Biały Tygrys (reż. K. Szachnazarow)

Filmy, seriale, programy telewizyjne i wszelkie inne tematy związane z kinem i telewizją.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2493 times
Kontakt:

Re: Biały Tygrys

Post autor: Raleen »

Recenzja sprzed ponad roku. Dostałem ją od SPIDIEGO parę dni przed wybuchem wojny na Ukrainie (tzn. rosyjską inwazją, bo wojna trwała tam od 2014). Tekst przeleżał w redakcyjnej szufladzie, mam nadzieję, że zainteresuje zwłaszcza miłośników dziwnego i niszowego kina militarnego.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
PLama80
Oberfeldwebel
Posty: 206
Rejestracja: poniedziałek, 28 listopada 2022, 19:31
Lokalizacja: Festung Thorn
Has thanked: 89 times
Been thanked: 49 times

Re: Biały Tygrys

Post autor: PLama80 »

Recenzja pisze:We wraku zniszczonego T-34 zostaje odnaleziony anonimowy czołgista (Aleksiej Wietkow) o tak ciężkich poparzeniach, że nie sposób uwierzyć w jego ocalenie. Mimo to udaje mu się przetrwać i w nienaturalnie szybkim tempie wyzdrowieć. Jego blizny znikają, ale wraz z nimi także pamięć. Otrzymuje nową tożsamość: Najdionow („Znaleziony”). Przebudza się w nim nadludzki dar, a więc mistyczny kontakt z tajemniczym bogiem czołgów, który objawia żołnierzowi swoją wolę. To można by było jeszcze wytłumaczyć szokiem psychicznym, powiązanym z utratą pamięci. Jednak drugą cudowną umiejętnością okazuje się realny kontakt mentalny z czołgami. Żołnierz może z nimi rozmawiać, także z wrakami, i dowiadywać się detali ich myśli i wspomnień, na przykład o okolicznościach zniszczenia maszyny
Do końca nie wiemy czy on rzeczywiście z nimi rozmawia. W zasadzie nikt mu w to nie wierzy i nigdzie nie zobaczymy sceny, która by to potwierdzała. Równie dobrze możemy go traktować jak fartownego wariata. Jedyne co przemawia za tym, że to może być prawda, to jego trafna "intuicja" na polu walki.
Biały Tygrys potrafi strzelać nadnaturalnie szybko. W porządku, to jest magiczny byt, zdolny naginać prawa fizyki. Ale dlaczego w takim razie strzelał bardzo powoli lub wcale w sytuacji, kiedy miał na widelcu Najdionowa?
Jeśli przyjmiemy, że bohater rzeczywiście może komunikować się z czołgami, to ta scena się broni. Biały Tygrys... nie chce, nie może, boi się? zabić Najdionowa.
muszę skrytykować głównego bohatera, a więc Białego Tygrysa. Jest to przerobiony czołg z rodziny IS, dość prostacko obudowany pudełkowato ułożonymi pseudo ekranami pancernymi. Nie udało się w żaden sposób zamaskować kompletnie niepodobnego podwozia, zachowano też dziwne błotniki i wieżyczkę dowódcy.
Bolały mnie oczy jak patrzyłem na tego "Tygrysa". Mogli się bardziej postarać, w końcu to jakby nie było główny bohater filmu ;)
Ostatnią sceną jest kuriozalny wywiad z Hitlerem (!) tłumaczącym swoją politykę, nadchodzące czasy i punktujący hipokryzję świata. Brzmi jak próba dodatkowego uduchowienia i doklejenia do filmu głębszej warstwy interpretacyjnej, jakby chcąc zaprzeczyć, że to po prostu opowieść o nadnaturalnym zmaganiu człowieka z maszyną na nadnaturalnym poziomie, w brutalnej scenerii. Czyżby warstwa fantastyczna miała być tylko pretekstem i wcale nie pełniła roli ważnej koncepcji? Ciężko orzec.
Dla mnie kuriozalna i groteskowa to była scena kiedy bohater opowiada o "raju" dla czołgów. Płakałem ze śmiechu... :lol:
Natomiast ostatniz scena jest dla mnie ciągle zagadkowa. Oglądałem ją kilka razy i muszę powiedzieć, że zrobiła na mnie wrażenie, choć nadal nie potrafię jej w całości zinterpretować. W komentarzach do filmu wielu oceniało ją jako genialną. To nie jest wywiad, tylko monolog. Ta całkowicie surrealistyczna - co wcale nie znaczy, że kuriozalna - scena ma miejsce już po kapitulacji Rzeszy, a więc raczej nie pochodzi ze "świata akcji" filmu. Wygląda na swego rodzaju spowiedź, przy czym dużo bardziej intrygująca niż jej treść jest osoba tajemniczego słuchacza.
Generalnie zarówno ta scena, jak i ostatnia rozmowa Najdnionowa ze swoim przełożonym mają wymowę antywojenną, pokazującą jej absurd i ciągle odnawiające się zło. Dlatego ten film nie do końca pasuje do "standardowych" produkcji kina rosyjskiego na temat II wojny i jest niejednoznaczny w odbiorze.

Natomiast "wizualna warstwa wojny" - poza tytułowym Tygrysem - jest w mojej opinii całkiem okej. Film można obejrzeć w całości na YT w HD.
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Biały Tygrys

Post autor: Sarmor »

PLama80 pisze: poniedziałek, 20 marca 2023, 13:34Do końca nie wiemy czy on rzeczywiście z nimi rozmawia. W zasadzie nikt mu w to nie wierzy i nigdzie nie zobaczymy sceny, która by to potwierdzała. Równie dobrze możemy go traktować jak fartownego wariata. Jedyne co przemawia za tym, że to może być prawda, to jego trafna "intuicja" na polu walki.
Film widziałem dawno temu, ale czy to nie jest tak, że...
Spoiler
Show
Najdionow też jest postacią nadnaturalną i znika na koniec filmu?
PLama80 pisze:Bolały mnie oczy jak patrzyłem na tego "Tygrysa". Mogli się bardziej postarać, w końcu to jakby nie było główny bohater filmu ;)
Gdzieś trafiłem na informacje, że się postarali i zbudowali od zera jeżdżącą replikę Tygrysa... Tylko przed rozpoczęciem zdjęć spadła z lawety.
Chyba pisałem o tym w poprzednim wątku o tym filmie.

PS. Szkoda, że w starej części dyskusji żaden z linków już nie działa. :mrgreen:
TheNode.pl – zapraszam!
Radosław Kotowski
Chui
Posty: 747
Rejestracja: środa, 31 grudnia 2014, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 214 times
Been thanked: 22 times

Re: Biały Tygrys (reż. K. Szachnazarow)

Post autor: Radosław Kotowski »

Zaintrygowała mnie recenzja. Chyba obejrzę.
Jak my tu przetrwaliśmy?
Awatar użytkownika
PLama80
Oberfeldwebel
Posty: 206
Rejestracja: poniedziałek, 28 listopada 2022, 19:31
Lokalizacja: Festung Thorn
Has thanked: 89 times
Been thanked: 49 times

Re: Biały Tygrys

Post autor: PLama80 »

Sarmor pisze: poniedziałek, 20 marca 2023, 21:20 Film widziałem dawno temu, ale czy to nie jest tak, że...
Spoiler
Show
Najdionow też jest postacią nadnaturalną i znika na koniec filmu?
Nie tyle znika, co nie zamierza odpuścić Tygrysowi i dalej będzie go ścigał, co otwiera pole dla różnych interpretacji.
Awatar użytkownika
TKS
Major
Posty: 1096
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 18:03
Has thanked: 3 times
Been thanked: 228 times

Re: Biały Tygrys (reż. K. Szachnazaw)

Post autor: TKS »

A mi nasunęła się taka myśl - czy aby ten film to nie był jeden z produktów stworzony ewidentnie pod operacje "prania mózgu" konieczną do realizacji "spec-operacji".
Wszak jak wygląda ostatnia rozmowa "głównego bohatera".
Wojna się nie zakończyła - bo nie ubił faszysty - Tigra.
Faszyzm się przyczaił i czekać będzie 20, 50 lat czy 100 ale wypełźnie...
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2493 times
Kontakt:

Re: Biały Tygrys (reż. K. Szachnazarow)

Post autor: Raleen »

Tyle, że film jest z 2012 roku.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
bartek_sanok
Sous-lieutenant
Posty: 486
Rejestracja: niedziela, 14 września 2014, 19:18
Lokalizacja: Sanok
Has thanked: 896 times
Been thanked: 290 times

Re: Biały Tygrys (reż. K. Szachnazaw)

Post autor: bartek_sanok »

TKS pisze: środa, 29 marca 2023, 20:42 A mi nasunęła się taka myśl - czy aby ten film to nie był jeden z produktów stworzony ewidentnie pod operacje "prania mózgu" konieczną do realizacji "spec-operacji".
Wszak jak wygląda ostatnia rozmowa "głównego bohatera".
Wojna się nie zakończyła - bo nie ubił faszysty - Tigra.
Faszyzm się przyczaił i czekać będzie 20, 50 lat czy 100 ale wypełźnie...
Dokładnie myślę tak samo! Czuwajcie bo nie wiecie kiedy nazistowsko-faszystowska bestia znów się obudzi i będzie chciała znów napaść na pokojową i spokojną Matuszkę Rosję.
Sam film kuriozalny, chociaż ciekawie patrzyło się na "frontowe" gęby żołnierzy, które akurat pasowały do filmu wojennego.
"Czyń coś powinien, a będzie co być może"
Awatar użytkownika
bartek_sanok
Sous-lieutenant
Posty: 486
Rejestracja: niedziela, 14 września 2014, 19:18
Lokalizacja: Sanok
Has thanked: 896 times
Been thanked: 290 times

Re: Biały Tygrys (reż. K. Szachnazarow)

Post autor: bartek_sanok »

Raleen pisze: środa, 29 marca 2023, 21:03 Tyle, że film jest z 2012 roku.
Ale propaganda nie śpi tylko ma prać mózgi! Był kiedyś w serii "Dokumenty Ewy Ewart" na TVN24 film jak litewska armia założyło specjalną komórkę do śledzenia i walki z rosyjską propagandą, i Litwini stwierdzili, że poprzez nasilenie propagandy oraz wysyp filmów o wojnie już koło 2018 zaczynali podejrzewać, że coś się wydarzy bo podobnie było przed 2014 rokiem...
"Czyń coś powinien, a będzie co być może"
Awatar użytkownika
TKS
Major
Posty: 1096
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 18:03
Has thanked: 3 times
Been thanked: 228 times

Re: Biały Tygrys (reż. K. Szachnazarow)

Post autor: TKS »

Cóż Newski też nie powstał bezpośrednio przed wojną z Niemcami.

Dokładnie - kult wielkiej wojny ojczyźnianej nie powstał sam...
Tuż po wojnie raczej nie traktowano tego zwycięstwa jako zwycięstwo i nie świętowano...

Oczywiście nie twierdze że film stworzono z myślą o takiej wojnie z takim przeciwnikiem - tylko o narracji, o tym by prowadzona narracja łatwo została łyknięta.
Słowem nie ważne kto - każdy przeciwnik ruskiego mira to faszysta, a każdy przejaw niechęci do ruskiego to faszyzm.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2493 times
Kontakt:

Re: Biały Tygrys (reż. K. Szachnazarow)

Post autor: Raleen »

Ogólnie wiadomo jaką oni mają wizję historii i mitologię Wielkiej Wojny Ojczyźnianej i ja bym raczej składał to na karb tego niż wiązał bezpośrednio z jakimiś przygotowaniami propagandowymi do tej konkretnej wojny. Podobne filmy pojawiały się zapewne i wcześniej, więc jeśli tak argumentować, to przygotowywali się do tego już dawniej.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
TKS
Major
Posty: 1096
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 18:03
Has thanked: 3 times
Been thanked: 228 times

Re: Biały Tygrys (reż. K. Szachnazarow)

Post autor: TKS »

Niby tak, ale prócz ogólnego zarysy są pewne akcenty...
Owe akcenty się zmieniają...
Putin włada rosją lat 23 - zdążył wyhodować całe pokolenie... Miał czas na prowadzenie długofalowej indoktrynacji... (A wykorzystanie filmu do tego celu ma w rosji dość solidną tradycję)
Biały tigr to jeden z wielu filmów jakie wyprodukowano w ostatnich 15 latach...
Film powstał po wojnie z Gruzją - pierwszym "mocnym" sygnale Moskwy o tym że wraca do gry...

Zobacz za Jelcyna powstał -Чисти́лище świetny film, bardzo mocny....
A jakie filmy się teraz produkuje w FR?
Np. takie
https://www.youtube.com/watch?v=PSsMOJCT6PE
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Biały Tygrys (reż. K. Szachnazarow)

Post autor: Darth Stalin »

TKS pisze: sobota, 1 kwietnia 2023, 14:10 A jakie filmy się teraz produkuje w FR?
Np. takie
https://www.youtube.com/watch?v=PSsMOJCT6PE
Tak na szybki rzut oka (pewnie sobie luknę w wolnej chwili całość w domu) to taki rosyjski odpowiednik "Black Hawk Down" czy raczej "13 godzin w Benghazi".
ODPOWIEDZ

Wróć do „Film”