Raport Pileckiego (reż. K. Łukaszewicz)

Filmy, seriale, programy telewizyjne i wszelkie inne tematy związane z kinem i telewizją.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Raport Pileckiego (reż. K. Łukaszewicz)

Post autor: Raleen »

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: Raport Pileckiego (reż. K. Łukaszewicz)

Post autor: Raleen »

Obejrzałem film kilka dni temu. Komuś się jeszcze udało?

Zbieram się też, żeby nieco więcej o nim napisać.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: Raport Pileckiego (reż. K. Łukaszewicz)

Post autor: Raleen »

Miałem napisać więcej o tym filmie na jesieni, ale zabrakło czasu. Obecnie już chyba nie grają go w kinach, więc pisanie recenzji mija się z celem. Zatem tylko pokrótce... Patrząc na niego czysto filmowo, raczej nie urzeka. Podobał mi się natomiast sposób pokazywania w nim polskiej historii. Moje główne wrażenie tutaj jest takie, że po seansie miałem poczucie, iż oglądałem film na wskroś polski. Zwłaszcza główny bohater został ukazany tak jak powinien być ukazany. Oddano we właściwy sposób jego bohaterstwo, jednocześnie nie czyniąc z niego postaci pomnikowej. Co do scen przesłuchań i pokazywania różnych okrutnych działań organów bezpieczeństwa, jest tego tyle ile powinno być i też zostało to pokazane w taki sposób, w jaki powinno, żeby te treści spełniły w filmie swoją rolę, a nie stawały się same w sobie dla niektórych widzów źródłem jakiejś niezdrowej ekscytacji przemocą. Naczytałem się swego czasu w paru recenzjach o tym, że film to scenariuszowo zmarnowany potencjał, ponieważ tę historię można było przedstawić jako swego rodzaju korespondencyjny pojedynek między Pileckim a Cyrankiewiczem (też więźniem Auschwitz, kreującym się po wojnie na przywódcę ruchu oporu w obozie), ale nie bardzo sobie to wyobrażam. Dla mnie byłby to taki typowo hollywoodzki, sztuczny zabieg, myślę, że jednak niepasujący do tej historii. Tyle moich przemyśleń. Jeśli będziecie mieli gdzieś okazję obejrzeć, polecam.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Bolid
Caporal-Fourrier
Posty: 94
Rejestracja: piątek, 27 września 2019, 21:22
Has thanked: 70 times
Been thanked: 25 times

Re: Raport Pileckiego (reż. K. Łukaszewicz)

Post autor: Bolid »

Mam nadzieję, że film zaprezentuje Polskę za granicą. Wnioskując z wypowiedzi Raleena, że film jest dobry, ciekaw jestem, czy nie ma szybkich dialogów, utrudniających tłumaczenie przy pomocy napisów.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: Raport Pileckiego (reż. K. Łukaszewicz)

Post autor: Raleen »

Bolid pisze: sobota, 6 stycznia 2024, 09:41Mam nadzieję, że film zaprezentuje Polskę za granicą. Wnioskując z wypowiedzi Raleena, że film jest dobry, ciekaw jestem, czy nie ma szybkich dialogów, utrudniających tłumaczenie przy pomocy napisów.
Tu obawiam się, że może nie być tak różowo. Wydaje mi się, że on jest dobry, a nawet bardzo dobry dla polskiego widza, natomiast dla zagranicy, może być trochę jak z tłumaczeniem "Wesela" Wyspiańskiego ;). Trochę przesadzam, ale to tak, żeby oddać o co mi chodzi.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Film”