Wystawa "Kolor życia. Frida Kahlo" w Łazienkach Królewskich

Czasopisma oraz szeroko rozumiana publicystyka, wydarzenia kulturalne i inne tematy niemieszczące się w ramach filmu i literatury.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Wystawa "Kolor życia. Frida Kahlo" w Łazienkach Królewskich

Post autor: Raleen »

W Łazienkach Królewskich w Warszawie w dniach 7 lipca - 3 września 2023 można zobaczyć wystawę "Kolor życia. Frida Kahlo" poświęconą słynnej malarce meksykańskiej Fridzie Kahlo:

https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/w ... rida-kahlo

Niedawno miałem okazję być na wystawie. Tematyka fascynująca, podobnie jak postać głównej bohaterki, niestety cała wystawa to zaledwie trzy obrazy i niewiele ponadto (można jeszcze obejrzeć krótki, kolorowy film pokazujący artystkę wraz z mężem, jakiś jeden czy dwa rysunki i mające pobudzać kreatywność zabawy adresowane do publiczności, nawiązujące do jej twórczości). Wszystko to wypada, co tu dużo mówić, dość skromnie. Dla porównania, widziałem wystawę, gdzie głównymi eksponatami były dwa obrazy, ale wtedy muzeum dołączało do nich szereg obrazów, szkiców i innych eksponatów artystów z epoki, stwarzając ciekawe tło, a przy tym coś co można było jeszcze obejrzeć. Tak było w przypadku wystawy "Cranach. Natura i sacrum" zorganizowanej w zeszłym roku w Muzeum Narodowym w Warszawie. Tutaj tego rodzaju zabiegu wyraźnie zabrakło. Wystawę w moich oczach uratowała jedna rzecz, mianowicie na końcu umieszczono trzy duże albumy (co najmniej jeden hiszpańskojęzyczny) z reprodukcjami obrazów i licznymi zdjęciami pokazującymi tytułową bohaterkę, jej stroje, dom wraz z otoczeniem itd. Dzięki temu mogłem dość dobrze zapoznać się z jej twórczością, choć zapewne w internecie także są różne galerie, gdzie można obejrzeć jej obrazy. Zatem pomysł świetny, wystawa szeroko rozreklamowana, przynajmniej w Warszawie, co sprawia, że dodatkowo przyciąga ludzi i zapewne okaże się sukcesem frekwencyjnym, natomiast po obejrzeniu jej ma się wrażenie, że jedynie polizało się cukierka przez papierek. Być może oglądanie jej ma większy sens w wersji z oprowadzaniem kuratorskim i wtedy zyskuje, ale chętnych jest tylu, że obecnie po godzinie od rozpoczęcia zapisów (na tydzień przed terminem oprowadzania) nie ma już miejsc. W piątek jest co prawda za darmo, ale trzeba odstać swoje w całkiem długiej kolejce. W inne dni zwiedzanie kosztuje 30 zł, która to kwota jest grubą przesadą, biorąc pod uwagę zawartość wystawy, a jedyne co zachęca do zapłaty za bilet to możliwość ominięcia kolejki (chociaż w sobotę oraz niedzielę i to niczego nie gwarantuje).

Zdjęcia trzech obrazów Fridy Kahlo pokazywanych na wystawie:

Obrazek
Tam wisi moja sukienka (1933)

Obrazek
Kokosy (1951)

Obrazek
Martwa natura z arbuzami (1953)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: Wystawa "Kolor życia. Frida Kahlo" w Łazienkach Królewskich

Post autor: Raleen »

Bonusowo jeszcze fotka z filmu o Fridzie, nakręconego za jej życia (to jest chyba jakaś pokolorowana wersja oryginalnie czarno-białego filmu):

Obrazek
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10579
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2102 times
Been thanked: 2831 times

Re: Wystawa "Kolor życia. Frida Kahlo" w Łazienkach Królewskich

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Ja polecam serial "Trocki" z Konstantinem Chabienskim. Na polskiej wiki na stronie poświęconej tej biednej kobiecie nie ma ani słowa o Trockim... ;-) Więcej nie powiem. Serial jest znakomity.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: Wystawa "Kolor życia. Frida Kahlo" w Łazienkach Królewskich

Post autor: Raleen »

Ja widziałem w albumie piękne obrazy Stalina w jej wykonaniu (więcej niż jeden) :D . O Trockim też trochę było.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10579
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2102 times
Been thanked: 2831 times

Re: Wystawa "Kolor życia. Frida Kahlo" w Łazienkach Królewskich

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Raleen pisze: wtorek, 1 sierpnia 2023, 09:39 Ja widziałem w albumie piękne obrazy Stalina w jej wykonaniu (więcej niż jeden) :D . O Trockim też trochę było.
O to jestem zaskoczony. Serial i tak polecam.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
denisbak83
Tambour
Posty: 5
Rejestracja: piątek, 4 sierpnia 2023, 11:23

Re: Wystawa "Kolor życia. Frida Kahlo" w Łazienkach Królewskich

Post autor: denisbak83 »

Końcem sierpnia mam odwiedzić rodzinę w Warszawie, jeśli mi nie braknie mi czasu to z wielką chęcią zobaczę. :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”