Zarys historii wojennej pułków polskich w kampanii wrześniowej

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
j1023
Adjudant
Posty: 245
Rejestracja: czwartek, 31 grudnia 2009, 09:47
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 135 times
Been thanked: 58 times

Zarys historii wojennej pułków polskich w kampanii wrześniowej

Post autor: j1023 »

Co sądzicie o tej serii? Miał ktoś z tym do czynienia?
https://www.empik.com/szukaj/produkt?se ... 5%9Bniowej
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: Zarys historii wojennej pułków polskich w kampanii wrześniowej

Post autor: Raleen »

Zdarzyło mi się czytać, aczkolwiek nie jestem pasjonatem ani specem od kampanii wrześniowej, stąd nie spieszyłem się z odpowiadaniem zakładając, że są bardziej kompetentni w temacie ode mnie. Na pewno jest to stara tzn. wydawana już długo seria, która ma swoją historię, przy tym dość szczegółowa, w tym sensie, że omawiane są pojedyncze jednostki. Część publikacji, z tego co się orientuję, jest owocem pracy pasjonatów, niekoniecznie zawodowych historyków, ale ludzi siedzących w temacie (w tym przypadku to raczej zaleta). Na ile się orientuję i mogę coś powiedzieć w oparciu o opinie interesujących się tym tematem, wydaje mi się, że warto sięgnąć. Z tym, że forma tej serii chyba jest bardziej popularnonaukowa.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Muszyniak
Appointé
Posty: 45
Rejestracja: sobota, 9 stycznia 2021, 18:40
Has thanked: 7 times
Been thanked: 18 times

Re: Zarys historii wojennej pułków polskich w kampanii wrześniowej

Post autor: Muszyniak »

Seria ma już swoje lata. Posiadam parę tomików w swojej kolekcji. W każdej publikacji dość szczegółowo opisano historię danej jednostki od jej powstania, często udział w wojnie polsko-bolszewickiej, okres międzywojenny i oczywiście samą
kampanię wrześniową (główna część dzieła). Wszystko wzbogacone wykazem oficerów, rysunkami lub zdjęciami sztandarów (jeżeli takowe się zachowały), czasami używanego sprzętu. Główną wadą serii jest jakość zdjęć i mapek oraz wykorzystanego papieru do druku (szczególnie te starsze tomy z lat 90-tych). Podobny pomysł publikacji pułków (jak dotąd piechoty i kawalerii) został później wykorzystany w wydanych jakiś czas temu seriach Wielka Księga Piechoty Polskiej i Wielka Księga Kawalerii Polskiej, które pod względem graficznym i jakości wydania stoją na znacznie wyższym poziomie. Natomiast zaletą serii Zarys historii... jest z pewnością bogactwo opisanych jednostek. Bo opisano, poza piechotą i kawalerią, także jednostki pancerne, motorowe, artylerii, bataliony zapasowe, saperskie, mostowe itp.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”