[XXI] [1] Zalążek Armii Mykeńskiej 15mm, Museum Miniatures, MeG [GOTOWE]]

Konkurs z nagrodami dla malujących figurki.
Majbach
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: środa, 6 stycznia 2021, 14:16
Has thanked: 370 times
Been thanked: 167 times

[XXI] [1] Zalążek Armii Mykeńskiej 15mm, Museum Miniatures, MeG [GOTOWE]]

Post autor: Majbach »

Projekt alternatywny wobec katafraktów. Zobaczymy czy i co uda się skończyć.

Niemniej naszło by trochę w formie speed-paintingu zrobić pierwsze oddziały do armii Mykeńskiej do epoki rydwanów w Mortem et Gloriam.
Wszystkie modele od Museum Miniatures.

I jednocześnie pytanie do sędziów/organizatorów - jak traktować rydwany? Zasadniczo podpada to pod sprzęt wojskowy.
Z drugiej strony - to głównie konie i ludzie. Proszę o decyzję czy można rozbić projekt na dwa mniejsze.

Obrazek
Ostatnio zmieniony niedziela, 13 lutego 2022, 14:07 przez Majbach, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: [XXI] [1] Zalążek Armii Mykeńskiej 15mm, Museum Miniatures, MeG

Post autor: Raleen »

Umpapa ma własną linię wykładni w kwestii rydwanów od lat, więc Ci odpowie, pewnie w weekend.
Z tego co pamiętam, zostawiamy takie kwestie do pewnego stopnia decyzji autora.
Co masz na myśli z rozbiciem na dwie części? Raczej jednej pracy nie da się rozdzielić tak, żeby rydwan był oceniany w kategorii sprzętowej, a załoga i konie w kategorii figurkowej.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Majbach
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: środa, 6 stycznia 2021, 14:16
Has thanked: 370 times
Been thanked: 167 times

Re: [XXI] [1] Zalążek Armii Mykeńskiej 15mm, Museum Miniatures, MeG

Post autor: Majbach »

Raleen pisze: piątek, 7 stycznia 2022, 15:25 Co masz na myśli z rozbiciem na dwie części? Raczej jednej pracy nie da się rozdzielić tak, żeby rydwan był oceniany w kategorii sprzętowej, a załoga i konie w kategorii figurkowej.
Miałem na myśli, że łucznicy i włócznicy jako praca w kategorii 1 i rydwany jako praca w kategorii 3. To czekam na decyzję czy jest to obligatoryjne, zalecane czy dowolne ;)
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 534 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: [XXI] [1] Zalążek Armii Mykeńskiej 15mm, Museum Miniatures, MeG

Post autor: Umpapa »

Umpapa pisze: sobota, 10 sierpnia 2019, 11:21
Mordred79 pisze:Czy rzymski wóz do przewozu niewolników z zaprzęgiem i obsługą (oraz towarem) może być zgłoszony jako pojazd?

Umpapa pisze: niedziela, 9 lipca 2017, 23:25
Warchoł pisze:wóz do taboru kozackiego
Nie jest to oddział, tylko model pojazdu paramilitarnego
zasady pisze:1) Oddział (co najmniej 8 modeli postaci) w skali do 15 mm
2) Oddział (co najmniej 5 modeli postaci) w skali 20 mm
3) Modele (co najmniej 3 modele postaci) w skali 28 mm
4) Pojazdy i sprzęt wojskowy (1-4 modele)
Telamon pisze:Kiedyś narzekano na rydwany w tej kategorii. Dopytuje się ponieważ chciałbym wystawić do konkursu sanie z Napoleonem i eskortą w skali 28mm. 3 sanie, 8 ludzi, 5 koni.
Albo 3 Kategoria albo 4 Kategoria, Ty wybierasz na co jury ma zwrócić większą uwagę.
Umpapa pisze: Kiedyś ustaliliśmy:


Umpapa pisze:
W poprzedniej edycji ustaliła się następująca linia orzecznicza :) :

Kilka razy w ten sposób odpowiadałem przy poprzedniej edycji Konkursu. Nikt wtedy nie protestował. Zdanie podtrzymuję.

Zatem Twój wybór Telamonie. Bardziej chcesz zwrócić uwagę na onager czy na obsługę?

Podtrzymuje swoje poprzednie orzeczenie.

Zatem Twój wybór Unicornie. Możesz umieścić w każdej kategorii, ale tylko w jednej.

Bardziej chcesz zwrócić uwagę jury na pojazd - jeep (z obsługą) czy na drużynę (sekcję) zwiadu, przypadkowo jeżdżącą jeepem?

Oczywiście jeśli jesteś desperatem :) , możesz do dwóch kategorii osobno wystawić jeep i osobno wystawić figurki (bez jeepa!), ale nie oczekiwałbym zwycięstwa samych "siedzących" figurek, bez żadnej podstawki...
Tego samego pojazdu nie możesz użyć w dwóch różnych kategoriach.
Podtrzymuje swoje poprzednie orzeczenie. Możesz umieścić oddział sań z eskortą w kategorii 3 albo 4, ale tylko w jednej.
Odpowiadam zatem tak jak kilkanaście razy poprzednio w tym wątku (to by trzeba chyba dopisać do regulaminu).

Rzymski wóz do przewozu niewolników z zaprzęgiem i obsługą (oraz towarem) może być zgłoszony
albo jako pojazd
albo jako oddział.
Decyzja autora.
Jak zwykle: Twoja decyzja. Jury mają bardziej zwrócić uwagę na załogantów/oddział czy na pojazd/rydwan/słonia.
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: [XXI] [1] Zalążek Armii Mykeńskiej 15mm, Museum Miniatures, MeG

Post autor: Raleen »

Roma locuta... ;)

Jedziesz!

Armii mykeńskiej jako żywo nie pamiętam w tym konkursie. Były jakieś bardzo dawne rzeczy, ale chyba z rejonu Rzymu. Tym lepiej dla pracy 8-)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Majbach
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: środa, 6 stycznia 2021, 14:16
Has thanked: 370 times
Been thanked: 167 times

Re: [XXI] [1] Zalążek Armii Mykeńskiej 15mm, Museum Miniatures, MeG

Post autor: Majbach »

To był całkiem owocny weekend. Udało się kilka etapów zrealizować. Jeszcze sporo zabawy zostało, ale idzie rozsądnym tempem. Skupiłem się na skórze, która stanowi istotną powierzchnię modeli. Ponieważ docelowa armia będzie zawierać 144 modele włóczników, to i nie jest realne dopieścić każdy detal... Ale chcę osiągnąć ładny efekt na stół. Największe wyzwanie będą stanowiły tarcze, ale to potem ;)

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
rilian
Lieutenant
Posty: 569
Rejestracja: środa, 4 grudnia 2019, 20:34
Has thanked: 77 times
Been thanked: 348 times

Re: [XXI] [1] Zalążek Armii Mykeńskiej 15mm, Museum Miniatures, MeG

Post autor: rilian »

Zacnie się zapowiada :)
Majbach
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: środa, 6 stycznia 2021, 14:16
Has thanked: 370 times
Been thanked: 167 times

Re: [XXI] [1] Zalążek Armii Mykeńskiej 15mm, Museum Miniatures, MeG

Post autor: Majbach »

Kolejne etapy ukończone. Zostały rydwany do zrobienia, cięciwy na łukach i na koniec podstawki. Z tymi ostatnimi mam problem, bo nie mam pomysłu jak je dobrze wykonać by oddać klimat Grecji... Ale coś wymyślę, jeszcze jest czas ;)

Więcej szczegółów na blogu. Ale i tutaj jeszcze trochę kwestii dotyczących armii uzupełnię!
https://warsminiatures.wixsite.com/my-s ... atures-wip

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Majbach
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: środa, 6 stycznia 2021, 14:16
Has thanked: 370 times
Been thanked: 167 times

Re: [XXI] [1] Zalążek Armii Mykeńskiej 15mm, Museum Miniatures, MeG

Post autor: Majbach »

Chciałbym krótko przedstawić dlaczego akurat Armia Mykeńska. Przeglądając army listy dostępne do systemu Mortem et Gloriam (a jest ich circa 650!) moją uwagę przykuła epoka rydwanów. Bardzo lubię historię epoki brązu. To dobre 2000 lat historii (oczywiście, inaczej liczonej dla różnych obszarów świata), które niemal całkowicie umykają nam z horyzontu. W szkole ledwo o tym okresie się napomina i ogranicza do kilku zdań o Sumerach ze względu na ich wkład w rozwój cywilizacji, trochę więcej o Egipcie. Większość kojarzy też Babilon czy Asyrię, ale mam wrażenie, że raczej schyłkowy okres władzy tych pierwszych i szczytowy tych drugich, czyli już epoka żelaza (okres nowoasyryjski).

Aż wymaga chwili zastanowienia by zdać sobie sprawę z tego, jak antyczne są cywilizacje epoki brązu dla współcześnie żyjącego człowieka. Początki cywilizacji mykeńskiej datuje się na 1600 r. p.n.e. To jest ok 850 lat przed założeniem Rzymu! Upadek to XII w p.n.e., czyli ok 350 lat przed założeniem Rzymu. Czyli dla pierwszych Rzymian Mykeny były tak odległym wspomnieniem jak dla nas potop szwedzki... O ile oczywiście mieli okazję cokolwiek o Mykenach wiedzieć. Niestety upadek cywilizacji epoki brązu był tak potężnym ciosem, także dla piśmiennictwa, że nasza wiedza na ten temat jest bardzo skąpa i mozolnie budowana zaledwie ok 150 lat. Zasługę odkrycia antycznego miasta na terenie Grecji należy oddać Henrichowi Schliemanowi. Temu samemu, który znalazł pozostałości Troi. I ta zależność też nie jest przypadkowa - jeśli wojna trojańska miała istotnie miejsce to właśnie między Mykeńczykami a Trojanami (którzy mieli ścisłe relacje z inną potęgą ówczesnego świata - Hetytami).

Wracając do samego wyboru armii - pierwszą myśli byli Hetyci. Autentyczna potęga późnej epoki brązu. Mieli swoje wzloty i upadki, ale u szczytu swego rozwoju stanowili równorzędnego konkurenta dla Egiptu. Zajmowali tereny obecnej centralnej Turcji aż po Syrię. Niemniej okazało się, że Hetyci byli również wyborem dla innych graczy z mojego otoczenia, więc nie chciałem dublować ;) Inna opcja to Mitanni. Armia bardzo mocno oparta o rydwany, czyli esencję tego okresu. No i wtedy pojawiły się modele z Museum Miniatures. Firma robi znakomite jak na 15mm figurki! A, że dla mnie aspekt estetyczny modelu jest bardzo ważny to nastąpiła kolejna weryfikacja planów. Wprawdzie estetyka armii mykeńskiej jest dość specyficzna - tarcze kryte krowią skórą to nie ewenement, ale w połączeniu z hełmami z dziczych kłów nadają im dość prymitywnego charakteru. Z drugiej strony - skoro moją pierwszą armią jest światła hellenistyczna Baktria, to czemu by nie sięgnąć po coś wizualnie bardziej prymitywnego?

Sama armia składa się przede wszystkim z włóczników. Bardzo wielu włóczników. Trochę w formie protohoplickiej falangi.Do tego ciężkie rydwany z ikonicznymi wojownikami w tzw Zbrojach z Dendry. I trochę lżejszych rydwanów oraz skirmishowego wsparcia. W wolnych chwilach pomału piszę artykulik o wyposażeniu mykeńskiego wojownika. Mam nadzieję w tym tygodniu będzie gotowe :)


Obrazek
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 534 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: [XXI] [1] Zalążek Armii Mykeńskiej 15mm, Museum Miniatures, MeG

Post autor: Umpapa »

Cookie point za opis historyczny i wyjaśnienie wyboru tej armii.
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
Majbach
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: środa, 6 stycznia 2021, 14:16
Has thanked: 370 times
Been thanked: 167 times

Re: [XXI] [1] Zalążek Armii Mykeńskiej 15mm, Museum Miniatures, MeG

Post autor: Majbach »

Mykeńskie rydwany WiP. Z listą użytych farbek (Vallejo, chyba, że wskazano inaczej) :)

https://warsminiatures.wixsite.com/my-s ... atures-wip
Obrazek
Majbach
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: środa, 6 stycznia 2021, 14:16
Has thanked: 370 times
Been thanked: 167 times

Re: [XXI] [1] Zalążek Armii Mykeńskiej 15mm, Museum Miniatures, MeG

Post autor: Majbach »

Tarcza.

Mykeńczycy posługiwali się kilkoma rodzajami tarcz.
Najwcześniej wykształciła się wysoka tarcza określana w angielskiej literaturze przedmiotu jako "tower shield". Miała ona kształt prostokąta i chroniła większą część wojownika. Zbudowana była najprawdopodobniej z drewnianej ramy, pokrytej kilkoma warstwami skóry wołowej.
Być może wzmacniana była na krawędziach okuciami z brązu. Tarcze tego typu były z czasem wpierane przez bardziej zmyślne konstrukcje i finezyjne kształty, niemniej do pewnego stopnia były zapewne wykorzystywane przez cały okres istnienia opisywanej cywilizacji.
To właśnie taką tarczą mógł posługiwać się Ajaks walcząc pod murami Troi, a której opis poetycko przedstawił Homer:

Zbliży się, na kształt wieży niosąc puklerz, który
Zrobił Tychej, siedmioma powlekłszy go skóry:
W Hylimieszkał, ze skórnych pierwszy rzemieślników;
Ten dobrze wytuczonych siedm zarzezał byków
I nie naśladowany w swym wielkim przemyśle,
Ósmą blachą umocnił siedm skór zbitych ściśle.
Takim Ajas puklerzem swe piersi okrywa.

Obrazek

Niemniej najsłynniejszą tarczą wykorzystywaną przez Mykeńskich wojowników była ta w kształcie cyfry '8'.
Z tarcz tego typu słynęli Minojczycy, a ich przedstawienia znajdujemy na freskach w Knossos. Zarówno bliskość geograficzna jak pokrewieństwo obu kultur wskazuje na to, że Mykeńczycy używali także takiego uzbrojenia już na wczesnym etapie ich cywilizacji (która notabene, była w zależności wasalnej względem kultury z Krety). A z całą pewnością stało się podstawowym rodzajem tarczy od czasu podboju Krety przez tych ostatnich, w połowie XV w. p.n.e.

Obrazek

Jej budowa była zbliżona do tarczy 'wieżowej' opisanej wyżej. Także składała się z kilku warstw skóry bydlęcej, ale dodatkowo wzmocniona była ością, być może z brązu, przechodzącą przez całą długość. Okucia, wnioskując po freskach, mogły być barwione na różne kolory (w tym tak popularny w kulturze Minojskiej turkus). To ostatnie znakomicie nadaje się do wargamingu - malując krawędzie na różne kolory możemy podzielić wygodnie armię włóczników na oddziały, które będą jednorodne, ale wciąż rozróżnialne dla nas i przeciwnika.

Tym co oczywiście wyróżnia ten element wyposażenia jest kształt zbliżony do cyfry 8, lub orzeszka arachidowego ;) Wciąż była to duża i masywna tarcza, stanowiąca znaczne obciążenie dla lewego ramienia. Jednocześnie oferowała spory zakres ochrony większej części ciała (szczególnie przed tak powszechnymi w tamtym okresie w kulturach bliskowschodnich łukami). Zwężenie w środkowej części mogło służyć do umieszczania w nim włóczni, dzięki czemu była ona skierowana we wroga bardziej w osi ciała i mogła być trzymana podchwytem, a wciąż wojownik był skutecznie chroniony.

Obrazek

Być może wzór ten był protoplastą mniejszych tarcz dipylonowych, jak z tebańskiej monety poniżej.

Obrazek
Majbach
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: środa, 6 stycznia 2021, 14:16
Has thanked: 370 times
Been thanked: 167 times

Re: [XXI] [1] Zalążek Armii Mykeńskiej 15mm, Museum Miniatures, MeG

Post autor: Majbach »

Wybitnie trudno było mi zrobić dobre zdjęcia tej ekipie (jeszcze dużo nauki przede mną). Rezultat konkursowy poniżej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Mordred79
Adjudant
Posty: 229
Rejestracja: sobota, 27 stycznia 2018, 10:14
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 71 times
Been thanked: 52 times
Kontakt:

Re: [XXI] [1] Zalążek Armii Mykeńskiej 15mm, Museum Miniatures, MeG [GOTOWE]]

Post autor: Mordred79 »

WoW! Przepiękne modele i świetny wątek z historycznym backgroundem :) Gratuluję!
Majbach
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: środa, 6 stycznia 2021, 14:16
Has thanked: 370 times
Been thanked: 167 times

Re: [XXI] [1] Zalążek Armii Mykeńskiej 15mm, Museum Miniatures, MeG

Post autor: Majbach »

rilian pisze: poniedziałek, 17 stycznia 2022, 11:27 lejców (choć nie wiem czy są prawidłowo poprowadzone, gdy szukałem jak wyglądały w trójkonnej taczance, to system był bardziej skomplikowany, ale te w końcu pochodzą z zupełnie innej epoki)
Jeśli chodzi o te lejce to materiał z epoki jest, lekko mówiąc, mało pomocny:
https://www.google.com/imgres?imgurl=ht ... egUIARC0AQ

Najwięcej inspirowałem się fenomenalną pracą w 54mm, na jaką natrafiłem robiąc research do armii:
https://www.google.com/imgres?imgurl=ht ... egUIARC7AQ

rilian pisze: poniedziałek, 17 stycznia 2022, 11:27 Jedyne co trochę mniej mi się podoba, to odcień skóry na twarzach. Wygląda dobrze na ramionach, czy nogach, ale na twarzach, gdzie jest więcej zagłębień sprawia wrażenie zbyt szarego.

Z ciekawości: robiłeś zdjęcie pojedynczym modelom i sklejałeś je potem w jedną kompozycję, czy to było zdjęcie całości i przesuwałeś jedynie modele, które nie zmieściły się w kadrze?
Co do skóry na twarzach - zgadzam się z oceną całkowicie! Jak wspominałem - trochę eksperymentowałem w trakcie tego malowania z kontrastami i to zupełnie nie wyszło jak chciałem. Ale wyciągnąłem wnioski i już wiem jak zrobić to lepiej na przyszłość. Czujne oko jurora - szacun!

Co do zdjęcia - robiłem każdemu osobno, wycinałem i ułożyłem kompozycję. Zajęło mi to bagatela... 3h. Ale przynajmniej się czegoś nauczyłem ;)
Zablokowany

Wróć do „Konkurs Modelarski Forum Strategie”