Wystawa "Splendor władzy" w Łazienkach Królewskich

Czasopisma oraz szeroko rozumiana publicystyka, wydarzenia kulturalne i inne tematy niemieszczące się w ramach filmu i literatury.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Wystawa "Splendor władzy" w Łazienkach Królewskich

Post autor: Raleen »

Ostatnio miałem okazję oglądać wystawę "Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej", która jest obecnie w Łazienkach Królewskich. Poświęcona została panowaniu dwóch władców z dynastii Wettynów zasiadających na tronie polskim, czyli Augustowi II Mocnemu i Augustowi III. Większość eksponatów pochodzi z muzeów saskich, głównie z Drezna. Mniejsza część to zbiory polskie. Tutaj również eksponaty pochodzą z bardzo różnych miejsc (nie tylko z Muzeum Narodowego w Warszawie czy Zamku Królewskiego w Warszawie). Jest więc okazja zobaczenia za jednym razem rzeczy rozproszonych po różnych muzeach i galeriach. Tytuł wystawy okazuje się nieprzypadkowy. Jej pomysłodawcy chcieli pokazać jak za pomocą sztuki i tytułowego splendoru, jaki niosło ze sobą demonstrowanie bogactwa, Wettynowie usiłowali wywoływać odpowiednie wrażenie, kreować swój wizerunek, wzmacniając w ten sposób swoją pozycję polityczną. Widać w jaki sposób sztuka stanowiła przedłużenie polityki i w czym się to przejawiało. Z wystawy to nie wynika, ale przyszła mi do głowy taka myśl, że Stanisław August Poniatowski w swojej polityce, której jednym z głównych rysów było roztaczanie szerokiego mecenatu artystycznego, nie jest na tle Wettynów aż taki oryginalny, choć w jego przypadku cele politycznie, jakie mógł w czasie swojego panowania w ten sposób realizować, z uwagi na silniejsze wówczas uzależnienie Polski od Rosji, musiały być inne. Dotyczy to także wizerunku władcy, jaki usiłował poprzez sztukę wykreować. Stanisław August byłby więc do pewnego stopnia naśladowcą dynastii saskiej, wobec której jego panowanie miało stanowić antytezę. Ogólnie, może nie tak spektakularna wystawa, jak ta malarstwa Caravaggia, ale warto zobaczyć.

Wystawa otwarta jest do 31 stycznia 2022. Więcej o niej na stronie Łazienek Królewskich: https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/w ... pospolitej W piątki można zwiedzać za darmo. Są oprowadzania kuratorskie i z przewodnikiem, ale w tym przypadku sądzę, że aż tak dużo to nie daje. Sam miałem okazję trochę się przysłuchiwać i to co mówiła pani przewodniczka niemal idealnie pokrywało się z opisami, które znajdują się przy eksponatach.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”