[XXIII] [4] BW:Togo - USS Indiana [GOTOWE]

Konkurs z nagrodami dla malujących figurki.
Majbach
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: środa, 6 stycznia 2021, 14:16
Has thanked: 370 times
Been thanked: 167 times

[XXIII] [4] BW:Togo - USS Indiana [GOTOWE]

Post autor: Majbach »

Skoro wszyscy mają stateczki na węgiel i parę to mam i ja!

Przyznam, że II połowa XIX nie była nigdy obszarem moich zainteresowań. Tym mniej morski aspekt konfliktów tego okresu. Ale każdy okres ma swoje pasjonujące historie, bohaterów. Nawet jeśli wydaje się być jedynie etapem przejściowym. Niemniej nawet etap przejściowy, okres poszukiwań optymalnych rozwiązań może być interesujący. Ba, dla niektórych wręcz szczególnie fascynujący, gdyż obfitujący w konstrukcje niebanalne, unikatowe, chociaż będące ślepymi uliczkami rozwoju. Między rewolucyjnym USS Monitorem (i mniej słynnym HMS Trusty) a HMS Dreadnought jest cała plejada 'anonimowych' okrętów, które mają posmak świeżości względem słynniejszych konstrukcji. Anonimowych dla laika rzecz jasna :)

Skuszony popularnością tego systemu w konkursie oraz tym, że intrygował mnie już w poprzednich edycjach ten niszowy temat stwierdziłem, że pora nadrobić luki w wiedzy i przy okazji stworzyć okręcik. Być może zalążek przyszłej floty?
Wybór padł na Stany Zjednoczone. Pewnie wcześniej byłaby to flota Rosji Carskiej ale współczesne wydarzenia ostudziły mój sentyment do Rosji... Oczywiście, ta flota ma swoją tragikomiczną wręcz epopeję wojny z Japonią - polecam artykuł:
https://joemonster.org/art/65312/Rosja_ ... e_imperium
https://joemonster.org/art/65359/Rosja_ ... zesc_druga

Sama flota Stanów Zjednoczonych końca XIX wieku to też nie była potęga znana z okresu Wojen Światowych. Więc mimo swej pozornej mainstreamowości, w gruncie rzeczy jest czarnym koniem dopiero.

Na pierwszy ogień poszedł USS Indiana (tudzież bliźniacze USS Oregon i USS Massachusetss). Pierwsza kategoria pełnoprawnych pancerników ery preadreagnouthów w amerykańskiej flocie.
Więcej o historii tego akurat pancernika można posłuchać tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=7ucZpEVW4Ng

Pierwsze wyjęcie z pudełka i wrażenie bardzo pozytywne. Sporo detali jak na tak mały obiekt. Ale też z rozsądkiem - nic nie powinno być wrażliwe na uszkodzenia w trakcie morskich zmagań. Widać, że robione i modelowane z głową. Z drugiej strony - brak kilku elementów, które są charakterystyczne dla modeli z epoki jak 'maszty', wciąż obecne linki wantowe itp.
Obrazek

Pełen komplet z kartą okrętu - systemu nie znam (jeszcze), ale coś tam czytałem/słuchałem o nim i karta wydaje się być dobrze zaprojektowana i czytelnie.
Obrazek

By formalności stało się zadość
Obrazek

Stateczek wymagał dodania kilku akcentów. Maszt nieco grubo wyszedł... Zastanawiam się czy nie użyć cieńszego drutu... Barierki wymagają trochę cierpliwości - odradzam picie kawy przed ich robieniem jeśli kofeina na Was działa ;) Wykonane z blaszek Aber - niby do skali 1:700, ale IMO nie wyglądają tutaj na przeskalowane. Jest też i maszcik pod przyszłą flagę. Dojdzie jeszcze mniejszy maszcik na flagę z przodu.
Obrazek
Ostatnio zmieniony piątek, 20 stycznia 2023, 20:40 przez Majbach, łącznie zmieniany 2 razy.
Majbach
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: środa, 6 stycznia 2021, 14:16
Has thanked: 370 times
Been thanked: 167 times

Re: [XXIII] [4] BW:Togo - USS Indiana

Post autor: Majbach »

Fajnie, że to już są czasy fotografii i można znaleźć autentyczne zdjęcia okrętu.

Obrazek

Obrazek

Tutaj w malowaniu Wielkiej Białej Floty. O ile sprawdzałem to USS Indiana ani jej rodzeństwo nie brali udziału w wyprawie... Ale wygląda jakby malowanie takie otrzymał.

Obrazek

Obrazek

Tutaj inne okręty w tym malowaniu - żeby pokazać profil.

Obrazek

Obrazek

Także moja Indiana otrzyma takie właśnie malowanie. Czerwień powinna ładnie odciąć się od wody, a biel i piaskowy dodadzą elegancji.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43341
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: [XXIII] [4] BW:Togo - USS Indiana

Post autor: Raleen »

Prawie przegapiłem, a jakie piękne obrazki i zdjęcia tutaj :)

Powodzenia!
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: [XXIII] [4] BW:Togo - USS Indiana

Post autor: Torgill »

Gratulacje i trzymam kciuki!

Co do malowania - biały był powszechnie używany do malowania wszystkich okrętów w czasie pokoju, w większości flot. Część flot miało dwie barwy: pokojową i wojenną, część uniwersalną (np. Hiszpanie czarną, ale też nie na wszystkich okrętach), a później zaczęto powoli przechodzić tylko na malowanie wojenne (szary).
Majbach
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: środa, 6 stycznia 2021, 14:16
Has thanked: 370 times
Been thanked: 167 times

Re: [XXIII] [4] BW:Togo - USS Indiana

Post autor: Majbach »

Torgill pisze: sobota, 31 grudnia 2022, 09:58 Gratulacje i trzymam kciuki!

Co do malowania - biały był powszechnie używany do malowania wszystkich okrętów w czasie pokoju, w większości flot. Część flot miało dwie barwy: pokojową i wojenną, część uniwersalną (np. Hiszpanie czarną, ale też nie na wszystkich okrętach), a później zaczęto powoli przechodzić tylko na malowanie wojenne (szary).
Dzięki za pro wskazówkę :) Jeśli kiedyś wypłyną w bój... uznamy, że zostali zaskoczeni na stopie pokojowej ;)
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: [XXIII] [4] BW:Togo - USS Indiana

Post autor: Torgill »

Majbach pisze: sobota, 31 grudnia 2022, 10:53 Dzięki za pro wskazówkę :) Jeśli kiedyś wypłyną w bój... uznamy, że zostali zaskoczeni na stopie pokojowej ;)
Polecam się :)
Bywały i takie zaskoczenia. Koriejec w bitwie pod Czemulpo walczył w pokojowych barwach :)
Majbach
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: środa, 6 stycznia 2021, 14:16
Has thanked: 370 times
Been thanked: 167 times

Re: [XXIII] [4] BW:Togo - USS Indiana

Post autor: Majbach »

Zasadnicze kolory są. Teraz czas na detale, potem jakiś weathering (zdaje się, że utrzymywano jest w możliwie dobrym stanie, ale wiadomo - woda morska jest okrutna.). Najciekawszym wyzwaniem będzie olinowanie.
Obrazek
Aspirant
Adjudant
Posty: 260
Rejestracja: sobota, 14 listopada 2020, 21:16
Has thanked: 221 times
Been thanked: 207 times

Re: [XXIII] [4] BW:Togo - USS Indiana

Post autor: Aspirant »

Fajnie to wygląda.
Też myślałem przy swoich o olinowaniu, ale uznałem, że mogą efekt samego statku zbyt przytłoczyć, a za cienkie nie będzie ich widać.
Majbach
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: środa, 6 stycznia 2021, 14:16
Has thanked: 370 times
Been thanked: 167 times

Re: [XXIII] [4] BW:Togo - USS Indiana

Post autor: Majbach »

Aspirant pisze: środa, 4 stycznia 2023, 10:45 Fajnie to wygląda.
Też myślałem przy swoich o olinowaniu, ale uznałem, że mogą efekt samego statku zbyt przytłoczyć, a za cienkie nie będzie ich widać.
Zobaczymy jak wyjdzie. Cały statek to dla mnie coś nowego, więc eksperymentowanie jest integralną częścią procesu.
Aspirant
Adjudant
Posty: 260
Rejestracja: sobota, 14 listopada 2020, 21:16
Has thanked: 221 times
Been thanked: 207 times

Re: [XXIII] [4] BW:Togo - USS Indiana

Post autor: Aspirant »

Dla mnie też statki to coś nowego.
Jak coś próbowałem z żyłka i plecionką ze sklepu wędkarskiego
Majbach
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: środa, 6 stycznia 2021, 14:16
Has thanked: 370 times
Been thanked: 167 times

Re: [XXIII] [4] BW:Togo - USS Indiana

Post autor: Majbach »

Aspirant pisze: środa, 4 stycznia 2023, 13:59 Dla mnie też statki to coś nowego.
Jak coś próbowałem z żyłka i plecionką ze sklepu wędkarskiego
To jest jedna opcja. Ale mam też super rozciągliwą linkę Z-Line.
Awatar użytkownika
Asienieboje
Adjudant Commandant
Posty: 1762
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2011, 15:03
Lokalizacja: Edynburg/Wielka Brytania
Has thanked: 45 times
Been thanked: 43 times

Re: [XXIII] [4] BW:Togo - USS Indiana

Post autor: Asienieboje »

Nici do maszyn do szycia. Ważne, żeby były sztuczne, wtedy nie ma wystających włosków.
Awatar użytkownika
Slavio
Chasseur
Posty: 10
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2022, 19:55

Re: [XXIII] [4] BW:Togo - USS Indiana

Post autor: Slavio »

Jakiej grubości linkę polecacie do olinowania modelu w skali 1:400.
Dodam że to model pancernika eskadrowego "Potiomkin". Tak ten ,co można go było kiedyś w składnicach harcerskich kupić :-)
Bella qerant alii, tu felix Austria nube
Majbach
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: środa, 6 stycznia 2021, 14:16
Has thanked: 370 times
Been thanked: 167 times

Re: [XXIII] [4] BW:Togo - USS Indiana

Post autor: Majbach »

Slavio pisze: środa, 4 stycznia 2023, 15:15 Jakiej grubości linkę polecacie do olinowania modelu w skali 1:400.
Dodam że to model pancernika eskadrowego "Potiomkin". Tak ten ,co można go było kiedyś w składnicach harcerskich kupić :-)
Tak wielkich okrętów to ja nigdy nie ruszałem ;)
Aspirant
Adjudant
Posty: 260
Rejestracja: sobota, 14 listopada 2020, 21:16
Has thanked: 221 times
Been thanked: 207 times

Re: [XXIII] [4] BW:Togo - USS Indiana

Post autor: Aspirant »

Slavio pisze: środa, 4 stycznia 2023, 15:15 Jakiej grubości linkę polecacie do olinowania modelu w skali 1:400.
Dodam że to model pancernika eskadrowego "Potiomkin". Tak ten ,co można go było kiedyś w składnicach harcerskich kupić :-)
Szukając informacji do mojej floty w ramach tego konkursu, znalazłem inne forum gdzie ktoś robił Aurorę. Może tam będziesz miał info. Oto link:
http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=9838
Zablokowany

Wróć do „Konkurs Modelarski Forum Strategie”