Nowi "Chłopi"

Filmy, seriale, programy telewizyjne i wszelkie inne tematy związane z kinem i telewizją.
Bolid
Caporal-Fourrier
Posty: 94
Rejestracja: piątek, 27 września 2019, 21:22
Has thanked: 70 times
Been thanked: 25 times

Re: Nowi "Chłopi"

Post autor: Bolid »

Ja polecam też "Ziemię obiecaną" Reymonta. Co prawda nie skończyłem; w pewnym momencie uznałem, że to takie dobre, że szkoda czytać tylko jeden raz i zacząłem znów od początku. Ale było dobre.

I kończy się trochę inaczej niż film Andrzeja Wajdy.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10585
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2103 times
Been thanked: 2831 times

Re: Nowi "Chłopi"

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Mam na celowniku. Potem Komediantka. Serial z Pieczyńską pamiętam.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 90 times
Been thanked: 196 times

Re: Nowi "Chłopi"

Post autor: adalbert »

Film raczej na plus. Bardzo podobała mi się warstwa wizualna, dobre/świetne role aktorskie. Można się jakoś zanurzyć w przedstawiany świat, aczkolwiek Wieniawa w roli wiejskiej dziewczyny raczej w tym nie pomaga. Dzisiejsze trendy, czyli klimaty feminizmu, opresji i wyzwolenia z niej są oczywiście obecne, szczególnie w przedstawieniu Jagny, z reguły jednak niezbyt nachalnie i czasem w sposób nieoczywisty, np. najbardziej "wściekłe" są tu również kobiety.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10585
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2103 times
Been thanked: 2831 times

Re: Nowi "Chłopi"

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Nie dziwota, skoro Jagna stanowi zagrożenie dla nich.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: Nowi "Chłopi"

Post autor: Raleen »

adalbert pisze: piątek, 3 listopada 2023, 07:33 Dzisiejsze trendy, czyli klimaty feminizmu, opresji i wyzwolenia z niej są oczywiście obecne, szczególnie w przedstawieniu Jagny, z reguły jednak niezbyt nachalnie i czasem w sposób nieoczywisty, np. najbardziej "wściekłe" są tu również kobiety.
Co do tej "wściekłości" kobiet to powiedziałbym, że to nawet takie życiowe :D
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10585
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2103 times
Been thanked: 2831 times

Re: Nowi "Chłopi"

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Raleen pisze: piątek, 3 listopada 2023, 08:14 Co do tej "wściekłości" kobiet to powiedziałbym, że to nawet takie życiowe :D
Cała powieść jest bardzo realistyczna. Postacie buzują emocjami, wszystko jest jakoś uzasadnione.
Dla mnie najgorszą w sensie złych cech i zachowania postacią w powieści jest Dominikowa Paczesiowa, czyli matka Jagny, która ewidentnie dzieli swoje dzieci na lepsze (Jagna jako towar) i gorsze (synowie, z których jednemu - Szymkowi - nawet nie pozwala się spotykać z dziewczyną, w której ze wzajemnością jest zakochany). Zresztą Taż dziewczyna zaczyna się zastanawiać nad tym, który z potencjalnych kandydatów ma więcej morgów. Otóż Szymek Pacześniak tylko 5, a ten drugi, Jasiek jakiś tam (zapomniałem przezwiska), mimo że niby nieco wioskowy głupek, ma aż 10 morgów.
My się z tego możemy śmiać, ale ziemia była podstawą przetrwania. Boryna nie cierpiał głodu, a jeszcze synowej i wnuczkom, których w złości wypędził, zapewnił wikt.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10585
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2103 times
Been thanked: 2831 times

Re: Nowi "Chłopi"

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Tymczasem pogórzańska wieś jesienią.
Obrazek
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10585
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2103 times
Been thanked: 2831 times

Re: Nowi "Chłopi"

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

https://www.youtube.com/watch?v=G_nQAp9tOU0

Fajna recenzja młodej Białorusinki mieszkającej w Polsce. Swoją droga zwróćcie uwagę na język powieści. Dla mnie to gwara mazurska. A przynajmniej jedna z gwar dialektu mazurskiego. Akcja dzieje się niedaleko Łodzi...
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10585
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2103 times
Been thanked: 2831 times

Re: Nowi "Chłopi"

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Serial z 1972 r. oglądam. Genialny jednak.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10585
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2103 times
Been thanked: 2831 times

Re: Nowi "Chłopi"

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Skończyłem powieść. Genialna. Film natomiast jest luźniejszym wynikiem tylko części ważnych rzeczy, jakie w powieści są przedstawione. No i zakończenie powieści jest inne.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Film”