XXIV edycja

Konkurs z nagrodami dla malujących figurki.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

XXIV edycja

Post autor: Raleen »

Powoli czas szykować się do 24 edycji konkursu. Mam nadzieję, że wystartujemy w maju, być może już całkiem niedługo.
Tradycyjnie do przedyskutowania czy coś chcielibyście zmienić jeśli chodzi o formułę konkursu, jakie słabe punkty poprawić itp.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Jeyo4
Sous-lieutenant
Posty: 495
Rejestracja: niedziela, 21 sierpnia 2011, 15:14
Has thanked: 20 times
Been thanked: 52 times

Re: XXIV edycja

Post autor: Jeyo4 »

Nie to, że koniecznie trzeba zmienić, ale biorąc pod uwagę dużą ilość prac w kategorii figurki 28mm, może jakoś podzielić tę kategorię np. kawaleria i piesi. Taka luźna myśl w dodatku bardzo interesowna, bo wtedy prawie na pewno bym wystawił prace w tych dwóch kategoriach :).
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Re: XXIV edycja

Post autor: Raleen »

Dywagacje były nad kat. 20 mm bardziej, ale co do mnie to jestem tu raczej konserwatystą ;)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Malory
Sous-lieutenant
Posty: 425
Rejestracja: poniedziałek, 19 marca 2018, 22:08
Lokalizacja: Trójmiasto
Has thanked: 147 times
Been thanked: 160 times

Re: XXIV edycja

Post autor: Malory »

Dywagacje były nad kat. 20 mm bardziej, ale co do mnie to jestem tu raczej konserwatystą ;)
Ja chciałem z powodu moich niskich sukcesów w 28mm wrócić do tej skali bo tam wygrać nie jest tak ciężko. ;)
“The saddest thing about any man is that he be ignorant, and the most exciting thing is that he knows.”
― Alfred the Great
Majbach
Adjudant-Major
Posty: 323
Rejestracja: środa, 6 stycznia 2021, 14:16
Has thanked: 370 times
Been thanked: 168 times

Re: XXIV edycja

Post autor: Majbach »

Więcej prac to lepiej a nie gorzej. Moim zdaniem najbardziej kontrowersyjna jest skala 20mm. Bo tutaj często sam udział jest nagradzany bo są 3 prace, więc podium automatyczne... Może skala 20mm nie powinna mieć podziału na kategorie? Wiem, że porównać konia do lotniskowca ciężko, ale autowin też nie jest super...
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Re: XXIV edycja

Post autor: Raleen »

Majbach pisze: środa, 26 kwietnia 2023, 15:41 Więcej prac to lepiej a nie gorzej. Moim zdaniem najbardziej kontrowersyjna jest skala 20mm. Bo tutaj często sam udział jest nagradzany bo są 3 prace, więc podium automatyczne... Może skala 20mm nie powinna mieć podziału na kategorie? Wiem, że porównać konia do lotniskowca ciężko, ale autowin też nie jest super...
I to nie jest głupi pomysł, zwłaszcza w dłuższej perspektywie. Do tego bardzo prosty i nie sprawiający, że ta skala całkiem znika z konkursu. Pomyślę...
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
McJakub
Caporal
Posty: 57
Rejestracja: poniedziałek, 5 września 2016, 17:37
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1 time
Been thanked: 53 times

Re: XXIV edycja

Post autor: McJakub »

Można zawsze 20mm i 15mm połączyć a wtedy wszystko mniejsze zrobić razem od 12mm przez 10mm i 6mm na 3mm i skali okrętowej kończąc razem ;)
Awatar użytkownika
rilian
Lieutenant
Posty: 569
Rejestracja: środa, 4 grudnia 2019, 20:34
Has thanked: 77 times
Been thanked: 348 times

Re: XXIV edycja

Post autor: rilian »

Majbach pisze: środa, 26 kwietnia 2023, 15:41 Więcej prac to lepiej a nie gorzej. Moim zdaniem najbardziej kontrowersyjna jest skala 20mm. Bo tutaj często sam udział jest nagradzany bo są 3 prace, więc podium automatyczne... Może skala 20mm nie powinna mieć podziału na kategorie? Wiem, że porównać konia do lotniskowca ciężko, ale autowin też nie jest super...
I tak porównujemy żaglowce z samolotami i słoniami bojowymi, tak że gorzej i tak nie będzie. Na pewno lepiej byłoby połączyć pojazdy z figurkami niż wrzucić 20mm do worka z 28mm, bo tam zdecydowana większość modeli 20mm jest po prostu w innej lidze jeśli chodzi o poziom detalu.

Swoją droga, to dość pokrzywdzone modele, bo figurki w 15mm też potrafią zachwycać detalem, ale może w kwestii 20mm ja po prostu żyję w czasach tylko najtańszych modeli, byle jakiej jakości. Może po prostu nikt nie wystawiał modeli z wyższej półki.

Pomysł Jakuba też nie jest zły moim zdaniem. Ogólnie każdy ruch, który spowoduje, że zniknie kategoria z 3-4 pracami jest w moim odczuciu na plus.

Może warto w tych najbardziej obleganych kategoriach 'wydłużyć' zasięg nagród za podium do 4 miejsc...? Jeśli kategoria 20mm figurkowa miałaby zniknąć oczywiście. Albo, ze względu na to, że część nagród to zawsze były modele w tej skali dać nagrodę specjalną za najlepsze 20mm, niezależnie od zajmowanego miejsca w swojej kategorii?


Osobiście mam trochę mieszane uczucia dotyczące tych wszystkich nagród specjalnych. Zwłaszcza nagrody dla nowych uczestników. Jest mało czytelne kto takim nowym uczestnikiem jest, teoretycznie wystarczy założyć konto z inną nazwą. Już samo wymienienie w poście przez organizatora kto jest nowym uczestnikiem forum by trochę rozjaśniło temat i byłoby choć trochę czytelniej. Poza tym taki nowy uczestnik niekoniecznie jest początkującym modelarzem, którego trzeba namawiać i przekonywać do zabawy w to hobby, to równie dobrze może być stary wyjadacz, który bardzo chętnie i łatwo hapnie nagrodę, bo konkurencja jest zdecydowanie mniejsza niż w konkretnej kategorii konkursowej. Rozumiem, że ta nagroda jest bonusem od któregoś ze sponsorów a nie pomysłem organizatora i ogólnie na pewno nie jestem przeciwny, jak ktoś daje, to czemu nie brać, ale jest to trochę enigmatyczne. Brakuje konkretnego wątku, czy oznaczenia kategorii i tego, kto wybiera i na jakiej podstawie. Niejasne jest też trochę dla mnie to, jak są przydzielane nagrody kiedy kategorie się nakładają. Dla przykładu nowy uczestnik wygrywa w swojej kategorii i to staje się potem argumentem przeciwko przyznaniu mu nagrody dla nowego uczestnika, która przykładowo jemu wydawałaby się bardziej atrakcyjna. Brakuje jakiegoś zapisu co i jak i co się wyklucza.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Re: XXIV edycja

Post autor: Raleen »

Nagroda specjalna dla nowych uczestników jest pomysłem Warlord Games, jak słusznie się domyślasz. Ja bym wolał zamiast tego np. 3 mniejsze nagrody, ale wola sponsora była taka, więc ja nie będę się sprzeciwiał, skoro mamy jedną dużą nagrodę więcej. Do tej pory jakoś to balansowaliśmy tak, że nikt nie był pokrzywdzony tym, że jak dostał nagrodę za podium to nie dostał nagrody dla nowego uczestnika, jeśli tak nam wychodziło, że najbardziej na nią zasługiwał. Rzeczywiście jest problem z nowymi-starymi uczestnikami tzn. doświadczonymi modelarzami, którzy startują pierwszy raz i z tej racji są "nowi", ale to też miała być zachęta dla potencjalnych nowych uczestników, żeby dołączali do konkursu. Nagroda jest oczywiście po części uznaniowa. Po części natomiast kierowaliśmy się punktacją prac przyznaną przez jury, i to był zawsze punkt wyjścia. W ostatniej edycji, nie ukrywam, braliśmy też pod uwagę to czy dany uczestnik jest stosunkowo nowy w tym hobby czy jest doświadczonym modelarzem.

Myślałem, żeby przyspieszyć z kwestiami dot. ustalania nagród ze sponsorami, ale przed nami majówka, zanim niektórzy z niej wrócą, pewnie się przeciągnie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6210
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: XXIV edycja

Post autor: Torgill »

Cokolwiek by nie mówić, to skala 20mm nie jest zbytnio popularna niestety, zwłaszcza w porównaniu z 28mm, czy 15mm - mówię o popularności wargamingowej, nie konkursowej, ale oczywiście wpływa ona na liczbę prac wystawionych w konkursie. Duże systemy/firmy nie wchodzą w tę skalę, ewentualnie pozostając agnostyczne co do wyboru skali (jak np. Battlegroupa, gdzie można grać różnymi skalami, w tym 20mm). Warlord używa 28mm, a teraz tej swojej 13.5mm (epic), Battlefront to oczywiście 15mm, tak samo jak Wargamer (i 28mm Anno). Zwłaszcza u nas 20mm było też często taką skalą zastępczą, z uwagi na niską cenę. Więc ona popularniejsza po prostu nigdy nie będzie. Bo nie ma z czego być popularna. Stąd połączenie pojazdów i figurek 20mm w jedną skalę ALBO włączenie 20mm do mniejszych skal mogłoby być dobrym pomysłem.
sgr
Lieutenant
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 22 lipca 2007, 11:32
Lokalizacja: Sosnowiec/UK
Has thanked: 74 times
Been thanked: 196 times

Re: XXIV edycja

Post autor: sgr »

Myślę, że połączenie modeli 20mm z modelami do 15mm to dobry pomysł. Po pierwsze skala ta – jak napisał Torgill – nie jest szczególnie mainstreamowa wargamingowo :) Do tego mamy kategorię, która obejmuje tylko modele 20mm. Kategoria do 15mm przygarnia wszystkie prace z mikromodelami (jest ich zawsze kilka i na wysokim poziomie). Będziemy mieli dwie główne kategorie "ludzikowe" i "pojazdowe" (do 20 mm włącznie + 28 mm) oraz kategorię terenową. W dodatku modele 20mm wystawiane w konkursie nie są topowymi produkcjami i odbiegają zazwyczaj szczegółowością od 15mm, wiec ich większy rozmiar nie gra duzej roli)

Po takiej redukcji, może warto pomyslec o kategorii otwartej? Na wszystkie prace, które nie pasują do reszty (takie jak Objectivy dla Flames of War, które dość często są wycofywane z głównych kategorii)? Oczywiście musiałaby to być praca jakoś związane z historią, czyli nie tolkienowskie impresje.

A może kategoria tematyczna? Inny dla każdej edycji konkursu? Bez podzialu na skalę, ale obejmująca pewien okres, wydarzenie, którego rocznica się zbliża, a może coś humorystycznego? Byłaby to kategoria otwarta, czyli dioramy i inne prace trudne do zakwalifikowania można by do niej zaliczyć (a także prace zahaczajace o historię alernatywną ale związaną z tematem przewodnim - czyli np. sojusz UK z Japonią i Zera na pokładzie Ark Royal ;) ).
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Re: XXIV edycja

Post autor: Raleen »

Z grona sponsorów odpadł w tej edycji Tank Models, natomiast dołączył Matisoft Gaming Club.

Czekam jeszcze na dogranie kwestii nagród z niektórymi sponsorami. Nie wiem czy przed Gladiusem wystartujemy. Jeśli nie, to niedługo po.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Re: XXIV edycja

Post autor: Raleen »

Zmiany w tej edycji, głównie to co było tutaj dyskutowane:

1) Scalone zostały obie kategorie 20 mm, ze względu na niewielką liczbę wystawiających w nich prace.
2) Nagroda specjalna od Warlord Games (starter) została rozszerzona tak, że obecnie jest już nie tylko dla nowych uczestników, który biorą udział po raz pierwszy, ale także dla początkujących uczestników (czyli także tych, którzy startują kolejny raz...). Ogólnie idea nagrody się nie zmieniła. Pozostałych nagród specjalnych nie ma, bo jedna z nich była z założenia jednorazowa, a z drugiej chwilowo zrezygnowałem.
3) Zaszły zmiany w składzie jury (o czym było w osobnym wątku) i jest ono obecnie o 1 jurora liczniejsze.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Majbach
Adjudant-Major
Posty: 323
Rejestracja: środa, 6 stycznia 2021, 14:16
Has thanked: 370 times
Been thanked: 168 times

Re: XXIV edycja

Post autor: Majbach »

Pytanko odnośnie scalenia kategorii 20mm. Czy można zaprezentować tym samym mix figurek i sprzętu? Tematycznie powiązanych rzecz jasna.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Re: XXIV edycja

Post autor: Raleen »

Tak, jak najbardziej. I to myślę może być ciekawa rzecz jeśli chodzi o tą kategorię i cały konkurs, bo do tej pory wszystko było porozdzielane.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Zablokowany

Wróć do „Konkurs Modelarski Forum Strategie”