[XXV] [2] Oddział 10 Coureur des Bois [SKOŃCZONE]

Konkurs z nagrodami dla malujących figurki.
Rokeiro
Carabinier
Posty: 21
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2023, 18:30
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times

[XXV] [2] Oddział 10 Coureur des Bois [SKOŃCZONE]

Post autor: Rokeiro »

Obrazek
Ostatnio zmieniony sobota, 17 lutego 2024, 21:04 przez Rokeiro, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: [XXV] [2] Oddział 10 Courer des Bois

Post autor: Raleen »

Powodzenia!
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Rokeiro
Carabinier
Posty: 21
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2023, 18:30
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times

Re: [XXV] [2] Oddział 10 Courer des Bois

Post autor: Rokeiro »

Na razie udało się położyć kolory bazowe i wykonać wstępne washowanie "okryć wierzchnich" :) Oczywiście, to sam początek pracy nad chłopakami, ale daje pewien wgląd w gamę kolorystyczną, jaka zostanie użyta. Pomny tego, iż dwie edycje temu moi Indianie okazali się zbyt kolorowi (!), tym razem postaram się posłużyć bardziej stonowaną paletą barw.
Obrazek
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 541 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: [XXV] [2] Oddział 10 Courer des Bois

Post autor: Umpapa »

Powodzenia!
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
Rokeiro
Carabinier
Posty: 21
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2023, 18:30
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times

Re: [XXV] [2] Oddział 10 Courer des Bois

Post autor: Rokeiro »

Pierwszy delikwent gotowy.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Rokeiro
Carabinier
Posty: 21
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2023, 18:30
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times

Re: [XXV] [2] Oddział 10 Courer des Bois

Post autor: Rokeiro »

Konkurs się kończy, a ja ciągle w proszku... Zamieszczam więc chociaż zdjęcia z ukończonymi 50% pracy. Wciąż liczę, iż uda się ukończyć projekt do piątku :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Rokeiro
Carabinier
Posty: 21
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2023, 18:30
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times

Re: [XXV] [2] Oddział 10 Courer des Bois

Post autor: Rokeiro »

Praca ukończona. Na razie wrzucam szybkie zdjecie poglądowe, na bieżąco, bez karteczki. Wieczorem lub jutro rano pojawią sie kolejne, szczegółowsze oraz oczywiście opis działań.

Obrazek
Rokeiro
Carabinier
Posty: 21
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2023, 18:30
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times

Re: [XXV] [2] Oddział 10 Courer des Bois

Post autor: Rokeiro »

Inspirację do pomalowania Courer de Bois stanowiła dla mnie ta praca:
Obrazek
Podobał mi się, naturalny, nieco "brudny" styl autora tej pracy, jaki można zaobserwować na zdjęciu.

W kwestii samego malowania, to używałem farb Vallejo (z jednym wyjątkiem) i washów Army Painter. Wychodziłem od białego podkładu. Starałem się, aby kolory strojów nie były zbyt zróżnicowane, wychodziłem więc często od tych samych barw, a różnice między poszczególnymi elementami pojawiały się w trakcie malowania w wyniku nakładania innego washa czy rozjaśnień na tę samą bazową barwę. Generalnie starałem się nie używać za dużo washa i cieniować ręcznie. Do najczęściej używanych kolorów w niniejszej pracy należały zdecydowanie odcienie brązu, beżu i zieleni:
BRĄZY: Chocolate Brown, Flat Earth, Marron Beige, Us Field Drab;
BEŻE: Beige WWII, Buff;
ZIELENIE: Flat Green, Lime Green;
CZERWIENIE: Black Red, Burnt Red, Red;wy
WASHE: przede wszystkim Strong Tone, Military Shade, Green Tone, Red Tone.
LAKIER: Wyjątkowo użyłem jedynie lakieru matowego. Prawdopodobnie juz po konkursie będę przejeżdżał elementy metaliczne satyną (lub nawet glossem w niektorych miejscach).
Oczywiście farb było w użyciu znacznie więcej. Skórę malowałem wychodząc od Contrastu Guilliman Flesh jako bazy (to ten jedyny wyjątek od Vallejo), a następnie cieniowałem Flet Flesh i Basic Skin Tone i wyjątkowo Off White. Ewentualne błędy poprawiałem przy użyciu Flesh Wash. Zasadniczo jestem zadowolony z efektu.
Broń rozjaśniałem przy pomocy Off White na krawędziach i u wylotu luf.
Najwięcej problemu w pracy sprawiły mi skórzane frędzle, których było tutaj mnóstwo i tutaj do końca nie ze wszystkich jestem zadowolony.
Poniżej wrzucam zdjęcia gotowych modeli.
EDIT: Wrzucam informacje o figurkach:
PRODUCENT: Warlord
ZESTAW: Colonial Militia Men
SKALA: 28 mm
Ostatnio zmieniony niedziela, 18 lutego 2024, 10:43 przez Rokeiro, łącznie zmieniany 1 raz.
Rokeiro
Carabinier
Posty: 21
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2023, 18:30
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times

Re: [XXV] [2] Oddział 10 Courer des Bois

Post autor: Rokeiro »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Rokeiro
Carabinier
Posty: 21
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2023, 18:30
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times

Re: [XXV] [2] Oddział 10 Coureur des Bois [SKOŃCZONE]

Post autor: Rokeiro »

I jeszcze kilka znacznie lepszych fotek autorstwa mojej żony, które dowodzą ostatecznie, że ja sam od aparatu powinienem trzymać się z daleka :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Rokeiro
Carabinier
Posty: 21
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2023, 18:30
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times

Re: [XXV] [2] Oddział 10 Coureur des Bois [SKOŃCZONE]

Post autor: Rokeiro »

Na koniec jeszcze krótki tekst dla miłośników historii...
Zwrot Coureur de Bois oznacza po francusku dokładnie "leśny goniec". Mianem tym określano od II poł. XVII w. do początków XVIII w. traperów i handlarzy futer (głównie francuskiego pochodzenia) zamieszkujących tereny obecnej Kanady. Co ciekawe byli oni często myleni z ludźmi określanymi jako Voyageurs operującymi na tym samym obszarze. Ci z kolei trudnili się głównie transportem futer oraz innych towarów. Podstawowa różnica między nimi polegała na tym, iż Coureurs des Bois nie pracowali legalnie (można ich przyrównać do drobnych przedsiębiorców z szarej strefy) w przeciwieństwie do zatrudnianych przez kompanie handlowe Voyageurs . W 1681 r. został wprowadzony system conge, w ramach którego wydawano rocznie 25 licencji na sprzedaż i transport futer. Posiadacze tych licencji, to byli właśnie Voyageurs. Coureurs des Bois byli solą w oku dla francuskiego ministerstwa finansów, ponieważ żyli poza koloniami Nowej Francji, a atrakcyjność zawodu wpływała negatywnie na populację osiedli, dlatego właśnie podjęta została decyzja o wprowadzeniu wspomnianego wcześniej systemu conge, co miało skłonić mężczyzn do legalizacji swoich działań. Ostatecznie tak się stało, gdyż szacuje się, iż leśni gońcy nie przetrwali dalej niż do 1715 roku, podczas gdy Voyageurs funkcjonowali jeszcze w końcówce XIX w.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Konkurs Modelarski Forum Strategie”