XXII edycja

Konkurs z nagrodami dla malujących figurki.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: XXII edycja

Post autor: Raleen »

Dobrze żeście sobie Panowie pewne kwestie wyjaśnili. Są różnice zdań, wiadomo, ale nie potrzebujemy swarów w konkursie, w każdym razie nie chciałbym, żeby przybierało to taką formę.

Jeszcze co do tego o czym pisał Asienieboje...
Asienieboje pisze: sobota, 2 kwietnia 2022, 21:54 Mi z kolei brakuje zdjęć z malowania w trakcie, opisów użytych technik (zaznaczam, że nie wszędzie i część uczestników właśnie w taki sposób prowadzi swoje wątki) i dlatego zmieniłbym przepis o ilości zdjęć z trwania prac by było ich znacznie więcej i faktycznie przedstawiały progres malowania a nie jedynie zgłoszenie, jedno, dwa zdjęcia zdjęcia z malowania bez opisu technik i gotowy model.
No i to ciągłe przypominanie o obowiązkowych kartkach konkursowych...
Możemy spróbować to zmienić tylko trudno wyznaczyć ścisłe limity, a potem pojawi się kwestia egzekwowaniem tego, bo co mam zrobić jeśli ktoś zamieści o 1 zdjęcie z kartką mniej, będzie wymagane np. 5, a on zamieści 4. Mam go dyskwalifikować? To będzie narzekanie, że dlaczego tak, że to przyczyny formalne i nie powinniśmy przywiązywać do tego nadmiernej wagi, bo w końcu liczy się malowanie. Z kolei jak nie będę pilnował, to będzie narzekanie w drugą stronę i przepis ten może stać się fikcyjny.

Można oczywiście inaczej, czyli dawać dodatkowe punkty za wkład wprowadzenie wątku i tym sposobem motywować pozytywnie. Ale praca pracy nierówna, także jeśli chodzi o ilość zdjęć, które zwykle się pokazuje.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
rilian
Lieutenant
Posty: 569
Rejestracja: środa, 4 grudnia 2019, 20:34
Has thanked: 77 times
Been thanked: 348 times

Re: XXII edycja

Post autor: rilian »

Ja mogę jedynie podpowiedzieć uczestnikom, że za każdym razem kiedy udawało mi się zdobyć jakąś nagrodę w konkursie, w wątku mojej pracy zawsze zamieszczałem poradnik, jak osiągnąłem efekt końcowy i na pewno miało to wpływ na werdykt. Opłaca się dzielić swoimi metodami, jeśli komuś zależy na wysokim miejscu ;)
Majbach
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: środa, 6 stycznia 2021, 14:16
Has thanked: 370 times
Been thanked: 167 times

Re: XXII edycja

Post autor: Majbach »

rilian pisze: wtorek, 5 kwietnia 2022, 08:15 Ja mogę jedynie podpowiedzieć uczestnikom, że za każdym razem kiedy udawało mi się zdobyć jakąś nagrodę w konkursie, w wątku mojej pracy zawsze zamieszczałem poradnik, jak osiągnąłem efekt końcowy i na pewno miało to wpływ na werdykt. Opłaca się dzielić swoimi metodami, jeśli komuś zależy na wysokim miejscu ;)
Ja to także robiłem. Częściowo przynajmniej ;)
Awatar użytkownika
Asienieboje
Adjudant Commandant
Posty: 1762
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2011, 15:03
Lokalizacja: Edynburg/Wielka Brytania
Has thanked: 45 times
Been thanked: 43 times

Re: XXII edycja

Post autor: Asienieboje »

Można wprowadzić zapis, pokazujący progres pracy. Czasem wydaje mi się, że uczestnicy zrobią kilka zdjęć jednego wieczora pokazujący ten sam moment w malowaniu i uznają to za wystarczający dowód.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: XXII edycja

Post autor: Raleen »

Ale jak to w sposób ścisły i konkretny ująć?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Majbach
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: środa, 6 stycznia 2021, 14:16
Has thanked: 370 times
Been thanked: 167 times

Re: XXII edycja

Post autor: Majbach »

A czy to nie jest nagradzane, do pewnego stopnia, dodatkowymi punktami uznaniowymi?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: XXII edycja

Post autor: Raleen »

To prawda, jest nagradzane.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Majbach
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: środa, 6 stycznia 2021, 14:16
Has thanked: 370 times
Been thanked: 167 times

Re: XXII edycja

Post autor: Majbach »

To może wystarczy jedynie mocniej to wyartykułować? Że wrzucenie 3 zdjęć (początkowe, z toku prac i końcowe) to spełnienie wymogów formalnych na potrzeby akceptacji pracy.
Ale mogą być przyznane dodatkowe punkty za bardziej kompletne prowadzenie wątku. Niby jest to zawarte w regulaminie ale postarać się by wybrzmiało mocniej.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: XXII edycja

Post autor: Raleen »

Masz rację, myślę, że tak zrobimy, ale oceniają jurorzy, my jako organizatorzy z Umpapą ich ściśle pilnować nie będziemy.
Z kolei sami wolelibyśmy nie przejmować tego na siebie, bo wtedy coraz bardziej zaczniemy wchodzić w buty jury, a to nie jest dobre.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Asienieboje
Adjudant Commandant
Posty: 1762
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2011, 15:03
Lokalizacja: Edynburg/Wielka Brytania
Has thanked: 45 times
Been thanked: 43 times

Re: XXII edycja

Post autor: Asienieboje »

Ja bym zwiększył ilość wymaganych zdjęć z toku pracy do min. 3. Pokazujących wyraźnie progres w pracy.
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: XXII edycja

Post autor: sgr »

Nie wiem czy to dobry pomysł. To może być martwy przepis. Poza tym, zdarza mi się, pewnie innym również, że do mniejszych projektów siadam spontanicznie na kilka, kilkanaście minut i robienie porządnego zdjęcia nie jest opcja, bo ustawienie aparatu, statywu itp zajmie więcej czasu niż samo malowanie. Można oczywiście zrobić zdjęcie komórką na odwal się, ale jaki w tym sens, warsztatu się nie podejrzy, bo nic nie widać?
Awatar użytkownika
rilian
Lieutenant
Posty: 569
Rejestracja: środa, 4 grudnia 2019, 20:34
Has thanked: 77 times
Been thanked: 348 times

Re: XXII edycja

Post autor: rilian »

Mi się zdarzały też prace, gdzie jakiś kluczowy proces wymagał pośpiechu na przykład. Na przykład kładę chipping efect, na to kilka warstw farby z aero, potem woda i skrobanie zanim chipping effect przestanie działać. Zdjęcie przed pokazuje model w bardzo początkowej fazie pracy, a zdjęcie po, to czasem już końcówka pracy, a pomiędzy fizycznie nie ma kiedy robić zdjęć, bo jak za długo będę się dłubał, to potem cały model będzie do wywalenia/malowania od nowa. Jako sędzia też nie chciałbym za bardzo brać pod uwagę jakości modelarskiej wątku na forum, bo jak miałbym ocenić wyżej model, który jest słabszy od konkurencyjnego dlatego, że ktoś wkleił więcej zdjęć...? To powinien być jedynie tie breaker i tyle moim zdaniem. Najważniejszy jest efekt końcowy w postaci modelu, a nie wątek na forum.

Może głosowanie uczestników na najlepszy tutorial i jedna z książek, lub innych mniejszych nagród jako bonusik dla autora zwycięskiego wątku...?
Majbach
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: środa, 6 stycznia 2021, 14:16
Has thanked: 370 times
Been thanked: 167 times

Re: XXII edycja

Post autor: Majbach »

rilian pisze: środa, 6 kwietnia 2022, 14:45 Może głosowanie uczestników na najlepszy tutorial i jedna z książek, lub innych mniejszych nagród jako bonusik dla autora zwycięskiego wątku...?
Fajna opcja - mobilizująca :)
Rademon
Chasseur
Posty: 10
Rejestracja: piątek, 21 stycznia 2022, 22:49
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: XXII edycja

Post autor: Rademon »

Więcej zdjęć "z kartkami" jest pewnie trudniejsze dla nowych uczestników, ale to pewnie kwestia "nawyku konkursowego". Tyle, że trochę głupio tak w ogóle za to odpaść - to tak z pierwszego własnego doświadczenia.
Przy okazji pytanie co do zakresu opisu: mam(y) podawać też kolory farb i ich producenta?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: XXII edycja

Post autor: Raleen »

Rademon pisze: niedziela, 10 kwietnia 2022, 10:15 Więcej zdjęć "z kartkami" jest pewnie trudniejsze dla nowych uczestników, ale to pewnie kwestia "nawyku konkursowego". Tyle, że trochę głupio tak w ogóle za to odpaść - to tak z pierwszego własnego doświadczenia.
Przy okazji pytanie co do zakresu opisu: mam(y) podawać też kolory farb i ich producenta?
Nie jest to obowiązkowe, ale są niewielkie punkty jak ktoś robi w oparciu o swoją pracę tutorial, zawiera w nim jakieś porady dotyczące malowania, albo robi ciekawe opisy historyczne. Obowiązkowe jest tylko podawanie skali i producenta figurek (to co w galerii podajemy).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Zablokowany

Wróć do „Konkurs Modelarski Forum Strategie”