Klub interesującej książki

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Raleen »

U Napoleona V od 25 sierpnia jest wyprzedaż z rabatami 50% na sporą liczbę tytułów.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10513
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2072 times
Been thanked: 2807 times

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

"Oksfordzka historia unii polsko-litewskiej" Roberta Frosta. Bardzo polecam. Niełatwa lektura, ale bardzo treściwa.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10513
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2072 times
Been thanked: 2807 times

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Czytam sobie pod recenzję "Ciechanów 1920" z Historycznych Bitew. "Nic mu nie mów!" Będzie recka, to się dowiecie co o tej książuni myślę.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Yeti

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Yeti »

PzKpfw II » Thursday, 16 July 2020, 23:16

"Wizna" Komudy właśnie się ukazała.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Telamon »

Ja skończyłem "Westerplatte"...i nie mam pewności czy sięgnę po "Wiznę"...
Yeti

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Yeti »

Telamon - nikt, mam nadzieję, nie oczekuje, że to literatura na Nobla czy innego Pulitzera... Takie czytadło do poduszki, ku pokrzepieniu (?) serc by XXI wiek.
PzKpfw II

Re: Klub interesującej książki

Post autor: PzKpfw II »

Yeti pisze: piątek, 18 września 2020, 19:13 PzKpfw II » Thursday, 16 July 2020, 23:16

"Wizna" Komudy właśnie się ukazała.
Tak, tak, dzięki za przypomnienie. Będzie czytadło do zaśnięcia, o ile nie zarwie się półka z nieprzeczytanymi ;)
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Telamon »

Ja "Westerplatte" miałem w audiobooku... po których sięgnąłem z braku czegoś lepszego... i tylko dlatego je przetrawiłem podczas malowania. Boje się, że w "Wiźnie" autor pójdzie na żywioł i zaleje czytelnika pompatycznym heroizmem... albo powtórką motywów dowódczych z "Westerplatte" i "Hubala" (w którym autor przedstawił głównego bohatera w sposób dość intrygujący).

Jakiś czas temu odsłuchałem "Człowieka w przystępnej cenie" Jabłońskiej Urszuli. Odrobinę zbyt "poprawna politycznie" książka w której autorka nie zawsze trzyma się tematu. Mimo tego w całkiem przystępny sposób przybliżono problemy i priorytety Tajów jako społeczeństwa oraz jednostek. Relacje rodzice-dzieci, korupcja, "kidnaperskie rybołóstwo", kult monarchii, przemyt ludzi z Birmy, prostytucja na ogromną skalę... oraz biznes religijny, który zawstydziłby nawet pewnego mieszkańca Torunia... Warto zapoznać się z tytułem omawiającym (chociaż pobieżnie) zupełnie inną kulturę od naszej.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10513
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2072 times
Been thanked: 2807 times

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

http://muzhp.pl/pl/c/1563/to-panstwo-wy ... azda-wojne

Wywiad z Robertem Frostem, autorem "Oksfordzkiej historii unii polsko-litewskiej.". Zachęcam do przeczytania wywiadu, a kto nie czytał ksiązki, to jest to lektura obowiązkowa. Ja dzisiaj skończyłem.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2068
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 89 times
Been thanked: 192 times

Re: Klub interesującej książki

Post autor: adalbert »

Lektura(y) obowiązkowa, to kolejne tomy Dziejów Polski A. Nowaka, który zresztą chętnie z ustaleń R. Frosta korzysta.
Ja z kolei dopiero co skończyłem czytać Korekty ciąg dalszy, T. Domańskiego, które było dołączone do ostatniego Biuletynu IPN. Ciekawe, bo jest to odpowiedź twórcom książki Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski na ich polemikę z wcześniejszą recenzją tej pozycji popełnioną również przez T. Domańskiego. Przyznam, że zapał polemiczny i bardzo merytoryczne odpowiedzi autora robią wrażenie. Tym bardziej, że staje on w szranki z całą grupą innych autorów. Przyznam, że lektura Korekty ciąg dalszy pokazała mi, jak bardzo potrzebną instytucją jest IPN. Pozwoliła też lepiej zrozumieć, dlaczego jest tak atakowany.
Tu jest do pobrania: https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/11024 ... noc-L.html
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Raleen »

Nowość w wydawnictwie Tetragon - "Samochody pancerne I wojny światowej":

https://www.tetragon.com.pl/produkt/sam ... swiatowej/

Przy okazji gratulacje dla Alberta!
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Albert Warszawa
Adjoint
Posty: 717
Rejestracja: poniedziałek, 12 listopada 2007, 18:54
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Albert Warszawa »

Raleen pisze: poniedziałek, 9 listopada 2020, 17:43 Nowość w wydawnictwie Tetragon - "Samochody pancerne I wojny światowej":

https://www.tetragon.com.pl/produkt/sam ... swiatowej/

Przy okazji gratulacje dla Alberta!
Dziękuję, mam nadzieję, że Czytelnicy uznają ten temat za ciekawy i że książka będzie się podobać :) Wedle mojej wiedzy podobna publikacja, opisująca dość szczegółowo całość zagadnienia, nie istnieje w żadnym języku (są oczywiście dobre książki o samochodach pancernych w poszczególnych krajach, a także nieliczne monografie poszczególnych typów jak Austin, Autocar, Garford czy Rolls-Royce).
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Raleen »

Cieszę się, że takie książki wychodzą i że są tacy ludzie jak Ty, którzy mają, przynajmniej od czasu do czasu, dość zapału coś popełnić.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Albert Warszawa
Adjoint
Posty: 717
Rejestracja: poniedziałek, 12 listopada 2007, 18:54
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Albert Warszawa »

Raleen pisze: poniedziałek, 9 listopada 2020, 22:09 Cieszę się, że takie książki wychodzą i że są tacy ludzie jak Ty, którzy mają, przynajmniej od czasu do czasu, dość zapału coś popełnić.
Nie chwal książki przed lekturą ;)
Mam nadzieję, że to nie jest moje ostatnie słowo, pomysły na popełnienie innych książek/artykułów są :)
W tej książce mniej więcej 2/3 tekstu napisał Witold, ok. 1/3 jest moja. Myślę, że fajnie się uzupełnialiśmy i jednej osobie byłoby bardzo trudno solidnie ogarnąć całość zagadnienia, to graniczy z niemożliwością.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Raleen »

Znając autora (póki co tylko jednego...) i wydawnictwo, które byle czego nie wydaje, mogę przypuszczać, że jest dobra :). Jak jest naprawdę nie wiem czy będę w stanie szybko zweryfikować, ale może ktoś inny, zachęcony tymi wpisami, się pokusi :).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”