[XX] [4] Matilda w służbie sowieckiej 1/100 Zvezda [GOTOWE]

Konkurs z nagrodami dla malujących figurki.
Awatar użytkownika
Mordred79
Adjudant
Posty: 229
Rejestracja: sobota, 27 stycznia 2018, 10:14
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 71 times
Been thanked: 52 times
Kontakt:

[XX] [4] Matilda w służbie sowieckiej 1/100 Zvezda [GOTOWE]

Post autor: Mordred79 »

Dzień dobry,

Skłamałbym, gdybym napisał, że to będzie mój pierwszy pojazd, ale dotąd skrzętnie ukrywałem swoje próby. Chciałbym więc do tej edycji konkursu pomalować model czołgu Matilda w malowaniu Armii Czerwonej z 1942 roku. Model Zvezda, skala 1:100, będzie używany w What a Tanker.
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 6 września 2021, 23:10 przez Mordred79, łącznie zmieniany 3 razy.
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 534 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: [XX] [4] Matilda w służbie sowieckiej 1/100 Zvezda

Post autor: Umpapa »

Powodzenia!
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: [XX] [4] Matilda w służbie sowieckiej 1/100 Zvezda

Post autor: Raleen »

Powodzenia!
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
rilian
Lieutenant
Posty: 569
Rejestracja: środa, 4 grudnia 2019, 20:34
Has thanked: 77 times
Been thanked: 348 times

Re: [XX] [4] Matilda w służbie sowieckiej 1/100 Zvezda

Post autor: rilian »

Nie wiem z jakiego serwisu do hostowania korzystasz, ale ja nie widzę żadnego Twojego obrazka...:/
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: [XX] [4] Matilda w służbie sowieckiej 1/100 Zvezda

Post autor: Sarmor »

Chyba musisz zmienić ustawienia widoczności/udostępniania na Google.

Powodzenia!
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
Mordred79
Adjudant
Posty: 229
Rejestracja: sobota, 27 stycznia 2018, 10:14
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 71 times
Been thanked: 52 times
Kontakt:

Re: [XX] [4] Matilda w służbie sowieckiej 1/100 Zvezda

Post autor: Mordred79 »

Dodałem miniaturki. Czy główne pliki są już widoczne?
Jesli nie widzicie niebieskiego królika, to znaczy że patrzycie na niewłaściwe zdjęcie ;)
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: [XX] [4] Matilda w służbie sowieckiej 1/100 Zvezda

Post autor: Sarmor »

Miniaturka działa, ale zdjęcie powyżej wciąż jest niewidoczne.
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
Mordred79
Adjudant
Posty: 229
Rejestracja: sobota, 27 stycznia 2018, 10:14
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 71 times
Been thanked: 52 times
Kontakt:

Re: [XX] [4] Matilda w służbie sowieckiej 1/100 Zvezda

Post autor: Mordred79 »

a teraz?
Awatar użytkownika
rilian
Lieutenant
Posty: 569
Rejestracja: środa, 4 grudnia 2019, 20:34
Has thanked: 77 times
Been thanked: 348 times

Re: [XX] [4] Matilda w służbie sowieckiej 1/100 Zvezda

Post autor: rilian »

działa:)
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: [XX] [4] Matilda w służbie sowieckiej 1/100 Zvezda

Post autor: Sarmor »

Potwierdzam, działa. :)
Jakie malowanie planujesz?
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
Mordred79
Adjudant
Posty: 229
Rejestracja: sobota, 27 stycznia 2018, 10:14
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 71 times
Been thanked: 52 times
Kontakt:

Re: [XX] [4] Matilda w służbie sowieckiej 1/100 Zvezda

Post autor: Mordred79 »

Przepraszam, że się długo nie odzywałem. Czas wakacji z dwójką dzieci i pracą w delegacji na przemian nie sprzyja hobby...
Do tego po dokładniejszym obejrzeniu modelu i zapoznaniu się z dokumentacją i zdjęciami archiwalnymi włosy mi dęba stanęły na głowie. Zvezdowi inżynierowie naprawdę się nie wykazali... Ja rozumiem, że model uproszczony, że skala 1/100, ale o rurach wydechowych zapomnieć? O kolektorze, tłumiku, charakterystycznych zaczepach na wieży? Zabawne nawet jest to, że z tyłu zostawili jedno wcięcie na rurę wydechową, podczas gdy w czołgu były dwa. Chyba robili ten model w trakcie suto zakrapianej imprezy...

No i od tego wcięcia z tyłu się zaczęło. Wziąłem pilnik, wyciąłem wgłębienie i wówczas postanowiłem, że skoro już coś zniszczyłem, to teraz cos pobuduje. Znalazłem greenstuff i dorobiłem parę rzeczy:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

@Sarmor - co do malowania to odpowiem zagadką zdjęciową. Powinieneś się zorientować po kolejnych dorobionych elementach:

Obrazek

Z malowaniem Matildy to spora zagwozdka jest. Z UK płynęły oliwkowo-brązowe z czerwonymi pasami. Podobno ich nie przemalowywano. Mam jednak co do tego wątpliwości. Zachowane sowieckie egzemplarze są pomalowane w standardowy kolor. Nie musi to oczywiście przekonywać ale postanowiłem pójść tym tropem. Będzie russian green.
tu w trakcie podkładowania:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

@Sarmor - co do malowania to odpowiem zagadką zdjęciową. Powinieneś się zorientować po kolejnych dorobionych elementach:

Obrazek

Z malowaniem Matildy to spora zagwozdka jest. Z UK płynęły oliwkowo-brązowe z czerwonymi pasami. Podobno ich nie przemalowywano. Mam jednak co do tego wątpliwości. Zachowane sowieckie egzemplarze są pomalowane w standardowy kolor. Nie musi to oczywiście przekonywać ale postanowiłem pójść tym tropem. Będzie russian green.
tu w trakcie podkładowania:
Obrazek
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: [XX] [4] Matilda w służbie sowieckiej 1/100 Zvezda

Post autor: Sarmor »

Fiu fiu, ładnie podrasowany model. :)
Skąd takie poskręcane liny?
Mordred79 pisze: piątek, 20 sierpnia 2021, 00:25 Z malowaniem Matildy to spora zagwozdka jest. Z UK płynęły oliwkowo-brązowe z czerwonymi pasami. Podobno ich nie przemalowywano. Mam jednak co do tego wątpliwości. Zachowane sowieckie egzemplarze są pomalowane w standardowy kolor. Nie musi to oczywiście przekonywać ale postanowiłem pójść tym tropem. Będzie russian green.
Pytałem, bo sam należę do tych, którzy są „za” oryginalnym malowaniem brytyjskim. Nie wiem, czy muzealne malowanie jest historycznie poprawne - podejrzewam, że mogą wszystko standardowo malować na zielono.
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: [XX] [4] Matilda w służbie sowieckiej 1/100 Zvezda

Post autor: Telamon »

Wozy z Lend-Lease rzadko były przemalowywane. Zadowalano się nanoszeniem na nie jakiś oznaczeń sowieckich, często pozostawiając obok brytyjskie bądź amerykańskie.
Wyjątkiem były większe remonty wozów po których używano barw sowieckich.

Egzemplarz z muzeum może być takim wozem.
Awatar użytkownika
Mordred79
Adjudant
Posty: 229
Rejestracja: sobota, 27 stycznia 2018, 10:14
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 71 times
Been thanked: 52 times
Kontakt:

Re: [XX] [4] Matilda w służbie sowieckiej 1/100 Zvezda

Post autor: Mordred79 »

@Sarmor Liny są ze sklepu modelarskiego ale kupowałem zdekompletowany zestaw więc nie wiem kto jest producentem, w każdym razie to wyrób polski. Obiecuje dowiedzieć się i zareklamować. Te konkretnie liny są niestety w skali 1/72 ale za to maja dokładnie taki splot jaki powinien być:)

@Telamon Oczywiście masz rację z nieprzemalowywaniem pojazdów z Land-Lease. Jest z tym jednak pewien problem - zwłaszcza dotyczący matild. Pojazdy malowano w czasie remontów a matildy w rekach sowieckich dość często musiały być serwisowane zwłaszcza w zimie. Pojazd który maluję był prawdopodobnie dostarczony na przełomie 1941/1942 roku ale użytkowany w tym malowaniu w lecie 1942 i prawdopodobnie był przemalowany. Matildy opuszczały fabrykę w kolorze brązowym z czerwonymi pasami na kadłubie. Ponadto załogi fabryk a także marynarze nanosili na pojazdach rożne napisy. Czasem kredą, czasem farbą, nie zawsze łatwo zmywalną. Nie znam zdjęcia matildy w sowieckiej służbie, na którym byłoby widać owe pasy lub brytyjskie napisy. Owszem widziałem zdjęcia shermanów z napisami amerykańskimi. Nie wnikam głębiej w temat. Postanowiłem, że moja matilda była przemalowana w czasie remontu :)

A teraz do rzeczy.
Po długiej delegacji pomalowałem matildę w kropki różnokolorowe :)
Obrazek
Potem je rozmazałem white spiritem
Obrazek
Potem pododawałem kolorki na elementy spoza kadłuba. Przy okazji zgubiłem karteczkę więc dorobiłem nową, mniejszą, żeby sie mieściła w kadrze :)
Obrazek

Karteczka ma związek z tajną operacją, którą od kilku tygodni realizuje przy tym modelu. Niestety nie udało mi się dostatecznie udokumentować jej przebiegu. Szczegóły wkrótce...
Awatar użytkownika
Mordred79
Adjudant
Posty: 229
Rejestracja: sobota, 27 stycznia 2018, 10:14
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 71 times
Been thanked: 52 times
Kontakt:

Re: [XX] [4] Matilda w służbie sowieckiej 1/100 Zvezda

Post autor: Mordred79 »

Tajna operacja specjalna, o której wspominałem nie przyniosła zadowalających efektów. Otóż jest taka dawno zapomniana metoda robienia kalkomanii,jeszcze z czasów gdy nie było drukarek...

Kartkę papieru malujemy gumą arabską, następnie przezroczystym lakierem; na warstwie lakieru malujemy kalkomanię; na to kolejna warstwa lakieru. Potem postępujemy z tym jak ze zwykłą kalkomania wodną.

Pomyślałem, że taką kalkę będzie łatwiej zrobić niż malować ręcznie gwiazdę i oznaczenia taktyczne. Przygotowałem czarny wydruk wzoru w kilkunastu kopiach. Cały "malunek" ma rozmiar 3x5 mm. Niestety popełniłem błąd i zostawiłem na wydruku białe tło a przez to nie widziałem jak malowałem białą farbą znaki taktyczne. Nie wyszło rewelacyjnie, ale przynajmniej przy gwiazdach sprawdziło się. Myślę, że sprawdzi się jeszcze :)

Dodam, że kalkomania niełatwo odchodziła od papieru a gumy było za mało by się przykleiła do modelu. Na szczęście wystarczyło podsmarować miejsce przyklejenia nową warstwą gumy. Potem na wszystko lakier.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Konkurs Modelarski Forum Strategie”