XXX Targi Książki Historycznej (24-27.XI.2022)

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

XXX Targi Książki Historycznej (24-27.XI.2022)

Post autor: Raleen »

W tym roku 30 edycja Targów Książki Historycznej. Tradycyjnie w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim. Impreza odbywa się w dniach 24-27 listopada 2022. Ciekawe jak to będzie z racji jubileuszu, bo 30 edycja to nie byle co. Rok temu było szaleństwo z maseczkami i ogólnie pandemią, w tym roku powinno już być normalnie. Pewnie część ludzi wyposzczona po okresie pandemicznej posuchy prędzej będzie skłonna się pojawić.

http://historiaikultura.pl/targi-ksiazki-historycznej/

Mam nadzieję, że będzie to też dobra okazja do spotkań forumowiczów, również takich zupełnie niespodziewanych.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: XXX Targi Książki Historycznej (24-27.XI.2022)

Post autor: Raleen »

Jutro początek targów. Lista wystawców:

http://historiaikultura.pl/targi-ksiazk ... wystawcow/
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: XXX Targi Książki Historycznej (24-27.XI.2022)

Post autor: Raleen »

Ospreye na stoisku Napoleona V mają być po 10 i 15 zł. Zobaczymy jutro...

W sobotę o 16.00 na stoisku Bellony (czy w pobliżu) ma się odbyć spotkanie miłośników serii HB, z udziałem autorów, redaktorów itd. Niestety obawiam się, że z racji tego, że o 14.00 jest mecz z Arabią Saudyjską, może nie być tłumów na tym spotkaniu. Zobaczymy...
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: XXX Targi Książki Historycznej (24-27.XI.2022)

Post autor: Raleen »

Po wizycie na targach. Parę rzeczy kupiłem, głównie u Napoleona V. Ceny na stoisku wydawnictwa niemal jak te na stronie internetowej, chociaż są drobne odstępstwa, ale najbardziej przecenione książki na stronie to outlet, czyli wyprzedaż, egzemplarze z jakimiś drobnymi wadami, więc w praktyce może być różne ze stosunkiem jakości do ceny. Kupiłem to co zamierzałem z dobrymi rabatami, więc nie narzekam. Ospreye rzeczywiście po 10 i 15 zł, z tym, że większość jednak po 15. To też jest oczywiście dobra cena, w przypadku niektórych tytułów bardzo dobra.

Niestety zabrakło w tym roku stoisk kilku wydawnictw, które zazwyczaj odwiedzałem dokonując zakupów. Zupełnie zniknęła Trójmiejska Inicjatywa Wydawnicza (zwana też Trójmiejską Grupą Wydawniczą) zrzeszająca szereg wydawnictw, nie tylko z Trójmiasta. Zawsze mieli książki FINNY, ale także Inforteditions, L&L i paru innych wydawnictw. Jeden z największych i najbardziej wszechstronnych wystawców. Przez wiele lat najlepsze stoisko. Nie było też wydawnictwa Avalon. Nie było też w tym roku stoiska Muzeum Wojsk Lądowych, ale dowiedziałem się, że pojawiają się co 2 lata z uwagi na to, że nie mają aż tak dużo nowości. Ogólnie trochę się przerzedziło, ale większość stałych bywalców pojawiła się.

Spośród dobrych ofert, na stoisku PIW jest ogólny rabat 35%. Nie wiem jak to się ma do cen w księgarniach, ale oni raczej nie schodzą tak bardzo z cenami. Za to kilka wydawnictw ma ceny odniosłem wrażenie, że wyższe niż normalnie (zwłaszcza patrząc po sieci) albo rabaty są skromniejsze niż normalnie. Dotyczy to Bellony, ale także Tetragonu. Niektóre nowości Tetragonu w cenach dość zawrotnych. Interesujące rzeczy można niekiedy wypatrzeć na stoiskach antykwariatów.

Z ciekawostek warto wspomnieć, że pojawił się kącik książki ukraińskiej, a także kącik książki białoruskiej (nie sprawdzałem czy ten ostatni zaabsorbował dawnych wystawców literatury rosyjskiej, zazwyczaj obecnych na targach, jeśli tak to chyba nie do końca).

W sobotę zwykle był najbardziej aktywny dzień, tyle że jutro w środku dnia jest mecz z Arabią Saudyjską, w związku z tym chyba się przerzedzi. Tym niemniej część wystawców zaplanowała w tym czasie, albo w okolicach, spotkania autorskie. Oby nie czuli się później zaskoczeni.

Generalnie miła atmosfera jak co roku, a targi są jedynie odzwierciedleniem sytuacji na rynku i stanu w jakim znajduje się branża wydawnicza w Polsce, a dokładniej rzecz biorąc wydawnictwa zajmujące się literaturą historyczną.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 39 times
Been thanked: 154 times

Re: XXX Targi Książki Historycznej (24-27.XI.2022)

Post autor: Ulysses »

Dodam od siebie. Było generalnie mniej stanowisk i oferta jakoś nie wydawała się wyjątkowa (były oczywiście wyjątki). Napoleon V był chyba najbardziej oblegany. Wydaje mi się, że było więcej stanowisk z komiksami. Z "naszego" podwórka zabrakło Taktyki i Strategii, WZ wybrał Milano War Games. Jak mi się wydaje coś takiego zdarzyło się po raz pierwszy, ale może ktoś pamięta kiedy WZ pojawił się na Targach i czy miał przerwy?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: XXX Targi Książki Historycznej (24-27.XI.2022)

Post autor: Raleen »

Co do TiS, powiem szczerze, że prawie bym nie zauważył, gdyby nie Twoja sugestia. Wydaje mi się, że był stosunkowo od niedawna, nie więcej niż jakieś 5-6 lat. Zresztą to było chyba stoisko wspólnie z Alma-Press. Natomiast w przeszłości bywał na targach ze stoiskiem, nawet całkiem sporym, Wargamer. Raz był też chyba w zamierzchłych czasach Gołębiewski. Z kolei w bliższych nam czasach raz albo dwa razy był ze stoiskiem Fort Gier (jak jeszcze prowadził go Konrad).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 39 times
Been thanked: 154 times

Re: XXX Targi Książki Historycznej (24-27.XI.2022)

Post autor: Ulysses »

Raleen pisze: sobota, 26 listopada 2022, 16:27 Co do TiS, powiem szczerze, że prawie bym nie zauważył, gdyby nie Twoja sugestia. Wydaje mi się, że był stosunkowo od niedawna, nie więcej niż jakieś 5-6 lat. Zresztą to było chyba stoisko wspólnie z Alma-Press. Natomiast w przeszłości bywał na targach ze stoiskiem, nawet całkiem sporym, Wargamer. Raz był też chyba w zamierzchłych czasach Gołębiewski. Z kolei w bliższych nam czasach raz albo dwa razy był ze stoiskiem Fort Gier (jak jeszcze prowadził go Konrad).
Czyli różne osoby związane z grami wojennymi próbowały sprzedawać na targach. Ciekawa informacja. Ale nie jestem zdziwiony, że rezygnowali. Konieczność opłacenia stanowiska czyniła cały udział mało opłacalny (trzeba by sprzedać naprawdę sporo gier).
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: XXX Targi Książki Historycznej (24-27.XI.2022)

Post autor: Raleen »

Z tym, że Wargamer miał głównie figurki, choć planszówki też, a Fort Gier miał obok planszówek także książki. Zresztą TiS też zawsze miał książki i kto wie czy nie były ważniejsze od gier jeśli chodzi o sprzedaż. Koszty oczywiście zabijają małego sprzedawcę. Dla wydawnictw książkowych, zwłaszcza tych starszych, z renomą, obecność na tych targach to jest też kwestia prestiżu, dla podmiotów luźno związanych z branżą nie ma tutaj tak silnej motywacji, chyba że jednorazowo.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: XXX Targi Książki Historycznej (24-27.XI.2022)

Post autor: Raleen »

Nowy pomysł jak sobie radzić z nieobecnością na targach - wydawnictwo Avalon zorganizowało na swojej stronie "Wirtualne Targi Książki Historycznej" w dniach 24-27 listopada, czyli dokładnie wtedy kiedy odbywają się targi. Polega to na tym, że w tym czasie można sobie u nich kupić ich książki z rabatem.

W sumie pomysł nie taki nowy. Podczas pandemii niektórzy wystawcy, których przedstawiciele mieli problem z noszeniem maseczek, organizowali "targi książki historycznej" u siebie w księgarniach. Mości Leliwa chciał nabyć parę książek stąd miałem okazję zajrzeć wtedy to jednej z takich księgarń.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Mariusz
Adjoint
Posty: 733
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:53
Lokalizacja: Warszawa/Bruksela
Has thanked: 65 times
Been thanked: 28 times

Re: XXX Targi Książki Historycznej (24-27.XI.2022)

Post autor: Mariusz »

Od dłuższego czasu pamiętam narzekania przy kolejnych edycjach targów, że "jest gorzej niż rok temu", a jakoś jednak się to wszystko jeszcze kręci :)
Alea iacta est.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”