[XXIII] [4] 11 Brygada Pancerna IDF - 3mm Oddział Ósmy

Konkurs z nagrodami dla malujących figurki.
Awatar użytkownika
psborsuk
Lieutenant-Adjudant-Major
Posty: 687
Rejestracja: czwartek, 8 września 2011, 22:43
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 49 times
Been thanked: 32 times

[XXIII] [4] 11 Brygada Pancerna IDF - 3mm Oddział Ósmy

Post autor: psborsuk »

Witam wszystkich!
Tematem pierwszej (i, być może, nie ostatniej) pracy w tym konkursie jest 11 Brygada Pancerna IDF z wojny Jom Kippur 1973 roku. Do jej wykonania użyję figurek 3mm produkcji Oddziału Ósmego. Docelowym systemem jest Modern Spearhead, gdzie jedna podstawka odpowiada plutonowi.

Rys historyczny: 11 Brygada Pancerna pod dowództwem pułkownika Aharona wchodziła w skład 146 Dywizji Pancernej (rezerwowej) [Ugdah 'Kalman'/'Sasson' - gen. bryg. Kalman Magen, od 13/10/1973 gen.bryg. Yitzak Sasson]. Była to jedyna jednostka wyposażona w czołgi Tiran 5, będące zmodernizowaną wersją T-54 i T-55, zdobytych w czasie Wojny sześciodniowej.

Brygada składać się będzie z 3 batalionów pancernych i kompanii rozpoznania.

Batalion pancerny to 1 podstawka dowódcy (okrągła), 3 kompanie pancerne po 2 plutony i kompania piechoty zmechanizowanej (wyposażone w transportery M3 lub M113). Nominalnie kompania pancerna miała 3 plutony po 3 czołgi, jednak wg zasad MS pluton to 4-6 maszyn, i w przypadku plutonów 3-pojazdowych sugerowane jest tworzenie kompanii z dwóch podstawek. Kompania piechoty zmechanizowanej to 11 sekcji piechoty z 4 lekkimi broniami ppanc, 6 transporterów opancerzonych, sekcja wsparcia z 1 M3 z moździerzem 120 mm - u mnie będą to 2 podstawki piechoty z transporterami M3, z dodatkowym M3 z moździerzem 120mm.

Kompania rozpoznania - 2 podstawki jeepów.

Dowództwo Brygady, dla odróżnienia od batalionowych, będzie zawierało model jeepa.

Obrazek
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: [XXIII] [4] 11 Brygada Pancerna IDF - 3mm Oddział Ósmy

Post autor: Raleen »

Panie, jak tu dawno nie było Oddziału Ósmego!

Powodzenia!
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Re: [XXIII] [4] 11 Brygada Pancerna IDF - 3mm Oddział Ósmy

Post autor: Jarek »

Oddział Ósmy. Ależ mi się sentyment teraz dopalił.
Powadzenia.
Awatar użytkownika
psborsuk
Lieutenant-Adjudant-Major
Posty: 687
Rejestracja: czwartek, 8 września 2011, 22:43
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 49 times
Been thanked: 32 times

Re: [XXIII] [4] 11 Brygada Pancerna IDF - 3mm Oddział Ósmy

Post autor: psborsuk »

Dzięki! Niedługo będzie mały update, a na razie czekam na innych kolegów z Solaris VII, którzy mają zamiar zgarnąć tu laury :)
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 535 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: [XXIII] [4] 11 Brygada Pancerna IDF - 3mm Oddział Ósmy

Post autor: Umpapa »

Powodzenia!

Musiałem z formalnego obowiązku sprawdzić napis na kartce po grecku, wszystko się zgadza. :)
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
Awatar użytkownika
psborsuk
Lieutenant-Adjudant-Major
Posty: 687
Rejestracja: czwartek, 8 września 2011, 22:43
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 49 times
Been thanked: 32 times

Re: [XXIII] [4] 11 Brygada Pancerna IDF - 3mm Oddział Ósmy

Post autor: psborsuk »

Wbrew pozorom, praca przy tak małych modelach nie jest wcale taka łatwa. Samo wymodelowanie terenu na podstawkach (niektórych) z użyciem tektury i szpachli akrylowej, zajęło kilka dni. Ale ostatecznie cała Brygada jest już zapodkładowana, i gotowa do malowania (na zdjęciu jest jedna dodatkowa podstawka dowództwa zmechu, nie biorąca udziału w konkursie, ale już wróciła do pudełka, i nie będzie nam przeszkadzać ;) ).

Obrazek

Obrazek

Teraz nadszedł czas na malowanie. Jako wzór posłuży mi rysunek znaleziony w sieci (link do źródła).

Obrazek

Aby uzyskać kolor zbliżony do powyższego, wykonałem testowe malowanie farbami Sulfuric yellow (P3) oraz Dheneb sone (GW). Jako baza posłużyła mi ramka od koni z zestawu Templar Knight od Fireforge Games (może oni również wylądują w konkursie).

Obrazek

Następnie oba pokryłem washami GW Devlan mud oraz Gryphone sepia.

Obrazek

Ostatecznie postawiłem na Dheneb stone plus Gryphone sepia. Z kolei żółty użyłem jako bazę do malowania podstawki. Na pierwszy ogień, tudzież na rozpoznanie bojem, poszły dwa plutony - jeden ma pomalowane pojazdy, drugi podłoże.

Obrazek
Awatar użytkownika
psborsuk
Lieutenant-Adjudant-Major
Posty: 687
Rejestracja: czwartek, 8 września 2011, 22:43
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 49 times
Been thanked: 32 times

Re: [XXIII] [4] 11 Brygada Pancerna IDF - 3mm Oddział Ósmy

Post autor: psborsuk »

 11 Brygada Pancerna powoli nabiera barw. Wszystkie pojazdy otrzymały już podstawowe malowanie.

Obrazek

Koncepcja uległa drobnej zmianie, na bazowy Dheneb stone plus Gryphone sepia nałożyłem jeszcze warstwę Devlan mud. Pozwoliło mi to uzyskać kolorystykę bardziej zbliżoną do prezentowanej na grafice. Kolejny krok, to naniesienie szczegółów (gąsienice, bandaże kół, malowanie kmów, czarne i czerwone wstawki).

Obrazek

Gorzej ma się sprawa z podstawkami. Uzyskany efekt (Sulfuric yellow plus Devlan mud plus drybrash Dheneb sone) zupełnie mi nie leży. Muszę się zastanowić nad czymś innym. Jutro postudiuję zdjęcia Półwyspu Synaj, może coś mnie natchnie. Wszelkie podpowiedzi mile widziane ;)

Obrazek

Dopiero przy obróbce zdjęć zobaczyłem, że na skutek lampy błyskowej na pierwszym zdjęciu napis na karteczce jest niewidoczny. Mam nadzieję, że to nie problem?
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 535 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: [XXIII] [4] 11 Brygada Pancerna IDF - 3mm Oddział Ósmy

Post autor: Umpapa »

Wszystko OK. Kontynuuj.
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
Awatar użytkownika
psborsuk
Lieutenant-Adjudant-Major
Posty: 687
Rejestracja: czwartek, 8 września 2011, 22:43
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 49 times
Been thanked: 32 times

Re: [XXIII] [4] 11 Brygada Pancerna IDF - 3mm Oddział Ósmy

Post autor: psborsuk »

Jeśli komuś wydaje się, że malowanie modeli w tej skali jest szybkie i proste, to ma rację - wydaje mu się. A może to po prostu moja skłonność do dłubania?
Czołgi dostały czarne elementy - wylot lufy, przednie i tylne końce błotników, oraz miejsca na bokach i tyle wieży oraz tyle kadłuba, gdzie znajdują się numery wozu. Samych numerów nie maluję, nie dam rady wykonać cyfry wielkości pół milimetra. Może uda mi się ogarnąć odpowiednie kalki, ale o tym później. Dodatkowo odpuściłem malowanie gąsienic i bandaży kół, wychodząc z założenia, że te elementy szybko pokrywa kurz pustyni.
Mundury żołnierzy pomalowałem farbą Vallejo model color 70.879 green brown.

Obrazek

Rozwiązał się również problem kolorystyki podstawek. Przestudiowałem zdjęcia Półwyspu Synaj, oraz Kanału Sueskiego, I z pomocą Wielkiej Żaby* ;)

Obrazek

wybrałem odpowiednią kolorystykę. Użyłem mieszanki farb Dheneb stone od GW oraz Sulfuric yellow od P3 w proporcjach mniej więcej 6:1. Uzyskany efekt jest zadowalający, nie odciąga wzroku od modeli, i nieźle oddaje pustynny charakter Synaju.

Obrazek

* Wielka Żaba jest ogólnie znaną pomocą naukową, zaczerpniętą od jednego z kolegów z forum.modelarstwo.info.
Zablokowany

Wróć do „Konkurs Modelarski Forum Strategie”