1670

Filmy, seriale, programy telewizyjne i wszelkie inne tematy związane z kinem i telewizją.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10585
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2103 times
Been thanked: 2831 times

1670

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 121 times
Been thanked: 409 times

Re: 1670

Post autor: RAJ »

Ciekawy artykuł, zgadzam się z tym co mówi o odsieczy, ale dlaczego wrzuciłeś ten link do tematu o seriali 1670?
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10585
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2103 times
Been thanked: 2831 times

Re: 1670

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

https://www.polskieradio.pl/39/156/arty ... -to-chodzi

Wywiad z prof. Mateuszem Wyżgą, historykiem z Krakowa na temat serialu. Potomek wójta opowiada o stosunkach społecznych. Zresztą książkę o chłopstwie bardzo polecam.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6210
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 918 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: 1670

Post autor: Torgill »

Świetny wywiad, dzięki za podlinkowanie.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10585
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2103 times
Been thanked: 2831 times

Re: 1670

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Torgill pisze: poniedziałek, 25 grudnia 2023, 10:48 Świetny wywiad, dzięki za podlinkowanie.
https://bonito.pl/produkt/chlopstwo-his ... qiEALw_wcB kapitalna rzecz.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 90 times
Been thanked: 196 times

Re: 1670

Post autor: adalbert »

Nie mam już Netfliksa, ale udało mi się tak trochę z doskoku i bez wielkiej uwagi obejrzeć 1 odcinek serialu. Na poziomie rozrywki wydawało mi się to całkiem zabawne i nieźle zrealizowane. Poza tym w moim odbiorze właściwie to, czego bym się spodziewał, słysząc, że robimy tego typu produkcję dla Netfliksa, czyli "chwalenie się", jakimi to byliśmy/jesteśmy warchołami i przygłupami (co uosabia szlachcic Jan Paweł - ha, ha, ha; najbardziej racjonalnym człowiekiem jest Litwin) i jak to musimy się "odbrązowić".
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: 1670

Post autor: Raleen »

adalbert pisze: środa, 27 grudnia 2023, 08:04 Poza tym w moim odbiorze właściwie to, czego bym się spodziewał, słysząc, że robimy tego typu produkcję dla Netfliksa, czyli "chwalenie się", jakimi to byliśmy/jesteśmy warchołami i przygłupami (co uosabia szlachcic Jan Paweł - ha, ha, ha; najbardziej racjonalnym człowiekiem jest Litwin) i jak to musimy się "odbrązowić".
W tym kontekście pewnie wybór imienia, a raczej imion (albo imienia i nazwiska?) owego szlachcica nieprzypadkowy ;)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
j1023
Adjudant
Posty: 245
Rejestracja: czwartek, 31 grudnia 2009, 09:47
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 135 times
Been thanked: 58 times

Re: 1670

Post autor: j1023 »

adalbert pisze: środa, 27 grudnia 2023, 08:04 Nie mam już Netfliksa, ale udało mi się tak trochę z doskoku i bez wielkiej uwagi obejrzeć 1 odcinek serialu. Na poziomie rozrywki wydawało mi się to całkiem zabawne i nieźle zrealizowane. Poza tym w moim odbiorze właściwie to, czego bym się spodziewał, słysząc, że robimy tego typu produkcję dla Netfliksa, czyli "chwalenie się", jakimi to byliśmy/jesteśmy warchołami i przygłupami (co uosabia szlachcic Jan Paweł - ha, ha, ha; najbardziej racjonalnym człowiekiem jest Litwin) i jak to musimy się "odbrązowić".
Niekoniecznie tylko Litwin. W sumie to główny bohater (i szwagier) jest warchołem, ale reszta szlachty miała instynkt samozachowawczy. Chcieli się opodatkować, ale demokratycznie przegrali 19:1. Właściciel większej połowy wsi również był dość nowoczesnym zarządcą.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10585
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2103 times
Been thanked: 2831 times

Re: 1670

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Na ówczesna modę demokratyczną o wyniku co do zasady stanowiła jednomyślność.

Nota bene krytykowanie serialu z punktu widzenia głupoty głównego bohatera musi wywołać krytykę komedii śp. Stanisława Barei. Co robisz? Olewam! Lubię te robotę!
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
jacus1944
Lieutenant
Posty: 536
Rejestracja: czwartek, 21 listopada 2019, 22:41
Has thanked: 145 times
Been thanked: 196 times

Re: 1670

Post autor: jacus1944 »

Obejrzałem cały sezon i jestem absolutnym fanem :-)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10585
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2103 times
Been thanked: 2831 times

Re: 1670

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

adalbert pisze: środa, 27 grudnia 2023, 08:04 jakimi to (...) jesteśmy warchołami i przygłupami (co uosabia szlachcic Jan Paweł - ha, ha, ha; najbardziej racjonalnym człowiekiem jest Litwin).
https://www.youtube.com/watch?v=m4yJ-Wy7jAI

Co nazywa się na i rządzi Polską po cichu? O życie mówi Jan Paweł ;-) Abstrahując od tego, że pojęcie żyta ma dwa znaczenia ;-) Zbożowe i alkoholowe.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10585
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2103 times
Been thanked: 2831 times

Re: 1670

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

https://www.youtube.com/watch?v=-J_vPKB88WU
Dwór, nie dworek. Popularny błąd. Szlachcic mieszkał we dworze. Dworek to mógł mieć w mieście, jako daczę. Bo wtedy pan mieszkał na wsi, a działkę miał w mieście. Zupełnie odwrotnie, jak dzisiaj, kiedy cha, tfu uszlachcony pan mieszka w mieście, a działkę ma na wsi.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6210
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 918 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: 1670

Post autor: Torgill »

Karel W.F.M. Doorman pisze: środa, 27 grudnia 2023, 21:02 https://www.youtube.com/watch?v=-J_vPKB88WU
Dwór, nie dworek. Popularny błąd. Szlachcic mieszkał we dworze. Dworek to mógł mieć w mieście, jako daczę. Bo wtedy pan mieszkał na wsi, a działkę miał w mieście. Zupełnie odwrotnie, jak dzisiaj, kiedy cha, tfu uszlachcony pan mieszka w mieście, a działkę ma na wsi.
Jestem pod bardzo pozytywnym wrażeniem scenografii, nie chodzi mi o jakąś historyczność, bo często jej nie ma (ale to w końcu komedia, nie wymagam też tego od Monty Pythona), ale bogactwo - wnętrza nie są puste, jest tam pełno detali i drobiazgów, potrzebnych w codziennym życiu. To się bardzo rzadko spotyka w polskim kinie, które najcześciej pokazuje gołe ściany i stół z kilkoma kielichami i tyle. Poza wyjątkami rzecz jasna. A tutaj te pomieszczenia naprawdę wyglądają, że ktoś w nich mieszka i pracuje. Świetna robota.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10585
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2103 times
Been thanked: 2831 times

Re: 1670

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Mi środek się też podoba. Czuć barokowy klimat.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 121 times
Been thanked: 409 times

Re: 1670

Post autor: RAJ »

adalbert pisze: środa, 27 grudnia 2023, 08:04 Na poziomie rozrywki wydawało mi się to całkiem zabawne i nieźle zrealizowane. Poza tym w moim odbiorze właściwie to, czego bym się spodziewał, słysząc, że robimy tego typu produkcję dla Netfliksa, czyli "chwalenie się", jakimi to byliśmy/jesteśmy warchołami i przygłupami (co uosabia szlachcic Jan Paweł - ha, ha, ha; najbardziej racjonalnym człowiekiem jest Litwin) i jak to musimy się "odbrązowić".
Naprawdę warto obejrzeć więcej, dostaje się wszystkim, również feministkom czy aktywistom klimatycznym.
Przede wszystkim to jest jednak satyra na czasy współczesne w szlacheckim sztafarzu.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Film”