XVI Pola Chwały (23-25.IX.2022)

Impreza historyczno-wargamingowa odbywająca się co roku w Niepołomicach pod Krakowem w drugiej połowie września.
Bolid
Caporal-Fourrier
Posty: 92
Rejestracja: piątek, 27 września 2019, 21:22
Has thanked: 68 times
Been thanked: 25 times

Re: XVI Pola Chwały (23-25.IX.2022)

Post autor: Bolid »

Man of Lowicz (dawniej Lauenburg) pisze: poniedziałek, 26 września 2022, 11:12 Trochę żałuję, że nie próbowałem bardziej namówić Kolegów do mojego "Złotego Środka" - cóż, mam wielką nadzieję, że uda się to może na Strategosie.
Przyznaję, nie wiem, co to jest ten "Złoty Środek". Z całego wywodu domyślam się, że Europy Przed Renesansem nie udało się przetestować?

Jestem ciekaw tego projektu.
Awatar użytkownika
Man of Lowicz (dawniej Lauenburg)
Lieutenant
Posty: 514
Rejestracja: środa, 10 lutego 2016, 01:06
Has thanked: 192 times
Been thanked: 117 times

Re: XVI Pola Chwały (23-25.IX.2022)

Post autor: Man of Lowicz (dawniej Lauenburg) »

Bolid pisze: poniedziałek, 26 września 2022, 12:05
Man of Lowicz (dawniej Lauenburg) pisze: poniedziałek, 26 września 2022, 11:12 Trochę żałuję, że nie próbowałem bardziej namówić Kolegów do mojego "Złotego Środka" - cóż, mam wielką nadzieję, że uda się to może na Strategosie.
Przyznaję, nie wiem, co to jest ten "Złoty Środek". Z całego wywodu domyślam się, że Europy Przed Renesansem nie udało się przetestować?

Jestem ciekaw tego projektu.
Złoty Środek to "Aurea Mediocritas" po Polsku, czyli owszem, Europa Środkowa u progu renesansu. Owszem, niestety, nie udało się jej przetestować.
Patriae Commodis Serviens - Być Ojczyźnie pożytecznym (Dewiza Prymasowskiego Miasta Łowicza).
Awatar użytkownika
dbj
Capitaine
Posty: 847
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:09
Lokalizacja: Muszyna
Has thanked: 269 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: XVI Pola Chwały (23-25.IX.2022)

Post autor: dbj »

Podziękowania dla organizatorów i uczestników - miło było zobaczyć starych znajomych i stwierdzić, że się nie zmieniają ;)

Jak dla mnie, Pola Chwały upłynęły pod znakiem "Flying Colors". Z Maciejem rozegraliśmy scenariusz "Cape St. Vincent 14 February 1797", w który bardzo chciałem zagrać. Moje przypuszczenia, że w grze Brytyjczykom będzie bardzo trudno powtórzyć historyczny sukces, raczej się potwierdziły.
Z Tomkiem, szkoleniowo zagraliśmy, w "nieśmiertelny" ostatnimi czasy, scenariusz "Cape Ortugal 4 November 1805". O tyle ważna była dla nas ta rozgrywka, że umawialiśmy się na nią od ponad roku i w końcu się udało.

Cenne dla mnie były rozmowy z obecnymi na sali autorami gier, szczególnie z Markiem Piwońskim - współautorem gier "Chocim. Potęga husarii" i "Trzecie Powstanie 1921", a także ze Sławomirem Łukasikiem - mowa była o jego najnowszej grze "Bitwa nad Wkrą 1920" oraz o planowanych grach. Zaś w piątkową noc grałem z Ryszardem Kitą w... "Chocim. Potęga husarii". Raleen odkrył ciekawe combo kart, które jednak nie uchroniły RON od minimalnej porażki w negocjacjach.
Nie ma idealnych systemów, są tylko takie, które akceptujemy bardziej lub mniej.
Autor nieznany, przełom XX i XXI wieku.
tomig
Caporal
Posty: 69
Rejestracja: wtorek, 17 grudnia 2019, 20:03
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 58 times
Been thanked: 41 times

Re: XVI Pola Chwały (23-25.IX.2022)

Post autor: tomig »

Ja również dołączam się do podziękowań.
Dla organizatorów, za zapewnienie dwóch nastrojowych i klimatycznych sal do gier, za umożliwienie skorzystania z posiłków oraz noclegu, jak również o dbanie o szereg szczegółów i ciągłe czuwanie nad prawidłowym przebiegiem imprezy.

Dla Kamila "John - a Addison - a" za grę w D-Day and Beyond, Racławice 1794 oraz Desert Rats, za zachęcenie, umożliwienie oraz doprowadzenie do rozegrania D-Day and Beyond. Rzeczywiście świetna pozycja, warto było zaufać w dokonany przez niego wybór, podjąć trud i zapoznać się z instrukcją.

Dla Krzysztofa "Kristo" za grę w "Ostrołękę 16 lutego 1807r." Za grę do końca oraz grę fair-play.

Dla Pawła dbj - a za "Flying Colours". Na zapoznanie z tą grą z którą liczyłem od roku. Pomimo późnej pory i widocznego na naszych twarzach zmęczenia, znalazł jeszcze siły na tą rozgrywkę.

Dla innych uczestników dla zbudowania atmosfery konwentu. Tu nikt nie spierał się o wolny stół, przeciwnie inni gracze sami przesuwali mapy, aby inni mogli również zagrać. Zdarzali się gracze, którzy dbali o innych wolnych graczy jeszcze
nie zaangażowanych w żadną rozgrywkę.
Warto zwracać uwagę na pozornie nieistotne szczegóły jak np bezproblemową zrzutkę na czajnik. Jak zauważyłem nie wszystkie grupy, myślę o rekonstruktorach, w moim odczuciu nie zawsze byli tak zgodni jak my.

Na koniec warto wspomnieć o dziewczynie, która grała w dragonowskie "Ardeny 1944" SIC, co nie przeszło bez stosownych komentarzy.
Namek
Adjudant-Major
Posty: 308
Rejestracja: środa, 22 września 2010, 19:31
Lokalizacja: Pszczyna
Has thanked: 1 time
Been thanked: 14 times

Re: XVI Pola Chwały (23-25.IX.2022)

Post autor: Namek »

Dziękuję organizatorom oraz pozostałym uczestnikom konwentu za kolejną udaną edycję.
W tym roku udało mi się być od piątku do niedzieli. Piątek wraz z Khamulem spędziliśmy przy Dark Summer.
Sobota minęła mi wraz z Łukaszem i Dajmiechem najpierw przy Brotherhood and unity następnie Napoleonic Wars. W niedzielę już nie pograłem ale ze znajomymi z Pszczyny pokręciliśmy się po konwencie oglądając pokazy rekonstruktorów i inne atrakcje, szczególnie podobały mi się walki gladiatorów :)
Jeszcze raz dzięki i mam nadzieję do zobaczenia za rok.
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: XVI Pola Chwały (23-25.IX.2022)

Post autor: Samuel »

Również chcę się dołączyć do podziękowań - może nie do końca jako gracz (choć trzy partie "Sekigahary" w sobotni wieczór wspominam z wdzięcznością) ale przede wszystkim współorganizator całości. Z pewnością nasze sale przedstawiały się niezwykle spektakularnie - sądząc z wrażenia, jakie robiły na oprowadzanych gościach. Bardzo dziękuje też "Fortowi Gier" za dołączenie do organizowanego przez moich Przyjaciół sklepiku - pomysł z książkami historyczno-wojskowymi z angielskiego antykwariatu był strzałem w dziesiątkę, takiej oferty nie było dotąd na PCh. No i - po prostu bardzo miło było Was zobaczyć. Mam nadzieję, że do zobaczenia za niedługo! :)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43341
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: XVI Pola Chwały (23-25.IX.2022)

Post autor: Raleen »

Dziękuję wszystkim za bardzo udany konwent. Było nas ogółem więcej niż rok temu. Jako organizator części planszówkowej imprezy obawiałem się jak to będzie w godzinach szczytu w sobotę, ale spokojnie się pomieściliśmy w naszych dwóch salach. Bardzo się cieszę, że było sporo nowych osób chętnych na planszówki, zwłaszcza ze Śląska, w sumie kilkanaście, nie licząc gości przewijających się przez nasze sale. Odniosłem wrażenie, że się zaaklimatyzowaliście i mam nadzieję, że pojawicie się za rok. Co do szczegółów:

- Fajnie, że odbyła się rozgrywka w "Ostrołękę 16 lutego 1807" między Kristo i tomigiem. Ja z kolei grałem z Konradem Delungiem w scenariusz szkoleniowy do "Ostrołęki 31 maja 1831" i udało mu się mnie całkowicie zaskoczyć, tak że wygrał go w cuglach. Co prawda zagrałem trochę ryzykancko, ale rozstawienie wyjściowe jakie zastosował okazało się wyjątkowo skuteczne. Tomig także wygrał z Kristo. Znak czasów - jako weterani zaczynamy przegrywać z nowymi graczami (tomig już nie taki nowy...).

- Podziękowania dla dbj za możliwość odświeżenia sobie "Chocimia" i wieczorne pogawędki.

- Podziękowania dla bliżej nieznanego mi kolegi z Krakowa, z którym miło spędziłem piątkowy wieczór nad "Zimną wojną" i "Sekigaharą".

- Podziękowania dla chłopaków, z którymi w sobotni wieczór grałem w "The Napoleonic Wars". To bardzo fajna gra, tylko trzeba się wczuć i jak każda ma swoje myki. Ja je znam, bo nagrałem się w nią naprawdę dużo (mam za sobą co najmniej 30 rozgrywek...).

- Z innych rzeczy, to bardzo dużo było wieloosobówek. Tylu partii HISa naraz podczas jednej imprezy dawno nie widziałem.

- Bardzo ciekawie wyszła też końcówka konwentu. W niedzielę graliśmy niemal do godz. 18.00 i to tak zaciekle, że po raz pierwszy od wielu lat przegapiłem defiladę rekonstruktorów. Tuż przed południem w sali pojawiły się trzy młode, ładne dziewczyny (wyglądały na licealistki), które po wytłumaczeniu przeze mnie zasad zagrały w "Sekigaharę" (dwie grały, jedna doradzała). Bardzo dobrze sobie radziły. Kto wcześniej wyjechał, niech żałuje ;).

Trochę mam także do powiedzenia o bitewniakach i rekonstrukcjach, ale o tym już w relacji z imprezy, która niebawem pojawi się na portalu (tradycyjnie w częściach).

Do zobaczenia w październiku na Strategosie i za rok na kolejnej edycji Pól Chwały.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Dajmiech
Adjudant-Major
Posty: 303
Rejestracja: sobota, 21 lipca 2007, 21:50
Has thanked: 25 times
Been thanked: 11 times

Re: XVI Pola Chwały (23-25.IX.2022)

Post autor: Dajmiech »

Konwent z mojej perspektywy bardzo udany, a wysoką frekwencję planszówkowców było widać gołym okiem. Zaliczyłem udaną pierwszą rozgrywkę w Brotherhood & Unity i po latach przypomniałem sobie Napoleonic Wars. Serdecznie dziękuję organizatorom i wszystkim uczestnikom, zwłaszcza współgraczom.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10378
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2754 times

Re: XVI Pola Chwały (23-25.IX.2022)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

W ogóle to dziękuję wszystkim za miłą atmosferę. Brać grająca trzyma poziom.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: XVI Pola Chwały (23-25.IX.2022)

Post autor: Leliwa »

Raleen pisze: wtorek, 27 września 2022, 18:58
- Z innych rzeczy, to bardzo dużo było wieloosobówek. Tylu partii HISa naraz podczas jednej imprezy dawno nie widziałem.

- Bardzo ciekawie wyszła też końcówka konwentu. W niedzielę graliśmy niemal do godz. 18.00 i to tak zaciekle, że po raz pierwszy od wielu lat przegapiłem defiladę rekonstruktorów. Tuż przed południem w sali pojawiły się trzy młode, ładne dziewczyny (wyglądały na licealistki), które po wytłumaczeniu przeze mnie zasad zagrały w "Sekigaharę" (dwie grały, jedna doradzała). Bardzo dobrze sobie radziły. Kto wcześniej wyjechał, niech żałuje ;).

HIS-ów było trzy. Z czego dwa nieskończone. Więcej było partii Sukcesorów. Sam uczestniczyłem w dwu, w tym ostatnia nieskończona do 14 w niedzielę. Ale widziałem że co najmniej jeszcze dwa razy byli rozkładani przez inne ekipy. W tym ładnie pomalowany egzemplarz Antka-Daniela B.
Sam stwierdzam po HIS-ie, że więcej satysfakcji i rozrywki intelektualnej dają jednak gry dwuosobowe. Z Damianem123 graliśmy nieco w Napoleon against Europe scenariusz "rewolucyjny". Z innym kolegą z Siemianowic w Napoleon 1806, gdzie Francuzi zwyciężyli automatem w 4 etapie (Prusacy zbyt odważnie przyjęli bitwę). Nastąpił też wstępny instruktaż do Stonewall's Sword Hermana Luttmana. No i oczywiście z Sebastianem w Wojnę o Pierścień na samym początku. Była jeszcze nieskończona gra w Kwatermistrza 1914. W połowie czasu pełnego gry Entanta zdobyła dużą przewagę kosztem potężnego wyczerpania kart, głównie Rosji ale też i Francji Rosjanie przejściowo zdobyli Wiedeń a na stałe Polskę). Ale jak widać było Niemcy i ich satelici też już mieli cienkie talie. Tylko Anglosasi byli tu mocni i pewnie ich udział przeważyłby szalę.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Konrad1
Carabinier
Posty: 21
Rejestracja: piątek, 26 lutego 2021, 09:51
Been thanked: 6 times

Re: XVI Pola Chwały (23-25.IX.2022)

Post autor: Konrad1 »

Dziękuję Raleenowi za wstępny scenariusz Ostrołęki. Zagraliśmy tylko ten, ale za to miałem czas zobaczyć, jak wygląda cała (mniej więcej) impreza. Z Sebastianem zagrałem w "Ardeny 1944". Niemcom chyba spadło morale, choć w grze nieuwzględnione, i poddali partię. Dalej myślę, że tę Mozę to byś przeszedł 😉. Leliwie podziękowania za naukę Napoleona 1806 - w grze chyba dopisało mi sporo szczęścia. Stonewall's Sword zapowiadało się ciekawie, ale o 2 w nocy już nie dałem rady. W niedzielę grałem w HISa, ale uczenie się zasad i ograniczony czas nie pozwoliły nam skończyć. Niemniej, konwent uważam za bardzo udany i postaram się znowu gdzieś pojawić.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43341
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: XVI Pola Chwały (23-25.IX.2022)

Post autor: Raleen »

Relacja z imprezy na Portalu Strategie – gry planszowe:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=123
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
trollu
Chasseur
Posty: 11
Rejestracja: sobota, 14 lipca 2012, 09:59
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: XVI Pola Chwały (23-25.IX.2022)

Post autor: trollu »

Raleen pisze: czwartek, 29 września 2022, 08:08 Relacja z imprezy na Portalu Strategie – gry planszowe:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=123
Dzięki za zdjęcie i wspomnienie, ale poprosiłbym o jedno sprostowanie :).
Nie byłem nigdy prezesem Stowarzyszenia Pospolite Ruszenie Szlachty Ziemii Krakowskiej (tym był inny nasz brodaty kolega :) ). Jam zwykły poseł.. znaczy członek :).

No i nasza organizacja od roku posługuje się nową nazwą: Pospolite Ruszenie.

Pozdrawiam Was wszystkich serdecznie i dziękuję za fantastycznie spędzony czas przy różnych tytułach.
Marek Piwoński
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43341
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: XVI Pola Chwały (23-25.IX.2022)

Post autor: Raleen »

Dzięki za uwagi i za czujność. Naniosłem stosowne poprawki.

Swoją drogą, co do tego czy byłeś prezesem to przyznam, że sam nie byłem pewien, ale założyłem, że jako spiritus movens całego przedsięwzięcia w jakimś tam stopniu, musiałeś być na wcześniejszym etapie. Z kolei, że zmieniliście nazwę to już zupełnie nie wiedziałem. Tamta była długa, więc się nie dziwię.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
dbj
Capitaine
Posty: 847
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:09
Lokalizacja: Muszyna
Has thanked: 269 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: XVI Pola Chwały (23-25.IX.2022)

Post autor: dbj »

Raleen pisze: czwartek, 29 września 2022, 08:08 Relacja z imprezy na Portalu Strategie – gry planszowe:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=123
Z tym zacnym gościem, to chyba lekka przesada, choć obrażać się nie będę ;)
W mojej hierarchii zdecydowanie wyżej stawiam autorów gier aniżeli organizatorów wszelkich wydarzeń.
Rzeczywiście wynik starcia flot koło Przylądka św. Wincentego był ciekawy, a to głównie za sprawą zmian w punktacji jakie wprowadził w najnowszym wydaniu autor gry Flying Colors, ale o tym niebawem napiszę w wątku o grze.
Nie ma idealnych systemów, są tylko takie, które akceptujemy bardziej lub mniej.
Autor nieznany, przełom XX i XXI wieku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Konwent POLA CHWAŁY”