[Liga PoG IV] Dyskusja nad zasadami

Zorganizowane rozgrywki ligowe w sieci, odbywające się pod patronatem naszego forum, a w przeszłości pod patronatem forum "Ścieżek chwały".
Awatar użytkownika
JednoSlowo
Capitaine
Posty: 897
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

[Liga PoG IV] Dyskusja nad zasadami

Post autor: JednoSlowo »

Tu proszę o pomysły, dotyczące zmiany zasad w stosunku do poporzednich edycji. Na pewno trzeba określić czas trwania gier pucharowych. Co do zasad ogólnych - grupy trzyosobowe.

Kwestia rozstawiania - pod dyskusję. Czy zrezygnować, czy według wyników III edycji, czy według rankingu.

I zapraszam do dzielenia się pomysłami.

Pozdrowienia
JednoSłowo
Nie dajcie się wyprzedzić tym z Missisipi
Awatar użytkownika
Gror
Adjudant
Posty: 205
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:14
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Post autor: Gror »

W kwestii systemu rozgrywek:

Nadal jestem przeciwnikiem systemu pucharowego. Jedna porażka i koniec zabawy, a tak możnaby trochę więcej pograć i mieć okazję się odegrać.
Co do grup, to trzyosobowe chyba się sprawdziły, choć początkowo muszę przyznać, że byłem ich przeciwnikiem.

Mieliśmy w III (a także w II) Edycji przykład do czego może doprowadzić brak dyscypliny czasowej. Na pewno trzeba tutaj być bardziej stanowczym. Z drugiej strony jednak uważam, że nie można ograniczyć czasu trwania jednej rundy poniżej 3 miesięcy. Jeśli założymy, że jeden gracz gra tylko w pracy, a drugi tylko w domu wieczorem, i gra miałaby trwać 20 etapów to teoretycznie potrzebują i tak aż 4 miesiące (6x20=120 dni).

Rozstawienie? Myślę, że zgodnie z rankingiem. Ale i tu rozstawiłbym tylko po jednej osobie w grupie, niech pozostałych przydzieli los.

Inną kwestią jest ilość uczestników - będzie to na pewno miało spory wpływ na wybór systemu rozgrywek. Proponuję ustalić datę końcową i poczekać.
Awatar użytkownika
JednoSlowo
Capitaine
Posty: 897
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JednoSlowo »

Jeszcze tyko gwoli przypomnienia - w IV Edycji chciałbym wykorzystać regulamin z III z wskazanymi zmianami:

Projekt regulamin IV Edycji Ligi Ścieżek Chwały

1. Liczba graczy, liczba gruyp, zasady rozstawienia - to będzie uzupełnione po zebraniu zgłoszeń.

2. Faza pucharowa - to będzie uzupełnione po zebraniu zgłoszeń.

3. Obowiązującą instrukcją jest:
- instrukcja angielska wersja 2004, a w razie niejasności
- FAQ angielskie, a w razie niejasności
- praktyka Ligi

4. Podstawą są następujące zasady:
- pełna kampania,
- scenariusz standardowy z dodatkowymi korpusami z Pola Rezerwy w Łucku (RUC) i Stanisławowie (AHC),
- 7 kart na ręku,
- standardowa jedna kostka,
- talia podstawowa, bez dodatkowych kart,
- modyfikacja ruchu jest możliwa jedynie po wyrażeniu zgody przez przeciwnika, nie jest możliwa w żaden sposób po wykonaniu rzutu kością lub po jakimkolwiek działaniu przeciwnika - zagraniu karty, deklaracji co do odwrotu itp.,
- wykonanie niemożliwej aktywacji powoduje unieważnienie i konieczność rozegrania od początku całej akcji,
- nazwy gier w ACTS: PL POG [Grupa][NrGracza1]-[Grupa][NrGracza2],
- w razie kilkukrotnego rzutu z tej samej okazji (obowiązkowa ofensywa, walka) ważny jest rzut wcześniejszy,
- w przypadku wykonania rzutu na walkę bez uzyskania deklaracji przeciwnika odnośnie kart bitewnych, przeciwnik ma prawo użyć dozwolonych kart bitewnych po rzucie na walkę,
- kolejność rzutów w przypadku ataku flankowego jest następująca: rzut na flankę, następnie rzut strony, która pierwsza zadaje straty i rzut strony, która druga zadaje straty,
- w grze grupowej remis nie oznacza zwycięstwa Aliantów, w fazie pucharowej - tak.

5. Gracze mogą uzgodnić między sobą inne zasady, niemniej musi to być wyraźnie zaznaczone w ACTS. W razie braku takiego zaznaczenia, lub braku zgody graczy do do jakiejś modyfikacji - obowiązuje Podstawa.

6. Za zwycięstwo w grze grupowej zwycięzca otrzymuje 3 punkty, przegrany - 0 punktów. Za remis obaj gracze uzyskują 1 punkt.

7. Zwycięzcą grupy jest ten, który uzyska największą liczbę punktów. Jeśli więcej niż jeden gracz mają tyle samo punktów, o pierwszeństwie w grupie decyduje liczba małych punktów. Jeśli wciąż nie można wyłonić zwycięzcy, zostaje nim ten, który w swojej zwycięskiej grze pokonał przeciwnika we wcześniejszym etapie lub akcji.

8. Zakończenie gry należy zgłosić na forum w temacie poświęconym danej grupie. Zgłoszenie zakończenia gry winno zawierać oznaczenia obu graczy, informację kto i jaką ilością punktów wygrał licytację, kto wygrał grę, liczbę punktów zwycięstwa lub wskazanie, że zwycięstwo było automatyczne, informację o etapie i akcji, w którym gra się zakończyła.

9. Zachowują moc przepisy z III Edycji o przestojach - przypominam, że w sytuacji nieukończenia rozgrywek w terminie, pod uwagę zostaną również wzięte z urzędu przestoje niezgłoszone, które jednak mogły zostać zgłoszone.

10. Wszelkie spory do rozstrzygnięcia proszę zgłaszać [do ustalenia]

Dla przypomnienia:
Zasady rozstrzygania gier niezakończonych.

Pierwszy zaskarżony do MG Przestój = ostrzeżenie
Drugi Przestój = żółta kartka i utrata 1VP, oraz - w razie nieukończenia gry lub remisu - automatyczna porażka,
Trzeci Przestój = automatyczne zwycięstwo gracza przeciwnego.

Przestój to bądź nieumieszczenie żadnego wpisu w ACTS związanego z grą (deklaracja do do KB, drogi pościgu itd.) lub przekroczenie 72 godzin przy rozgrywaniu jednej akcji - czas przeciwnika (żeby nie było sytuacji że zagrywam kartę jako punkty operacyjne, po 24 godzinach wskazuję kto jak się rusza i jak atakuje, przeciwnik po 24 godznach mówi, że nie zagrywa KB, a po 24 godzinach rozstrzygam atak, a po 24 deklaruję pościg - razem 120-24 = 96 > 72 -> przestój). Istnieje domniemanie przestoju, czyli gracz oskarżany o przestój musi uprawdopodobnić wpisem w ACTS, że przeciwnik się zgodził na przestój.

Przestój musi być zaskarżony do MG aby pociągał za sobą karę. Zaskarzony dlatego, że możliwe jest, że obaj gracze się zgodzą na przerwę w grze (np. jeden ma sesję i prosi o tydzięń przerwy, a drugi się zgodzi) - uznawane będą wyłącznie wpisy do ACTS.

W przypadku niedokończenia gry, lub zakończenia remisem - wygrywa ten, kto ma mniejszą karę (ostrzeżenie - żółta kartka). Jesli obaj mają taką samą karę - to przegrywa ten, który swoją karę tego poziomu (ostrzeżenie lub żółtą kartkę) złapał pierwszy. Czyli jeśli A dostał ostrzeżenie w sierpniu 1914, B ostrzeżenie wiosną 1915, potem B żółtą kartkę zimą 1916 i A żółtą kartkę jesienią 1917 i gra nie skończyła się do 1 grudnia - wygrywa A, bo B dostał karę tego poziomu, na którym obaj znajdują sie 1 grudnia (żółtą kartkę) wcześniej. Gdyby A nie dostał żółtej - to też by wygrał, bo ma karę na niższym poziomie.

Pozdrowienia
JednoSłowo
Nie dajcie się wyprzedzić tym z Missisipi
Awatar użytkownika
JednoSlowo
Capitaine
Posty: 897
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JednoSlowo »

Odnosząc się do uwag Grora:
Nie da sie zrobić systemu każdy z każdym przy większej liczbie graczy, dlatego przejście w pewnym momencie na pucharowy jest konieczne. Natomiast ja jestem zwolenikiem tego, żeby przynajmniej część graczy z drugich miejsc z najlepszymi wynikami wchodziła do pucharowej.

Dyscyplina czasowa jest też niestety związana z wakacjami i feriami - kiedyś miałem rozpisaną ligę (od listopada do zimowych - grupy, od zimowych do Wielkanocy - ćwierćfinały, od WIelkanocy do końca roku - półfinały, od wakacji do listopada - finał i tak w kółko). Niemniej na pewno konieczne będzie ograniczenie czasu trwania jednej gry.

Rozstawienie - na pewno po jednej osobie w grupie.

Co do daty końcowej - na pewno IV Liga nie ruszy wcześniej, niż skończy się II, tak że spokojnie dokońca stycznia jest czas. NIemniej proszę nie zwklekać i zgłaszać się niezwłocznie.

Informujcie też tych graczy, którzy kiedyś byli na forum aktywni, a teraz wpadają mniej często lub w ogóle.

Pozdrowienia
JednoSłowo
Nie dajcie się wyprzedzić tym z Missisipi
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Post autor: Darth Stalin »

Ja się zgłaszam!
Awatar użytkownika
JednoSlowo
Capitaine
Posty: 897
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JednoSlowo »

Pojawił się kolejny problem - czy uczetnik Ligi musi być zarejestrowany na forum?

Ja byłbym przeciwny takiemu ograniczaniu. Po pierwsze nie widzę powodów, a po drugie to przypomina banowanie Komendanta i Nico. Taki chętny założy sobie konto na darmowym portalu, zarejestruje się z niego, i to będzie koniec używania tego konta.

A to, że ktoś przegląda forum jako anonim, a nie jako zarejestrowany uczestnik - przy czym tylko przegląda, a nie bierze udziału w gorących dyskusjach - to chyba też dobrze. Lepiej mieć stałych członków i sympatyków, niż tylko stałych członków.

Pozdrowienia
JednoSłowo
Nie dajcie się wyprzedzić tym z Missisipi
Awatar użytkownika
Andreas von Breslau
Kapitän zur See
Posty: 1625
Rejestracja: środa, 17 maja 2006, 12:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Andreas von Breslau »

Darth - przecież to nie jest wątek na zgłaszanie się...
Muss ich sterben, will ich fallen
Awatar użytkownika
JednoSlowo
Capitaine
Posty: 897
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JednoSlowo »

Jest i kolejna sprawa - kiedyś był wybrany Sąd Ligi, w skłądzie: Strategos, Valdemort, Morden, Gror, Archanioł i niżej podpisany. Tego typu ciało jest potrzebne, żeby rozwiązywać ewentualne problemy w trakcie rozgrywek (jedna osoba nie wystarczy, bo problem może dotyczyć jego).

Pierwze pytanie - czy członkowie Sądu podtrzymują swój akces?
Drugie pytanie - czy może kogoś dokooptować?

Pozdrowienia
JednoSłowo
Nie dajcie się wyprzedzić tym z Missisipi
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Mogę nadal służyć pomocą.
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Andreas von Breslau
Kapitän zur See
Posty: 1625
Rejestracja: środa, 17 maja 2006, 12:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Andreas von Breslau »

Jestem za nowymi wyborami. Jako mojego kandydata zgłaszam niejakiego forumowicza o nicku 'Andy'.
Muss ich sterben, will ich fallen
Awatar użytkownika
Psycho_l
Adjudant-Major
Posty: 324
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:08
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Psycho_l »

Uważam że skład powinien zostać taki sam, bo są to osoby wszystkim znane, szanowane, niekontrowersyjne a jednocześnie wspaniali fachowcy... :D

Po takiej dawce wazeliny jest mi trochę niedobrze, ale mam nadzieję że ta wypowiedz zostanie zapamiętana.... :wink:
Jestem za nowymi wyborami.
Myślę że to niepotrzebna komplikacja...
Jako mojego kandydata zgłaszam niejakiego forumowicza o nicku 'Andy'.


Andy rzeczywiście jest osobą odpowiedną, ale dla jednej osoby burzyć cały skład nie ma sensu.
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Andy,ego należałoby włączyć do składu na podstawie aklamacji :) :!: :idea:
To sprawna metoda stosowana w epoce preferującej demokrację bezpośredinią a więc doskonałą.
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Post autor: Darth Stalin »

Ja jestem za!

Towarzysz Andy reprezentuje nie tylko odpowiedni poziom wiedzy oraz doświadczenia ale także niezbędny poziom zaangażowania w tak bliską naszym sercom sprawę gier wojennych, połączoną z nieodmiennym obiektywizmem i wyrozumiałością :!:

Dlatego też będzie odpowiednim człowiekiem na właściwym miejscu :!:

Wojennoigruszczije wsiech stran, sojediniajties' ! :wink:
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Mówcie, mówcie tak dalej, Koledzy, próżność nie jest może najpiękniejszą cechą człowieka, ale za to jaką przyjemną w użyciu... :wink:
A poważniej: wspominanie o moim doświadczeniu w grze w Ścieżki jest hmm... lekką przesadą :wink: , ale jedno mogę powiedzieć z całą pewnością. Jeżeli kiedykolwiek przez kogokolwiek zostanę poproszony (obojętne, czy w ramach sformalizowanych struktur, czy jako "niezależny ekspert" 8) :D :wink: ) o opinie na temat interpretacji reguły czy sytuacji na planszy - to biorąc pod uwagę moje zaangażowanie w tę tematykę, nigdy nie odmówię pomocy i udzielę jej z największą możliwą strannością i życzliwością. Nie chciałbym tylko, żebyście psuli sobie zabawę przez organizowanie jakichś nowych wyborów, powoływanie nowych organów kontrolnych, monitorujących, nadzorczych itp. - złych przykładów w otaczającej nas rzeczywistości aż nadto. Zatem stawiam do Waszej dyspozycji moją skromną osobę, określenie formy współpracy pozostawiam do Waszej suwerennej decyzji. Fakt, że nie biorę udziału w rozgrywkach w tym przypadku może być nawet atutem. :)
I od razu uwaga: wśród wymienionych w punkcie 3 projektu Regulaminu dzieł kanonicznych brakuje wg mnie jednego, niezbędnego dokumentu - opisu kart'04. Wiele spośród poczynionych w tym dokumencie zmian i uzupełnień weszło do angielskiej instrukcji'04, ale jednak nie wszystkie. Tekst ten jest tu: http://www.gmtgames.com/nnpg/PoGcardtext2004ed.doc
Ale jak to w życiu: pozwoliłem sobie na podstawie dyskusji i własnych przemyśleń wprowadzić jedną czy dwie poprawki i do tego tekstu :wink: i chyba tak zmieniony już rozsyłałem niektórym z Was. Jeśli sobie życzycie, mogę go wstawić na forum, żeby wszyscy mieli do niego łatwy dostęp.
I już trzymam kciuki za każdego z uczestników. Powodzenia Wam wszystkim! :D
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Admin Pomocniczy
Appointé
Posty: 38
Rejestracja: poniedziałek, 16 stycznia 2006, 13:44
Lokalizacja: z odmętów sieci

Post autor: Admin Pomocniczy »

[post gościa]

Mysle, ze osoby spoza forum powinny miec prawo grac w Lidze ale jesli Szwarzcharakter nie chce takich osob uszanowac, to niech gra sam. Zrobicie mu osobna grupe.
Zablokowany

Wróć do „Forumowa Liga Ścieżek chwały”