Tczew 1627 (K. Pokojski, Erica)

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Tczew 1627 (K. Pokojski, Erica)

Post autor: Raleen »

W moje ręce dostała się właśnie świeżo wydana przez wydawnictwo Erica monografia bitwy pod Tczewem, autorstwa Kuby Pokojskiego. Autor jest z wykształcenia historykiem i prawnikiem. Jest także husarzem i mistrzem szermierki, więc tematykę husarską zna również od strony praktycznej, jako rekonstruktor. Wstęp do książki napisał Radosław Sikora. Książka wygląda porządnie. Z pobieżnych oględzin zwróciły moją uwagę liczne mapki w środku, ukazujące bitwę z podziałem na wiele faz. Przejrzałem też bibliografię: pojawiają się w niej publikacje zagraniczne, ale nie ma ich wiele, całkiem licznie przywoływany jest blog Kadrinaziego.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Tczew 1627 (K. Pokojski, Erica)

Post autor: kadrinazi »

Powiedzmy że nieco pomogłem Kubie w kwestii rekonstrukcji składu armii szwedzkiej i polskiej w tej bitwie :lol:
Kontakt tylko na maila
romanrozynski
Adjudant-Major
Posty: 307
Rejestracja: czwartek, 2 września 2010, 17:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Tczew 1627 (K. Pokojski, Erica)

Post autor: romanrozynski »

Wspomniał o tej pomocy we wstępie, choć bez konkretów.
Powołał się także (oprócz bloga) na Twoją książkę.
Natomiast jeśli chodzi o samą książkę to można się z niej sporo dowiedzieć, choć autor nie rozstrzyga wielu wątpliwości, chociażby tego czy Polacy bronili jednej czy dwóch grobli II dnia bitwy. Z racji milczenia źródeł o obronie drugiej grobli może warto byłoby poddać w wątpliwość istnienie drugiej grobli? W końcu nie zauważyłem by autor napisał na jakiej podstawie widzi dwie groble, a przecież od XVII w. do dziś jedna przeprawa mogła przybyć w tej okolicy.
Z lektury nasuwa się też więcej wątpliwości - sam autor wspomina choćby o tym, że brak potwierdzenia by szwedzka jazda szarżowała bez uprzedniej salwy I dnia walk.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Tczew 1627 (K. Pokojski, Erica)

Post autor: Leliwa »

Recenzja książki na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=112
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
romanrozynski
Adjudant-Major
Posty: 307
Rejestracja: czwartek, 2 września 2010, 17:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Tczew 1627 (K. Pokojski, Erica)

Post autor: romanrozynski »

leliwa pisze:Recenzja książki na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=112
Zupełnie bez sensu jest to co piszesz o ilości szeregów husarii. Skoro źródło przedstawia 5 szeregów a z innych wiadomo że husarze szykowali się w różną liczbę szeregów w zależności kiedy i gdzie to nie widzę podstaw by zakładać mniej. Zwłaszcza, że to czasy sprzed reformy Koniecpolskiego, który ograniczył w latach 30-tych wielkość pocztów do 3-konnych (choć wciąż bywały czasem większe).
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Tczew 1627 (K. Pokojski, Erica)

Post autor: Raleen »

Mnie się wydaje, że skoro źródła podają różną liczbę szeregów, to nie ma powodu zawężać tego do co najmniej 5 szeregów. Zastrzegam się, że nie czytałem jeszcze książki i odnoszę się jedynie do wypowiedzi w poście powyżej i zaprezentowanej w niej argumentacji.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
romanrozynski
Adjudant-Major
Posty: 307
Rejestracja: czwartek, 2 września 2010, 17:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Tczew 1627 (K. Pokojski, Erica)

Post autor: romanrozynski »

Może nieprecyzyjnie się wyraziłem, otóż w różnych bitwach źródła podają różną liczbę szeregów. Skoro zatem dla Tczewa jedyne jak na razie znane w tej kwestii źródło pokazuje ich 5 to nie ma potrzeby tego negować.
O reformie Koniecpolskiego wspomniałem gdyż zazwyczaj (ale znów nie zawsze) pierwszy szereg tworzyli sami towarzysze a pocztowi stawali w następnych szeregach. Po reformie Koniecpolskiego towarzystwo stanowiło większy procent chorągwi stąd od jego czasów chorągwie szykowano zazwyczaj w 3 szeregi, wcześniej bardziej typowa była liczba 4 czy 5 szeregów. Więcej na ten temat pisze oczywiście Sikora.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Tczew 1627 (K. Pokojski, Erica)

Post autor: Leliwa »

romanrozynski pisze:Może nieprecyzyjnie się wyraziłem, otóż w różnych bitwach źródła podają różną liczbę szeregów. Skoro zatem dla Tczewa jedyne jak na razie znane w tej kwestii źródło pokazuje ich 5 to nie ma potrzeby tego negować.
O reformie Koniecpolskiego wspomniałem gdyż zazwyczaj (ale znów nie zawsze) pierwszy szereg tworzyli sami towarzysze a pocztowi stawali w następnych szeregach. Po reformie Koniecpolskiego towarzystwo stanowiło większy procent chorągwi stąd od jego czasów chorągwie szykowano zazwyczaj w 3 szeregi, wcześniej bardziej typowa była liczba 4 czy 5 szeregów. Więcej na ten temat pisze oczywiście Sikora.
Ale nie można też wykluczyć że stawało ich mniej. Może nieprecyzyjnie to napisałem. Myślę, że gęąbokość szyków poszczególnych chorągwi mogła się po prostu różnić, zwłaszcza przy niskich stanach. To, że ktoś przedstawił chorągiew w 5 szeregach nie oznacza, że wszystkie automatycznie miały 5 szeregów.
Oczywiście znam to co pisał Sikora o reformach Koniecpolskiego.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
romanrozynski
Adjudant-Major
Posty: 307
Rejestracja: czwartek, 2 września 2010, 17:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Tczew 1627 (K. Pokojski, Erica)

Post autor: romanrozynski »

Myślę, że głębokość szyków poszczególnych chorągwi mogła się po prostu różnić, zwłaszcza przy niskich stanach. To, że ktoś przedstawił chorągiew w 5 szeregach nie oznacza, że wszystkie automatycznie miały 5 szeregów.
Też wydaje mi się to możliwe.
Awatar użytkownika
Leyas
Kasztelan
Posty: 826
Rejestracja: poniedziałek, 15 lutego 2010, 15:48
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Re: Tczew 1627 (K. Pokojski, Erica)

Post autor: Leyas »

Recenzja książki na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=112
Ave Caesar... Fame & Glory
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2755 times

Bitwa pod Tczewem (17-18.08.1627) - nowe spojrzenie

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Tczew 1627 (K. Pokojski, Erica)

Post autor: Raleen »

Tekst już leciwy, bo z 2015 r. kiedy to ukazała się książka, ale zawsze warto rzucić okiem co autor ma do powiedzenia, chociaż to takie bardziej promocyjne i jak ktoś czytał to już więcej nie wyciągnie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Tczew 1627 (K. Pokojski, Erica)

Post autor: Leliwa »

Esencjonalny wyciąg z książki...
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”