XXII edycja

Konkurs z nagrodami dla malujących figurki.
Majbach
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: środa, 6 stycznia 2021, 14:16
Has thanked: 370 times
Been thanked: 167 times

Re: XXII edycja

Post autor: Majbach »

anonim pisze: piątek, 1 kwietnia 2022, 21:07 Nie obraziłbym się gdyby każda kategoria miała swoje własne pod forum dzięki czemu od razu wiadomo ile jest konkurentów w danej kategorii.
Moim zdaniem - szczyt lenistwa. Naprawdę policzenie do 50 z podziałem na 7 kategorii nie powinno stanowić wyzwania. Stron z wątkami konkursowymi na forum są 2, a nie 20.
Niektóre kategorie mają 3 prace ukończone - bardzo żywe forum by było, warte zaglądania, doprawdy.

Może jestem wyjątkiem, ale w toku konkursu zaglądam tutaj codziennie. Nieprzeczytane wątki ładnie się odznaczają. Naprawdę postrzegam przedstawione problemy jako naciągane. Gdyby jeszcze tych prac pozakonkursowych było tyle, że co drugi czy co trzeci wątek by nie dotyczył faktycznie konkursu. Ale takich prac było kilka. W tym jedna moja, a i to tylko dlatego, że wystawiłem w tej samej kategorii inną pracę. Nagle nie mogę wystawić dwóch prac, ukończyć obu i zadecydować która ma podlegać ocenie? Oczekujecie, żeby wątek kasować?

Moim zdaniem więcej taki ban na pozakonkursowe prace problemów spowoduje niż rozwiąże. Przy tak małej skali zjawiska robienie z tego tematu do roztrząsania jest dla mnie niepojęte.
Awatar użytkownika
rilian
Lieutenant
Posty: 569
Rejestracja: środa, 4 grudnia 2019, 20:34
Has thanked: 77 times
Been thanked: 348 times

Re: XXII edycja

Post autor: rilian »

Po pierwsze chcę napisać, bo wcześniej tego nie pisałem: Być może osób, którym przeszkadzają moje prace jest więcej, a boją się wypowiadać ze względu na pełnioną przeze mnie funkcję sędziego. Nie bójcie się, traktuję konkurs jako zabawę na pewno nie mam za złe podniesienie tematu, posty pisze bez animozji, raczej popijając przy tym piwko niż sącząc żółć. Na pewno żadna wypowiedź nie wpłynie na żadną ocenę pracy z mojej strony, jeśli organizatorzy nadal będą chcieli mojej pomocy przy ocenianiu

1. Pisałem to już wcześniej, ale widzę, że argument wraca. Zakładacie, że wklejam tutaj swoje prace bo chcę się nimi pochwalić, a jest na to inny dział forum. Nie wklejam ich żeby się chwalić, ale żeby brać czynny udział w konkursie, dlatego nie będę niczego wklejał do działu modelarskiego i dlatego robię to tutaj. Ponadto konkurs, tak jak wielu traktuję jako mobilizację do malowania rzeczy do moich mniej, lub bardziej zaniedbanych armii, nie wklejam tutaj prac komercyjnych i zawsze była to dla mnie okazja do malarskich "wakacji" i pochylenia się właśnie nad czymś dla siebie.
2. Bałagan na forum zdecydowanie bardziej dotyczy sędziów niż uczestników, którzy muszą ogarniać wszystkie kategorie, a nie tylko tą, w której startują, także w zasadzie powinienem pytać przede wszystkim ich o opinię, czy im to nie przeszkadza. Dla uczestnika, jeśli widzi dopisek [poza konkursem] wystarczy traktować pracę jako gorszą od swojej, która, wiadomo z góry, że zajmie ostatnią pozycję w danej kategorii, ot cała różnica pomiędzy tą a innymi pracami. Dodatkowo chyba mniejszy bałagan robi taka praca, która z góry, od momentu publikacji jest tak oznaczona i można sobie kliknąć 'nie obserwuj' niż praca wklejona na forum i nie ruszona, a czasem regularnie podświetlana przez dyskusję na jej temat, albo praca ukończona a nie oznaczona jako taka (zwłaszcza dla sędziów), lub praca nie spełniająca warunków formalnych.

Oczywiście zdaję się nadal na decyzję organizatorów.

Podział forum na kategorie uważam, nie jest złym pomysłem, mógłby ułatwić zarówno orientację uczestnikom jak i pracę sędziom, a w sensie technicznym chyba nie jest bardzo skomplikowaną rzeczą do wprowadzenia...? Zwłaszcza byłoby to cenne dla osób, które nie zaglądają regularnie albo całość konkursu ich nie interesuje, a jedynie ich, konkretna kategoria.
anonim
Sous-lieutenant
Posty: 364
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 40 times

Re: XXII edycja

Post autor: anonim »

Majbach pisze: sobota, 2 kwietnia 2022, 02:14
anonim pisze: piątek, 1 kwietnia 2022, 21:07 Nie obraziłbym się gdyby każda kategoria miała swoje własne pod forum dzięki czemu od razu wiadomo ile jest konkurentów w danej kategorii.
Moim zdaniem - szczyt lenistwa. Naprawdę policzenie do 50 z podziałem na 7 kategorii nie powinno stanowić wyzwania. Stron z wątkami konkursowymi na forum są 2, a nie 20.
Niektóre kategorie mają 3 prace ukończone - bardzo żywe forum by było, warte zaglądania, doprawdy.

Może jestem wyjątkiem, ale w toku konkursu zaglądam tutaj codziennie. Nieprzeczytane wątki ładnie się odznaczają. Naprawdę postrzegam przedstawione problemy jako naciągane. Gdyby jeszcze tych prac pozakonkursowych było tyle, że co drugi czy co trzeci wątek by nie dotyczył faktycznie konkursu. Ale takich prac było kilka. W tym jedna moja, a i to tylko dlatego, że wystawiłem w tej samej kategorii inną pracę. Nagle nie mogę wystawić dwóch prac, ukończyć obu i zadecydować która ma podlegać ocenie? Oczekujecie, żeby wątek kasować?

Moim zdaniem więcej taki ban na pozakonkursowe prace problemów spowoduje niż rozwiąże. Przy tak małej skali zjawiska robienie z tego tematu do roztrząsania jest dla mnie niepojęte.
Jest takie stare powiedzenie że leń pierze w pralce automatycznej po to by mieć więcej czasu na rozrywki a pracuś wybiera balię i tarę by dzięki bezproduktywnej pracy móc poczuć się lepszym.
Osobne podkategorie sprawią że konkurs będzie bardziej przejrzysty tak dla sędziów jak też dla uczestników którzy będą mogli znacznie szybciej ocenić swoje szanse w kategoriach w których biorą udział. Wiele osób interesują tylko wybrane kategorie więc ta ściana przemieszanych tematów z różnych kategorii jedynie odstrasza przed zaglądaniem. Mnie interesują tylko te kategorie w których startuję ewentualnie takie w których mógłbym wystartować gdybym miał szanse na zajęcie przynajmniej trzeciego miejsca. Zbieram jedynie pojazdy i figurki w skali 1:72, ale jak by były osobne tematy do każdej kategorii to zapewne bym do niektórych kategorii częściej zaglądał i mógłbym ocenić czy warto kupować specjalnie model do kategorii w której normalnie nic nie wystawiam. Akurat w tej edycji jedynie 3 prace były w kategorii pojazdy w skali 1:100 i jak najbardziej mógłbym w niej wziąć udział bo taki model jest tani, prosty do pomalowania i może bym w przyszłości go do czegoś użył a jak bym przynajmniej zajął 3 miejsce to koszty by mi się zwróciły. Takich osób może być więcej. W przypadku osobnych podkategorii prace poza konkursem by tak nie drażniły bo Rilian je wystawiał w różnych kategoriach. Dopóki prac pozakonkursowych jest mało należy te zjawisko ukrócić by w przyszłości nie rozwinęło się do większych rozmiarów. Dodam że jest różnica między celowo stworzonymi pracami pozakonkursowymi które tworzy Rilian a pracami wystawionymi do konkursu, ale z powodu niezgodności z regulaminem nie nadającym się do oceny. W tym drugim przypadku nie widzę problemu by temat z tą pracą był na forum a później gotowa praca wylądowała w galerii tak jak jest w tej chwili.
Awatar użytkownika
rilian
Lieutenant
Posty: 569
Rejestracja: środa, 4 grudnia 2019, 20:34
Has thanked: 77 times
Been thanked: 348 times

Re: XXII edycja

Post autor: rilian »

anonim pisze: sobota, 2 kwietnia 2022, 19:06 Dodam że jest różnica między celowo stworzonymi pracami pozakonkursowymi które tworzy Rilian a pracami wystawionymi do konkursu, ale z powodu niezgodności z regulaminem nie nadającym się do oceny. W tym drugim przypadku nie widzę problemu by temat z tą pracą był na forum a później gotowa praca wylądowała w galerii tak jak jest w tej chwili.
Nie do końca rozumiem jaka to jest różnica poza tym, że tamta praca nie ma dopisku, że jest poza konkursem i bez wczytania się w jej wątek nie wiadomo do końca czy w konkursie bierze udział, czy nie (sam w trakcie trwania konkursu prowadzę tabelę, w którą na bieżąco wpisuję pojawiające się w konkursie prace i w każdej edycji są prace, które potem z tabeli wykreślam, bo po jakimś czasie któryś z organizatorów ocenia, że nie spełniają warunków formalnych, z pracą Majbacha nie miałem takiego problemu, bo była oznaczona). Taka praca wprowadza większy bałagan patrząc obiektywnie niż ta oznaczona, zwłaszcza, że czasem decyzja o jej odrzuceniu pojawia się po jakimś czasie, nie zawsze na początku trwania konkursu.

Wychodzi też z takiego podejścia, że powinienem po prostu wystawiać prace w konkursie i potem tłumaczyć się, że nie doczytałem w regulaminie, że nie mogę ich wystawiać jako sędzia, to wtedy byłoby dla Ciebie bardziej w porządku niż jest teraz?

Co do owej plagi, którą trzeba ukrócić zanim nieogarnioną falą zaleje forum i zniszczy całą przejrzystość konkursu, to nie wygląda na to, żeby jeszcze jakiś sędzia korzystał z tego zapisu poza mną, a postów na temat owej plagi powstało już kilkukrotnie więcej niż samej "plagi" było na forum. Proponowałbym dać jakiś termin dla forumowiczów do zgłaszania swojego niezadowolenia, żeby dać organizatorom jakiś obraz sytuacji, potem niech podejmą decyzję czy wolno mi wystawiać takie prace, czy nie. Nie mam co dyskutować, bo swoje argumenty przedstawiłem na swoją obronę, rozumiem również argumenty niezadowolonych Kolegów. Argument tworzenia bałaganu na forum rozumiem, choć nie uważam, żeby akurat prace wyraźnie oznaczone tak bardzo zaciemniały obraz konkursu, nie rozumiem za to przedstawiania skali problemu i wyolbrzymiania go. Pójdę w ślady TwHistorii i nie wypowiem się więcej na ten temat, bo liczba 'dyskutujących' jest nieporównywalnie mała z liczbą postów, w których cały czas przedstawiamy te same argumenty tylko ubierając je w inne słowa.
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: XXII edycja

Post autor: sgr »

A może po prostu zamiast tworzyć podfora dla osobnych kategorii, stworzyć jedno dla prac poza-konkursowych? Odkąd zostałem jurorem nie wystawiałem niczego, ale szczerze mówiąc, mam dużą pokusę, głównie z powodu mobilizacji, która temu towarzyszy, a sprzątając w tygodniu trochę w domu przed urodzinowymi imprezami dzieci natrafiłem na tyle modeli, ba, armii całych w przeróżnych skalach, o których zapomniałem, że taka mobilizacja bardzo mi się przyda ;).
Awatar użytkownika
Asienieboje
Adjudant Commandant
Posty: 1762
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2011, 15:03
Lokalizacja: Edynburg/Wielka Brytania
Has thanked: 45 times
Been thanked: 43 times

Re: XXII edycja

Post autor: Asienieboje »

Nie rozumiem tego całego zamieszania z powodu umieszczania prac pozakonkursowych. Po co podfora, zbyt dużo zamieszania, prace jeszcze bardziej zagubią się i trzeba będzie dodatkowo subskrybować kolejne podfora i podfora tych podfor. Prac nie ma na tyle dużo by jeszcze bardziej to komplikować. Jest taka opcja jak śledzenie wątku, klikacie albo nie, w zależności od tego czy jesteście zainteresowani pracą, czy też nie. O każdym nowym wątku otrzymujecie powiadomienie na pocztę i decyzja co do śledzenia pozostaje już w waszej gestii.
Mi z kolei brakuje zdjęć z malowania w trakcie, opisów użytych technik (zaznaczam, że nie wszędzie i część uczestników właśnie w taki sposób prowadzi swoje wątki) i dlatego zmieniłbym przepis o ilości zdjęć z trwania prac by było ich znacznie więcej i faktycznie przedstawiały progres malowania a nie jedynie zgłoszenie, jedno, dwa zdjęcia zdjęcia z malowania bez opisu technik i gotowy model.
No i to ciągłe przypominanie o obowiązkowych kartkach konkursowych...
Majbach
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: środa, 6 stycznia 2021, 14:16
Has thanked: 370 times
Been thanked: 167 times

Re: XXII edycja

Post autor: Majbach »

Asienieboje pisze: sobota, 2 kwietnia 2022, 21:54 Mi z kolei brakuje zdjęć z malowania w trakcie, opisów użytych technik (zaznaczam, że nie wszędzie i część uczestników właśnie w taki sposób prowadzi swoje wątki) i dlatego zmieniłbym przepis o ilości zdjęć z trwania prac by było ich znacznie więcej i faktycznie przedstawiały progres malowania a nie jedynie zgłoszenie, jedno, dwa zdjęcia zdjęcia z malowania bez opisu technik i gotowy model.
No i to ciągłe przypominanie o obowiązkowych kartkach konkursowych...
I to jest produktywna uwaga! A nie, robienie larum bo dodatkowe 4 czy nawet 5 prac się znalazło nie spełniających z definicji wymogów uczestnictwa w konkursie...
Majbach
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: środa, 6 stycznia 2021, 14:16
Has thanked: 370 times
Been thanked: 167 times

Re: XXII edycja

Post autor: Majbach »

anonim pisze: sobota, 2 kwietnia 2022, 19:06 Jest takie stare powiedzenie że leń pierze w pralce automatycznej po to by mieć więcej czasu na rozrywki a pracuś wybiera balię i tarę by dzięki bezproduktywnej pracy móc poczuć się lepszym.


Mnie interesują tylko te kategorie w których startuję ewentualnie takie w których mógłbym wystartować gdybym miał szanse na zajęcie przynajmniej trzeciego miejsca. Zbieram jedynie pojazdy i figurki w skali 1:72, ale jak by były osobne tematy do każdej kategorii to zapewne bym do niektórych kategorii częściej zaglądał i mógłbym ocenić czy warto kupować specjalnie model do kategorii w której normalnie nic nie wystawiam. Akurat w tej edycji jedynie 3 prace były w kategorii pojazdy w skali 1:100 i jak najbardziej mógłbym w niej wziąć udział...
Pierwsza linijka ma się nijak do dalszej części wpisu. Rozumiem, masz swoje podejście i walczysz o swoją wygodę, podlaną sosem pragmatyzmu i przyozdobioną natką wyrachowania.

A mnie interesuje każda praca tutaj. Bo lubię czytać, śledzić wątki, podpatrywać pomysły. To część mojego hobby a czasu na hobby nie liczę na zasadzie 'byle szybciej'. Usprawnienia są ok, jasne. Wydzielanie wątków - warte rozważenia. Zakazywanie sporadycznych prac pozakonkursowych - na to uzasadnienia nie kupuję.
anonim
Sous-lieutenant
Posty: 364
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 40 times

Re: XXII edycja

Post autor: anonim »

rilian pisze: sobota, 2 kwietnia 2022, 21:02 Wychodzi też z takiego podejścia, że powinienem po prostu wystawiać prace w konkursie i potem tłumaczyć się, że nie doczytałem w regulaminie, że nie mogę ich wystawiać jako sędzia, to wtedy byłoby dla Ciebie bardziej w porządku niż jest teraz?
Wtedy byłbyś zwykłym oszustem i do tego kiepskim sędzią bo regulamin powinieneś znać zresztą w tej chwili też naginasz zasady pod swoje potrzeby, różnica jest tylko taka że robisz to otwarcie korzystając z tego że organizatorzy nic z tym nie robią.
A może po prostu zamiast tworzyć podfora dla osobnych kategorii, stworzyć jedno dla prac poza-konkursowych? Odkąd zostałem jurorem nie wystawiałem niczego, ale szczerze mówiąc, mam dużą pokusę, głównie z powodu mobilizacji, która temu towarzyszy, a sprzątając w tygodniu trochę w domu przed urodzinowymi imprezami dzieci natrafiłem na tyle modeli, ba, armii całych w przeróżnych skalach, o których zapomniałem, że taka mobilizacja bardzo mi się przyda ;).
I to jest dobra propozycja, prace pozakonkursowe trzeba rozdzielić.
Awatar użytkownika
rilian
Lieutenant
Posty: 569
Rejestracja: środa, 4 grudnia 2019, 20:34
Has thanked: 77 times
Been thanked: 348 times

Re: XXII edycja

Post autor: rilian »

anonim pisze: niedziela, 3 kwietnia 2022, 00:14 Wtedy byłbyś zwykłym oszustem i do tego kiepskim sędzią bo regulamin powinieneś znać zresztą w tej chwili też naginasz zasady pod swoje potrzeby, różnica jest tylko taka że robisz to otwarcie korzystając z tego że organizatorzy nic z tym nie robią.
Bardzo jestem ciekaw, w którym miejscu naginam zasady obecnie...?. Wręcz staram się zawsze, żeby moje prace były pod względem formalnym przykładem. A co do robienia czegokolwiek dla swoich potrzeb, to ciężko o komentarz bardziej nie na miejscu. Wystarczyłoby, żebym zaprzestał poświęcać swój czas na pisanie komentarzy i ocenianie prac (całkiem nie mało czasu) i stanął w szranki na równi z resztą. Rozwiązałoby to wszystkie problemy, bo nie miałbyś poczucia bałaganu, ja mógłbym dalej wystawiać prace i uczestniczyć w zabawie, tylko musiałbyś konkurować z jedną pracą więcej i jedyny kto by na tym stracił, to organizator oraz każdy, kto był zainteresowany moim komentarzem do jego pracy. Najprostsze rozwiązanie... Wszystko dla Twojej potrzeby wygody nieprzewijania tych 3 tematów więcej na forum. Pisząc wprost: Ty na przewinięcie tych 3 tematów, lub odkliknięcie ich obserwowania poświęcisz kilkanaście sekund, ja na bycie na bieżąco z Twoją pracą, ocenę jej i napisanei komentarza poświęcę po kilkanaście do kilkudziesięciu minut na przestrzeni konkursu. Kto tutaj stawia swoje potrzeby ponad resztą...?
Raleen pisze: sobota, 22 maja 2021, 10:10 Regulamin Konkursu Modelarskiego Forum Strategie


d) Jurorzy mogą wystawiać prace w konkursie. Traktowane są one jako dodatkowe prace niebiorące udziału w konkursie i jako takie są zamieszczane w galerii konkursowej na Portalu Strategie (portal.strategie.net.pl).
Co do bycia oszustem, to zdarzają się uczestnicy, którzy wystawiają prace niespełniające formalnych wymogów. Na jakiej podstawie rozdzielałbyś to, że ja jestem oszustem, a oni jedynie nie znają regulaminu? Zwłaszcza, że przypadki powtarzania tego samego braku w kolejnych edycjach nie są jakimś wielkim wyjątkiem (czyli taki recydywista na pewno zdaje sobie sprawę z istnienia takiego zapisu)...? Czyżby stosowanie podwójnych standardów...?

[Edit]
Chciałem wyedytować całego posta, ale nie chcę potem czytać, że manipuluję na forum, kasuję swoje wypowiedzi itp. Wczoraj pisałem będąc już mocno zmęczonym i treść mojej wypowiedzi przez to mogła ulec trochę rozmyciu. A powinno być tak:
W konkursie uczestniczę od 5, czy 6 edycji. 3 edycje temu zrezygnowałem z odbioru nagród i od dwóch edycji poświęcam szansę na ich zdobycie oraz czas na oceny i pisanie komentarzy. Teraz czytam, że robię to dla własnych korzyści i działam na niekorzyść całego konkursu. Nigdy nie oczekiwałem jakiś słów wdzięczności (choć i tak takie do mnie trafiły), wiem jak to jest poświęcać własny czas innym, rzadko jest to doceniane, ale pisanie, że robię to dla własnej korzyści to przesada. Mam wrażenie, że Kolega jest do mnie uprzedzony, nie wiem czym podpadłem, nigdy nie starałem się nikogo na forum urazić a wszystkie oceny wystawiam według mnie obiektywnie, z czego staram się tłumaczyć w komentarzach. Stosowanie wobec mnie podwójnych standardów, gdzie kolejny raz w wypowiedzi Anonima, prace moje i innych uczestników w tej samej sytuacji są traktowane inaczej mam wrażenie potwierdzają uprzedzenie wobec mnie.
Ostatnio zmieniony niedziela, 3 kwietnia 2022, 08:30 przez rilian, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
twhistoria
Capitaine
Posty: 864
Rejestracja: poniedziałek, 6 października 2014, 13:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 233 times
Been thanked: 137 times
Kontakt:

Re: XXII edycja

Post autor: twhistoria »

Dyskusja się zaczyna robić groźna, a chodzi tylko o wygodę uczestników i porządek na forum. Nawet sobie nie zdawałem sprawy, że prace pozakonkursowe należą w większości do sędziów.
Ja mam prośby dwie:
1. Wydzielcie prace pozakonkursowe do osobnego wątku. Przypominam, że jest podforum modelarskie, które trochę pustkami wieje.
2. Dla każdej edycji konkursu utwórzcie osobny wątek bo to też wprowadza bałagan, szczególnie jak ktoś zada pytanie albo zaktualizuje stary post.
A generalnie, zupełnie nie rozumiem podejścia malowania tylko pod konkurs. Ja maluję cały rok, to co mi jest potrzebne do gry a nie do stania na półce. Jak z jakąś pracą trafiam w okres konkursowy to ją wystawiam, jak nie, to idzie do wątku modelarskiego.
Prosiłbym aby wziąć pod uwagę fakt po co ten konkurs jest organizowany (to trzecia prośba). Żeby zachęcić ludzi do malowania, podwyższania swoich umiejętności i propagowania tego pięknego hobby.
I na koniec, to tylko a może aż pionki do gry.
Zapraszam do zapoznania się z moim blogiem http://twhistoria.blogspot.com
Silverhand
Caporal-Fourrier
Posty: 90
Rejestracja: poniedziałek, 26 lipca 2021, 22:38
Has thanked: 26 times
Been thanked: 93 times

Re: XXII edycja

Post autor: Silverhand »

Ja jako raczej niedzielny uczestnik forum uważam że:
- obecna forma organizacji tematów i jedno subforum jest dla mnie optymalne. Jest większa szansa, że zajrzę do jakiegoś tematu niezwiązanego z moją kategorią, pooglądam ciekawe prace i się czegoś nauczę,
- prace pozakonkursowe są cenne jak każde inne, też traktuję cały konkurs jako motywację do ogarnięcia swojej półki wstydu i wspólną celebrację hobby,
- cała drama jest dla mnie ... Chciałbym wierzyć, że ludzie nie napinają się o pudełko plastiku i tygodniową chwałę na forum internetowym.

Niemniej to tylko moje prywatne zdanie i szczerze mówiąc nie czuję się na siłach polemizować w tej materii, to taki mój mały vox populi.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: XXII edycja

Post autor: Raleen »

Jak zauważył twhistoria, dyskusja dotycząca prac dodatkowych w konkursie zatacza coraz szersze kręgi i wydaje się, że budzi emocje większe niż powinna. Jakieś decyzje trzeba podjąć, więc żeby jej nie przedłużać, jako że już chyba wszyscy zainteresowani się wypowiedzieli...

Na pewno nie będę wydzielał osobnych poddziałów dla każdej kategorii. W niektórych kategoriach prac jest niewiele i ogółem też prac nie ma tyle, żeby nie można było tego śledzić. Poza tym uważam tutaj podobnie jak Majbach, że konkurs powinien być okazją do tego by zapoznawać się z pracami także w innych skalach i innego rodzaju, a nie tworzenia wyodrębnionych grup, których uczestnicy niczego nie przeglądają poza własną kategorią i koncentrują się głównie czy wyłącznie na swoich osiągnięciach w konkursie w postaci zajętych miejsc.

Nie ma też sensu wyodrębniania osobnych poddziałów dla każdej z edycji konkursu. Po zakończeniu każdej edycji zamykam wszystkie wątki dotyczące prac (a i inne co do zasady też), więc nie ma możliwości, by ktoś dodał jakiś komentarz do pracy z wcześniejszej edycji i przez to stare prace mieszały się z nowymi. Generalnie edycje ułożone są po kolei w tym dziale.

Co do zasadniczej kwestii, z tego co widzę, większości nie przeszkadza, że dodatkowe prace, pochodzące głównie od jurorów, a właściwie... od jednego jurora, pojawiają się w dziale konkursowym. Jak zauważył rilian, może być tak, że część osób, którym to się nie podoba, nie wypowiedziało się, bo nie chce narażać się na negatywne oceny z jego strony jako sędziego. Jednak patrząc po komentarzach, wydaje mi się, że większość stałych uczestników konkursu, najbardziej zaangażowanych ostatnimi czasy, wypowiedziała się, i gdyby kierować się tym głosowaniem, wynik jest więcej niż jednoznaczny. Mnie osobiście też prace dodatkowe w dziale konkursowym nie przeszkadzają, chociaż od strony organizacyjnej przemawia do mnie argument twhistoria. Mamy osobny dział "Modele i figurki" i dobrze by tam też coś się działo. Jednocześnie to jest właściwy dział do zamieszczania wszelkich prac modelarskich i w ogóle wszelkich tematów z modelarstwem związanych. Ma wydzielone poddziały na porady modelarskie i recenzje modeli. Tam też różnego rodzaju prace były od zawsze zamieszczane i jest tam ich wiele, a dział konkursowy długo był częścią tego ogólnego działu. Nie chciałbym, żeby to rozwijało się w ten sposób, że w tamtym dziale nikt nie będzie pisał, bo woli pisać w dziale konkursowym albo na FB. W wyodrębnionych poddziałach takich jak np. "Porady modelarskie" (można pod to podciągnąć tutoriale) te posty generalnie będą bardziej wyeksponowane niż w dziale konkursowym czy na FB, nawet w porównaniu z blogami (chyba że ktoś ma mało aktywnego bloga). Nie będzie ich wiele, więc nie będą spadać w dół. Wątpię by w poddziale "Porady modelarskie" czy innym podobnym, jaki ewentualnie możemy wyodrębnić, w najbliższym czasie pojawiło się więcej wątków niż na jedną stronę (obecnie każda strona to 50 wątków).

Zróbmy może tak, że zostawiamy możliwość wystawiania dodatkowych prac w dziale konkursowym tak jak dotychczas, natomiast ja ze swojej strony apeluję, żeby osoby, które coś malują dodatkowo raczej prezentowały to w dziale "Modele i figurki", zwłaszcza jeśli są to rzeczy warte wyeksponowania, np. gdzie przy okazji pokazywania własnej pracy omawia się techniki malowania, tworzy instruktaże czy dołącza jakiekolwiek komentarze, które mogą być komuś przydatne.

Nie ma dużo tych dodatkowych prac, w tej edycji ledwo 4, w poprzedniej 5 - i to była maksymalna liczba. W XIX edycji 1 praca i przy okazji tak się składa, że autorstwa twhistoria. W XVIII edycji nie było żadnych. W XVII edycji 1 praca. Zatem nie ma o co kruszyć kopii. Jeśli tych prac nagle zrobi się wiele, będzie o czym dyskutować.

Natomiast to od czego na pewno odchodzimy, a na co raz trochę przymknęliśmy oko, to tematyka fantasy i sci-fi w jednej z prac dodatkowych. Raz była też praca konkursowa, gdzie pojawił się duży pająk... różnie można to oceniać oczywiście i pająk ów pojawił się na ostatnim etapie malowania tej pracy, więc nie mogliśmy tego z góry przewidzieć jako organizatorzy. Generalnie nie wchodzimy w tą tematykę. Tak jak już kiedyś pisałem, bo były kilka razy propozycje dot. uwzględnienia fantasy i sci-fi w konkursie - ten konkurs chciałbym, żeby pozostał konkursem historycznym. Możemy w to wejść we współpracy z jakimś portalem/forum zajmującym się tematyką modelarstwa fantasy albo sci-fi i zrobić odrębny konkurs poświęcony takim modelom, ale ja sam na pewno tego nie udźwignę, ani to forum samodzielnie wydaje mi się, że też raczej nie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
anonim
Sous-lieutenant
Posty: 364
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 40 times

Re: XXII edycja

Post autor: anonim »

rilian pisze: niedziela, 3 kwietnia 2022, 00:41
Raleen pisze: sobota, 22 maja 2021, 10:10 Regulamin Konkursu Modelarskiego Forum Strategie
d) Jurorzy mogą wystawiać prace w konkursie. Traktowane są one jako dodatkowe prace niebiorące udziału w konkursie i jako takie są zamieszczane w galerii konkursowej na Portalu Strategie (portal.strategie.net.pl).
Dobrze że mnie uświadomiłeś, że jestem w błędzie podając fragment regulaminu, tylko ja się pytam dlaczego dopiero teraz. Zdajesz sobie sprawę, że gdybyś podał to na samym początku, całej tej dyskusji by nie było?

Oficjalnie przepraszam, że oskarżyłem cię o łamanie Regulaminu. Przyznaję się, że tej części regulaminu nie przeczytałem.
Awatar użytkownika
rilian
Lieutenant
Posty: 569
Rejestracja: środa, 4 grudnia 2019, 20:34
Has thanked: 77 times
Been thanked: 348 times

Re: XXII edycja

Post autor: rilian »

Dyskusja raczej dotyczyła ewentualnej zmiany tego zapisu na następną edycję, więc póki nie napisałeś wprost, że nie znam regulaminu i łamię zasady nie zdawałem sobie sprawy z tego, że nie widziałeś że taki zapis istnieje. Urazy nie chowam, co zresztą napisałem na wstępie, a do następnej edycji obaj i tak zapomnimy, że taka dyskusja miała miejsce.
Zablokowany

Wróć do „Konkurs Modelarski Forum Strategie”