Było sobie życie

Filmy, seriale, programy telewizyjne i wszelkie inne tematy związane z kinem i telewizją.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5300
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 256 times

Re: Było sobie życie

Post autor: Leliwa »

Karel W.F.M. Doorman pisze: wtorek, 6 lipca 2021, 12:22
Leliwa pisze: wtorek, 6 lipca 2021, 11:02 Przede wszystkim przedstawienie rewolucji zarówno francuskiej jak i rosyjskiej. Przypomnij sobie te odcinki. Cóż po prostu taki był wymóg czasu i w Republice Francuskiej inne spojrzenie by nie przeszło. Mamy bardzo wyraźnie zresztą określone strony Postęp to dobro, a reakcja to zło. Wszyscy, którzy przeciwstawiają się postępowi pojmowanemu integralnie i nieodwołalnie, (każda zmiana modernizująca jest z założenia dobra, zarówno społecznie jak i technicznie), są ohydni moralnie. To oczywiście jeszcze nie są czasy "niebinarne płciowo" i "małżeństw jednopłciowych" więc pod tym względem film jest reakcyjny.
Francuzi przecież nie rozumieją czym była Rewolucja 1789. Znaczy rozumieją ją jako dobrodziejstwo. No i to samo dotyczy Przewrotu Bolszewickiego w Rosji. Ale czy to dyskwalifikuje serial Był Sobie Człowiek?
Nie napisałem, że dyskwalifikuje. Napisałem o swej refleksji na ten temat z pozycji już historycznych, a nie młodzieżowych. Owszem. Dla młodych jest to pouczające i zabawne, ale nie zawadzi odpowiedni komentarz historyczny
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10536
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2083 times
Been thanked: 2812 times

Re: Było sobie życie

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Po prostu ocena taka, a nie inna. A że my się obaj z nią nie zgadzamy to inksza inkszość. Dzieje Reynalda Sechera wskazują, że inna ocena byłaby niebezpieczna.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Re: Było sobie życie

Post autor: Raleen »

Karel W.F.M. Doorman pisze: wtorek, 6 lipca 2021, 10:40 "Film o wnętrzu ludzkiego ciała, to najlepszy film, jaki zrobiłem, ale gdy zaproponowałem go telewizji francuskiej, mimo sukcesu „Był sobie człowiek” odpowiedzieli, że to nie jest historia dla dzieci, one jej nie zrozumieją. Będą się bały tych wszystkich stworów, które zaludniają wnętrze ludzkiego ciała. Przedstawiłem więc „Było sobie życie” innym stacjom francuskojęzycznym i dzięki uznaniu, z jakim spotkał się w Kanadzie, został w końcu zrealizowany we Francji."

Albert Barille.
Z punktu widzenia dziecka to ten film był mocno dydaktyczny, a więc może nie zawsze taki atrakcyjny, wydaje mi się, że o to chodziło i tu nawet byłbym się w stanie zgodzić.

Serię o historii mniej lubiłem także dlatego, że na historii już w szkole lepiej się znałem i raziły mnie (już wtedy... ;)) różne i często daleko idące uproszczenia.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Film”