Klub interesującej książki

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Awatar użytkownika
Biały Vilk
Sous-lieutenant
Posty: 444
Rejestracja: poniedziałek, 23 marca 2009, 22:28
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 36 times
Been thanked: 59 times

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Biały Vilk »

Leo pisze: poniedziałek, 21 czerwca 2021, 14:57
Biały Vilk pisze: poniedziałek, 21 czerwca 2021, 12:50 Podrzućcie mi, poproszę, jakieś porządniejsze opracowanie na temat I wojny w Zatoce Perskiej. Kiedyś przeczytałem tylko te zeszyto-broszurki Bieleckiego i Biziewskiego dla wstępnego zorientowania się w temacie. Interesuje mnie też aspekt logistyczny, czyli zgromadzenie na teatrze walk całej machiny wojennej koalicji i wprawienie jej w ruch. Jak najbardziej mogą być publikacje anglojęzyczne, bo widzę, że na rodzimym rynku bieda.
Janusz Lizut, Pustynna Burza. Pierwsza wojna nad Zatoką Perską 1991 .

Bardzo dobre opracowanie. O logistyce też tam sporo znajdziesz.
Tak, dzięki, miałem to na uwadze, ale gdzieś w paru miejscach błędnie mignęło mi, że to ma 112 stron i się początkowo skrzywiłem. Jednak po przeczytaniu recenzji z Przeglądu Historyczno-Wojskowego widzę, że warto się pozycją zainteresować, mimo słabej dostępności poza Allegro.
"Zjeżdżaj z drogi, ty gnojku!" - adm. Andrew B. Cunningham z pokładu "Warspite" do dowódcy HMS "Griffin", będącego na linii strzału
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Darth Stalin »

Biały Vilk pisze: poniedziałek, 21 czerwca 2021, 12:50 Podrzućcie mi, poproszę, jakieś porządniejsze opracowanie na temat I wojny w Zatoce Perskiej. Kiedyś przeczytałem tylko te zeszyto-broszurki Bieleckiego i Biziewskiego dla wstępnego zorientowania się w temacie. Interesuje mnie też aspekt logistyczny, czyli zgromadzenie na teatrze walk całej machiny wojennej koalicji i wprawienie jej w ruch. Jak najbardziej mogą być publikacje anglojęzyczne, bo widzę, że na rodzimym rynku bieda.
Proszę bardzo (bieda to była, teraz jest już lepiej):
https://odk.pl/wojny-z-saddamem-husajnem,38722.html
https://odk.pl/iracki-blitzkrieg,26520.html
https://www.taniaksiazka.pl/pustynna-bu ... 25350.html
http://www.wanax.pl/index.php?p1858,woj ... encje-cz-1
http://www.wanax.pl/index.php?p1876,woj ... encje-cz-2
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43340
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3918 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Raleen »

Promocja na Tetragonie - ceny -30% do 25 lipca: https://www.tetragon.com.pl/
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43340
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3918 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Raleen »

Ciekawostka - z cyklu okładki książek o tematyce wojennej z okresu PRL.

Obrazek

Na pierwszy rzut oka wygląda jak okładka jakiejś powieści przyrodniczej.
Samego tytułu myślę, że nikomu przedstawiać nie trzeba.
Nie jest to jakiś odległy, wczesny PRL, wydanie pochodzi z 1989 r.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43340
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3918 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Raleen »

Jacek Domański już na lepszym świecie (ledwo 4 miesiące mija), a jego książki żyją swoim życiem i nawet ukazują się nowe edycje... parę dni temu patrzę na stronie jednej z księgarni a tu "Studzianki 1944" jego autorstwa wydane przez wyd. Militaria. Nowa edycja wyszła w lipcu tego roku. Książkę mam już u siebie, są księgarnie, gdzie można kupić za niecałe 21 zł.

Obrazek
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43340
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3918 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Raleen »

Nieoficjalna informacja: 29 lipca ma być duża promocja (50%) na książki Instytutu Pileckiego, w siedzibie tegoż Instytutu przy ul. Siennej 82 w Warszawie. Niestety nie wiem czy to jednorazowa akcja i czy ewentualnie potrwa dłużej, a jeśli tak to do kiedy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2058
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 87 times
Been thanked: 186 times

Re: Klub interesującej książki

Post autor: adalbert »

Ja się niedawno zaopatrzyłem w: Józef Beck. Biografia autorstwa Marka Kornata i Mariusza Wołosa, Wydawnictwo Literackie. Iście monumentalne dzieło (dobrze ponad tysiąc stron). Są też wersje e-bookowe w dość atrakcyjnych cenach, co powoli skłania mnie do poważniejszego rozważenia nabycia czytnika.
Dyskusja o książce z jej autorami: https://www.youtube.com/watch?v=osay8gpEW-A
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43340
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3918 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Raleen »

Też powoli zastanawiam się nad czytnikiem, tym bardziej, że miejsca na nowe książki za dużo nie mam, z drugiej strony coraz więcej nowych publikacji wychodzi w wersji na czytniki. Taki znak czasu chyba.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2058
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 87 times
Been thanked: 186 times

Re: Klub interesującej książki

Post autor: adalbert »

Jest tu kilka czynników: coraz szersza oferta e-książek, coraz bardziej zachęcające ceny, no i miejsce na półkach.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43340
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3918 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Raleen »

Co do kiermaszu książek w Instytucie Pileckiego (można kupić książki za pół ceny) potwierdzają się wcześniejsze informacje - tylko dziś do godz. 19 w siedzibie Instytutu (ul. Sienna 82):

https://instytutpileckiego.pl/pl

https://www.facebook.com/events/362756968612141
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43340
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3918 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Raleen »

Byłem dziś na kiermaszu w Instytucie Pileckiego, co nieco kupiłem po taniości (nie tylko dla siebie...). Nieoficjalnie dowiedziałem się, że być może za miesiąc będzie kolejny.
Podejrzewam, że w podobnej formule, czyli jeden wybrany dzień i trzeba się pofatygować do siedziby Instytutu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: Klub interesującej książki

Post autor: sgr »

Może koledzy i koleżanki coś pomożecie? Mam ochotę na fajną beletrystyke historyczną, epoka dowolna, ale żeby było z biglem i w miarę trzymało się faktów epoki. Coś jak seria O'Briana o Aubrey'u i Maturinie - dużo realizmu, dobrze osadzone w epoce i co bardzo ważne dobrze napisane. Tzn nie musi to być tasiemiec, może jedna książka, ale O'Braian to dla mnie w tej kateogrii odnośnik. No i jakby była dostępna na kindle i podobne urządzenia, bo wypad do antykwariatów odpada przez kolejne kilka miesięcy conajmniej.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Leliwa »

Polecam ś.p. Jeana Raspail "Pierścień rybaka" o czasach wielkiej schizmy zachodniej i równoległa akcja pod koniec XX wieku na południu Francji. Dalej tego samego opowieść o Antonim de Tounens, który ogłosił się królem Patagonii, przez większą część zżymasz się na autora za wybór bohatera (nie za styl, który jest niezwykły) ale koniec wynagradza. Wreszcie nie powieść, ale relacja z podróży pełnej przygód z połowy XX wieku, śladem dawnych bohaterów, francuskich odkrywców Ameryki Północnej od rzeki Świętego Laurentego do ujścia Missisippi "Na królewskim szlaku", czyli jakby reportaż historyczny. To ostatnie autobiograficzne po części. Szczególnie istotna jest tu postać wielkiego misjonarza Indian Ameryki Północnej jezuity, ojca Marquette'a, od którego młodzi Francuzi nazwali swą ekspedycję.

https://debogora.com/product-pol-745-Na ... ebook.html

PS. Też uwielbiam O'Briana. Mam wszystkie jego powieści w oryginale począwszy od opowieści o pandzie-leopardzie, która napisał w wieku 13 lat.
Ostatnio zmieniony wtorek, 17 sierpnia 2021, 17:25 przez Leliwa, łącznie zmieniany 1 raz.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Leliwa »

Raleen pisze: poniedziałek, 19 lipca 2021, 20:53 Ciekawostka - z cyklu okładki książek o tematyce wojennej z okresu PRL.

Obrazek

Na pierwszy rzut oka wygląda jak okładka jakiejś powieści przyrodniczej.
Samego tytułu myślę, że nikomu przedstawiać nie trzeba.
Nie jest to jakiś odległy, wczesny PRL, wydanie pochodzi z 1989 r.
Posiadam powyższe... Mogliby przynajmniej jakąś kładkę umieścić...
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2754 times

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Leliwa pisze: wtorek, 17 sierpnia 2021, 14:10 "Na królewskim szlaku", czyli jakby reportaż historyczny.
Wspaniała rzecz, ale to nie reportaż historyczny, tylko z podróży okraszony wyjaśnianiem gdzie było, co było i po co. Wspaniała książka.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”