XXIX Targi Książki Historycznej (25-29.XI.2021)

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43347
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

XXIX Targi Książki Historycznej (25-29.XI.2021)

Post autor: Raleen »

W najbliższy weekend w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie odbywają się XXIX Targi Książki Historycznej:

http://historiaikultura.pl/targi-ksiazki-historycznej/

Ciekawe jak będzie to wyglądać w tym roku, po przerwie (w zeszłym roku jak wiadomo targi się nie odbyły).

Mam nadzieję, że będzie to też dobra okazja do spotkań bywalców naszego forum, również takich zupełnie niespodziewanych.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: XXIX Targi Książki Historycznej (25-29.XI.2021)

Post autor: Leliwa »

Dość żałosne to było. Najpierw organizatorzy wykluczyli Pawła Tobołę-Pertkiewicza za brak maseczki, potem zaś "dokonali czasowego zaboru mienia" bez jego udziału "zabezpieczając" bez jego wiedzy i udziału wszystkie jego książki, które miał na targach. Odzyskał je później, niestety nie obyło się bez dość bezceremonialnego obchodzenia się z nimi. Potem zaś miało miejsce to wydarzenie, które niestety można określić jako "lamentable" i "pathetic".

https://www.youtube.com/watch?v=jwVSYKplbqk&t=0s

Jeden z komentarzy.
"Jak się okazuje, regulamin zawiesza ustawę o wykonywaniu mandatu posła, można też wpisać, że zawiesza ustawę o Policji, a policjanci tego dopilnują."
Zareklamowano poza tym książkę Jakuba Wozińskiego o historii gospodarczej Polski. Jutro "dzień targowy" w księgarni na Dymińskiej.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43347
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: XXIX Targi Książki Historycznej (25-29.XI.2021)

Post autor: Raleen »

A o co poszło? Tylko o nienoszenie maseczek? Nie mógł po prostu jej założyć tak jak wszyscy? Jeśli ktoś z premedytacją nie ma ochoty przestrzegać obowiązujących przepisów, to sam się wyklucza. Zwłaszcza jeśli się weźmie pod uwagę jakie zagęszczenie ludzi będzie na targach w godzinach szczytu. Jak ktoś złapie Covid, to potem organizator będzie odpowiadał w przypadku, gdy okaże się, że nie dopilnował. To co ma zrobić organizator w tej sytuacji? Ja się im wcale nie dziwię.

Lamenty i opisywanie tego na FB rozumiem głównie służy autoreklamie, podejrzewam, że skutecznej, ale w tym przypadku kto był chętny kupić wydaje mi się, że i tak kupi, a kto niespecjalnie, to mu się raczej nie będzie chciało jeździć na Dymińską.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43347
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: XXIX Targi Książki Historycznej (25-29.XI.2021)

Post autor: Raleen »

Na Targach byłem i już szczęśliwie wróciłem. Ludzi i wystawców zdecydowanie mniej niż ostatnio, chociaż najważniejsi (przynajmniej z naszego punktu widzenia jako pasjonatów historii wojskowości) byli. Rozmawiałem z jednym z wystawców, mówił, że nie narzeka, bo ci, którzy kupują, pojawili się, więc obroty ma takie jak poprzednio. Nie wiem czy wszyscy tak mają, ale coś w tym jest, że kto był naprawdę zainteresowany nie tylko przeglądaniem książek, ale kupieniem czegoś, to przyszedł. Z tych, których zabrakło, szczególnie żałuję Trójmiejskiej Grupy Wydawniczej. Zawsze mieli duże stoisko z wyprzedażą i świetnymi promocjami, można było u nich kupić m.in. publikacje Inforteditions czy Finny. Spośród wydawnictw uniwersyteckich nie ma wydawnictwa UMK.

Co do mnie, w tym roku zakupy raczej skromne, głównie u Napoleona V, który zrobił duże przeceny, między 50% a 60%. Widziałem już w sieci dywagacje czy ceny na stoisku mają niższe niż na stronie, jak się chwalą. Powiem tak: porównałem sobie, na niektóre rzeczy owszem, na inne ceny są takie same. Ostatecznie stratnym się nie jest. Trafiłem też na ich stoisku na pudło z pozycjami przecenionymi o 70%. Zakupiłem też książkę o niedawnej wojnie w Iraku na stoisku Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Ciekawe publikacje ma wydawnictwo Avalon. Tetragon raczej odświeża stare rzeczy wydane wcześniej przez Ericę, albo serwuje bardzo specjalistyczne książki. Na stoisku Rebisu wypatrzyłem ciekawą wyprzedaż - za 20 zł są do kupienia m.in. pierwsze książki Sołonina. Trochę ciekawostek widziałem w wydawnictwach DiG i Vesper, ale raczej nie dla mnie. Z pewnością warto też zajrzeć na stoiska IPN i Instytutu Pileckiego. Rozrosły się stoiska antykwariatów, ale ceny mają raczej nie targowe. Tyle pokrótce z mojej, siłą rzeczy subiektywnej, perspektywy.

Jak zwykle spotkaliśmy się między stoiskami z BEF Hero, zupełnie spontanicznie i bez żadnego planu. Dziękuję także za spotkanie i miłą pogawędkę Ulyssesowi. Pozdrawiam również inne osoby, z którymi miałem okazję się zobaczyć.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: XXIX Targi Książki Historycznej (25-29.XI.2021)

Post autor: Leliwa »

Raleen pisze: sobota, 27 listopada 2021, 08:38 A o co poszło? Tylko o nienoszenie maseczek? Nie mógł po prostu jej założyć tak jak wszyscy? Jeśli ktoś z premedytacją nie ma ochoty przestrzegać obowiązujących przepisów, to sam się wyklucza. Zwłaszcza jeśli się weźmie pod uwagę jakie zagęszczenie ludzi będzie na targach w godzinach szczytu. Jak ktoś złapie Covid, to potem organizator będzie odpowiadał w przypadku, gdy okaże się, że nie dopilnował. To co ma zrobić organizator w tej sytuacji? Ja się im wcale nie dziwię.

Lamenty i opisywanie tego na FB rozumiem głównie służy autoreklamie, podejrzewam, że skutecznej, ale w tym przypadku kto był chętny kupić wydaje mi się, że i tak kupi, a kto niespecjalnie, to mu się raczej nie będzie chciało jeździć na Dymińską.
A co jeśli przepisy nie mają odpowiedniego umocowania prawnego w aktach wyższego rzędu? Cóż o "maseczkach już wiele było bardzo różnych publicznych i sprzecznych wiadomości. Zdecydowana większość tych, którzy noszą podejrzewam, mogą niby się czuć bezpieczniej, choć też trudniej im oddychać i brak prawidłowej wymiany powietrza wydychanego i wdychanego, co może prowadzić do innych dolegliwości, szczególnie jak nosi się daną dłużej. Z drugiej strony podejrzewam, że to po prostu "placebo" a przede wszystkim przypominajka dla rządzonych. Nie widzę konkretnych danych świadczących o jej skuteczności.

Jest też kwestia takiego, a nie innego potraktowania majątku wydawnictwa przez organizatorów. Bez porozumienia z właścicielem "zaaresztowano" tymczasowo jego majątek" przez co i uniemożliwiono mu sprzedaż ich tego dnia w innym miejscu. Ponadto w z książkami obchodzono się bezceremonialnie, co spowodowało pewne ich uszkodzenia.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43347
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: XXIX Targi Książki Historycznej (25-29.XI.2021)

Post autor: Raleen »

Rozmawiałem z jednym z wystawców i z tego co mi mówił, wszyscy wystawcy mieli wpisane do umów z organizatorem targów, że mają nosić maseczki, z odpowiednimi konsekwencjami w razie niestosowania się, więc pan od księgarni Multibook doskonale wiedział na co się pisze. Jeśli zamierzał być bez maseczki, powinien zrezygnować z udziału w targach i od początku robić event tylko u siebie. Dlatego postrzegam to wyłącznie jako akcję nakierowaną na autopromocję, chociaż nie wiem czy mu się to finansowo opłaci, bo tego co wyłożył na stoisko na targach nikt mu raczej nie zwróci. Pewnie chodziło o przyciągnięcie antyszczepionkowców i zyskanie poklasku wśród nich. Dodam też, że widziałem dziś np. Michalkiewicza, który był na targach i miał maseczkę, chociaż zdaje się też nie jest ich miłośnikiem. Trochę tak udawał, że niby ma, bo nosa nie zasłaniał, ale formalnie się stosował.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: XXIX Targi Książki Historycznej (25-29.XI.2021)

Post autor: Leliwa »

Tu można się zapoznać ze zdaniem Pawła Toboły-Pertkiewicza. Co do możliwych profitów, to na razie wydawca stracił parę tysięcy złotych na sprzedaży targowej, oraz opłatę za trzy dni targowe, na których go nie było. Zobaczymy, czy rozgłos sprawy mu to odbije, bo w kręgach konserwatywno-wolnościowych był i tak dosyć znany. Ponoć też organizatorzy maja go obciążyć kosztami likwidacji jego stoiska. Ze spraw organizacyjno-prawnych - ponoć nie było żadnej umowy, było natomiast zgłoszenie wydawcy przyjęte przez organizatorów, Tak przynajmniej utrzymuje wystawca-wydawca. Była też mowa o braku "obowiązku maseczkowego" piętro wyżej, na spotkaniu towarzyskim wystawców. Swoje postępowanie dotyczące pewnych ograniczeń sanitarnych na targach tłumaczy on przede wszystkim tym, że regulamin organizatorów nie był wedle jego wiedzy zgodny z gwarantowanymi mu przez prawo wyższego rzędu prawami i wolnościami, czyli ograniczał je, nie dając w zamian realnych korzyści zdrowotnych (tu nawiązanie do znanego występu w TVN byłego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego). Twierdził on że należy się takim ograniczeniom przeciwstawiać, bo jak przykład innych krajów UE i nie tylko UE uczy brak oporu może doprowadzić do coraz większego ograniczania wolności ludzkiej (patrz to co się dzieje dziś w Austrii na przykład - decyzje rządu i duży protest-marsz)
https://wrealu24.tv/
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43347
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: XXIX Targi Książki Historycznej (25-29.XI.2021)

Post autor: Raleen »

Wszystkie te tłumaczenia, zwłaszcza odwoływanie się do kwestii wolnościowych i konstytucyjnie gwarantowanych praw, nie mają prawnie żadnego znaczenia jeśli to było wpisane do regulaminu imprezy, który on zaakceptował, zgłaszając się. W tym przypadku regulamin jest częścią umowy. Może się bronić jedynie tym, że to nie było wpisane do regulaminu imprezy ani do umowy. Co do kosztów likwidacji stoiska i postępowania organizatora targów - tu zapewne można dyskutować czy miał do tego prawo, zwłaszcza do przetrzymania towaru.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: XXIX Targi Książki Historycznej (25-29.XI.2021)

Post autor: Ogmios »

Raleen pisze: sobota, 27 listopada 2021, 08:38 Jak ktoś złapie Covid, to potem organizator będzie odpowiadał w przypadku, gdy okaże się, że nie dopilnował.
A jak to się udowodni, że złapał na tej konkretnie imprezie, a nie od swojego dziecka/partnera/sąsiada/współpracownika itd?
Raleen pisze: poniedziałek, 29 listopada 2021, 18:23 Wszystkie te tłumaczenia, zwłaszcza odwoływanie się do kwestii wolnościowych i konstytucyjnie gwarantowanych praw, nie mają prawnie żadnego znaczenia jeśli to było wpisane do regulaminu imprezy, który on zaakceptował, zgłaszając się. W tym przypadku regulamin jest częścią umowy.
Dyskusyjne, są takie rzeczy jak klauzule niedozwolone, poza tym art. 8 ust. 1 oraz art. 8 ust. 2 Konstytucji. Realnie wagę ma to co w sądzie powiedzą po prawomocnym wyroku. Bujania się na co najmniej parę miesięcy, nie każdemu by się chciało, dlatego przeważnie ludzie wolą się zamaskować.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43347
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: XXIX Targi Książki Historycznej (25-29.XI.2021)

Post autor: Raleen »

Ogmios pisze: wtorek, 30 listopada 2021, 18:06A jak to się udowodni, że złapał na tej konkretnie imprezie, a nie od swojego dziecka/partnera/sąsiada/współpracownika itd?
Wystarczy, że udowodni, iż organizator nie przestrzegał przepisów i może być problem. Nie wdając się w szczegóły i analizy, tak ogólnie to chciałbym Ci zwrócić uwagę choćby na to, że odpowiedzialność na zasadzie winy nie jest jedynym rodzajem odpowiedzialności w prawie cywilnym, zaś w prawie karnym jest np. art. 165 Kodeksu karnego, gdzie wystarczy samo sprowadzenie niebezpieczeństwa zagrożenia zdrowia lub życia wielu osób poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego lub szerzenia się choroby zakaźnej.
Ogmios pisze: wtorek, 30 listopada 2021, 18:06Dyskusyjne, są takie rzeczy jak klauzule niedozwolone, poza tym art. 8 ust. 1 oraz art. 8 ust. 2 Konstytucji. Realnie wagę ma to co w sądzie powiedzą po prawomocnym wyroku. Bujania się na co najmniej parę miesięcy, nie każdemu by się chciało, dlatego przeważnie ludzie wolą się zamaskować.
Klauzule abuzywne są w relacjach konsumenckich, więc to nie ten przypadek. Tu mamy profesjonalistów po obu stronach umowy. Przepisy Konstytucji RP nie uchylają ogólnej zasady swobody umów wynikającej z Kodeksu cywilnego ani nie stoją z nią w sprzeczności, i nie mają tutaj nic do rzeczy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”