Wystawa "Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910" w Muzeum Narodowym w Warszawie

Czasopisma oraz szeroko rozumiana publicystyka, wydarzenia kulturalne i inne tematy niemieszczące się w ramach filmu i literatury.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3942 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Wystawa "Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910" w Muzeum Narodowym w Warszawie

Post autor: Raleen »

W Muzeum Narodowym w Warszawie w dniach 18 listopada 2022 - 5 marca 2023 można obejrzeć wystawę "Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910" poświęconą malarstwu skandynawskiemu z tego okresu:

https://www.mnw.art.pl/wystawy/przesile ... 0,249.html

Byłem nie tak dawno temu na tej wystawie i gorąco polecam. Mnóstwo wspaniałych obrazów ze wszystkich państw skandynawskich: Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Islandii. Wiele z nich uchodzi za jedne z najważniejszych w dziejach malarstwa tych krajów. Dużo wspaniałych płócien jest zwłaszcza ze Szwecji. Do wystawy włączono też kilka polskich obrazów z tego okresu, wpisujących się w ten nurt malarstwa. Ciekaw jestem czy zgadniecie które to są patrząc po zdjęciach (zadanie dla koneserów sztuki, ale niektóre myślę, że spokojnie do odgadnięcia), żeby było ciekawiej te polskie to po części też nie z Muzeum Narodowego w Warszawie, ale z Muzeum Narodowego w Krakowie. Na jednej wystawie zgromadzono więc mnóstwo obrazów, które na co dzień znajdują się w bardzo różnych, nieraz odległych od siebie miejscach.

Zrobiłem trochę zdjęć podczas oglądania. W sumie jest ich 50, więc będziecie mogli zobaczyć znaczną część wystawy. Z tym, że to nadal nie wszystko, bo obrazów jest więcej (nie fotografowałem każdego). Poza obrazami znalazło się tam także parę tkanin, głównie z przedstawieniami mitologii skandynawskiej i przyrody. Żebyście się nie pogubili przy przewijaniu wątku, całość postanowiłem podzielić na trzy części.

Miłego oglądania i ciekaw jestem czy ktoś zgadnie które spośród tych obrazów są polskich malarzy.

Część 1

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3942 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Wystawa "Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910" w Muzeum Narodowym w Warszawie

Post autor: Raleen »

Część 2

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3942 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Wystawa "Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910" w Muzeum Narodowym w Warszawie

Post autor: Raleen »

Część 3

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Radosław Kotowski
Chui
Posty: 747
Rejestracja: środa, 31 grudnia 2014, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 214 times
Been thanked: 22 times

Re: Wystawa "Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910" w Muzeum Narodowym w Warszawie

Post autor: Radosław Kotowski »

Wystawie został również poświęcony film na kanale "Radosław Gajda i Natalia Szczęśniak" GOODIDEA.
https://www.youtube.com/watch?v=AsCRa-Q ... %C5%9Bniak
Jak my tu przetrwaliśmy?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3942 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Wystawa "Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910" w Muzeum Narodowym w Warszawie

Post autor: Raleen »

Dobra relacja, można w niej zobaczyć parę innych obrazów, których ja nie sfotografowałem, z omówieniem. Niezłe komentarze na temat poszczególnych wątków i okresów są też w salach muzeum.

Dodatkowo jeszcze trzy obrazy ode mnie. Gdyby ktoś chciał pokusić się o zgadywankę, o której wspominałem w poprzednim poście, temat nadal aktualny.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Miku
Sergent-Major
Posty: 194
Rejestracja: poniedziałek, 30 grudnia 2013, 17:16
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 13 times

Re: Wystawa "Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910" w Muzeum Narodowym w Warszawie

Post autor: Miku »

Polskich malarzy są obrazy:

część pierwsza: piąty od góry, po sprawdzeniu to "Dropie" Józefa Chełmońskiego.

część druga: chyba czwarty od dołu, po sprawdzeniu stwierdzam, że zgadłem, ale nie znałem tytułu i autora

część trzecia: chyba żaden.

Zgadza się?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3942 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Wystawa "Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910" w Muzeum Narodowym w Warszawie

Post autor: Raleen »

Dwa pierwsze, które wymieniłeś - zgadza się:

Obrazek

Józef Chełmoński "Dropie"

Obrazek

Wojciech Weiss "Melancholik"

A poza tym jeszcze nr 12:

Obrazek

Anna Bilińska "Nad morzem"

oraz nr 26:

Obrazek

Józef Mehoffer "Słońce majowe"

I z tych trzech dodatkowych ostatni też zdaje się jest polskiego malarza, ale tutaj nie zapisałem sobie ani nie zapamiętałem.

Dobrze zgadywałeś - gratulacje!
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Miku
Sergent-Major
Posty: 194
Rejestracja: poniedziałek, 30 grudnia 2013, 17:16
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 13 times

Re: Wystawa "Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910" w Muzeum Narodowym w Warszawie

Post autor: Miku »

Tylko 50%, słabo. Rozważałem ten ostatni... W "Nad morzem" zaś kobiece nakrycie głowy jest mylące. Kojarzy się bardziej z krajami zachodniej Europy.

No nic, to wszystko efekt tego, że wystawę zwiedziłem w pośpiechu, bo byłem z dzieckiem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”