Filmy wojenne ery Napoleona i Powstania Listopadowego

Filmy, seriale, programy telewizyjne i wszelkie inne tematy związane z kinem i telewizją.
Awatar użytkownika
El Caudillo
Wachmistrz
Posty: 201
Rejestracja: niedziela, 25 marca 2007, 04:31
Has thanked: 25 times
Been thanked: 26 times

Filmy wojenne ery Napoleona i Powstania Listopadowego

Post autor: El Caudillo »

Może koledzy podpowiedzieliby jakąś listę najlepszych filmów wojennych o czasach I połowy XIXw.
Tak, żeby zbudować klimat do Ostrołęki...
To był mój błąd. Rosja straciła co najmniej 150 000 zabitych. Dla każdego innego kraju takie ofiary oznaczałyby koniec wojny (..)

Gen. Walerij Załużny o przyczynach niepowodzeń letniej ofensywy armii ukraińskiej.
Awatar użytkownika
cadrach
Capitaine
Posty: 877
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2011, 10:30
Lokalizacja: Puszcza Piska
Has thanked: 84 times
Been thanked: 141 times
Kontakt:

Re: Filmy wojenne ery Napoleona i Powstania Listopadowego

Post autor: cadrach »

"The duellists" Ridleya Scotta.

Więcej filmów nie znam, ale wiem, że Wacław Berent pisał opowieści biograficzne dotyczące tego okresu, pod tytułem "Nurt". Nie czytałem ich, ale trochę znam Berenta i przypuszczam, że jest to klimatyczna, lecz dość ciężka proza. Nie wiem na ile przetrwała próbę czasu, od dawna zamierzam ją przeczytać i w razie czego zapisać tu kilka wrażeń. Jeśli masz ochotę mnie ubiec, to proszę bardzo :-)

Wracając jeszcze do The duellists, kiedy czytałem "Portret człowieka zapalczywego" Swędrowskiego, Krukowiecki z lat młodości chyba trochę przypominał jednego z bohaterów filmu, tego pojedynkującego się przy pierwszej okazji.
no school, no work, no problem
Yeti

Re: Filmy wojenne ery Napoleona i Powstania Listopadowego

Post autor: Yeti »

"Tylko" Napoleon, ale:

Komplet Sharpa, który niestety nie został w Polsce wydany, choć TVP daaaaaaaaaaawno temu puszczało.

N wariantów "Wojna i pokój"

"Popioły" Żeromski vs Wajda

"Somosierra" Sroka i Smolińska

wbrew pozorom dość duże tego jest

PS. A Keitel w Pojedynku cud-miód-malina...
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Filmy wojenne ery Napoleona i Powstania Listopadowego

Post autor: Raleen »

Yeti pisze:Komplet Sharpa, który niestety nie został w Polsce wydany, choć TVP daaaaaaaaaaawno temu puszczało.
Jeśli chodzi o książki, to Sharpa wydawał Instytut Wydawniczy Erica. Nawet coś tam recenzowaliśmy kiedyś.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Yeti

Re: Filmy wojenne ery Napoleona i Powstania Listopadowego

Post autor: Yeti »

Nie, niestety miałem na myśli filmową wersję z Sean'em Bean'em w tytułowej roli.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Filmy wojenne ery Napoleona i Powstania Listopadowego

Post autor: Raleen »

Rozumiem, pisałeś o wydaniu, więc wydawało mi się, że chodzi o książkę, bo filmów się raczej nie wydaje ;)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Yeti

Re: Filmy wojenne ery Napoleona i Powstania Listopadowego

Post autor: Yeti »

"filmów się raczej nie wydaje"
A na DVD lub Blue? Wiem, wiem... wypala :-)
Awatar użytkownika
jacus1944
Lieutenant
Posty: 535
Rejestracja: czwartek, 21 listopada 2019, 22:41
Has thanked: 144 times
Been thanked: 193 times

Re: Filmy wojenne ery Napoleona i Powstania Listopadowego

Post autor: jacus1944 »

Serial Hrabia Monte Christo z Gerardem Depardieu...oczywiście kwestia historyczna jest tylko w tle, ale w mojej ocenie serial bardzo dobry.
Awatar użytkownika
El Caudillo
Wachmistrz
Posty: 201
Rejestracja: niedziela, 25 marca 2007, 04:31
Has thanked: 25 times
Been thanked: 26 times

Re: Filmy wojenne ery Napoleona i Powstania Listopadowego

Post autor: El Caudillo »

„Waterloo” z 1970r. w rez. Sergieja Bondarczuka dostępna na YT z polskim lektorem!

Tu chyba znajdziecie wszystkie szyki i manewry z systemu! A szarża francuskiej kawalerii na czworoboki z lotu ptaka... 15 tys. statystów robi efekt.
To był mój błąd. Rosja straciła co najmniej 150 000 zabitych. Dla każdego innego kraju takie ofiary oznaczałyby koniec wojny (..)

Gen. Walerij Załużny o przyczynach niepowodzeń letniej ofensywy armii ukraińskiej.
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: Filmy wojenne ery Napoleona i Powstania Listopadowego

Post autor: sgr »

"Pan i władca: Na krańcu świata" - świetna marynistyka i książki jeszcze lepsze.
Jednym z największych marzeń Kubricka był film o Napoleonie. Miał scenariusz, Europę zjeżdżoną w poszukiwaniu plenerów, itp itd, ale nie udało się zebrać funduszy i mu sie umarlo. Jako ersatz nakręcił Barry Lyndona o wojnie Siedmioletniej - absolutny majstersztyk przy okazji. Po śmierci Kubricka projektem jest mocno zainteresowany Spielberg. Od paru lat chodzł ploty o kilkuodcinkowym monumentalnym serialu. Trzymam za to kciuki, choć Spielberg dużo rzeczy kręci a jeszcze więcej nie, ale spuścizna Kubricka jest na pewno ważkim argumentem.
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1596
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 16 times

Re: Filmy wojenne ery Napoleona i Powstania Listopadowego

Post autor: Leo »

To ja jeszcze zwracam uwagę na serial "Targowisko próżności" z HBO. W piątym odcinku są fajnie zrobione sceny z Waterloo. Widać, że grupy rekonstrukcyjne się wykazały. Poza tym cały serial jest bardzo dobry, już go wcześniej polecałem, ale nikt nie zareagował :(
"Szlabany w głowach podnoszą się najwolniej..."
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: Filmy wojenne ery Napoleona i Powstania Listopadowego

Post autor: Ogmios »

https://www.imdb.com/search/keyword/?ke ... eonic-wars
Tak mi się wydawało, że obejrzałem wszystkie Sharpy, co leciały w TV, ale okazuje się, że to nawet nie połowa...
Antypirx
Capitaine
Posty: 848
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2014, 12:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 27 times

Re: Filmy wojenne ery Napoleona i Powstania Listopadowego

Post autor: Antypirx »

"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
micaj
Enfant de troupe
Posty: 4
Rejestracja: czwartek, 26 marca 2020, 11:15
Has thanked: 1 time

Re: Filmy wojenne ery Napoleona i Powstania Listopadowego

Post autor: micaj »

Fakt, że wybiega to nieco poza pierwszą połowę XIX wieku, ale do "złapania klimatu" może się nadać film J. Machulskiego, z zawsze dobrym J. Gajosem, pt. Szwadron. Na pewno znany i lubiany, mimo pewnych nieścisłości historycznych ;)

https://www.filmweb.pl/film/Szwadron-1992-1167
https://youtu.be/BXqsDlDrbT4
ODPOWIEDZ

Wróć do „Film”