Gry na szachownicy w kulturze dworskiej i rycerskiej średniowiecznej Anglii na tle europejskim

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43338
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3917 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Gry na szachownicy w kulturze dworskiej i rycerskiej średniowiecznej Anglii na tle europejskim

Post autor: Raleen »

Co to człowiek czasem nie wypatrzy przy okazji...

Książka wydana przez wydawnictwo UMCS w 2009 roku:

http://amc-artarcheo.pl/gry_na_szachown ... 6,275.html

W linku powyżej jest spis treści. A ja zacytuję opinię prof. Henryka Samsonowicza:
„Autor podjął zagadnienie analizowane w literaturze przedmiotu, ale w Polsce dotychczas nieobecne. Postarał się też – dodać warto, że z powodzeniem – rozpatrzyć grę w szachy w bardzo szerokim aspekcie kultury średniowiecznej Europy, szerszym i bardziej wszechstronnym niż w dotychczasowym piśmiennictwie. Poza wstępem, zakończeniem i obszerną bibliografią (w której na pozytywną ocenę zasługuje bogaty, wielojęzyczny zestaw źródeł) praca składa się z pięciu rozdziałów omawiających miejsca gier planszowych w wychowaniu rycerskim, symboliczne i rozrywkowe wykorzystanie szachów i gier z grupy tabula w życiu władcy, funkcjonowanie gier na szachownicy w życiu możnowładztwa i rycerstwa, gry planszowe i ludzkie namiętności, wreszcie krytykę gier w szachy wypowiadaną przez duchownych i świeckich myślicieli średniowiecznych. Tekst dobrze napisany i świadczący o dojrzałości badawczej Autora”

Prof. dr hab. Henryk Samsonowicz
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
FranklinBurkett
Enfant de troupe
Posty: 1
Rejestracja: piątek, 30 kwietnia 2021, 16:58

Re: Gry na szachownicy w kulturze dworskiej i rycerskiej średniowiecznej Anglii na tle europejskim

Post autor: FranklinBurkett »

Książka zainteresuje miłośników szachów, takich jak ja. Szachy to obok historii jedna z moich pasji. Niedawno zacząłem czytać tę książkę z polecenia znajomego. To prawda, że ​​nie idzie szybko (polski nie jest moim językiem ojczystym). Jeśli kochasz szachy, historia nie jest Ci obojętna lub po prostu masz szerokie spojrzenie i lubisz nauczyć się czegoś nowego i ciekawego - to śmiało mogę polecić!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”