Ona / Her (2013)

Filmy, seriale, programy telewizyjne i wszelkie inne tematy związane z kinem i telewizją.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Ona / Her (2013)

Post autor: Telamon »

Obrazek

https://www.filmweb.pl/film/Ona-2013-646395

Dość nietypowa propozycja - jak na nasze forum - ale stanowczo warta polecenia. Film słusznie dostał Oskara za scenariusz w roku 2014-stym ale też został przyćmiony przez inne wielkie produkcje. Przez to niestety go pominąłem aż do wczorajszego dnia.

"Ona" - oraz kilka innych produkcji z ostatnich lat - pozwala mi nadal wierzyć, że wśród dużych produkcji ciągle mogą pojawiać się ambitne filmy zamiast kolejnych powtarzalnych blockbusterów. Niezmiernie mnie to cieszy i mam nadzieję, że zdołam się jak najszybciej zetknąć z podobnie wykonanymi dziełami.

O "Her" trudno mówić bez zagłębiania się w fabułę. Odkrywanie kolejnych aspektów wielowątkowej historii wywołuje całą gamę uczuć. "Spoilerami" jedynie bym pozbawił potencjalnych widzów tychże uczuć. Mogę natomiast tutaj wymienić trzy główne wątki jakie porusza film. Skrótowo:

1. Wpływu współczesnej (mniej-więcej) technologii na życie człowieka jako jednostki i części społeczeństwa. Wyalienowanie, nieradzenie sobie z uczuciami, do pewnego stopnia egoizm.
2. Rozwój sztucznej inteligencji. Powiem tak - dotąd nie widziałem nic równie dobrego w tym temacie. Porządne Sci-Fi.
3. Miłość, relacje międzyludzkie. Trochę wyidealizowana ale też głęboka i zdecydowanie lepsza niż w większości innych romansów. Pozwala spojrzeć na nią z nieco innej perspektywy.

Film "po prostu" jest piękny. Wizualnie, muzycznie, fabularnie, pod względem idei oraz słów. Jego odbiór zapewne będzie się różnić w zależności od "inteligencji emocjonalnej" widza. Ja w filmach z "wątkami miłosnymi" raczej nie gustuję - z reguły są zbyt trywialne - ale ten wzbudził we mnie taki entuzjazm iż już przez kilka godzin nie byłem w stanie przestać o nim rozmyślać i rozkoszować się pięknem zawartym w niektórych scenach.

Przykład doskonałego soudtracku:

https://www.youtube.com/watch?v=MpwK1pl ... ndtrackGuy

Po spędzeniu tych dwóch godzin przed ekranem człowiek zmienia do niego podejście i wywołuje w nim zupełnie inne uczucia. Tak jest w przypadku powyższego. ;)

Polecam ten film.

PS. Szkoda, że plakat dla filmu robił ktoś nie bardzo zaznajomiony z historią. Sprawia mylne wrażenie kolejnej trywialnej i dennej "komedii romantycznej"... Pewnie też dlatego przeszedłem obok "Her" obojętnie i gdyby nie przypadek to nadal tkwiłbym w niewiedzy...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Film”