Współczesna sztuka wojenna

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Luminarz
Appointé
Posty: 42
Rejestracja: poniedziałek, 26 lipca 2021, 02:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Współczesna sztuka wojenna

Post autor: Luminarz »

Witka,
w obecnej napiętej sytuacji geopolitycznej na świecie jeszcze nigdy opinia publiczna nie miała takiej bliskości społeczno-informacyjnej w przypływie tak dużej intensyfikacji dt. obronności i bezpieczeństwa jak teraz, przez co wielką hossę/bust mają nie tylko firmy mediowe/newsowe i specjalistyczne periodyki stricte wojskowe i think tanki branży OSINToraz niezależni specjaliści/rzeczoznawcy (np. kanał Jarosława Wolskiego). Ad rem wróciłem do zainteresowania - trendującą szeroko dyskutowaną - współczesną sztuką wojskową i techniką, którą traktowałem po macoszemu, dlatego chciałbym nieco ugruntować i zaktualizować wiedzę na ten temat, więc prosiłbym o jak najlepsze kompendium, zamiast odsyłania do mnogości różnorakiej literatury w konsyliach i sylabusach akademickich (ciekawe jakie mają w naszych wojskowych?). Ogólnie po powierzchownym przejrzeniu to wiele polskich publikacji nie mamy do wyboru, czyżby w Polsce nie było naukowców/wizjonerów pokroju Martina van Crevelda ("included on the list of required reading for United States Army officers"- niby gdzie ta lista?), chyba że znacie takich owego formatu? Śmieszne, że pierwszym wyskakującym z wygooglanych tytułów jest ilustrowana encyklopedia z Espadona, nie wiem czy dobra, byle miała bogatą gamę nowoczesnej terminologii wojskowej, na czym mi zależy. Zapraszam do dyskusji.

Pozdr.

PS. Znacie jakieś dobre pozycje o współczesnym WP, np. Wojsko Polskie w systemie bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej w okresie transformacji?
Muszyniak
Appointé
Posty: 44
Rejestracja: sobota, 9 stycznia 2021, 18:40
Has thanked: 7 times
Been thanked: 16 times

Re: Współczesna Sztuka Wojenna

Post autor: Muszyniak »

Polecam jeszcze czasopisma wydawnictwa ZBiAM, którego autorzy współpracowali dawniej min. z wydawnictwem Magnum-x. Na ich stronie https://zbiam.pl/ nie tylko można zamówić wydane już numery ale też jest dużo artykułów publikowanych w sieci dotyczących aktualnych tematów.
Radosław Kotowski
Chui
Posty: 747
Rejestracja: środa, 31 grudnia 2014, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 214 times
Been thanked: 22 times

Re: Współczesna Sztuka Wojenna

Post autor: Radosław Kotowski »

Bardzo ciekawe lektury były w linku do przedmiotu Współczesna sztuka wojenna na UMK w Toruniu. Ja natomiast mogę polecić na początek podręcznik akademicki https://ksiegarnia.akademia.mil.pl/prod ... a-wojenna/. Są tam zawarte podstawowe zagadnienia.
Jak my tu przetrwaliśmy?
Luminarz
Appointé
Posty: 42
Rejestracja: poniedziałek, 26 lipca 2021, 02:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Współczesna Sztuka Wojenna

Post autor: Luminarz »

Radosław Kotowski pisze: poniedziałek, 11 lipca 2022, 17:35 Bardzo ciekawe lektury były w linku do przedmiotu Współczesna sztuka wojenna na UMK w Toruniu. Ja natomiast mogę polecić na początek podręcznik akademicki https://ksiegarnia.akademia.mil.pl/prod ... a-wojenna/. Są tam zawarte podstawowe zagadnienia.
Dzięki, pomocny byłyby sylabus dla kursu oficerów ASW dt. sp. dowodzenia
Polecam jeszcze czasopisma wydawnictwa ZBiAM
Znam, dodatkowo Armia od Kagero, Przegląd Sił Zbrojnych, Dziennik Zbrojny Analiza, FragOut!

BTW słyszałem o starcie cyklu prowadzenia lekcji przez think tank J.Bartosiaka dt. analizy wojny na Ukrainie, jeszcze w bonusie dajcie P. Zychowicza 😂🤣😅😆

Pozdr
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”