[XX] [4] Trzy fregaty [GOTOWE]

Konkurs z nagrodami dla malujących figurki.
Myks
Caporal
Posty: 59
Rejestracja: poniedziałek, 22 lipca 2019, 16:03
Has thanked: 13 times
Been thanked: 30 times

[XX] [4] Trzy fregaty [GOTOWE]

Post autor: Myks »

Na XX edycję postanowiłem wrócić do tematu żaglowców. Do tej pory pomalowałem kilka brygów, a tym razem, po raz pierwszy, zajmę się czymś większym - fregatami. Są to modele plastikowe produkcji Warlord Games.
Jeszcze zanim rozpoczęła się edycja zrobiłem im podstawki, żeby móc ich używać w trakcie gry, no i również dokonałem małej konwersji - pociąłem kadłub jednej z fregat by ją zmniejszyć. Dzięki temu będą to 2 fregaty piątej klasy i 1 fregata szóstej klasy. Jak widać kadłuby są zapodkładowane, ale maszty, kotwice i reszta elementów wciąż są w wypraskach.
Okręty będą oczywiście służyły do gry w Black Seas. Większe jednostki wcielę do swojej floty brytyjskiej, natomiast mniejszy będzie flagowym okrętem mojej floty pirackiej :)

Obrazek
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 6 września 2021, 22:04 przez Myks, łącznie zmieniany 1 raz.
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 534 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: [XX] [4] Trzy fregaty

Post autor: Umpapa »

Wszystko w porządku, powodzenia!
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: [XX] [4] Trzy fregaty

Post autor: Raleen »

Fregaty i inne morskie stwory w konkursie zawsze mile widziane!

Powodzenia!
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Myks
Caporal
Posty: 59
Rejestracja: poniedziałek, 22 lipca 2019, 16:03
Has thanked: 13 times
Been thanked: 30 times

Re: [XX] [4] Trzy fregaty

Post autor: Myks »

W tej pracy na szczęście postęp jest lepszy niż w mojej kamienicy, ale wciąż daleka droga do końca. Póki co udało mi się położyć kolory na kadłuby statków, co jest najłatwiejszą częścią, ale wyposażyłem również statki w załogę, co było pierwszym dużym wyzwaniem tego projektu :) Nigdy wcześniej nie miałem do czynienia z tak małymi elementami, więc muszę przyznać, że bałem się efektu. Posiłkując się Wikipedią starałem się pomalować Anglikom jednolite mundury pasujące kolorystycznie do epoki, natomiast przy piratach pobawiłem się różnymi kolorami, tak, żeby każdy był ubrany inaczej :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przy okazji postanowiłem przetestować Cienkopis Pigma Micron 003 do napisania nazw statków. Było dużo łatwiej niż pędzlem i w ten sposób fregaty dostały imiona - brytyjskie "Nannie" i "Unicorn", a piracka "Viking" :)

Obrazek

Ostatnie co zrobiłem do tej pory to wycięcie z ramek i nałożenie podkładu na maszty, kotwice i łódeczki. Teraz pora to pomalować i dokleić do kadłubów :)

Obrazek
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: [XX] [4] Trzy fregaty

Post autor: Raleen »

Pięknie, kadłuby już są prawie gotowe (chyba... ;)).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Myks
Caporal
Posty: 59
Rejestracja: poniedziałek, 22 lipca 2019, 16:03
Has thanked: 13 times
Been thanked: 30 times

Re: [XX] [4] Trzy fregaty

Post autor: Myks »

Zdecydowanie zbyt długą przerwę miałem, ale jeszcze trochę czasu zostało, więc staram się zdążyć dokończyć chociaż tą pracę.
Postęp mały, ale zawsze jakiś. Kadłuby i maszty pomalowane, także teraz czas na olinowanie :)

Obrazek Obrazek
Myks
Caporal
Posty: 59
Rejestracja: poniedziałek, 22 lipca 2019, 16:03
Has thanked: 13 times
Been thanked: 30 times

Re: [XX] [4] Trzy fregaty

Post autor: Myks »

Najtrudniejsze już za mną, także uda się dokończyć pracę na czas :) Zrobiłem całe standardowe olinowanie i żagle, a także dodałem wanty fototrawione zrobione przez Mikrostocznię. Pierwszy raz obcowałem z takim materiałem i muszę przyznać, że bałem się, czy sobie poradzę. Na szczęście moim zdaniem warto było zaryzykować, bo efekt jest o wiele lepszy, niż przy standardowych wantach z zestawu Warlorda. Na zakończenie tego etapu dodałem też kilku marynarzy wspinających się po wantach :) Niestety są tak malutcy, że ciężko ich uchwycić na zdjęciach :/

Obrazek Obrazek Obrazek

Na koniec zostało mi już tylko dokleić flagi i zrobić wodę na podstawkach. Także kolejne zdjęcia będą już przedstawiały gotową pracę i mam nadzieję, że uda się je zrobić w lepszej jakości :)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: [XX] [4] Trzy fregaty

Post autor: Raleen »

Niewiele zostało, liczę, że uda Ci się dokończyć. Tym bardziej, że już teraz te fregaty pięknie się prezentują.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Myks
Caporal
Posty: 59
Rejestracja: poniedziałek, 22 lipca 2019, 16:03
Has thanked: 13 times
Been thanked: 30 times

Re: [XX] [4] Trzy fregaty

Post autor: Myks »

Rzutem na taśmę, ale udało się! Wszystkie fregaty gotowe. Była to dla mnie dość eksperymentalna praca, bo pierwszy raz używałem elementów fototrawionych i nigdy wcześniej nie bawiłem się z niczym tak mikroskopijnym jak marynarze, których udało się umieścić nie tylko na pokładzie, ale także wspinających się na maszty po wantach :) Poza tym zrobiłem bardzo udany test cienkopisu Pigma Micron 003, którego na pewno będę częściej używał. Flagi sygnałowe ustawiałem na podstawie transkrypcji Peter'a Ball z "Admiral Home Popham Telegraph signal book 1806" będącej w National Maritime Museum Greenwich i odpowiadają one sygnałom odpowiednio dla statków Viking - "Attack", Nannie - "Killed" oraz Unicorn - "Pirates".

Poniżej zdjęcia zbiorowe wszystkich fregat, a dalej zdjęcia indywidualne:
Obrazek Obrazek

PIracka fregata szóstej klasy - Viking
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Angielska fregata piątej klasy - Nannie
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Angielska fregata piątej klasy - Unicorn
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Konkurs Modelarski Forum Strategie”