[XXIII] [6] Tiger 213 (GOTOWE)

Konkurs z nagrodami dla malujących figurki.
Awatar użytkownika
Młody Wojownik
Sergent
Posty: 144
Rejestracja: wtorek, 8 września 2020, 21:56
Has thanked: 89 times
Been thanked: 27 times

[XXIII] [6] Tiger 213 (GOTOWE)

Post autor: Młody Wojownik »

Hej, mam zamiar pomalować mojego kotka na wzór jednego z tygrysów Ardeńskim o numerze 213 z 501 batalionu czołgów ciężkich SS od 2 kompani jest to jeden z 8 czołgów tygrys 2, które się zachowały do naszych czasów.
Historia czołgu i dywizji.
Po rozbiciu 101 batalionu pancernego SS w kotle pod Falaise w Normandii, gdzie Niemcy stracili większość swoich jednostek pancernych , wszystkie niedobitki
Zostały przemianowane na 501 batalion pancerny SS, a załogi otrzymały nowe czołgi tygrys 2 dowódcą batalionu był Heinrich Kling, który to samemu został ciężko raniony w walkach o Normandię. Sam batalion liczył 45 czołgów w tym 32 tygrysy, a walczył w ardenach no właśnie przenieśmy się tam 501 batalion wchodził w jednostki grupy Peiper, ofensywa była odpierana lub opóźniona na większości kierunków także i tutaj. 18 Grudnia 1944 Peiper wkracza do Stave lot, jednak z powodu wysadzonych mostów ruszyli do La Glaize, a potem do Stoumont, jednak i tam mosty zostały wysadzone z przyczyn napierających jednostek, pod Stave lot które ostatecznie Niemcy stracili i oczywiście z braku zasobów Joachim rozkazał odwrót do La Glaize, gdzie mieli czekać na wsparcie ostatecznie jednak większość załóg była zmuszona do opuszczenia czołgów i ucieczki.
Historia tygrysa 213.
Dowódcą czołgu był Wilhem „Helmut” Dol linger brał udział w walkach na wschodzie jako radiooperator i w Normandii jako czołgista jego bezpośrednim przełożonym był Michael Wittman, który zginął w walkach. Podczas operacji Ardeńskiej jego pojazd był używany jako czołg dowodzenia.
21 i 22 grudnia czołgi 213 i 211 odpierają serię ataków amerykanów pod La Glaize, aby osłonić jednostki wycofujące się w kierunku linii niemieckich, ostatecznie około południa 15 amerykańskich Shermanów z i dział samobieżnych z 3 dywizji pancernej nokautuje czołg Helmuta, jak i Hantusha. Po wojnie w lipcu żona barmana odkupuje od amerykanów czołg za butelkę koniaku, czołg zostaje odrestaurowany, a zniszczone działo, zostało zespolone z częścią działa pantery porzuconej w Malm edy.
Dam też fajne linki, w których jest przedstawiona historia samego czołgu tygrysa królewskiego, bo po co mam się rozpisywać o tym samym jak można sobie puścić jako tło do malowania.

Sprawdzono z https://ikorektor.pl
https://www.youtube.com/watch?v=EgnW8rcfhjM - tutaj jest nawet przedstawiona historia Tygrysa 213
https://www.youtube.com/watch?v=TaSqbrVbj_w a tutaj porównanie z JS-3
Czołg dzisiaj
Obrazek
Dollinger
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony środa, 28 grudnia 2022, 20:34 przez Młody Wojownik, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: [XXIII] [6] Tiger 213

Post autor: Raleen »

Widzę, że opóźnienie terminu rozpoczęcia konkursu niektórym wyszło na dobre. Ładny wstęp, oby tak dalej!

Powodzenia!
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Młody Wojownik
Sergent
Posty: 144
Rejestracja: wtorek, 8 września 2020, 21:56
Has thanked: 89 times
Been thanked: 27 times

Re: [XXIII] [6] Tiger 213

Post autor: Młody Wojownik »

Raleen pisze: środa, 23 listopada 2022, 22:29 Widzę, że opóźnienie terminu rozpoczęcia konkursu niektórym wyszło na dobre. Ładny wstęp, oby tak dalej!

Powodzenia!
Będzie również pełen poradnik malarski.
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 534 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: [XXIII] [6] Tiger 213

Post autor: Umpapa »

Powodzenia!
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
Awatar użytkownika
Młody Wojownik
Sergent
Posty: 144
Rejestracja: wtorek, 8 września 2020, 21:56
Has thanked: 89 times
Been thanked: 27 times

Re: [XXIII] [6] Tiger 213

Post autor: Młody Wojownik »

Obrazek
Zrobiłem kilka dziur ostrzałowych przy pomocy skalpela oraz wiertełek ręcznych, ale rzecz jasna nic nie przebije stali Kruppa.

Obrazek
Testowe malowanie wieży Porshe nie podlega ocenie, w zamyśle mam również pomalować działo na to jakby było prosto z fabryki, kto wie co było by gdyby czołg jednak przetrwałby starcie z Shermanami na pewno Dollinger dostał by krzyżyk.

Obrazek
Pierwszy kolor baza dla kamo typu ambush:
- Ger.C.Beige ww2 lekko bardziej rozcieńczony niż zwykle a potem jeszcze bardziej z dodatkiem kapki czarnego by zacieniować lekko ok 1/4 wody
Awatar użytkownika
Młody Wojownik
Sergent
Posty: 144
Rejestracja: wtorek, 8 września 2020, 21:56
Has thanked: 89 times
Been thanked: 27 times

Re: [XXIII] [6] Tiger 213

Post autor: Młody Wojownik »

Obrazek
Brązowe ciapki:
- Flat brown + Black + Leather brown

Obrazek
Zielone ciapki:
- Army painter + Black troszeczkę + Olive green
Awatar użytkownika
Młody Wojownik
Sergent
Posty: 144
Rejestracja: wtorek, 8 września 2020, 21:56
Has thanked: 89 times
Been thanked: 27 times

Re: [XXIII] [6] Tiger 213

Post autor: Młody Wojownik »

Drybrush białym na cały model i dodatkowo malowanie gąsienic na ciemny brąz potem całość również potraktowana ciemnym brązowym mocno rozcieńczonym, no i ostatecznie malowanie detali jak sprzęt km czy silnik dodatkowo przy silniku drybrush czarnym.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Młody Wojownik
Sergent
Posty: 144
Rejestracja: wtorek, 8 września 2020, 21:56
Has thanked: 89 times
Been thanked: 27 times

Re: [XXIII] [6] Tiger 213

Post autor: Młody Wojownik »

Obrazek
drybrush na elemnty metalowe i gąsienice
Obrazek
Jak pisałem wcześniej tygrys otrzymał bezpośrednie trafienia w jarzmo działa, więc logicznym jest że musiało zostać wymienione na nowe pomalowałem je tak jakby wyszło co dopiero z hali produkcyjnej
-jarzmo dark red+red valejo
-działo beasty brown
dodałem również kalki z numerami jednostki
a no i wash strong tone 1/4 + dark tone 3/4 army painter na cały model i po tym kilka małych rozjaśnień białym jeszcze
Awatar użytkownika
Ritter
Sergent-Major
Posty: 158
Rejestracja: sobota, 21 sierpnia 2021, 22:33
Has thanked: 121 times
Been thanked: 90 times

Re: [XXIII] [6] Tiger 213

Post autor: Ritter »

Ładnie się prezentuje ! Gratulacje :)
Awatar użytkownika
Młody Wojownik
Sergent
Posty: 144
Rejestracja: wtorek, 8 września 2020, 21:56
Has thanked: 89 times
Been thanked: 27 times

Re: [XXIII] [6] Tiger 213

Post autor: Młody Wojownik »

Śnieg i błoto
https://www.youtube.com/watch?v=7pPJXURFPJE&t=182s
błotko
-wikol 1/2
-pigment brązowy lub jak ktoś nie ma to zmieszany z farbą lub po zaschnięńciu pomalowany 1/2
ale wszystko i tak na wyczucie
Obrazek
jako że działo produkcyjne trochę mogło się wyróżniać i nie było już czasu na pomalowanie go chłopaki dały siateczkę którą wykonałem w taki sposób:
ucięty bandaż tyle ile nam potrzeba zamoczyć w rozcieńczonym wikolu a następnie nałożyłem na lufę i poczekałem później machnąłem ciemnym brązowym od cała sztuka ;) czymś podobnym potraktowałem ludka by zrobić grille suit
Obrazek
brązowe zacieki wykonałem przy pomocy
-streaking grime effect od miga
Awatar użytkownika
Młody Wojownik
Sergent
Posty: 144
Rejestracja: wtorek, 8 września 2020, 21:56
Has thanked: 89 times
Been thanked: 27 times

Re: [XXIII] [6] Tiger 213

Post autor: Młody Wojownik »

Model skończony na całość poszedł lakier valejo varmish matt, dodam za pewien minus modelu samego w sobie jest fakt że wieża przy obrocie może zetrzeć farbę, zdarzyło mi się poprawiać już 2 razy ostatecznie chyba zostanie zwrócony na zawsze na wprost i sam jej montaż też jest niezbyt praktyczny gdyż trzeba nagiąć pewien element by mogła wgl wejść
Na zdjeciach numer 12 i 13 niestety właśnie widać efekt obrotu wieży z czego ubolewam i zorientowałem się o tym dopiero gdy już nie mogłem nic z tym zrobić proszę więc o wyrozumiałość i ewentualnie nie branie pod uwagę tego detalu w ocenie, jako że mogłem tych zdjęć nie dodawać a zrobiłem to by pokazać model z możliwie każdej perspektywy
1)Zdjęcie do galerii
Obrazek
2)
Obrazek
3)
Obrazek
4)
Obrazek
5)
Obrazek
6)
Obrazek
7)
Obrazek
8)
Obrazek
9)
Obrazek
10)
Obrazek
11)
Obrazek
12)
Obrazek
13)
Obrazek
14)
Obrazek
15)
Obrazek
16)
Obrazek
17)
Obrazek

Zdjęcia w lepszej jakości na blogu
https://fuelofwar.blogspot.com/2022/12/ ... tegia.html
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: [XXIII] [6] Tiger 213

Post autor: Raleen »

Do galerii przydałoby się, żebyś zrobił takie zdjęcie, żeby tył nie był ani trochę przycięty i żeby lufa z prawej nie dotykała krawędzi. Będzie lepiej wyglądać. To w ostateczności też może być, ale jeśli zrobisz jeszcze jedno tak jak Ci napisałem - będzie lepiej. Reszta zdjęć bardzo dobrze się prezentuje.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Młody Wojownik
Sergent
Posty: 144
Rejestracja: wtorek, 8 września 2020, 21:56
Has thanked: 89 times
Been thanked: 27 times

Re: [XXIII] [6] Tiger 213

Post autor: Młody Wojownik »

Raleen pisze: poniedziałek, 26 grudnia 2022, 22:19 Do galerii przydałoby się, żebyś zrobił takie zdjęcie, żeby tył nie był ani trochę przycięty i żeby lufa z prawej nie dotykała krawędzi. Będzie lepiej wyglądać. To w ostateczności też może być, ale jeśli zrobisz jeszcze jedno tak jak Ci napisałem - będzie lepiej. Reszta zdjęć bardzo dobrze się prezentuje.
Nie da rady, aparat pojechał 300 km ode mnie, a mój light box jest za mało trochę na takie wielkie potworki Hitlera, chyba oceniają całość, a nie tylko zdjęcie do galerii, to kosmetyka przecież. Ewentualnie mogę zrobić jedną fotkę do galerii z 4 innych zdjęć, które tam wstawiłem.
Awatar użytkownika
Sigwald
Adjudant
Posty: 246
Rejestracja: czwartek, 4 października 2012, 00:05
Has thanked: 245 times
Been thanked: 106 times

Re: [XXIII] [6] Tiger 213

Post autor: Sigwald »

Gratuluję skończonego projektu, z każdą kolejną edycją jest coraz lepiej! Hmm, nie chcę wyjść na ''liczącego nity'' Pana Marudę - ale czy przypadkiem właz ładowniczego nie jest wklejony na odwrót :roll: ?
Obrazek
Ostatnio zmieniony sobota, 31 grudnia 2022, 23:57 przez Sigwald, łącznie zmieniany 3 razy.
''A real man makes his own luck, Archie. Right, Dawson?''
Awatar użytkownika
Młody Wojownik
Sergent
Posty: 144
Rejestracja: wtorek, 8 września 2020, 21:56
Has thanked: 89 times
Been thanked: 27 times

Re: [XXIII] [6] Tiger 213

Post autor: Młody Wojownik »

Sigwald pisze: poniedziałek, 26 grudnia 2022, 23:57 Gratuluję skończonego projektu, z każdą kolejną edycją jest coraz lepiej! Hmm, nie chcę wyjść na ''liczącego nity'' Pana Marudę - ale czy przypadkiem właz ładowniczego nie jest wklejony na odwrót :roll: ?
Zrobiłem research i 99 procent zdjęć ma z włazem takim jakim zrobiłem i tak samo jest w instrukcji, musiałbym tam dremelem wiercić by zrobić na odwrót, w modelach Warlorda wszystko wchodzi jak najłatwiej, to nie modele dla prawdziwych modelarzy, a zabaweczki do poskładania w 15 min.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... unster.jpg
Zablokowany

Wróć do „Konkurs Modelarski Forum Strategie”