Filmy o międzywojniu w Polsce

Filmy, seriale, programy telewizyjne i wszelkie inne tematy związane z kinem i telewizją.
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Filmy o międzywojniu w Polsce

Post autor: sgr »

Jakoś tak nostalgicznie po obejrzeniu filmu "Zaklęte Rewiry" naszło mnie na dwudziestolecie międzywojenne. Możecie polecić jakieś fajne filmy osadzone w Polsce w tym okresie? Mogą być poważne, z lekka komediowe (Machulskiego znam), ale fajnie jakby oddawały ducha tych czasów, relacje społeczne i były dość szczere. Zdaję sobie sprawę, że większość takich filmów powstała za PRLu i mogą mieć naleciałości światopoglądaowe. O ile nie będzie to kino w typie "Ostatniej paróweczki Barry'ego Kenta" to sobie te naleciałości dam radę odfiltrować. Jeśli znacie filmy zrobione w latach 20-tych lub 30-tych, które nie są romansidłami, a biorą pod uwagę trochę większy kontekst to tez chętnie. Wątek żydowski byłby też pożądany, choć niekonieczny.
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1594
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 14 times

Re: Filmy o międzywojniu w Polsce

Post autor: Leo »

Na gorąco przychodzą mi do głowy tytuły:
"Sprawa Gorgonowej"
"Wśród nocnej ciszy"
To wyśmienite kryminały - bardzo klimatyczne i świetnie zagrane.

"Śmierć prezydenta" - klasyk, o zabójstwie Narutowicza.
"Medium" - opowieść z dreszczykiem rozgrywająca się w przedwojennym Sopocie.
"Szlabany w głowach podnoszą się najwolniej..."
Awatar użytkownika
El Caudillo
Wachmistrz
Posty: 201
Rejestracja: niedziela, 25 marca 2007, 04:31
Has thanked: 25 times
Been thanked: 26 times

Re: Filmy o międzywojniu w Polsce

Post autor: El Caudillo »

SERIAL "KRÓL" :D ale może ten wątek powstał po obejrzeniu 1 odcinka...

Kariera Nikodema Dyzmy :)

Filmy z gwiazdami polskiego kina XX lecia: Szczepcio i Tońko- komediowo, musicalowo- część produkcji z polskiego jeszcze Lwowa.

Superprodukcje: Znachor, Profesor Wilczur, Prokurator Alicja Horn, Granica (na pods Nałkowskiej).

Wątek żydowski był bardzo rozbudowany w II RP w produkcjach "polskiego hollywood", czyli produkcjach kręconych dla widza pochodzenia żydowskiego w jidisz, które można było oglądać w wybranych kinach.
https://www.jhi.pl/blog/2020-04-06-dybu ... e-w-polsce

Jest też Archiwum Spillberga, gdzie można znaleźć dokumenty o dzielnicach żydowskich sprzed wojny: Spiellberg Archive: https://en.jfa.huji.ac.il/
To był mój błąd. Rosja straciła co najmniej 150 000 zabitych. Dla każdego innego kraju takie ofiary oznaczałyby koniec wojny (..)

Gen. Walerij Załużny o przyczynach niepowodzeń letniej ofensywy armii ukraińskiej.
Yeti

Re: Filmy o międzywojniu w Polsce

Post autor: Yeti »

No jak, a "Na kłopoty Bednarski"?
Co prawda gro akcji w FSD, ale jednak.

"Pogranicze w ogniu"
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1594
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 14 times

Re: Filmy o międzywojniu w Polsce

Post autor: Leo »

"Pogranicze w ogniu" - jak najbardziej. "Bednarski" niestety jest słaby aktorsko i raczej nie polecam.
"Szlabany w głowach podnoszą się najwolniej..."
Yeti

Re: Filmy o międzywojniu w Polsce

Post autor: Yeti »

Leo - OT, a ja nie oczekiwałem po Friedmanie gry na Oskara i bardzo lubię "Na kłopoty..."
Proste jak budowa cepa kino przygodowe, przeniesione w tym przypadku do FSG i okresu lat trzydziestych.
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: Filmy o międzywojniu w Polsce

Post autor: sgr »

"Pogranicze...", Bednarskiego oczywiście znam. Co do kina żydowskiego to przymierzam się, ale mam dość ambiwalentny stosunek do filmów z lat 30-tych. Wciąż mi się tego typu filmy kojarzą z programem "W Starym Kinie", który wraz z audycja Bogusława Kaczyńskiego był niedzielnym koszmarem mojego dzieciństwa ;). W końcu co tam Szczepcio i Toncio, albo Ordonówna, gdy można obejrzeć "Akademię Policyjną 6" albo "Gwiezdne Wojny". I nie wiem jak jest z tym kinem żydowskim, ono rzeczywiście jest inne, czy to te same intrygi miłosne ale w tle trochę jidysz i rabin zamiast księdza?
O serialu "Król" nie słyszałem - dobry jest? Wątek powstał po obejrzeniu "Zaklętych Rewirów" :P .
Awatar użytkownika
El Caudillo
Wachmistrz
Posty: 201
Rejestracja: niedziela, 25 marca 2007, 04:31
Has thanked: 25 times
Been thanked: 26 times

Re: Filmy o międzywojniu w Polsce

Post autor: El Caudillo »

Konkretnie odpowiedziałem na konkretne pytania, zdaje się, więc nie wiem skąd u Ciebie ustawianie się bokiem do własnego pytania... :) Sam nie jestem fanem Jerzego Janickiego z charakterystycznym "rrr", straszącego dzieci grubymi ciemnymi okularami z czarnobiałego ekranu... A co do filmów, dla mnie nawet takie klasyki jak Casablanca albo Sokół Malański są dość ciężkie do strawienia, a co dopiero polskie kino z wątkami socjalno- społecznymi, o które pytałeś...

"Król" z kolei to nowa superprodukcja serialowa Canal +, adaptacja popularnej powieści Szczepana Twardocha "Król". Znajdziesz tam wszystkie wątki o które pytałeś we wstępnym poście. Dodatkowo przerysowane postacie, nieco alternatywna wersja historii (choć autor zarzeka się, że zrobił mocny research), troche bluzgów, trochę gołych d... No taki sznyt XXIw, dla podkręcenia tematu. :) Ale warto oglądać, jeszce długo będzie się o tym serialu romawiać...
To był mój błąd. Rosja straciła co najmniej 150 000 zabitych. Dla każdego innego kraju takie ofiary oznaczałyby koniec wojny (..)

Gen. Walerij Załużny o przyczynach niepowodzeń letniej ofensywy armii ukraińskiej.
Yeti

Re: Filmy o międzywojniu w Polsce

Post autor: Yeti »

"Król" - serialu nie obejrzę, nie mając C+. Pierwsza część książki cud-miód-orzeszki, druga, wg mnie, znacząco gorsza.

" I nie wiem jak jest z tym kinem żydowskim..."

Rewelacyjny, znów dla mnie osobiście, jest "Dybuk" Waszyńskiego.


PS. Polecam także Leonarda Buczkowskiego "Szaleńcy" z potężną ilością smaczków wojskowych :-)
Awatar użytkownika
El Caudillo
Wachmistrz
Posty: 201
Rejestracja: niedziela, 25 marca 2007, 04:31
Has thanked: 25 times
Been thanked: 26 times

Re: Filmy o międzywojniu w Polsce

Post autor: El Caudillo »

@yeti - a może kojarzysz, był film, o życiu na kresach, KOP ganiający kontrabandę na granicy... Nie jestem w stanie sobie przypomnieć tytułu, klimat jak u Sergiusza Piaseckiego w Kochanku Wielkiej Niedźwiedzicy.

I Mea Culpa, "W starm kinie" to Stanisław Janicki. Nieumyślnie obraziłem nieodzałowanego, wielkiego Lwowiaka, Jerzego Janickiego, wspaniałego pisarza, który opowiadał o swoim utraconym mieście w programach, książkach, filmach...
To był mój błąd. Rosja straciła co najmniej 150 000 zabitych. Dla każdego innego kraju takie ofiary oznaczałyby koniec wojny (..)

Gen. Walerij Załużny o przyczynach niepowodzeń letniej ofensywy armii ukraińskiej.
Awatar użytkownika
El Caudillo
Wachmistrz
Posty: 201
Rejestracja: niedziela, 25 marca 2007, 04:31
Has thanked: 25 times
Been thanked: 26 times

Re: Filmy o międzywojniu w Polsce

Post autor: El Caudillo »

Dobra, to jeszcze trochę klasyki polskiej:

Warto prześledzić adaptacje Iwaszkiewicza: "Sława i chwała" no i "Panny z Wilka", może ktoś zna jeszcze inne?
Wajda nakręcił jeszcze: "Kronika Wypadków Miłosnych"
Końcówka II RP - J.J.Kolski "Wenecja"
To był mój błąd. Rosja straciła co najmniej 150 000 zabitych. Dla każdego innego kraju takie ofiary oznaczałyby koniec wojny (..)

Gen. Walerij Załużny o przyczynach niepowodzeń letniej ofensywy armii ukraińskiej.
Yeti

Re: Filmy o międzywojniu w Polsce

Post autor: Yeti »

El Caudillo

"@yeti - a może kojarzysz, był film, o życiu na kresach..."

Nie, ale rozpuściłem wici wśród znajomych, którzy się KOP'em interesują. Może ktoś-coś...
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: Filmy o międzywojniu w Polsce

Post autor: sgr »

Jeszcze mi "Boża Podszewka" przyszła na myśl.

Co do tytułów, które podaliście - dzięki, po mału będę oglądał. Na razie obejrzałem "Wsród Nocnej Ciszy" - obejrzałem z zainteresowaniem, choć zakończenie, prawdę mówiąc, nie zaskoczyło mnie - zanosi się na nie od prawie początku filmu. Myślę, że w ostatnich latach kino nas trochę przyzwyczaiło do różnych zakrętasów fabularnych i ten film nie robi już takiego wrażenie jak w 1978. Trochę jak z Obcym, który pojawił się rok później i szokował sceną przy stole, która też już wielkiego wrażenia nie robi wśród młodzieży ;). Polecam natomiast - bo nie pisałem nic o tym filmie - "Zaklęte Rewiry". Znalazłem na youtubie w dobrej wersji. Bardzo dobry film, musi być dobry, bo Roman Wilhelmi gra :). Swoja drogą poza Rewirami Janusz Majewski dużo nakręcił filmów o II RP.

Ekranizacji Iwaszkiewicza oglądać za bardzo nie moge, bo żona chce. Jak obejrzę bez niej, będzie awantura, a razem nam się od kilku lat nie udaje :). Sytuacja patowa.
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1594
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 14 times

Re: Filmy o międzywojniu w Polsce

Post autor: Leo »

"Zaklęte rewiry" to oczywiście bardzo dobry film. A co do zakończenia "Wśród nocnej ciszy" to jak najbardziej masz rację, ale dla mnie nie to jest najważniejsze w tym filmie a relacje między ojcem a a synem. I problem winy i kary - stary jak świat.

Przypomniało mi, że jest jeszcze film "Zamach stanu" - dość nierówny, głównie z powodu chaotycznego scenariusza, ale wart obejrzenia.
"Szlabany w głowach podnoszą się najwolniej..."
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Filmy o międzywojniu w Polsce

Post autor: Leliwa »

El Caudillo pisze: piątek, 13 listopada 2020, 10:49 @yeti - a może kojarzysz, był film, o życiu na kresach, KOP ganiający kontrabandę na granicy... Nie jestem w stanie sobie przypomnieć tytułu, klimat jak u Sergiusza Piaseckiego w Kochanku Wielkiej Niedźwiedzicy.

I Mea Culpa, "W starm kinie" to Stanisław Janicki. Nieumyślnie obraziłem nieodzałowanego, wielkiego Lwowiaka, Jerzego Janickiego, wspaniałego pisarza, który opowiadał o swoim utraconym mieście w programach, książkach, filmach...
Bo to miała być ekranizacja "Kochanka", ale wyszło słabo również z powodów cenzuralnych. Tytuł "Przemytnicy" bodajże. Mała uwaga - akcja "Kochanka" dzieje się przed powstaniem KOP (1925) więc były to baony celne.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Film”