VIII Pola Chwały (27-29.IX.2013)

Impreza historyczno-wargamingowa odbywająca się co roku w Niepołomicach pod Krakowem w drugiej połowie września.
Awatar użytkownika
Indar
Błędny rycerz
Posty: 1088
Rejestracja: piątek, 5 maja 2006, 20:08
Lokalizacja: Łomża
Kontakt:

Re: VIII Pola Chwały (27-29.IX.2013)

Post autor: Indar »

Czy będzie problem jak dotrzemy pożną nocą z piątku na sobotę? Trochę daleko z tej Łomży, a wyjeżdżamy dopiero po wyjściu z kieratu.
Ktoś nas wpuści czy mamy sami oknem wchodzić? :)
http://www.freha.pl - Forum Rekreacji Historycznych
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Re: VIII Pola Chwały (27-29.IX.2013)

Post autor: Raleen »

Raczej nie powinno być problemu. Na zamku koledzy będą grali najprawdopodobniej do 1-szej w nocy. Rok temu w piątek skończyło się po 2-giej. A w szkole też są przygotowani, w razie czego się dobijajcie. Także, w razie problemów, recepcja na zamku działa całodobowo (z zewnątrz zamku wchodzi się od strony parkingu).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raubritter
Padpałkownik
Posty: 1467
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:14
Lokalizacja: Miasto Stołeczne Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: VIII Pola Chwały (27-29.IX.2013)

Post autor: Raubritter »

Głupie pytanie - w piątek gramy już na zamku, czy w szkole, tak jak rok temu?
A gdybym był strategiem,
Nad planszą w klubie szalał,
To co byś powiedziała,
Czy coś byś przeciw miała?
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5300
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 256 times

Re: VIII Pola Chwały (27-29.IX.2013)

Post autor: Leliwa »

W kawiarni Bona o ile dobrze pamiętam. A ja pilnuję stuffu i robię za Białą Damę.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Raubritter
Padpałkownik
Posty: 1467
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:14
Lokalizacja: Miasto Stołeczne Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: VIII Pola Chwały (27-29.IX.2013)

Post autor: Raubritter »

No to pięknie. Dzięki!
A gdybym był strategiem,
Nad planszą w klubie szalał,
To co byś powiedziała,
Czy coś byś przeciw miała?
Awatar użytkownika
Petru Rares
Capitaine
Posty: 821
Rejestracja: poniedziałek, 1 czerwca 2009, 22:37
Lokalizacja: Bełchatów/Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times

Re: VIII Pola Chwały (27-29.IX.2013)

Post autor: Petru Rares »

Jakby co to zjawię się w piatek ok. 21, lub jak sie da trochę wcześniej, niestety podobnie jak koledzy z Łomży jadę dopiero po tyrce.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Re: VIII Pola Chwały (27-29.IX.2013)

Post autor: Raleen »

Moi Drodzy, jestem już w Krakowie, a niebawem będę w Niepołomicach. Gdyby były jakieś problemy natury organizacyjnej, dzwońcie (Jarek i wiele innych osób z forum ma do mnie numer - jak by ktoś z uczestników nie miał namiarów). Do zobaczenia na imprezie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Re: VIII Pola Chwały (27-29.IX.2013)

Post autor: Raleen »

Powoli wracam do życia po tych, kolejnych już, Polach Chwały... Niedługo pojawi się obszerniejsza relacja ze zdjęciami.

Chciałbym podziękować wszystkim, którzy byli na tegorocznej imprezie. Jeśli chodzi o planszówki, pojawiło się sporo osób. Z graczy zajmujących się głównie figurkami byli m.in. Paweł Kur oraz Cisza i Yori. Były także rozgrywki ligowe DBA i podsumowanie tego sezonu ligi.

Najlepiej wypadły w tym roku planszówki - pod wieloma względami udało nam się optymalnie zorganizować spotkanie. Granie było w jednym miejscu, bez przenosin, można było grać całą noc. Z drugiej strony lokalizacja też była dobra, blisko dziedzińca i recepcji hotelu zamkowego. Dobrze oznaczyliśmy miejsce gdzie zlokalizowane są gry planszowe (choć za rok można to zrobić jeszcze lepiej), tak że byliśmy z dziedzińca najbardziej widoczni.

Jednak przede wszystkim cieszy mnie, że pojawiło się całkiem sporo osób, a także nowe (a czasami znane mi tylko z internetu) postacie. Zwłaszcza miło mi było poznać Indara, który przybył do Niepołomic aż z Łomży. Byli też harcerze i studenci z koła historyków UJ. Zajrzało również do nas trochę gości, w tym pan recepcjonista z hotelu, który jak się dowiedziałem podczas rozmowy miał pewne doświadczenia z grami Dragona.

Osobiście najbardziej cieszę się z tego, że udało mi się przeprowadzić pokazową rozgrywkę w moją "Ostrołękę 1831", choć niestety zostałem tego roku przytłoczony sprawami organizacyjnymi imprezy, przez co rozpoczęła się ona dopiero wieczorem. Chciałbym tutaj szczególnie podziękować Petru Raresowi, za cierpliwość, zarówno jeśli chodzi o zapoznanie się z zasadami gry, jak i później podczas rozgrywki. Grę zobaczyło wielu graczy i grafika w zdecydowanej większości chyba się spodobała (choć pojawiały się uwagi szczegółowe). Ale o tym pozwolę sobie w osobnym wątku o pokazie.

W niedzielę pograłem też trochę w scenariusz przedstawiający bitwę pod Białą Górą w systemie Musket & Pike. Dziękuję Khamulowi, Kpt. Bombie i Konradowi z Fortu Gier za wspólną rozgrywkę.

Z innych atrakcji, wartych uwagi, wspomnę niezapowiadaną wcześniej premierę gry "Maciejowice 1794" (tzn. ja wiedziałem o niej z wyprzedzeniem mniej więcej tygodniowym) wyd. Strategemata.

Dziękuję również wszystkim za ciekawe dyskusje.

Niestety generalnie ta edycja imprezy upłynęła dla mnie pod znakiem rozwiązywania problemów rekonstruktorów i na innych sprawach organizacyjnych. Ale czasami tak to bywa, a tym też ktoś musi się zająć.

Z powyższego powodu niewiele jestem w stanie powiedzieć o tym jak wypadły rekonstrukcje. Dowódców kolejnych grup rekonstrukcyjnych widywałem w tym roku głównie zza biurka. Wiem, że było skromniej niż rok temu, a także, że rekonstrukcja drugowojenna posypała się, m.in. za sprawą rezygnacji w niedługim okresie przed imprezą jednego z członków Zarządu Stowarzyszenia, który koordynował rekonstrukcje XX-wieczne (najliczniej obsadzone). Z kolei podczas samej imprezy grupy nie mogły się porozumieć co do wspólnego pokazu (o powodach nie będę się szerzej wypowiadał).

Do zobaczenia za rok, a w międzyczasie na innych imprezach i spotkaniach.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: VIII Pola Chwały (27-29.IX.2013)

Post autor: Silver »

Po raz pierwszy od lat miałem całą niedzielę przeznaczoną na oglądanie pokazów ale zostało to zepsute bo mimo dokładnych zapowiedzi w tym dniu co i gdzie będzie można zobaczyć to potem było przesunięte czasowo i bardzo żałuje że niestety nie zobaczyłem licznych legionistów z ich dzikszymi przeciwnikami a także wojsk Unii bo ich pokazy odbyły się wcześniej. Dodatkowo pokazy Prusaków z ich bardzo sympatycznym i zaskakującym dowódcą zostały właściwie przerwane, bo z pobliskiego hipodromu zaczęły wydobywać się odgłosy wybuchów i strzałów i prawie cała publiczność poleciała na to jak na lep, a nie było tam wg mnie na co patrzeć. Wiele hałasu o nic.
Awatar użytkownika
duc de Fort
Capitaine
Posty: 843
Rejestracja: sobota, 21 stycznia 2012, 18:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: VIII Pola Chwały (27-29.IX.2013)

Post autor: duc de Fort »

Było super! I znaleźliśmy nowe zastosowanie dla fortepianu. W sumie teraz sobie uświadomiłem, że fortepian i FortGier mają sporo wspólnego także w nazwie :D
Podziękowania dla Raleena za zorganizowanie całej imprezy. Dla wszystkich pozostałych za wspaniałe towarzystwo. Było wyraźnie więcej osób, niż rok temu. Oby ten trend się utrzymał, bo impreza tego warta :)
FortGier.pl - najlepszy sklep z wojennymi grami planszowymi
Awatar użytkownika
Yori
Praefectus Praetorio
Posty: 1696
Rejestracja: piątek, 28 listopada 2008, 19:09
Lokalizacja: Warszawa man! Złu mówi zawsze: no pasaran!

Re: VIII Pola Chwały (27-29.IX.2013)

Post autor: Yori »

Byłem pierwszy raz na Polach Chwały (w tym roku o dziwo nie urodziło mi się żadne dziecko :D) i wiem na pewno, że za rok też pojadę. Było w pytkę! Dziękuję organizatorom, wszystkim graczom, reenactorom, współbiesiadnikom i paniom ze sklepów monopolowych oraz obsłudze okolicznych knajp. Dziękuję Fromholdowi za browar, który mi postawił, za rok się zrewanżuję. Raleena przepraszam za chrapanie w nocy, w przyszłym roku też będę chrapał :D

Było naprawdę super, do zobaczenia na kolejnych PCh!
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: VIII Pola Chwały (27-29.IX.2013)

Post autor: Fromhold »

Yori pisze: Dziękuję Fromholdowi za browar, który mi postawił, za rok się zrewanżuję.
Spoko Piotrze, mam nadzieję, że w przyszłym roku też uda mi się przyjechać. ;)
Trochę się wahałem czy to w ogóle Ty :)
Impreza bardzo fajna, zwłaszcza pod względem towarzyskim i zakupów książkowych, z trudem udało mi się dopiąć plecak po wizycie na stoiskach księgarni. Świetnym pomysłem było wystawienie zasobów Napoleona V ;) . Taka impreza bez takiej literatury dostępnej od ręki to już nie to samo.
Wielkie podziękowania dla Raleena za wspaniały prezent !!!
Choć w mojej ocenie raczej słabo zasłużony :oops:
O ile zdrowie dopisze, do zobaczenia za rok !
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Yori
Praefectus Praetorio
Posty: 1696
Rejestracja: piątek, 28 listopada 2008, 19:09
Lokalizacja: Warszawa man! Złu mówi zawsze: no pasaran!

Re: VIII Pola Chwały (27-29.IX.2013)

Post autor: Yori »

Fromhold pisze: Trochę się wahałem czy to w ogóle Ty :)
Też bym się zawahał! Na forum to Yori kulturalny, interpunkcja i te sprawy. A na PCh to wódeczka, piweczko i z czupryny się kurzy!

Dr Jeckyll i mr Hyde :lol:
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Re: VIII Pola Chwały (27-29.IX.2013)

Post autor: Raleen »

Fromhold pisze:Wielkie podziękowania dla Raleena za wspaniały prezent !!!
Choć w mojej ocenie raczej słabo zasłużony :oops:
Jak najbardziej zasłużony, i to jeszcze mało z mojej strony.
Ale cieszę się, że trafia w dobre ręce :).
Miło się też było zobaczyć, i że rzuciłeś okiem na "Ostrołękę 1831", jak to wszystko wyszło.
Yori pisze:Raleena przepraszam za chrapanie w nocy, w przyszłym roku też będę chrapał :D
Yori, chrapanie mnie jeszcze tak nie dobijało jak nocne Polaków rozmowy prowadzone piętro niżej około godz. 3-4 nad ranem ;).

Co do różnych rzeczy, które działy się na Polach Chwały, bo wspomniałem do tej pory głównie te związane bardziej z naszą ekipą (szeroko rozumianą), a przecież na tym świat się nie kończy...

Był tradycyjnie Wargamer, ponoć w tym roku słabiej obsadzony (Sosna, którego przypadkowo napotkałem, trochę mi się wyżalił w piątek wieczór). Kadzik, choć przemęczony, dzielnie trzymał się nad stolikiem z OiM, choć jak ktoś mi mówił, w pewnym momencie miał minę bardzo znużonego i znudzonego człowieka (ale nie rozwijajmy tematu - wszak odpowiedzialne czynniki na Wargamerze też czytają to forum ;)).

Również tradycyjnie były pracownie STRATEG i GROT. W sali Jagiellońskiej grali Paweł Kur i Cisza, a także Darek Korcala, który m.in. prezentował swój system "Tombstone". Obok widziałem również czakiego i Wookusha oraz Pumbę. Poza tym sali dopełniali pojedynczy przedstawiciele starej gwardii figurkowej z Małopolskiej Grupy Wargamingowej. W sali Freskowej było zupełnie pusto - brak Oddziału Ósmego był przez to więcej niż widoczny. W sali Rycerskiej był w zasadzie tylko Greebo z DBA, dzięki czemu miał całą dużą salę dla siebie. W Skarbcu ulokowali się chłopaki z Tarnowa (pod wodzą Borsuka) z makietą drugowojenną.

W podziemiach odbywał się turniej OiM, mimo wszystko słabiej obsadzony w porównaniu z tym co kiedyś i z tegorocznymi planami (szczegółowy harmonogram imprezy przewidywał wręcz najazd graczy OiM i impreza była na to przyszykowana pod względem logistycznym). Poza turniejem OiM piwnice świeciły pustkami. Nie było np. graczy z Bochni z systemem morskim Micronauts, w który grali na poprzednich edycjach imprezy. Spotkałem jedynie Rafała Kucharzyka, z którym odświeżyłem kontakt wspominając mu o szykowanej u nas za pośrednictwem forum rozgrywce (organizowanej przez Xardasa), tak że mam nadzieję, iż uda się rozwinąć kontakty i wyniknie z tego coś pozytywnego.

Nowością i strzałem w dziesiątkę było ulokowanie stoiska wydawnictwa Napoleon V w korytarzu między salami Rycerską a Akustyczną.

Wspomnę też o konferencji naukowej, a właściwie trzech konferencjach. W tym jeden panel prowadził Samuel. Tutaj muszę przyznać, że nieoczekiwanie dla siebie wypatrzyłem wśród prelegentów na jeden z paneli dr. hab. Macieja Trąbskiego, autora m.in. "Armii Wielkiego Księcia Konstantego". Niestety trochę pomylono go w wykazie, bo z tego co pamiętam figurował tam jako Marcin Trąbski i był podpisany jako dr bez "hab.", co razem, ze zrozumiałych względów, może budzić irytację. Ja rozpoznałem go dzięki temu, że na tylnej okładce książki o armii Konstantego jest jego zdjęcie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: VIII Pola Chwały (27-29.IX.2013)

Post autor: kadrinazi »

Raleen pisze:Kadzik, choć przemęczony, dzielnie trzymał się nad stolikiem z OiM, choć jak ktoś mi mówił, w pewnym momencie miał minę bardzo znużonego i znudzonego człowieka (ale nie rozwijajmy tematu - wszak odpowiedzialne czynniki na Wargamerze też czytają to forum ;)).
Spoko, czynniki mają już pełną dokumentację fotograficzną - miny znużonego i znudzonego to przy nich nic :)
Kontakt tylko na maila
ODPOWIEDZ

Wróć do „Konwent POLA CHWAŁY”