty: 92
Rejestracja: poniedziałek, 7 stycznia 2013, 01:09

Re: VIII Pola Chwały (27-29.IX.2013)

Post autor: woytas »

Raleen pisze:Relacja z konwentu na Portalu Strategie (gry planszowe):

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=123
Ostatnie zdjęcie jest podpisane ''Dos de Maio''. Powinno chyba być ''Dos de Mayo''
Namek
Adjudant-Major
Posty: 308
Rejestracja: środa, 22 września 2010, 19:31
Lokalizacja: Pszczyna
Has thanked: 1 time
Been thanked: 14 times

Re: VIII Pola Chwały (27-29.IX.2013)

Post autor: Namek »

Również chciałbym podziękować organizatorom jak i pozostałym współgraczom za świetnie spędzony weekend.
W zeszłym roku byłem na Polach Chwały jednak wraz ze znajomymi nie-graczami tak więc nie mogłem sobie pozwolić na radosne granie ( czego bardzo żałowałem) a czas spędziliśmy głównie na oglądaniu rekonstrukcji.
W tym roku przyjechałem już w pełni nastawiony na granie i bardzo mi się podobało, na tyle że postaram się w miarę możliwości imprezę wpisać w coroczny harmonogram :).

Tak w wielkim skrócie o rozgrywkach:

Piątek przy grach rozpoczął się i skończył dla mnie przy Orle i Gwieździe, z początku grając bolszewikami na południowym froncie a po odłączeniu się Andersa i Khamula objąłem dowodzenie nad całą siłą Armii Czerwonej. Z początku dostawałem mocnego łupnia na południu do tego Konarmia Budionnego pojawiła się najpóźniej jak się dało :). W drugim etapie po już w pełni odświeżeniu sobie zasad i wzmocnieniu, sytuacja stopniowo zaczynała się poprawiać na froncie południowym aby w końcu przerodzić się w zdecydowane spychanie i gnębienie sił polskich. Natomiast na północy Anders zostawił mi front w wyjątkowo korzystnej sytuacji dla czerwonych tak więc potem jedynie pozostało mi kontynuować jego dzieło.
W sobotę wraz z Silverem przerwaliśmy rozgrywkę pod koniec piątej tury stwierdzając że zwycięstwo Bolszewików jest raczej nieuniknione a jako że zebrała się grupa do zagrania w Smutę to nie ma co tracić czasu na już przesądzoną rozgrywkę.
W Smutę niestety udało się zagrać jedynie jedną z ośmiu tur. Po jednej turze trudno wydawać oceny ale zgodził bym się z opinią Raubrittera, gra głowy nie urywa ale jest ciekawa i w przyszłości chętnie bym znów do niej zasiadł.
Następnie przyszła kolej na poznanie i zagranie w Wellingtona jako Hiszpania a potem Bohaterów Wyklętych, swoją drogą podziękowania należą się Silverowi za tłumaczenie zasad i wprowadzenie we wszystkie trzy tytuły tego dnia. Już w nocy przyszła kolej na specyficzną tak jak wspominał Khamul na pełnym lajcie partyjkę w Zimną Wojnę :) Na zakończenie tuż przed pójściem spać zdążyłem jeszcze poznać i zagrać w Condottiere.
Na zakończenie pobytu w Niepołomicach zagrałem jeszcze z Marconem w dość ciekawą i zaciętą potyczkę w Zimną Wojnę.

Jedynie trochę szkoda że przed przyjazdem poza Orłem i Gwiazdą nie udało się umówić na konkretne rozgrywki i w sobotę to tak bardziej grało się z doskoku i na spontana ale przynajmniej poznałem parę ciekawych gier.

Trzymam kciuki za Samuela i będę wyglądał daty drugich Krakowskich Manewrów również mając nadzieje że uda się jeszcze w tym roku :).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Konwent POLA CHWAŁY”