Battlestar Galactica

Filmy, seriale, programy telewizyjne i wszelkie inne tematy związane z kinem i telewizją.
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Battlestar Galactica

Post autor: Torgill »

Odświeżyłem sobie niedawno Battlestar Galacticę. Nie oglądałem wszystkich 4 sezonów, bo każdy ma koło 20 odcinków i nie byłoby już zresztą takich zaskoczeń jak dawniej, ale zobaczyłem dwu-odcinkowego pilota (miniseries) i ostatni epizod.
I pierwsze wrażenie - serial nic a nic się nie zestarzał. Trzeba pamiętać, że powstał w pierwszej dekadzie tego wieku, kilkanaście lat temu. Na swoje czasy był rewolucją, zostawiając wszystko w tyle i kreując drogę dla późniejszych SF. Byłem bardzo zaskoczony jak wiele z Battlestara czerpie wspaniały Expanse. Dotyczy to zarówno podejścia do nauki w filmie (np. fizyka lotów), intryg politycznych, klimatu itd.

Kolejna rzecz - aktorstwo najlepszej próby. Edward James Olmos to bardzo dobry aktor, znany i z wielu seriali (m.in. Policjanci z Miami) czy filmów (Blade Runner!), ale moim zdaniem to jest jego największa rola. Miał też okazję, żeby się pokazać, bo był głównym bohaterem i bardzo dobrze ją wykorzystał. Admirał Adama to mój faworyt :)
Pamiętam jak oryginalnie oglądając serial denerwowała mnie teraz Mary McDonnel. Teraz zmieniłem całkiem zdanie - świetna kreacja i bardzo dobrze napisana postać.
James Callis jako doktor Baltar - kolejna bardzo wyraźna postać i świetnie zagrana i napisana.
Kate Sackhoff jako Starbuck - silna kobieca postać, jedna z wielu, które pojawiły się w serialach zanim feministki i SJW zaczęli płakać, że podobno nie ma takich postaci na ekranie. Bardzo dobra rola.
Zresztą wielką siłą tego serialu są także postacie drugoplanowe, jak np. szef Tyrol, pułkownik Tigh i wiele innych. Każda z nich ma swoją historię i skomplikowane problemy oraz zależności.

Pamiętam, że sezon 3 był troche słabszy i sezon zwolnił i dlatego 4 był ostatecznie ostatnim (ale za to z jakim przytupem zrobiony). Może też dlatego, że w 3 sezonie zaczęto robić więcej historii "społecznych" i odcinków jednorazowych, nie związanych z główną osią akcji.

Wielkim plusem jest cały pomysł konfliktu między ludzkości i Cylonami, a także jego rozwiązanie. A także to, jak twórcy nowej wersji złożyli hołd i inspirowali się oryginalnym Battlestarem.

Do tego genialna, naprawdę genialna muzyka Richarda Gibbsa. Wrzucam zresztą link do jednego z kawałków, sceny, którą do dziś pamiętam, gdy Galactica po klęsce ludzkości steruje ostroźnie w mgławicy, żeby zacumować do stacji Ragnar, gdzie czekają na nią konieczne zapasy, a jednocześnie do specjalnie zaimprowizowanej sali wnoszone są worki z ciałami poległych w trakcie pożaru na pokładzie. "No one is rookie now" jak to skomentował pułkownik Tigh.
Niesamowicie przejmująca i emocjonalna scena oraz ścieżka dźwiękowa.

Mógłbym jeszcze długo pisać, ale wystarczy. Jeśli ktoś jeszcze nie widział Battlestara, a lubi SF, to gorąco polecam. To pozycja obowiązkowa - będziecie mieli rozrywkę na długie wieczory. A zaskoczeń i zwrotów akcji będzie mnóstwo.
A jak kto oglądał i zna to pewnie potwierdzi moje wrażenie, że z Battlestarem jest jak z dobrym winem - im starsze tym lepsze.

PS. I jest Tricia Helfer jako "6". Jej też się nie zapomina ;)

https://youtu.be/BiWmcBX-4as
Radosław Kotowski
Chui
Posty: 747
Rejestracja: środa, 31 grudnia 2014, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 214 times
Been thanked: 22 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Radosław Kotowski »

Doskonały serial, zawsze wracam do niego z przyjemnością. Bardzo ciekawy, ciężki klimat.
Jak my tu przetrwaliśmy?
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1594
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 14 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Leo »

Też bym obejrzał, ale gdzie?
"Szlabany w głowach podnoszą się najwolniej..."
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Silver »

Nie pamiętam skąd mam ten serial nagrany na płyty i chyba już 3 razy oglądałem. Ale jeszcze lepiej zagrać w planszówkę oparta na tym serialu; jest bardzo poszukiwana przez wielu graczy. Mam wszystkie jej części i to w wersji PL.
Awatar użytkownika
Bormac
Adjudant
Posty: 240
Rejestracja: niedziela, 24 września 2006, 23:43
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 7 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Bormac »

Leo pisze: poniedziałek, 7 grudnia 2020, 22:01 Też bym obejrzał, ale gdzie?
Jest do obejrzenia na Amazon Prime.
"If you are going through hell, keep going."
Winston Churchill
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Torgill »

Leo pisze: poniedziałek, 7 grudnia 2020, 22:01 Też bym obejrzał, ale gdzie?
Amazon Prime.
Awatar użytkownika
Schtrasny
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 957
Rejestracja: poniedziałek, 4 maja 2015, 12:31
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 54 times
Been thanked: 33 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Schtrasny »

Serial - bardzo dobre 2 sezony, reszta na siłę. Dziwne, że obejrzałem do końca. Zakończenie jakby przeszło obok mnie.
Gra planszowa prześwietna.
Expanse dos-ko-na-ły! Aż dziw bierze, że realizacja dalszych części wisiała na włosku.
"Niech zapłaczą piękne panny z Petersburga!"
https://miniwarsy.blogspot.com/
Awatar użytkownika
farmer
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: niedziela, 4 czerwca 2006, 12:47
Has thanked: 308 times
Been thanked: 74 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: farmer »

Oba seriale sa swietne :)
Chcesz pokoju, szykuj się do wojny...
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1594
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 14 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Leo »

The Expanse uwielbiam, tak więc BSG muszę obejrzeć. Dzięki za rekomendację.
"Szlabany w głowach podnoszą się najwolniej..."
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Silver »

To jak już obejrzysz to może dasz się namówić na rozgrywkę w planszówkę o tym samym tytule - tylko największe emocje gwarantowane są gdy spotka się przy niej choć 5 graczy.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Telamon »

10 lat temu z przyjemnością obejrzałem całość. Ten serial nie ma słabych punktów - wszystko stoi na co najmniej dobrym poziomie. Uwielbiam zwłaszcza muzykę bitewną, którą stworzono przy pomocy bębnów taiko:

https://www.youtube.com/watch?v=e3bVHf8 ... =JediNg135

Cholernie dobra.

Próbowałem w 2019 obejrzeć ten serial jeszcze raz... Niestety jak dla mnie stał się on zdecydowanie zbyt długi. 4 sezony po 20-22 odcinki, 3 filmu, miniserial opisujący dzieje ludzi pod panowaniem cylońskim... Dość dużo czasu, a fabułę już przecież znam. Podobnie mam z "Farscape" - świetny serial, oryginalny i świeży, zaskakujący, przejmujący, z nietuzinkowymi postaciami i ciekawymi relacjami... ale posiadający blisko 90 odcinków...
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Torgill »

Telamon pisze: piątek, 11 grudnia 2020, 10:50 Próbowałem w 2019 obejrzeć ten serial jeszcze raz... Niestety jak dla mnie stał się on zdecydowanie zbyt długi. 4 sezony po 20-22 odcinki, 3 filmu, miniserial opisujący dzieje ludzi pod panowaniem cylońskim... Dość dużo czasu, a fabułę już przecież znam. Podobnie mam z "Farscape" - świetny serial, oryginalny i świeży, zaskakujący, przejmujący, z nietuzinkowymi postaciami i ciekawymi relacjami... ale posiadający blisko 90 odcinków...
Dlatego ograniczyłem się do "miniseries" czyli dwuodcinkowego pilota i samego zakończenia, które uważam za jedne z najlepszych w serialach SF.
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Silver »

Ja obejrzałem serial 3 razy ale z każdym razem mniej na to poświęcając czasu, przewijając mniej ważne i mniej interesujące momenty. Oglądałem kolejne razy z myślą o rozgrywkach w planszówkę której kolejne części sukcesywnie zdobywałem i dorabiając do niej dodatkowe elementy i postacie w które można się wcielić (nawet drugoplanowe i epizodyczne).
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Telamon »

Torgill pisze: sobota, 12 grudnia 2020, 16:03
Telamon pisze: piątek, 11 grudnia 2020, 10:50 Próbowałem w 2019 obejrzeć ten serial jeszcze raz... Niestety jak dla mnie stał się on zdecydowanie zbyt długi. 4 sezony po 20-22 odcinki, 3 filmu, miniserial opisujący dzieje ludzi pod panowaniem cylońskim... Dość dużo czasu, a fabułę już przecież znam. Podobnie mam z "Farscape" - świetny serial, oryginalny i świeży, zaskakujący, przejmujący, z nietuzinkowymi postaciami i ciekawymi relacjami... ale posiadający blisko 90 odcinków...
Dlatego ograniczyłem się do "miniseries" czyli dwuodcinkowego pilota i samego zakończenia, które uważam za jedne z najlepszych w serialach SF.
Ja zasadniczo najbardziej lubię to co pomiędzy i jeden z filmów (dotyczący "Pegasusa"... i nie tylko). Konflikty pomiędzy członkami załogi, politykę, tarcia "kompetencyjne" na poszczególnych szczeblach dowodzenia, bunty... oraz antycylońską szpiegomanię we flocie ocalałych. To wszystko co sprawiało iż czuło się życie w tym serialu.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Telamon »

https://www.youtube.com/watch?v=gA7uQSnpmQM

Dean Stockwell (Number One) zmarł.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Film”