Wesele (2021)

Filmy, seriale, programy telewizyjne i wszelkie inne tematy związane z kinem i telewizją.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Wesele (2021)

Post autor: Telamon »

Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Wesele (2021)

Post autor: Leliwa »

Czytając coś czuję, że reżyser Smarzowski czuje skąd wiatr wieje i ustawia się kolejce do kasy do mających ją. Jakie to bezkompromisowe i odważne po raz kolejny wpleść w wątek tym razem weselny polskich rzeźników z Jedwabnego! Ale ADL i WJC pochwali... Nigdy nie byłem miłośnikiem turpizmu i panświnizmu, zwłaszcza jeśli urągają rozumowi, co może mieć łacno miejsce jeśli reżyser stawia się w jednym rzędzie z absurdalnym Pokłosiem.

PS. Poza tym wolę oglądać Konkurs Szopenowski. Od wczoraj I etap. Szkoda życia...
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2058
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 87 times
Been thanked: 186 times

Re: Wesele (2021)

Post autor: adalbert »

Jedyne, na co mogłem się zdobyć, to poszukanie recenzji, która daje mi dobry powód, aby nie pójść :)
https://www.youtube.com/watch?v=bkhIgFCsM24
Awatar użytkownika
Biały Vilk
Sous-lieutenant
Posty: 444
Rejestracja: poniedziałek, 23 marca 2009, 22:28
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 36 times
Been thanked: 59 times

Re: Wesele (2021)

Post autor: Biały Vilk »

Twórczość Smarzowskiego wytrwale zjeżdża po pochylni od "tematów ważnych i poruszających", poprzez "kontrowersyjnie nieadekwatne", do aktualnego "wciąż tego samego babrania się w ohydzie". Mnie też szkoda życia.
"Zjeżdżaj z drogi, ty gnojku!" - adm. Andrew B. Cunningham z pokładu "Warspite" do dowódcy HMS "Griffin", będącego na linii strzału
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2058
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 87 times
Been thanked: 186 times

Re: Wesele (2021)

Post autor: adalbert »

Bez żadnych uszczypliwości: z recenzją/wrażeniami Telamona też się chętnie zapoznam.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Wesele (2021)

Post autor: Leliwa »

adalbert pisze: środa, 13 października 2021, 13:55 Bez żadnych uszczypliwości: z recenzją/wrażeniami Telamona też się chętnie zapoznam.
Biedny Telamon, jeśli oglądał to, o czym inni mówią....
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Wesele (2021)

Post autor: Telamon »

Za parę lat pewnie obejrzę. ;)
"Wesela I" jeszcze nie widziałem. We "Weselu II" holocaust przetrwam bez trudu, polskie wojenne wątki także (nawet przesadzone bądź zmyślone)... ale na współczesnych weselach dostaję migreny. Zbyt prymitywnie, wulgarnie, za długo i tak dalej. Jak pojawi się wersja DVD to pewnie ją zmęczę "na raty".
Niepotrzebnie stworzono hybrydę.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Wesele (2021)

Post autor: Leliwa »

Telamon pisze: środa, 13 października 2021, 16:35 Za parę lat pewnie obejrzę. ;)
"Wesela I" jeszcze nie widziałem. We "Weselu II" holocaust przetrwam bez trudu, polskie wojenne wątki także (nawet przesadzone bądź zmyślone)... ale na współczesnych weselach dostaję migreny. Zbyt prymitywnie, wulgarnie, za długo i tak dalej. Jak pojawi się wersja DVD to pewnie ją zmęczę "na raty".
Niepotrzebnie stworzono hybrydę.
Tzw. "Polskie wesela" w większości są parodią dawnego obrzędu weselnego. Niestety to powszechny uzus u często zupełnie nieświadomych tego ludzi. Dlatego też z reguły unikam jeśli muszę.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2058
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 87 times
Been thanked: 186 times

Re: Wesele (2021)

Post autor: adalbert »

Telamon pisze: środa, 13 października 2021, 16:35 Za parę lat pewnie obejrzę. ;)
"Wesela I" jeszcze nie widziałem. We "Weselu II" holocaust przetrwam bez trudu, polskie wojenne wątki także (nawet przesadzone bądź zmyślone)... ale na współczesnych weselach dostaję migreny. Zbyt prymitywnie, wulgarnie, za długo i tak dalej. Jak pojawi się wersja DVD to pewnie ją zmęczę "na raty".
Niepotrzebnie stworzono hybrydę.
Film jest "gorący" teraz. Za parę lat to będzie musztarda po obiedzie...
Tych wesel to nie ma co tak znowu demonizować :)
Wydaje mi się, że Leliwa nie nawiązywał do holokaustu, tylko pewnej sceny z tego filmu.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10383
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2025 times
Been thanked: 2755 times

Re: Wesele (2021)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Parodia nie parodia tak ludzie świętują. I nie parodiują. Wprawdzie powtarzalność mnie nudzi, ale jak mnie zaproszą to dlaczego mam odmówić? Natomiast wg mnie Smarzowski szuka tematów, które pozwolą mu kontynuować wizerunek odbrązawiacza. Słabo to wygląda. Ostatni film, jaki częściowo obejrzałem to Wołyń. Kleru nie oglądałem, bo po co? Tego też nie obejrzę. A z perspektywy czasu Wesele I jest dość cienkie.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Wesele (2021)

Post autor: Telamon »

Współczesne "polskie wesela" to libacja alkoholowa dla której rytuał religijny jest jedynie pretekstem.
Wszystkie elementy (muzyka, rozrywki, kulinaria) są do niej poziomem dostosowane. Prosta, rytmiczna muzyka, do której pijak będzie się kołysał. Przystawki (pokroju galaret) po który ów jegomość nie zarzyga sali.... i tak dalej.
Dla abstynenta, który lubi kulturę wyższą, polskie wesele będzie przede wszystkim męczarnią. Nie każdy jest w stanie słuchać godzinami disco-polo i takich szlagierów jak "Majteczki w Kropeczki" Świerzyńskiego. :P

Muzyka jest najgorsza.

Smarzowski mógł sobie darować. Większości Polaków tym nie oburzy, "pseudoelity" pokroju Wojewódzkiego będą może kpić pomimo podobnych rozrywek. Człowiek o "wyrobionym guście" nie zdzierży i opuści salę.

Chciał Smarzowski zrobić film o czystkach '41 to powinien skupić się przede wszystkim na nich. Jak chce to potrafi pokazać tło (np. we "Wołyniu" mamy postać żyda, bolszewickiego współpracownika, zamordowanego potem przez Ukraińca) zatem tym bym się aż tak nie martwił.
Tylko niech nie tworzy dzieł, które nikogo nie zadowolą.

"Kleru" ciągle nie widziałem. :( "Wołyń" dwa razy. "Wesela I" nie obejrzę, a "Drogówka" to jeden z lepszych polskich filmów zeszłej dekady... choć ich poziom ogólny nie jest zbyt wysoki.
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2058
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 87 times
Been thanked: 186 times

Re: Wesele (2021)

Post autor: adalbert »

Telamon pisze: czwartek, 14 października 2021, 09:14 Współczesne "polskie wesela" to libacja alkoholowa dla której rytuał religijny jest jedynie pretekstem.
Wszystkie elementy (muzyka, rozrywki, kulinaria) są do niej poziomem dostosowane. Prosta, rytmiczna muzyka, do której pijak będzie się kołysał. Przystawki (pokroju galaret) po który ów jegomość nie zarzyga sali.... i tak dalej.
Dla abstynenta, który lubi kulturę wyższą, polskie wesele będzie przede wszystkim męczarnią. Nie każdy jest w stanie słuchać godzinami disco-polo i takich szlagierów jak "Majteczki w Kropeczki" Świerzyńskiego. :P

Muzyka jest najgorsza.
Nikt nikomu nie każe lubić wesel, ale to jest dość nieznośna generalizacja. Zacznijmy od tego, że wesela odbywają się również po ślubach wyłącznie cywilnych (oczywiście najczęściej po konkordatowych, w których ślub kościelny wywiera również skutki cywilne), więc mówienie o religijnym pretekście jest naciągane. To nie jest też tak, że człowiek, który skończył szkołę muzyczną, regularnie chodzi do filharmonii, nie może pobawić się na polskim weselu, albo że na tych weselach gra się tylko disco-polo. Gra się muzykę taneczną, do zabawy, disco-polo, Krawczyka itp. Zresztą można sobie wybrać zespół wedle uznania i również rodzaj zabaw, albo ich brak.
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2058
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 87 times
Been thanked: 186 times

Re: Wesele (2021)

Post autor: adalbert »

Telamon pisze: czwartek, 14 października 2021, 09:14
Chciał Smarzowski zrobić film o czystkach '41 to powinien skupić się przede wszystkim na nich. Jak chce to potrafi pokazać tło (np. we "Wołyniu" mamy postać żyda, bolszewickiego współpracownika, zamordowanego potem przez Ukraińca) zatem tym bym się aż tak nie martwił.
Tylko niech nie tworzy dzieł, które nikogo nie zadowolą.
Wydaje mi się, że on nie chciał zrobić filmu o "czystkach", tylko o okropnym, brudnym, wstrętnym i ciemnym polskim narodzie, takim samym dawniej i obecnie. No i zrobił.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Wesele (2021)

Post autor: Telamon »

Muzyka taneczna, biesiadna, disco-polo czy nawet Krawczyki mają wspólny cechę jaką jest nieskomplikowana budowa. Zresztą disco-polo jest właśnie uwspółcześnioną muzyką ludową (może nawet bardziej prymitywną dzięki keybordom).
Przy tym treść piosenek też najczęściej jest taka sama. Rozmaite wariacje o "d*pie Maryny". Wokalnie "Krawczyk" jest wręcz idealny ze względu na możliwość długiego "wycia" - górny pułap możliwości ludzi bardzo pijanych. ;)

Dlatego napisałem iż rytuał jest jedynie pretekstem do libacji. Preteksty mogą być różne bo i tak dla większości liczy się tylko cel główny. Wesele ze stołami uginającymi się pod ciężarem butelek z wódką, z kelnerami regularnie donoszącymi kolejne butelki.

Tak, jak organizujesz wesele to możesz dokonać wyboru... i brać pod uwagę to, że polscy goście (z reguły oczekujący libacji) tego nie zrozumieją. Jeżeli natomiast jesteś gościem to wybór masz skromniejszy (pójść / nie pójść).

Widziałem w życiu trochę wesel, nabawiłem się wręcz lekkiego PTSD. :P Od lat unikam kolejnych - nawet jeżeli ludzie mają potem do mnie pretensje.

Przy czym zaznaczam iż cały czas piszę o współczesnych "polskich weselach", a nie tych tradycyjnych (ludowych)..
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Wesele (2021)

Post autor: Leliwa »

Tu już nie ma rytuału i obrzędu przejścia ze stanu wolnego w małżeński. Są resztki tego obrzędu zmienione w "tylko zabawę". A disco polo to nie kultura "ludowa", która zresztą w swej najgłębszej warstwie, duchowej czyli potężnym repertuarze pieśni religijnych jest nie tyle ludowa co "gminno-szlachecko-kościelna". Ta kultura obecnie ginie, bo ginie środowisko, w którym kwitnęła, co opisał w filmie "Agonia"" Adam Strug, wywodzący się z tej kultury. Choć jest coraz więcej ludzi, którzy ożywiają pewne jej elementy i przekazują, albo wywodząc się z niej albo odnajdując ją jako "późni wnukowie".
Disco Polo to zupełnie inna bajka - to skrzyżowanie Italo disco z rosyjską muzyką dyskotekową lat 80-tych. Nie przypadkiem matecznikiem disco polo jest Podlasie. To jeden z elementów niszczących tradycyjny ryt muzyczny Polski. Inny to wprowadzenie nowego rytu mszy świętej w latach 70-tych, co w dużej mierze wyrzuciło tradycyjne, długie pieśni z kościołów. Fascynacja muzyką zza Oceanu, śpiew "uczony", tj. taki jaki stał się obowiązujący od XIX wieku w salach koncertowych i operowych połączony z podejściem baletowym do tańca ludowego, stąd mamy zespoły pieśni i Tańca, które już tylko robią adaptacje motywów ludowych do smaku swego i odbiorców.

Agonia do obejrzenia tu:
https://vod.tvp.pl/website/agonia,50038121
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Film”