Giganci Historii - zaproszenie do teleturnieju

Czasopisma oraz szeroko rozumiana publicystyka, wydarzenia kulturalne i inne tematy niemieszczące się w ramach filmu i literatury.
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Giganci Historii - zaproszenie do teleturnieju

Post autor: Torgill »

leliwa pisze: wtorek, 6 kwietnia 2021, 14:35 Tak. Ten starszy pan z Trylogii też był faworytem, rozsmarował w przedostatniej rundzie pozostałych, zdobył 40 i 30 punktów przewagi nad nimi. Mógł nawet brać ostatnie pytanie za 60, co dawałoby mu dogrywkę, w przypadku dobrej odpowiedzi. Tylko, że poległ na pytaniu o to kto był redaktorem naczelnym "Słowa", w którym zaczęło się ukazywać "Ogniem i Mieczem". Oczywiście redaktorem tym był sam Sienkiewicz. A student znał imię wachmistrza Luśni. Takie były pytania finałowe za 100.
Dokładnie, to jest bardzo losowe. Ja np. znałem odpowiedź na pytanie za 100 pkt o matce Napoleona, która była na obrazie z koronacji, a nie było jej naprawdę.
Ale pamiątkę mam :)
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Re: Giganci Historii - zaproszenie do teleturnieju

Post autor: Teufel »

Koledze zabrakło trochę szczęścia, szkoda. Z drugiej strony oczywistym jest, że popularne w naszym kraju tematy (Napoleon, kampania wrześniowa, lata 80 xx w.) ściągną wiernych akolitów danego tematu, co podnosi poziom trudności. Obejrzałem praktycznie wszystkie odcinki, wprawdzie szedłem do 2 odcinka teleturnieju bez tej wiedzy, ale z wydanych odcinków wynika, iż sporo pytań finałowych (i tych z 2 rundy) jest ułożonych pod telewidza, tzn. dotyczy filmów, pomników, wierszy, słynnych powiedzeń. Widz też ma mieć możliwość uczestnictwa w swoim zakresie.
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Re: Giganci Historii - zaproszenie do teleturnieju

Post autor: Teufel »

Wczoraj wystąpił forumowy i nie tylko - kolega Leliwa. Nie chcę jeszcze spamować, zdaje się, że dziś jest powtórka bądź pozostaje opcja vod. Odcinek o św. Patronach Polski.
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43333
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3916 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Giganci Historii - zaproszenie do teleturnieju

Post autor: Raleen »

Obejrzane na TVP Vod - emocjonujący odcinek. Miło było widzieć Leliwę w akcji.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Re: Giganci Historii - zaproszenie do teleturnieju

Post autor: Teufel »

Moim zdaniem zaważyły pytania przygotowane przez Leliwę. Odpowiedzi zostały udzielone, przez co musiał odpowiadać w finale pierwszy, nie ostatni a miałby najwyższą lokatę. Przy czym pytanie finałowe dla niego nie było proste (takie typowo na jedno zdanie w książce, bez większego rozpisania problemu).
W moim odcinku przygotowałem średnio trudne pytania, były zawarte w dwóch pozycjach, dość popularnych i wystarczyło. 3 runda jest, wbrew pozorom, bardzo ważna.
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43333
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3916 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Giganci Historii - zaproszenie do teleturnieju

Post autor: Raleen »

Moim zdaniem byłoby ciekawiej, gdyby w ostatniej rundzie każdy z uczestników odpowiadał na dwa pytania. Dzięki temu byłoby trochę mniej losowości i więcej miejsca na jakąś strategię przy wyborze trudności/wartości pytań.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Sapieha
Chasseur
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 26 marca 2022, 12:56
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Giganci Historii - zaproszenie do teleturnieju

Post autor: Sapieha »

Od 11 i 12 edycji teleturnieju będzie zmiana w rundzie finałowej. Jeżeli zawodnik poprawnie udzieli odpowiedzi na wybrane przez siebie finałowe pytanie (za 30, 60 lub 100 pkt.) może kontynuować wybieranie i odpowiadanie. W takim wypadku w finale można zdobyć nawet 190 punktów (nie można więc wybrać dwa razy pytań za 100 itd.).
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Giganci Historii - zaproszenie do teleturnieju

Post autor: Leliwa »

Co do pytania finałowego. Gdybym wybrał pytanie nr 2 to najpewniej wygrałbym bo współzawodnicy przyznali się, że pozostałe pytania były dla ich za trudne. Zresztą widać to było po odpowiedzi na 3 pytanie. Wydaje się jednak że istotna też była zła odpowiedź na pytanie w etapie drugim. Nie włączyłem odpowiedniego kanału pamięci a poza tym nie odwołałem się do skojarzeń słowa hagiograficzny z różnymi "żywotami" świętych "Vitae sancti...". Zostałem zaskoczony po prostu, a na spokojnie bym wiedział o co chodzi, bo o Wincentym z Kielczy wiedziałem.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Giganci Historii - zaproszenie do teleturnieju

Post autor: Torgill »

Leliwa pisze: środa, 8 lutego 2023, 10:06 Co do pytania finałowego. Gdybym wybrał pytanie nr 2 to najpewniej wygrałbym bo współzawodnicy przyznali się, że pozostałe pytania były dla ich za trudne. Zresztą widać to było po odpowiedzi na 3 pytanie. Wydaje się jednak że istotna też była zła odpowiedź na pytanie w etapie drugim. Nie włączyłem odpowiedniego kanału pamięci a poza tym nie odwołałem się do skojarzeń słowa hagiograficzny z różnymi "żywotami" świętych "Vitae sancti...". Zostałem zaskoczony po prostu, a na spokojnie bym wiedział o co chodzi, bo o Wincentym z Kielczy wiedziałem.
Tak niestety tam jest - "wszystko" wie się siedząc w fotelu i mając nieograniczony czas na odpowiedź. Jak jesteś tam na miejscu, to jest zupełnie inaczej. Tak czy siak Giganci to po prostu bardzo fajna przygoda i sam ją mogę wielu osobom polecić.
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Re: Giganci Historii - zaproszenie do teleturnieju

Post autor: Teufel »

W niedzielę wystąpił mój bardzo dobry kolega z Torunia w odcinku o Pacyfiku. Znów był drugi... wcześniej był w edycji o M. Koperniku. Pomylił Żukowa z operacją pod Chałhyn Gol z mandżurską. Poziom pytań zadawany przez współgraczy jest wysoki. Sam też łatwych nie dałem w moim odcinku ale w sumie wszystko było w książkach 2. Może jeszcze się zgłoszę chociaż przy Aleksandrze i Cezarze nie wzięli mnie pomimo kompletu odpowiedzi. A to są moje epoki. Może będzie o armii rzymskiej jeszcze odcinek 🙂
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10375
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2753 times

Re: Giganci Historii - zaproszenie do teleturnieju

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Mnie natomiast nie ciągnie, bo doszłoby do tego, że jestem kiepski. Wstyd ;-)
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Giganci Historii - zaproszenie do teleturnieju

Post autor: Leliwa »

Teufel pisze: wtorek, 12 grudnia 2023, 12:14 W niedzielę wystąpił mój bardzo dobry kolega z Torunia w odcinku o Pacyfiku. Znów był drugi... wcześniej był w edycji o M. Koperniku. Pomylił Żukowa z operacją pod Chałhyn Gol z mandżurską. Poziom pytań zadawany przez współgraczy jest wysoki. Sam też łatwych nie dałem w moim odcinku ale w sumie wszystko było w książkach 2. Może jeszcze się zgłoszę chociaż przy Aleksandrze i Cezarze nie wzięli mnie pomimo kompletu odpowiedzi. A to są moje epoki. Może będzie o armii rzymskiej jeszcze odcinek 🙂
Ja kilka razy przeszedłem bezbłędnie casting m. in. bitew morskich XX wieku, ale jakoś nikt nie chciał korzystać ze mnie. Za słabą mam chyba aparycję albo nie należę do żadnej mniejszości...
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Giganci Historii - zaproszenie do teleturnieju

Post autor: RAJ »

Może tacy z kompletem odpowiedzi poprawnych nie są mile widziani?
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43333
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3916 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Giganci Historii - zaproszenie do teleturnieju

Post autor: Raleen »

Na pewno tacy co ciągle wygrywają nie są mile widziani w teleturniejach, bo psują zabawę :)

Ale ogólnie to mnie by coś takiego jednak zniechęcało, że możesz przejść eliminacje, a o wystąpieniu w turnieju decydują względy uznaniowe.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”