[XXIV] [4] BW:Togo - Flota Royal Navy

Konkurs z nagrodami dla malujących figurki.
Condottiero
Tambour
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek, 28 listopada 2022, 16:19
Has thanked: 65 times
Been thanked: 12 times

[XXIV] [4] BW:Togo - Flota Royal Navy

Post autor: Condottiero »

Czołem!

Zgłaszam do konkursu modele do gry BW: Togo - kontrtorpedowce Royal Navy typu "Daring".

Producent: GM Boardgames
Skala: 1:1200

Modele tym cenniejsze, że "zdobyczne" - zdobyte jako nagroda za zajęcie II miejsca w ostatnim turnieju BW:Togo "Majowy Monsun" we Wrocławiu
(nie ja zdobyłem, lecz Syn - Kruber, który mi je wspaniałomyślnie podarował ;P ).

Na razie skromnie, ale mam nadzieję, że stocznie po KS ruszą pełną parą i uda się jeszcze nabyć (i pomalować!) parę okrętów oznaczonych "HMS"
przed zakończeniem konkursu ;)


Obrazek


Obrazek
Condottiero
Tambour
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek, 28 listopada 2022, 16:19
Has thanked: 65 times
Been thanked: 12 times

Re: [XXIV] [4] BW:Togo - Flota Royal Navy

Post autor: Condottiero »

Jeśli chodzi o kolorystykę, to długo się zastanawiałem. Chcę pomalować go w malowaniu "wiktoriańskim", czyli burty
na czarno. Chciałbym też jak najbardziej oddać realia historyczne.

Zdjęcia z tej epoki (siłą rzeczy - okręt został zwodowany w 1893 r.) są czarno-białe.

Dyskutowałem ze znawcą tematu - Torgillem - na temat opcji malowania. Według mojej interpretacji kominy także będą ciemne
(a nie "ochrowe", jak często w okrętach z tej epoki).

W publikacji New Vanguard "British Destroyers 1892-1918", Jim Crossley, Oxford: Botley, 2009, znajduje się zdjęcie HMS "Daring", gdzie kominy (według mnie ;) są ciemne:

Obrazek

Potwierdzeniem takiego malowania jest obraz tego kontrtorpedowca wykonany przez J.S. Maxwella.

Obrazek
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: [XXIV] [4] BW:Togo - Flota Royal Navy

Post autor: Raleen »

Flota Royal Navy jeszcze nie wyszła a już jest w konkursie :)

Powodzenia!
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 534 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: [XXIV] [4] BW:Togo - Flota Royal Navy

Post autor: Umpapa »

Powodzenia!
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
Condottiero
Tambour
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek, 28 listopada 2022, 16:19
Has thanked: 65 times
Been thanked: 12 times

Re: [XXIV] [4] BW:Togo - Flota Royal Navy

Post autor: Condottiero »

Chłopaki posprejowane, można malować ;)

Użyłem sprey'a Chaos Black Citadela.

Obrazek
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: [XXIV] [4] BW:Togo - Flota Royal Navy

Post autor: Torgill »

Trzymam mocno kciuki :)
Condottiero
Tambour
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek, 28 listopada 2022, 16:19
Has thanked: 65 times
Been thanked: 12 times

Re: [XXIV] [4] BW:Togo - Flota Royal Navy

Post autor: Condottiero »

W trakcie pracy.

Obrazek

Za dużo nie widać na zdjęciu, ale w obu kontrtorpedowcach został pomalowany pokład kolorem oliwkowym (użyłem Olive Drab "mr hobby")
Kolor oliwkowy widać, jak (na razie ;) "wylewa się" na burty.

Pomysł, aby użyć takiego właśnie (zdaje się niestandardowego) koloru został ponownie zaczerpnięty z publikacji New Vanguard "British Destroyers 1892-1918",
gdzie mamy ikonografikę w kolorze ukazującą inny niszczyciel z tego okresu - klasy Velox.

Obrazek

Poza tym farbką citadela Eshin Grey pomalowałem kominy i pozostałe części nadbudówki.

Modele z jednej strony są "mało wymagające" w uwagi na wybraną przeze mnie kolorystykę, która "wybacza mi" pierwsze błędy ;)

Z drugiej jednak strony, modele do "Togo" GM Boardgames, pomimo dużej skali (1:1200) zachwycają precyzją wykonania i bogactwem detali. Nawet na takich małych
kontrtorpedowcach przyjdzie mi malować torpedy, kotwice, działka (a nawet karabiny maszynowe!)

To nie tylko figurki do gry - to wspaniałe modele okrętów z epoki!
Condottiero
Tambour
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek, 28 listopada 2022, 16:19
Has thanked: 65 times
Been thanked: 12 times

Re: [XXIV] [4] BW:Togo - Flota Royal Navy

Post autor: Condottiero »

Kilka słów o samych okrętach.

Niszczyciele (kontrtorpedowce) typu "Daring" to jedne z protoplastów niszczycieli na świecie.

Projekt powstał na bazie pomysłu Johna Fishera, który został trzecim Lordem Admiralicji w 1892 r. Wówczas we Francji królowała szkoła, wedle której "na potęgę" budowano
dużą liczbę małych okrętów uzbrojonych w torpedy. Wierzono, że w ten sposób, tanim kosztem, będzie można przeciwstawić się supremacji Royal Navy (historia pokazała, że same tego typu okręty bez solidnego wsparcia nie mają szans z większymi jednostkami). Niestety, okręty te były bardzo podatne na wrogi ostrzał, a - przede wszystkim - niezwykle wrażliwe na złą pogodę.

John Fisher opracował koncepcję okrętu służącego do zwalczania tych torpedowców - stąd właśnie "kontrtorpedowce" (torpedo boat destroyers, według dzisiejszej nomenklatury - po prostu niszczyciele). Złożono zamówienie w 3 stoczniach na 6 okrętów. Stocznie otrzymały dokładną specyfikację, m.in. prędkość 27 węzłów, główne działo 12-funtowe, elektryczne oświetlenie. Projektowane jednostki miały też mieć większą dzielność morską, tak aby móc operować na pełnym morzu nawet przy gorszej pogodzie. Dzięki temu mogły być włączane w skład większych grup okrętów.

W ten sposób w stoczni Thornycroft'a zaprojektowano typ "Daring", na który składały się dwa okręty - HMS "Daring" i HMS "Decoy". Pierwszy z nich został wycofany ze służby w 1912 r. Drugi zatonął w 1904 r. po zderzeniu podczas manewrów z niszczycielem HMS „Arun”.

Zresztą John "Jackie" Fisher to postać ciekawa i zasługująca na osobną uwagę. Kontrowersyjny i innowatorski modernizator Królewskiej Floty. Wprowadzał w Royal Navy
nowinki - pierwsze pancerniki, torpedy, okręty podwodne. Popierał też projekt budowy „Dreadnought'a", który stał się kamieniem milowym w konstrukcji pancerników.
Zablokowany

Wróć do „Konkurs Modelarski Forum Strategie”