[XXII] [1] Pluton Panzergrenadierów Normandia 1944 [KONIEC]

Konkurs z nagrodami dla malujących figurki.
Mateusz TOY SOLDIER
Caporal
Posty: 56
Rejestracja: czwartek, 12 września 2019, 09:23
Has thanked: 41 times
Been thanked: 17 times

Re: [XXII] [1] Pluton Panzergrenadierów Normandia 1944

Post autor: Mateusz TOY SOLDIER »

Śledzę na instagramie. Szykuję się mocne wejście. Kibicuję i będę też konkurował o ile modele przypłyną zza oceanu na czas. Pozdrowienia
Awatar użytkownika
McJakub
Caporal
Posty: 57
Rejestracja: poniedziałek, 5 września 2016, 17:37
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1 time
Been thanked: 53 times

Re: [XXII] [1] Pluton Panzergrenadierów Normandia 1944

Post autor: McJakub »

Ostatnia prosta, brakuje tylko trawki :D

Obrazek
Awatar użytkownika
McJakub
Caporal
Posty: 57
Rejestracja: poniedziałek, 5 września 2016, 17:37
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1 time
Been thanked: 53 times

Re: [XXII] [1] Pluton Panzergrenadierów Normandia 1944

Post autor: McJakub »

Teraz mam pytanie, bo uzbierało mi się prawie 30 zdjęć tego mojego plutonu (a i tak nie wszystko obfotgrafowane) i w jaki sposób najlepiej to wstawić?
Kolaż, czy wybrać może pojedyncze najlepsze zdjęcia?

Zdjęcie grupowe:
Obrazek

Przykładowe zbliżenie:
Obrazek

Też pytanie jak oceniacie zdjęcia, czy się "nadają" na konkursowe ;)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: [XXII] [1] Pluton Panzergrenadierów Normandia 1944

Post autor: Raleen »

Wrzuć wszystkie po kolei, jak w poście powyżej. Chyba że jakieś uważasz za słabe, to nie wrzucaj. Selekcja należy do Ciebie. 30 to faktycznie dużo, ale jak wrzucisz kilkanaście, tak do 20 to będzie jak najbardziej OK.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
McJakub
Caporal
Posty: 57
Rejestracja: poniedziałek, 5 września 2016, 17:37
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1 time
Been thanked: 53 times

Re: [XXII] [1] Pluton Panzergrenadierów Normandia 1944

Post autor: McJakub »

Projekt jest oficjalnie zakończony.
Obrazek
Teraz trochę kontekstu.

Niemiecki pluton zazwyczaj składał się z 3 sekcji po 8-10 żołnierzy każda. Sekcją, a przyjmując niemieckie nazewnictwo grupą dowodził Gruppenfuherer zazwyczaj posiadający stopień podoficera. Każda sekcja miała na wyposażeniu karabin maszynowy (lub 2) MG42 lub MG34 który stanowił główną siłę ognia i był operowany przez celowniczego i jednego lub dwóch ładowniczych. Pozostali członkowie sekcji byli wyposażeni w zwykłe karabiny Mauzera Karabinier 98 kurz.

W grze Flames of War standardowy pluton niemieckiej piechoty składa się z 7 podstawek w tym jedna jest podstawką dowódczą. Każda podstawka to połowa sekcji piechoty czyli w tym przypadku 4 żołnierzy.
Starałem się jak najbardziej odtworzyć historyczny rozkład plutony na jaki pozwalały mi dostępne figurki oraz zasady gry, dlatego w moim plutonie posiadam 4 KM-y MG42, 3 podoficerów, dowodzącego nim oficera z radiotelegrafistą a także wsparcie zespołu przeciwpancernego z Panzerschreckiem. Standardowy pluton Panzergrenadierów powinien posiadać 2 KM-y MG42 na sekcję piechoty. Nie mając wystarczającej ilości tak wyposażonych modeli zdecydowałem się na odwzorowowanie plutonu odtwarzanego po powrocie z frontu wschodniego. Konieczność rzucenia go przeciw nagłej alianckiej ofensywie mogłaby tłumaczyć braki sprzętowe.

Figurki są ubrane w bluzy M43, o czym świadczą płaskie kieszenie. Niektórzy mają na sobie również niemieckie Zeltbahny w kamuflażu Splittertarnmuster, podstawowym kamuflażu wojsk lądowych. Pałatki miały 2 strony, ciemniejszą i jaśniejszą, oraz na przestrzeni lat różnił się nieco odcieniem. Podczas malowania starałem się oddać różnicę w odcieniach kamuflażu dla większego realizmu, dlatego różnią się one nieco kolorami. Podczas wojny wysokie buty zamieniono na niskie brązowe wiązane trzewiki, a spodnie i buty spinano materiałowymi opinaczami.

Niemiecke bluzy polowe M43 Panzergrenadierów, na drugim zdjęciu bluza podoficera na której widoczna jest obwódka kołnierza.
ObrazekObrazek

Niemieckie Zeltbahny, pierwsze 2 zdjęcia to 2 strony tej samej pałatki
ObrazekObrazekObrazek
Zdjęcia z serwisu virtualgrenadier.comr

Każdy żołnierz posiada również chlebak, manierkę, menażkę i puszkę od maski przeciwgazowej, a także zwinięta pałatkę jeżeli już nie mają je na sobie. Wszystko w odpowiednich dla danego oporządzenia kolorach. Figurki mają także widoczne na plecach charakterystyczne niemieckie skórzane szelki z małymi wstawkami z brązowej skóry (a dokładniej niepomalowanej na czarno wewnętrznej strony). Na niektórych figurkach widać pokrowiec na płaszcz przeciwiperytowy noszonej na piersi, inną opcją było przymocowywanie go do puszki od maski przeciwgazowej.

Tutaj poglądowe zdjęcie reprodukcji niemieckiego oporządzenia, widzimy na nim ładownice do MP40, po prawej znajduje się pokrowiec na płaszcz przeciwiperytowy, na górze menażka, pod nią zwinięta i przytroczona pałatka. Do paska przypięty jest chlebak na którym leży puszka od maski przeciwgazowej oraz manierka, a po lewej łopatka.
Obrazek
Zdjęcie z serwisu sofmilitary.co.uk


Pagony są koloru zielonego ponieważ ten kolor był przypisany Panzergrenadierom, piechocie na przykład odpowiadał biały a artylerii czerwony. Podoficerowie posiadają charakterystyczne białe obwódki na kołnierzykach a wszystkie figurki mają również namalowane patki. Tam gdzie było to możliwe nad prawą kieszenią wystaje spod szelek lub pasków niemiecka gapa.

Dowódca ma na sobie czapkę oficerską również z zieloną obwódką, gapą oraz niemiecką kokardą z wieńcem, a także przy pasku zwisa skórzany mapnik.

Czapka oficera artylerii dlatego posiada czerwone wykończenie.
Obrazek
Zdjęcie z serwisu virtualgrenadier.comr

Niektóre figurki posiadają również pokrowce na hełm, inne siatkę maskującą także z liśćmi. Przy braku dedykowanych pokrowców żołnierze bardzo często wykorzystywali zwykły materiał lub druty czy siatki z ogrodzenia żeby bardziej się zamaskować.

Malowanie wyposażenia było bardzo powszechne, na wielu zdjęciach widać dodany przez żołnierzy kamuflaż na wyrzutniach Panzerschreck, co też chciałem pokazać na mojej figurce. Na pistoletach maszynowych MP40 widać odpowiednio pomalowane na brązowo części bakelitowe.

Pluton w całej okazałości:
Obrazek

Podstawka dowódcza:
ObrazekObrazek
Panzerschreck:
ObrazekObrazekObrazekObrazek
1. Podstawka z zespołem MG42 i 2 strzelcami
ObrazekObrazekObrazek
2. Podstawka z podoficerem z MP40 i 3 strzelcami
ObrazekObrazekObrazek
3. Podstawka z 4 strzelcami
ObrazekObrazekObrazek
4. Podstawka z zespołem MG42 i 2 strzelcami
ObrazekObrazekObrazek
5. Podstawka z zespołem MG42, podoficerem z MP40 i strzelcem
ObrazekObrazekObrazekObrazek
6. Podstawka z zespołem MG42 i 2 strzelcami
ObrazekObrazekObrazek

Mam nadzieję, że Was nie zanudziłem i może się czegoś dowiedzieliście. Jeżeli chodzi o same użyte farby i malowanie figurek to planuję zrobić tutorial, który jak skończę na pewno na forum wyląduje. :D
Ostatnio zmieniony piątek, 19 sierpnia 2022, 12:44 przez McJakub, łącznie zmieniany 2 razy.
Majbach
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: środa, 6 stycznia 2021, 14:16
Has thanked: 370 times
Been thanked: 167 times

Re: [XXII] [1] Pluton Panzergrenadierów Normandia 1944 [KONIEC]

Post autor: Majbach »

I tak opracowane posty powinny być standardem :)
Zablokowany

Wróć do „Konkurs Modelarski Forum Strategie”