[XXIV] [2] Legioniści z okresu późnego cesarstwa rzymskiego - Wargames Atlantic [gotowe]

Konkurs z nagrodami dla malujących figurki.
gervaz
Adjudant
Posty: 238
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2012, 18:55
Has thanked: 70 times
Been thanked: 84 times

[XXIV] [2] Legioniści z okresu późnego cesarstwa rzymskiego - Wargames Atlantic [gotowe]

Post autor: gervaz »

No i trzeci projekt na tą edycję. Tym razem produkt nowego gracza na rynku figurek historycznych. Fajnie się te modele przygotowało, sklejało - ale są dalekie od ideału. Proporcje dziwne, broń raczej w skali heroic. W dodatku istnieje dużo lepsza alternatywa w postaci zestawu z Victrix. No nic. Trzeba malować to co mam.

Obrazek
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 26 czerwca 2023, 22:22 przez gervaz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: [XXIV] [2] Legioniści z okresu późnego cesarstwa rzymskiego - Wargames Atlantic

Post autor: Raleen »

Trochę tych figurek jest jak na tę skalę.

Powodzenia!
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 534 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: [XXIV] [2] Legioniści z okresu późnego cesarstwa rzymskiego - Wargames Atlantic

Post autor: Umpapa »

Powodzenia!
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
gervaz
Adjudant
Posty: 238
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2012, 18:55
Has thanked: 70 times
Been thanked: 84 times

Re: [XXIV] [2] Legioniści z okresu późnego cesarstwa rzymskiego - Wargames Atlantic

Post autor: gervaz »

Raleen ->

Owszem, jest ich sporo. Ale to wynik mojego podejścia do konkursu. Nie jestem zawodowym malarzem i uzyskanie spektakularnych efektów malowania kosztowałoby mnie dużo czasu. Pogodziłem się więc z zajmowaniem w najlepszym razie środkowych miejsc w tabeli wyników. Ale to co mam zagwarantowane to kończenie konkursu z gotowym oddziałem lub choćby z kilkoma modelami. Dzięki udziałowi mam coś co wspiera moją motywację. Więc tak, to duży oddział, ale potrzebuję go do rozegrania dużej bitwy na jesieni.

A teraz przejdźmy do omówienie postępów w pracy :)
Pierwsze zdjęcie to pomalowany ten element, który ostatecznie będzie najmniej widoczny. Czyli nogi. Buty to po prostu jedna warstwa różnych odcieni farbek army painter speedpaint. Potem to rozjaśniałem. Ale przejścia były zbyt wyraźne i złagodziłem je niebieskim washem. Twarze to też speedpaint, ale jeszcze nie ukończone. Brakuje oczu i rozjaśnień.
Drugie zdjęcie to sytuacja po nałożeniu podstawowych farb metalicznych i pomalowaniu niektórych elementów skórzanych.

Aha - kolorystykę ściągam z ilustracji w tej książce: https://napoleonv.pl/legionista-rzymski ... tyna#pid=1


Obrazek

Obrazek
gervaz
Adjudant
Posty: 238
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2012, 18:55
Has thanked: 70 times
Been thanked: 84 times

Re: [XXIV] [2] Legioniści z okresu późnego cesarstwa rzymskiego - Wargames Atlantic

Post autor: gervaz »

W malowanie legionistów wkręciłem się najbardziej, jeśli chodzi o projekty z tej edycji.
Na pierwszym zdjęciu efekt malowania metodą taśmy. Nałożyłem wash na elementy metalowe, kaftany pod zbroją i drzewce, zrobiłem niektóre elementy skórzane (pasy).
Drugie zaś to ludek w stanie docelowym. Nie ma naturalnie tarczy, podstawka niegotowa, ale już nic nie będę w nim zmieniał. Po zrobieniu wszystkich elementów taśmowo wykańczam jeden model na 100%, żeby mieć i urozmaicenie i poczucie istotnego kroku naprzód.

Obrazek

Obrazek
gervaz
Adjudant
Posty: 238
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2012, 18:55
Has thanked: 70 times
Been thanked: 84 times

Re: [XXIV] [2] Legioniści z okresu późnego cesarstwa rzymskiego - Wargames Atlantic

Post autor: gervaz »

Praca nie ustaje! Działam metodą, którą na własny użytek nazwałem półtaśmową. Ma sprzyjać szybkości malowania dużych, regularnych oddziałów i jednocześnie podtrzymywać motywację. Polega ona na tym, że maluję jeden element u wszystkich model, a potem, dla urozmaicenia i poczucia progresu dokańczam na 100% jedną figurkę z oddziału.
Widać to na zamieszczonych zdjęciach. Na pierwszym zrobione miecze w pochwach, na drugim sztylety przy prawym boku. A na trzecim włócznie. Pojedyncze ludziki pokażę, gdy się ich trochę zbierze, ale na razie przypominają one tego, którego już widzieliście powyżej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
gervaz
Adjudant
Posty: 238
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2012, 18:55
Has thanked: 70 times
Been thanked: 84 times

Re: [XXIV] [2] Legioniści z okresu późnego cesarstwa rzymskiego - Wargames Atlantic [GOTOWE]

Post autor: gervaz »

W ostatnim okresie miałem powód by przysiąść i dokończyć ten projekt. A mianowicie - przydadzą się w zbliżającej się grze. Więc raczej malowałem i uzupełniałem kolejne elementy figurek. Są więc gotowe podstawki, tarcze no i wszyscy żołnierze oczywiście. Już wcześniej narzekałem na te modele, ale na koniec parę dobrych słów. Mają dość ostrą rzeźbę - nawet na twarzy. Dzięki temu łatwo je wyraźnie pomalować. No i są dość wytrzymałe. Upadły na podłoge kilka razy i nic nie pękło, nic nie odpało. Figurki z victrixa są niestety pozbawione tej zalety.

No więc skończone :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: [XXIV] [2] Legioniści z okresu późnego cesarstwa rzymskiego - Wargames Atlantic

Post autor: Raleen »

Jakoś tak amerykańsko wyglądają ci legioniści z tymi niebieskimi tarczami z gwiazdami ;)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
gervaz
Adjudant
Posty: 238
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2012, 18:55
Has thanked: 70 times
Been thanked: 84 times

Re: [XXIV] [2] Legioniści z okresu późnego cesarstwa rzymskiego - Wargames Atlantic [gotowe]

Post autor: gervaz »

Raleen pisze: poniedziałek, 26 czerwca 2023, 20:07 Jakoś tak amerykańsko wyglądają ci legioniści z tymi niebieskimi tarczami z gwiazdami ;)
No fakt - nie zwróciłem na to skojarzenie uwagi, a teraz już nie mogę go odzobaczyć. Na swoje usprawiedliwienie dodam, że to gwiazdy ośmioramienne, a nie pięcio...
Tarcze w tym oddziale to zresztą historia sama w sobie. Planowałem użyć zestawu od LittleBIgMan Studios - z pięknym i szczegółowym wizerunkiem Mitry. Same kalkomanie kupiłem, korzystając z promocji w sklepie Warband, ostatniej już zresztą.
Gdy przyszło co do czego, okazało się, że:
- kalkomanie nie pasują. Średnica umba w moich figurkach jest zbyt duża
- tarcze powinny być pomalowane na biało.
Praca była zbyt daleko posunięta, nie chciałem zaczynać od nowa. Więc na niebieskim tle chciałem umieścić liczne, ale też łatwe do ręcznego namalowania motywy. No i mamy to co mamy - American Legion.
Jeyo4
Sous-lieutenant
Posty: 494
Rejestracja: niedziela, 21 sierpnia 2011, 15:14
Has thanked: 20 times
Been thanked: 52 times

Re: [XXIV] [2] Legioniści z okresu późnego cesarstwa rzymskiego - Wargames Atlantic [gotowe]

Post autor: Jeyo4 »

Świetny oddział!
Zablokowany

Wróć do „Konkurs Modelarski Forum Strategie”