XXII edycja

Konkurs z nagrodami dla malujących figurki.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: XXII edycja

Post autor: Raleen »

Maj już nam zawitał na dobre, więc niedługo ruszamy. Gdyby komuś chodziło coś jeszcze po głowie od strony organizacyjnej - piszcie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Majbach
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: środa, 6 stycznia 2021, 14:16
Has thanked: 370 times
Been thanked: 167 times

Re: XXII edycja

Post autor: Majbach »

I to pełne napięcia oczekiwanie...
anonim
Sous-lieutenant
Posty: 364
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 40 times

Re: XXII edycja

Post autor: anonim »

Nie podoba mi się że w kategoriach z pojazdami oceniane są figurki i podstawki przy armatach. O ile armaty z XXw mają ciekawe konstrukcje i potrafią być spore, to armaty z czasów napoleońskich i wcześniejszych są mniejsze i mają dość prostą konstrukcje tak że wszystkie wyglądają identycznie. Nie ma szans by armata napoleońska miała jakiekolwiek szanse na wygranie z pojazdem a mimo to wygrywają. Dlaczego tak się dzieje? A no odpowiedź jest w podstawkach i kolorowych figurkach. Uważam że armaty z przed I wojny światowej powinny wylądować w kategoriach figurkowych. A armaty z I wojny światowej i późniejsze mogą zostać w kategoriach pojazdów chociaż najlepiej było by gdyby były bez podstawek i figurek.
Awatar użytkownika
rilian
Lieutenant
Posty: 569
Rejestracja: środa, 4 grudnia 2019, 20:34
Has thanked: 77 times
Been thanked: 348 times

Re: XXII edycja

Post autor: rilian »

Artyleria od zawsze była i jest problematyczna i połowa dyskusji na tym forum mam wrażenie dotyczyła tego tematu właśnie.

Podstawek nie można się moim zdaniem czepiać, bo okręty występujące w tej kategorii też te podstawki mają, to samo tyczy się części lotnictwa, które się pojawiało (jak choćby bardzo ładny szwadron Mi-24 nad lasem sprzed kilku edycji).

Z figurkami już gorzej, bo bardzo trudno porównać czołg, czy okręt do kilku żołnierzy w mundurach i tutaj masz w pełni rację. Niestety dobrego rozwiązania na razie nie ma. Przydzielenie artylerii do kategorii figurkowych zmniejszałoby kategorie najmniej oblegane i zwiększało te największe, a już teraz w niektórych pojazdowych kategoriach są po 3 prace. Dobrze, że armata coś w tej edycji zdobyła, bo do tej pory wszyscy wystawiający armaty narzekali na niemożność konkurowania z ładnymi pojazdami (osobiście dałem dużo punktów właśnie ze względu na podstawkę, ręcznie wyplatane kosze i tą lecącą kulę, która kupiła moje serce ostatecznie, a nie tylko za ładne figurki).

Oczywiście najfajniej by było założyć kolejną kategorię ale niestety tutaj pojawiają się dwa problemy. Po pierwsze organizatorzy musieliby wysupłać nagrody dla takiej kategorii, a po drugie prac z artylerii jest bardzo mało, kategoria składałaby się w tej edycji z podium i to nie jestem pewny, czy przypadkiem niepełnego. No i od razu pojawiłyby się głosy, jak armata w skali 6mm ma konkurować z armatą w skali 28mm.

Moim zdaniem tak, jak jest, czyli kiedy uczestnik może sam decydować, czy jego armata jest bardziej z kategorii [3], czy [6] na przykład jest najmniejszym złem. I tak w kategoriach pojazdowych porównujemy wozy zaprzężone w woły z żaglowcem i czołgiem, te kilka figurek z perspektywy sędziego niewiele zmienia ;)
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: XXII edycja

Post autor: Telamon »

anonim pisze: czwartek, 12 maja 2022, 20:42 Nie podoba mi się że w kategoriach z pojazdami oceniane są figurki i podstawki przy armatach. O ile armaty z XXw mają ciekawe konstrukcje i potrafią być spore, to armaty z czasów napoleońskich i wcześniejszych są mniejsze i mają dość prostą konstrukcje tak że wszystkie wyglądają identycznie. Nie ma szans by armata napoleońska miała jakiekolwiek szanse na wygranie z pojazdem a mimo to wygrywają. Dlaczego tak się dzieje? A no odpowiedź jest w podstawkach i kolorowych figurkach. Uważam że armaty z przed I wojny światowej powinny wylądować w kategoriach figurkowych. A armaty z I wojny światowej i późniejsze mogą zostać w kategoriach pojazdów chociaż najlepiej było by gdyby były bez podstawek i figurek.
To musiałbyś też zakazać stosowania dowódców i pasażerów w przypadku pojazdów. Potem rozmaitych dodatków jak skrzynki... ;)
Figurki to tylko dodatek do pojazdów, który oczywiście czyni je ciekawszymi. Do tego powinien dążyć modelarz.
Jeżeli chodzi o podstawki... wiele systemów z nich korzysta i czołgów na "bazach" wcale nie brakuje.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: XXII edycja

Post autor: Raleen »

Mogę jedynie potwierdzić, że jak do tej pory w temacie występów artylerii w konkursie narzekania były skierowane w drugą stronę - że nigdy nie może wygrać, bo jak ma konkurować np. z czołgiem czy żaglowcem. W ostatniej edycji akurat tak wyszło, że w jednej z kategorii sprzętowych wygrała.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: XXII edycja

Post autor: Raleen »

Negocjacje ze sponsorami co do nagród przeciągają się stąd wystartujemy dopiero po Gladiusie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: XXII edycja

Post autor: Telamon »

Coś więcej wiadomo? Bo mam kilka pomysłów na dość ekstraordynaryjne projekty.
Majbach
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: środa, 6 stycznia 2021, 14:16
Has thanked: 370 times
Been thanked: 167 times

Re: XXII edycja

Post autor: Majbach »

Telamon pisze: poniedziałek, 23 maja 2022, 13:23 Coś więcej wiadomo? Bo mam kilka pomysłów na dość ekstraordynaryjne projekty.
Ciekawe co tam wymyśliłeś :)

Ja też chciałbym zrobić w tej edycji coś spoza mojego typowego kręgu zainteresowań. Może się uda.
Awatar użytkownika
rilian
Lieutenant
Posty: 569
Rejestracja: środa, 4 grudnia 2019, 20:34
Has thanked: 77 times
Been thanked: 348 times

Re: XXII edycja

Post autor: rilian »

Już myślałem, że ekstraordynarne :P
...czyli trzecia ostatnia, Twoja edycja, czy już się pogodziłeś, że zostajesz? ;)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: XXII edycja

Post autor: Raleen »

Proponowałem Telamonowi wejście w skład jury, ale ostatecznie ustaliliśmy, że zostaje w konkursie jako uczestnik.

Startujemy w tym tygodniu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: XXII edycja

Post autor: Telamon »

rilian pisze: wtorek, 24 maja 2022, 07:20 Już myślałem, że ekstraordynarne :P
...czyli trzecia ostatnia, Twoja edycja, czy już się pogodziłeś, że zostajesz? ;)
Było rozważane czy mam dołączyć do Jury. Ale na to nie mam czasu, sił i chęci. Przede wszystkim każdy kto jest dłużej w tym konkursie wie, że wzbudzam pewne kontrowersje nawet jako szeregowy uczestnik.
Gdybym dołączył do jury powstałby prędzej czy później tumult, posądzanie o stronniczość, subiektywność i działanie na czyjąś szkodę. Do czegoś takiego dochodziło już w historii konkursu.

Zatem wolę od czasu do czasu coś wrzucić ale też bez żyłowania z mej strony aby nie psuć nikomu zabawy.

W planach na tą edycję mam:

- Wóz konny w kategorii pojazdów. Skromnie. Niemcy 1945.
- Model lotniczy w skali 20mm. Francja 1940.
- Modele lotnicze w skali 15mm. Może dojdą jakieś pojazdy lądowe. Irak 1991.
- Iracka Gwardia Republikańska w skali 15mm. Piechota.

Nie oznacza to, że wykonam je wszystkie. To rzeczy, które w historii konkursu rzadko trafiały na podium, więc raczej nikt nimi nie powinien się przejmować.
Majbach
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: środa, 6 stycznia 2021, 14:16
Has thanked: 370 times
Been thanked: 167 times

Re: XXII edycja

Post autor: Majbach »

To skoro tak się dzielimy pomysłami... Ja ostatnio mam małą zajawkę na IIWŚ. Generalnie nie 'mój' czas ale wiadomo, że okres pasjonujący. Mam 1/72 7tp, 1/72 działka Boforsa i także 1/72 Browning wz. 30 z załogą. Więc skala, w której jeszcze nie startowałem i dawno nie ruszałem w ogóle. A pancerki to w zasadzie nigdy nie robiłem ;) Więc tutaj nie liczę zupełnie na nic poza nauką własną.
Podstawą i tak będzie 15mm, zapewne Falanga, bo mi najbardziej do niej potrzebna motywacja dodatkowa ;) A i wciąż mam statek z poprzedniej edycji...
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: XXII edycja

Post autor: Raleen »

Dziś po południu/pod wieczór startujemy.

Ostatnie uwagi organizacyjne, zwłaszcza do stałych bywalców konkursu. Zależałoby mi na tym, żeby działo się możliwie dużo w wątkach konkursowych, w każdym razie, żeby główny ciężar prezentacji prac i dyskusji skupiał się na forum. To, żeby newsy i informacje rozchodziły się gdzie indziej (mam na myśli głównie FB) jest pożądane, natomiast chodzi o główny ciężar, czego nie da się zadekretować, stąd mój apel do Was, jeśli zależy Wam na tym, żeby konkurs się rozwijał.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
twhistoria
Capitaine
Posty: 864
Rejestracja: poniedziałek, 6 października 2014, 13:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 233 times
Been thanked: 137 times
Kontakt:

Re: XXII edycja

Post autor: twhistoria »

Mamy taki wysyp okrętów w kategorii IV, że niemal osobną kategorię można by stworzyć. :-)
Super!
Zapraszam do zapoznania się z moim blogiem http://twhistoria.blogspot.com
Zablokowany

Wróć do „Konkurs Modelarski Forum Strategie”