Pytania, uwagi techniczne i inne

Konkurs z nagrodami dla malujących figurki.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43344
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: Pytania, uwagi techniczne i inne

Post autor: Raleen »

Odblokowane.

Możesz potem zmniejszyć ilość wystawianych figurek, np. jak wszystkich nie zdążysz pomalować albo nie będą Ci się podobać. Byle było minimum przewidziane dla danej kategorii.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 534 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: Pytania, uwagi techniczne i inne

Post autor: Umpapa »

Figurki Anno 1666 niefantastyczne dopuszczamy, ale to trzeba indywidualnie rozpatrywać.
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
Awatar użytkownika
War Elephant
Sergent
Posty: 133
Rejestracja: sobota, 13 września 2014, 22:54
Lokalizacja: Warszawa - Nowe Włochy
Has thanked: 18 times
Been thanked: 38 times
Kontakt:

Re: Pytania, uwagi techniczne i inne

Post autor: War Elephant »

Awatar użytkownika
rilian
Lieutenant
Posty: 569
Rejestracja: środa, 4 grudnia 2019, 20:34
Has thanked: 77 times
Been thanked: 348 times

Re: Pytania, uwagi techniczne i inne

Post autor: rilian »

Wiem, że po zakończeniu edycji pewnie pojawi się temat z sugestiami zmian regulaminu, ale chodzi to za mną od pewnego czasu i obstawiam, że jak przyjdzie co do czego, to zapomnę, więc jeśli to nie zbrodnia, to napiszę tutaj, ku pamięci i do rozważenia po zakończeniu edycji.

Co Wy na to, żeby przenieść pojazdy w skali 20mm do kategorii 5? W kwestii grywalnych systemów w 5 kategorii poza Boltem sporadycznie pojawiają się jakieś armaty i machiny oblężnicze i to praktycznie wszystko, podczas gdy w mniejszych skalach od malutkich samolocików, przez statki, zdecydowanie więcej armat i machin po, w końcu czołgi w 15mm. Kategoria w porównaniu jest bardzo naładowana.

Technicznie za to pojazdy w skali 20mm bardzo niewiele się różnią od 28mm. W obecnej edycji w 20mm wystawiłem Shermana (wcale nie największy czołg), który stoi na biurku obok mojego kandydata do 28mm i jest praktycznie tej samej wielkości, a w porównaniu z kandydatem sprzed dwóch edycji (FAI) jest nawet sporo większy. W wypadku figurek skale są faktycznie nieporównywalne, bo modele w 20mm maja zdecydowanie mniej detali, ale przy pojazdach może warto przemyśleć taki manewr..?

Mój post to trochę strzał w kolano, bo chętnie wystawiam też rzeczy w 20mm, w 4 kategorii, ale trochę smuci mała liczba zgłoszeń do 5 kategorii...
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43344
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: Pytania, uwagi techniczne i inne

Post autor: Raleen »

Do rozważenia, jak dla mnie, mówiąc zupełnie wstępnie, nie ma problemu z taką "zamianą", ale to jest do dyskusji jeszcze. Pytanie jak liczna będzie kategoria 4 po tym jak zostanie tam tylko sprzęt do 15mm.

Najlepiej byłoby oczywiście, gdyby były trzy osobne kategorie, ale tu decydowały względy pragmatyczne tzn. głównie ilość nagród jakie mieliśmy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
rilian
Lieutenant
Posty: 569
Rejestracja: środa, 4 grudnia 2019, 20:34
Has thanked: 77 times
Been thanked: 348 times

Re: Pytania, uwagi techniczne i inne

Post autor: rilian »

W moim wyobrażeniu do przeniesienia były tylko 'czołgi itp.' Te wszystkie armaty i machiny oblężnicze to trochę inna bajka, bo tam są głównie figurki które w skali 20mm są po prostu zdecydowanie mniej dokładne i pozbawione wielu detali występujących w 28mm, ale, jak napisałeś, do przedyskutowania, to tylko propozycja, czy słuszna, też nie wiem, bo nie mam tak pełnego obrazu, widziałem tylko 3 edycje konkursu.
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 534 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: Pytania, uwagi techniczne i inne

Post autor: Umpapa »

Zastanawialiśmy się kiedyś nad tym i stanęło na tym, że gdyby razem w jednej kategorii miały konkurować pojazdy w skali 20 mm i w skali 28 mm to 20 mm zostałyby rozjechane. Podobna szczegółowość modeli.

20 mm pojazdy mogą spokojnie konkurować z 6 mm i 2-3 mm właśnie dlatego, że są odmienne. 6 mm może wygrać z 20 mm konkurując w tej samej kategorii. Odmienne i piękne niczym arbuzy i jabłka.

Mieliśmy dylemat co do 15 mm, bowiem rzeczywiście umieszczenie 15 mm i 20 mm w tej samej kategorii w jakiejś mierze umniejsza szanse 15 mm, ale 15 mm i tak wygrywały (choćby liczbą pojazdów w oddziale - najczęściej malowano cały 15mm pluton do FoW vs jeden 20mm pojazd od BG/CoC). Gdzieś musieliśmy postawić granicę, uważam obecną za dobry kompromis.
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Pytania, uwagi techniczne i inne

Post autor: Torgill »

Umpapa ma rację, pamiętam te dyskusje. Do rozważenia natomiast czy nie zrobić osobnej kategorii na sprzęt inny niż czołgi, wozy pancerne, działa samobieżne, transportery opancerzone i wszelkie inne pojazdy. Bo praktyka pokazuje, że najczęściej wygrywa właśnie czołg (poza pewną niesławną łódką ;)
Więc gdyby armaty, samoloty, okręty itd. miały osobną kategorię (jedną zbiorczo) - we wszystkich skalach, to może i więcej osób by je malowało i miałyby też większe szanse na zwycięstwo. W tej edycji np. zakwalifikowało by się tam 7 prac. W poprzedniej edycji 8. W jeszcze poprzedniej 7.
Widać zresztą, że tendencja ilości prac jest wzrostowa i może warto to rozważyć, zwłaszcza jeśli nagrody w XX edycji będą podobne jak teraz.
dawidsoon6
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: niedziela, 17 lutego 2019, 02:18
Has thanked: 102 times
Been thanked: 163 times

Re: Pytania, uwagi techniczne i inne

Post autor: dawidsoon6 »

Chciałem powiedzieć że w kolejnych edycjach chętnie wziąłbym udział w kategorii tworzenia/malowania terenów o której gdzieś na forum wspominano.
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Hauptmann
Posty: 766
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 10:37
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Re: Pytania, uwagi techniczne i inne

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Poruszono kwestię oceny opisów historycznych, lub po prostu merytorycznych prac. Regulamin bierze tę kwestię pod uwagę i już nawet pisałem o tym tutaj:
viewtopic.php?p=382907#p382907

Równocześnie dostrzegam tutaj pewne niebezpieczeństwo. Konkurs modelarski już ze swej nazwy (chyba) powinien koncentrować się na modelarstwie. Zwracanie duże uwagi na inne sfery, jak np. przygotowanie i prezentację merytoryczną, może odwrócić uwagę od jądra problemu. Co jeśli mamy dość średni model, ale świetny opis? Czy taka praca zasługuje na wysoką ocenę?
Druga kwestia, to weryfikacja przedstawionych treści. Jest to bardzo pracochłonna operacja i grozi kontrowersyjną dyskusją, szczególnie w sytuacjach trudnych. Takich, gdzie jest mało źródeł lub jesteśmy zmuszeni interpretować rzeczy mało treściwe. Pomimo swoich zainteresowań, nie czułbym się dość silny, aby silnie polemizować z kimś, kto jest przekonany do swojej racji.

Jak dla mnie taki opis to jest miły dodatek do pracy modelarskiej, który może przesądzić przy naprawdę wyrównanych remisach. Równocześnie miałbym wątpliwości, czy jury powinno przykładać do tego dużą wagę :)
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 534 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: Pytania, uwagi techniczne i inne

Post autor: Umpapa »

Może osobna nagroda losowana pośród osób z najciekawszym opisem?
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Pytania, uwagi techniczne i inne

Post autor: Telamon »

16. W czasie trwania konkursu uczestnicy mogą zamieszczać zdjęcia swoich prac na innych stronach internetowych (w tym na blogach i na Facebooku) pod warunkiem podania, że uczestniczą one w konkursie i zamieszczenia linka do działu konkursu na Forum Strategie lub do ogłoszenia informującego o rozpoczęciu konkursu zamieszczonego na Forum Strategie.
Jak to rozwiązać w przypadku grup zagranicznych? Choćby na FB.
Nie wiem czy sponsorzy i sam Raleen byliby zainteresowani wysyłaniem nagród na drugi koniec świata gdy koszta wysyłki często przekraczają wartość nagrody. ;)
Awatar użytkownika
ink
Sergent-Major
Posty: 183
Rejestracja: niedziela, 21 sierpnia 2011, 13:23
Been thanked: 25 times

Re: Pytania, uwagi techniczne i inne

Post autor: ink »

Ja obecnie mieszkam za granicą i z 3 nagród które wygrałem/zostałem wylosowany nie odebrałem żadnej :P
"Kto nie potrafi żyć bez honoru, niech umiera z honorem..."
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: Pytania, uwagi techniczne i inne

Post autor: sgr »

A ja wygrałem mnóstwo rzeczy i wszystkie doszły do UK.
miszczu
Adjudant
Posty: 273
Rejestracja: środa, 7 listopada 2018, 15:46
Has thanked: 24 times
Been thanked: 109 times

Re: Pytania, uwagi techniczne i inne

Post autor: miszczu »

Czy możną zgłosić kilka prac w danej kategorii a następne jedna wybrać jako ta konkursową?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Konkurs Modelarski Forum Strategie”