[XX] [2] Polska piechota, wrzesień 1939 [GOTOWE]

Konkurs z nagrodami dla malujących figurki.
Awatar użytkownika
Icmrg
Adjudant
Posty: 249
Rejestracja: sobota, 23 sierpnia 2014, 09:25
Has thanked: 13 times
Been thanked: 28 times

[XX] [2] Polska piechota, wrzesień 1939 [GOTOWE]

Post autor: Icmrg »

W tej edycji startuję z modelami polskiej piechoty z września 1939 roku.
Skala jak na mnie nietypowa, bo zamiast zwyczajowej 28mm będzie to 20mm (1:72). Muszę dobrze się zastanowić nad sposobem malowania, żeby nie ugrzęznąć w detalach, które tutaj widoczne będą w najlepszym wypadku pod lupą.
Większość modeli jest produkcji FtF, wykonana z jakże irytującego "gumoplastiku, prezentują się dość przeciętnie. Jedynie trzy modele na górze zdjęcia są z metalu, ale nie pamiętam skąd je mam i kto jest producentem. Natomiast zdecydowanie wyróżniają się bardzo ładnym detalem i lepszymi proporcjami.

Obrazek
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 6 września 2021, 11:12 przez Icmrg, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: [XX] [2] Polska piechota, wrzesień 1939

Post autor: Raleen »

Powodzenia!
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 534 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: [XX] [2] Polska piechota, wrzesień 1939

Post autor: Umpapa »

Powodzenia!

Trzy figurki metalowe są produkcji Oddział Ósmy, naszego kolegi z forum. Swoją drogą, wyprodukował już sporo więcej figurek WP 39.
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
Awatar użytkownika
Icmrg
Adjudant
Posty: 249
Rejestracja: sobota, 23 sierpnia 2014, 09:25
Has thanked: 13 times
Been thanked: 28 times

Re: [XX] [2] Polska piechota, wrzesień 1939

Post autor: Icmrg »

Praca wre! Choć określenie "wre" jest chyba nieco na wyrost, niemniej pierwsze kolory już są.
Na razie bardzo ostrożnie, bo to w końcu nie moja skala, ale staram się trzymać zasady: jeżeli wydaje Ci się, że farba daje za jasny kolor, to znaczy że trzeba ją jeszcze trochę rozwodnić.

Obrazek
Awatar użytkownika
Icmrg
Adjudant
Posty: 249
Rejestracja: sobota, 23 sierpnia 2014, 09:25
Has thanked: 13 times
Been thanked: 28 times

Re: [XX] [2] Polska piechota, wrzesień 1939

Post autor: Icmrg »

Czas kończyć tę zabawę, jutro finalne zdjęcia.

Obrazek
Awatar użytkownika
Icmrg
Adjudant
Posty: 249
Rejestracja: sobota, 23 sierpnia 2014, 09:25
Has thanked: 13 times
Been thanked: 28 times

Re: [XX] [2] Polska piechota, wrzesień 1939

Post autor: Icmrg »

Na potrzeby konkursu modele uważam za ukończone.
Podstawki na razie bez roślinności, bo te skromne 17 figurek to tylko część większej całości. Trawkę i inne krzaczki będę więc "sadził" zbiorczo, w bliżej nieokreślonej przyszłości.

Obrazek

Obrazek

I jeszcze krótka notka, żeby organizatorom ułatwić życie:
Producent: Wrzesień 1939 & Oddział Ósmy
Skala: 1:72 (20mm)
anonim
Sous-lieutenant
Posty: 364
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 40 times

Re: [XX] [2] Polska piechota, wrzesień 1939 [GOTOWE]

Post autor: anonim »

Bardzo ładnie pomalowani i jako że też planuję w niedalekiej przyszłości zacząć malować Polaków a dodatkowo nie wszystkie kolory zaproponowane w gazetce mi odpowiadają to pytanie jakie kolory użyłeś do malowania: plecaka, koca oraz tych dwóch chlebaków, które są pod plecakiem.
Jak widzę koło siebie figurki FtF i Oddziału Ósmego, a dodatkowo obydwie są pomalowane na tym samym dobrym poziomie, to FtF zdecydowanie lepiej wygląda. Oddział 8 przegrywa proporcjami i tym autorskim hełmem, który nie występował w żadnej armii.
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 534 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: [XX] [2] Polska piechota, wrzesień 1939 [GOTOWE]

Post autor: Umpapa »

Rewelacja. Sam zamierzam pomalować te figurki. Jakich kolorów użyłeś?
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: [XX] [2] Polska piechota, wrzesień 1939 [GOTOWE]

Post autor: Przemos19 »

No właśnie, jakie kolory i jaka technika małowania? Wash, rozjaśnienia itp?
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Awatar użytkownika
Icmrg
Adjudant
Posty: 249
Rejestracja: sobota, 23 sierpnia 2014, 09:25
Has thanked: 13 times
Been thanked: 28 times

Re: [XX] [2] Polska piechota, wrzesień 1939 [GOTOWE]

Post autor: Icmrg »

Chciałem podać kolory już w poście z ukończonymi modelami, ale zwyczajnie zabrakło czasu. Czas zatem nadrobić zaległości.

Technika malowania - nic nowego, ostatnio standard w moim wykonaniu, czyli jasny podkład, a na to glaze'y z farb o ton jaśniejszych niż docelowo chcę uzyskać. Potem już tylko mniej lub bardziej rozwodniony wash, żeby wydobyć cienie (i blaski). Jako, że maluję głównie figurki w skali 28mm, to tu - skala 20mm (1:72) - cały czas starałem się pamiętać o tym, żeby nie przesadzać z malowaniem detali, a także żeby bazowa farba była jeszcze jaśniejsza niż zwykle (rzadki glaze, podkład musi mocno przeświecać). Uważam, że nie ma co specjalnie rozczulać się nad detalami na figurkach 20mm, o ile nie są napoleońską konnicą lub rzymską piechotą ;) Czas poświęcony na drobiazgowe dopieszczanie modeli może być czasem straconym, gdy już z odległości 15cm nie będzie widać efektów pracy.

Podkład: jasny matowy Humbrol, w tym wypadku H97 Eggshell.
Mundur: FOW Khaki Grey (glaze)
Hełmy: FOW British Olive Drab (glaze)
Plecak & chlebak 1: Army Painter Skeleton Bone (glaze, ale taki trochę gęstszy)
Menażka & chlebak 2: FOW Reflective Green (glaze)
Koc: FOW Khaki (glaze)
Ładownice: FOW Tan Earth (glaze)
Buty: Army Painter Castle Grey (glaze)

Następnie część elementów wyposażenia (chlebaki, ładownice, hełm, trochę buty, itp.) dostała delikatne rozjaśnienia krawędzi Vallejo 70.883 Silvergrey. Ale takie naprawdę delikatne, tylko tu i ówdzie. I dodatkowo nieco rozwodnioną farbą.

Żeby wydobyć cienie modele potraktowałem dość rzadkim washem Army Painter Strong Tone (buty Dark Tone). Aczkolwiek nie mazałem całych modeli, wszystkie elementy były wash'owane osobno, z wyczuciem. Gdy widziałem, że wash'a może być za dużo, nadmiar od razu zbierałem pędzlem lub po prostu przecierałem palcem. Zielony chlebak i menażka dostały wash z Citadel Athonian Camoshade.

Obrazek
FtF zdecydowanie lepiej wygląda
Pozwolę sobie nie zgodzić się :) W mojej opinii FtF wygląda marnie (a szczególnie przed malowaniem), te modele są jakieś takie anorektyczne. Za małe głowy, za duże buty. Karabiny wyglądają jak kij z lasu, a nie broń strzelecka. Oczywiście Oddział Ósmy robi tzw. modele "heroic scale", ale za to są proporcjonalne, z pięknym detalem, który aż miło się maluje. Natomiast w FtF detal widać dopiero po pomalowaniu, o ile wcześniej nie usunęło się go przypadkowo razem z liniami podziału... Dziwny hełm wybaczam, te z FtF też miały taki dziwnie wywinięty rant, który ściąłem.
Zablokowany

Wróć do „Konkurs Modelarski Forum Strategie”