Serialami obrodziło

Filmy, seriale, programy telewizyjne i wszelkie inne tematy związane z kinem i telewizją.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Serialami obrodziło

Post autor: Telamon »

Odnośnie tego "Łasucha" to chyba przesadziłem gdy określiłem ten serial jako "familijny". Część scen faktycznie przypomina segment rodzinny (dziecięcy bohater, naiwne uproszczenia, sielankowe widoczki)... ale reszta nie ustępowałaby wiele TWD gdyby tylko nie zmieniano ujęć kamery oraz nie unikano buchającej z trupów juchy.

Jest dość brutalnie (a ledwie obejrzałem dwa epizody). Warto tutaj wspomnieć iż odrobiono lekcje z pandemii koronawirusa więc ludzie w serialu postępują dość realistycznie. Jak wariaci. :P
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Serialami obrodziło

Post autor: Telamon »

https://www.imdb.com/title/tt13523738/

"Iwan Groźny". Dobra produkcja od której nie potrafiłem się oderwać podczas ćwiczeń.
Tak powinna wyglądać "Korona Królów". Porządni aktorzy, ładna scenografia (choć większość scen rozgrywa się właśnie w komnatach), zgrabnie napisany scenariusz. Kolejny dobry rosyjski serial jaki widziałem w ciągu ostatnich miesięcy. :)
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Serialami obrodziło

Post autor: Telamon »

https://www.filmweb.pl/serial/Black+Summer-2019-811750

"Black Summer", serial Netflixa. Jestem dopiero w trakcie oglądania drugiego odcinka ale wydaje mi się iż w końcu wyprodukowano coś ciekawego w tematyce zombie. W miarę świeże podejście do tematu, więcej realizmu niż w TWD. Przede wszystkim czuć ten wielki stres pod którego wpływem znajdują się bohaterowie. To nawet nie tyle serial o zombie co o ludziach, których życie nagle zawaliło się się z powodu epidemii i starają się jakoś dotrzeć do bezpiecznej strefy. Normalni ludzie, a nie Johny Wicków, słabo radzący sobie z zarażonymi. Ci przypominają tych z "28 dni później" - bardziej zezwierzęceni ludzie ogarnięci wścieklizną niż powolne i bezrozumne trupy.

Uwzględniono nawet takie drobiazgi jak bariera językowa gdy turystka z Azji - być może najbardziej rozgarnięta ze wszystkich bohaterów - nie jest praktycznie w stanie przekazać towarzyszom bardziej skomplikowanych idei.

Nie miano budżetu więc starano się to nadrobić światem, grą aktorską i nowinkami jak bardzo fajna praca kamery z wieloma niezłymi ujęciami bądź też ich ciągłością. Reżyser lubi długie, a zarazem dynamiczne ujęcia.
Awatar użytkownika
farmer
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: niedziela, 4 czerwca 2006, 12:47
Has thanked: 308 times
Been thanked: 74 times

Re: Serialami obrodziło

Post autor: farmer »

Zacząłem oglądać "Black Summer" - póki co jestem po dwóch odcinkach. Faktycznie dobre kino.
Podoba mi się, że przez większość czasu zombie są "niewypowiedzianym" zagrożeniem natury ogólnej, zaś większym niepokojem napawają spotkania z innymi ludźmi.

Fajne jest też epatowanie grozą "nie wprost".
Tego, jakiej degradacji uległy relacje międzyludzkie i prawa rządzące światem dowiadujemy się samodzielnie wyciągając wnioski z zachowań uznawanych za naturalne (dla sytuacji w serialu).
Póki co reżyser oszczędza nam scen łopatologicznie obrazujących przemoc etc.

pozdr,
farm
Chcesz pokoju, szykuj się do wojny...
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Serialami obrodziło

Post autor: Telamon »

Ja jestem na etapie 2 epizodu 2 sezonu i musiałem sobie zrobić chwilową przerwę. Stopień zezwierzęcenia ludzi, który widziałem w tym serialu, był wręcz przytłaczający.
Jak na razie to jeden z lepszych seriali postapokaliptycznych, który za główny cel postanowił pokazać sposób zachowania ludzi ze świata zachodniego w obliczu upadku cywilizacji. Jestem w stanie uwierzyć, że w rzeczywistości wyglądałoby to podobnie - ludzie wychowani w kulcie indywidualizmu, nastawieni na przeżycie za wszelką cenę i z góry zakładający iż inni będą mieli złe zamiary wobec nich... więc działający prewencyjnie, agresywnie, zaborczo.

Określiłbym ten serial jako "Fargo z zombie". Jeżeli ludzie popełniają tutaj błędy, zachowują się bezsensownie... to było to zamierzenie scenarzysty oraz reżysera. Tym sposobem chciał pokazać jak "normalny", wychowany w innym świecie, będzie zachowywał się w czasie upadku cywilizacji. Nie staje się automatycznie mistrzem surwiwalu & pogromcą zombie, nic mu nie przychodzi łatwo, jest więźniem swoich przyzwyczajeń a czasami też cech charakteru (empatia w świecie "indywidualistów" zmniejsza szanse na przetrwanie).

Poza tym nie wiemy więcej niż bohaterowie. Nikt nam nie robi wykładu o świecie i jego warunkach. O samych postaciach też nie mamy wiele informacji więc gdy nowy członek grupy postępuje w danym momencie bardzo dziwnie to widz zadaje sobie pytanie - "Co my właściwie wiemy o tych ludziach?".

P.S. Najlepszy odcinek 1 sezonu to mym zdaniem epizod 5. Minął mi błyskawicznie.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Serialami obrodziło

Post autor: Telamon »

Powróciłem do "Black Summer". Odcinek 3 sezonu 2... atmosfera tak gęsta, że można by ją ciąć nożem. Taka "Nienawistna Ósemka" Tarantino tylko lepsza, a pewnych scenach widać iż reżyser chętnie sięgał do innych filmów w poszukiwaniu scen trzymających w napięciu (np. "Czarnobyl" i scena z oczyszczaniem dachu to tutaj wyprawa po drewno w kompletnych ciemnościach).

Jak dla mnie odkrycie roku (na równi z drugim sezonem "Snowpiercera"). Te epizody mijają mi błyskawicznie, nie pauzuję, nie mogę oderwać oczu. Ekipa zrobiła fenomenalną robotę w kwestii ukazania widzowi napięcia i stresu z jakim zmagają się bohaterowie. Nawet epizodyczne nie muszą dużo mówić abyśmy wywnioskowali z kim mamy do czynienia - wystarczy język gestów, mimika, ton głosu, półsłówka, nerwowe ruchy ciała, ślady na otoczeniu i przedmioty... Jeszcze bardziej można docenić grę aktorską bo reżyser nie prowadzi widza za rękę, nie stara się o melodramatyczne ujęcia i nie stosuje w sposób nachalny muzycznego podkładu.

Jestem oczarowany mimo tego (a może dlatego) jak ludzie traktują siebie nawzajem.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Serialami obrodziło

Post autor: Telamon »

https://www.youtube.com/watch?v=V6X8z9ThHDM

Snowpiercer. Sezon 3 pod koniec 2021.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Serialami obrodziło

Post autor: Telamon »

https://www.filmweb.pl/serial/Drakula-2020-834427

"Drakula" Netflixa z początku 2020. Obejrzałem z braku czegoś lepszego. Muszę przyznać iż żałuję, że nie natknąłem się na tą produkcję wcześniej. Claes Bag w roli tytułowego wampira wypadł świetnie. Widać, że bardzo wzorował się na Christopherze Lee bo właśnie taki jest Drakula w produkcji Netflixa. Dumny, arystokratyczny, władczy ale jednocześnie demoniczy, zły, potworny.

Pierwsze dwa odcinki to wariacja tego co mieliśmy w książce i ociekają klimatem powieści gotyckiej. Akcja toczy się dość wolno, a klimat jest budowany stopniowo aż do sceny finałowej. Straszenie jest tutaj delikatne, bez nachalnych jumpsca'erów ale z wykorzystaniem długich ujęć ukazujących makabrę bądź pozostawiających widza w napięciu i oczekiwaniu na to co się stanie za moment.

Trzeci przejrzałem i pozostawiłem go sobie ostatecznie na jutro. Niestety odbiega od poprzednich i przez to serial ma taką, a nie inną ocenę. Szkoda bo klasycznego (w sensie filmowym) Drakulę dość przyjemnie się ogląda.
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Serialami obrodziło

Post autor: elahgabal »

Obejrzałem trzecią serię "Britannia" i mam solidną porcję nadziei, że w czwartej to już pójdzie w kierunku konkluzji, bo zaczyna się robić cokolwiek nudnawo.
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Serialami obrodziło

Post autor: Telamon »

Dzięki za informacje. Wstyd przyznać ale nie zauważyłem iż sezon 3 miał premierę ponad miesiąc temu. :(
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Serialami obrodziło

Post autor: Telamon »

"Britannia", sezon 3, już obejrzana. Całkiem udany, angażujący zabijacz czasu. Do niektórych bohaterów zdążyłem się nawet przywiązać i żal mi ich było w momentach ich śmierci.
Czy mógłby być lepszy? Z pewnością. Prawdopodobnie kolejny sezon będzie ostatnim... chociaż nie jestem tego pewny zważywszy na zakończenie.

Poza tym tydzień po tygodniu śledzę kolejne odcinki "Star Trek: Lower Decks". Rozkręcili się. Ostatni epizod (8, z Borgami) obejrzałem dwa razy. Sympatyczny, prosty, optymistyczny, momentami zabawny.

Nic innego wartego uwagi nie widziałem. Wczoraj rzuciłem okiem na okładkę "W cieniu" - fiński serial o zimnej wojnie w Helsinkach - ale jeszcze po niego nie sięgnąłem.
Dżenesh
Colonel en second
Posty: 1271
Rejestracja: poniedziałek, 26 stycznia 2009, 23:07
Lokalizacja: Płock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Re: Serialami obrodziło

Post autor: Dżenesh »

"Squid Game". Do obejrzenia w jeden dzień. Choć nie jestem fanem obecnych seriali (dotychczas obejrzałem "Czarnobyl") to ta produkcja niesamowicie mnie wciągnęła. Razi trochę gra azjatyckich aktorów (ta sztuczność emocji itp.) ale dałem radę. W połowie akcja moim zdaniem nieco "siada" ale potem już jest prowadzona wartko. Słowem warto poświęcić parę godzin.
Oddam życie polskiego rządu za Polskę
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Serialami obrodziło

Post autor: Darth Stalin »

Jarek pisze: poniedziałek, 16 listopada 2020, 13:38 "Dolina łez" na HBO GO - wojna Jom Kippur. Jestem po pierwszym odcinku, są czołgi, jest strzelane. Dam mu szanse.
Ja sobie obejrzałem całość - ponoć ma być 2. sezon.

IMHO nie jest zły, chociaż całą wojnę robią 3 Centuriony/Sho'ty i bodaj jeden-dwa Ti-67 (znaczy T-62 przezbrojone w 105mm).
Fajne, widać chaos i kompletne zaskoczenie, ludzie jak ludzie - zupełnie różni, poczucie obowiązku i defetyzm, odwaga i tchórzostwo, bohaterstwo (ale raczej nie bohaterszczyzna) tudzież panika, PTSD, friendly fire itp. No i widać, że to była wojna, w której Izraelczycy ponieśli ciężkie straty.
Do tego obraz (choć mało rozbudowany) ówczesnego społeczeństwa izraelskiego, w którym wrzało jak w ulu.
Awatar użytkownika
brathac
Colonel en second
Posty: 1469
Rejestracja: wtorek, 17 października 2006, 12:19
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 62 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Serialami obrodziło

Post autor: brathac »

Ma być 2 sezon? Byłoby ekstra.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Serialami obrodziło

Post autor: Darth Stalin »

Sorry, chyba coś pomotałem - o ile wiem, jest tylko jeden sezon.
Drugi byłby OK, bo jest sporo niedomkniętych wątków, ale... o ile wiem nic nie wypłynęło.

Znalazłem coś takiego:
https://dmtalkies.com/valley-of-tears-t ... -analysis/

Czyli planują drugi sezon ale z akcją na Synaju (byłoby jeszcze lepiej!). Tyle, że to nie jest produkcja HBO, a międzynarodowa z głównym udziałem Izraelczyków. Co im z tego wyjdzie - Jahwe raczy wiedzieć, zaś Allach powiedzieć...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Film”