Moduł Vassala do "Ostrołęki 26 maja 1831"

Iganie 1831, Ostrołęka 16 lutego 1807 i inne gry oparte na zasadach systemu
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Vassal

Post autor: Silver »

Przykładowo, tworząc moduł chciałem by sterowanie żetonami było jak najprostsze i przyjąłem by po zaznaczeniu żetonu lub stosu, można było klawiszami strzałek w prawo lub w lewo szybko i sprawnie obracać żetony (używając 1 palca a nie jak w przypadku bardziej złożonych np klawisza Control i jeszcze jakiegoś innego) .
Okazało się, że w vassalu te strzałeczki przemieszczają żetony w górę lub w dół stosu zmieniając kolejność ułożenia. Trzeba zastosować inny skrót i najczęściej stosuje się CTRL+strzałeczka.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Moduł Vassala do "Ostrołęki 26 maja 1831"

Post autor: Raleen »

Było sporo przymiarek do grania po Vassalu ostatnio. Mam nadzieję, że coś z tego wyszło. W każdym razie dajcie znać Panowie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
El Caudillo
Wachmistrz
Posty: 201
Rejestracja: niedziela, 25 marca 2007, 04:31
Has thanked: 25 times
Been thanked: 26 times

Re: Moduł Vassala do "Ostrołęki 26 maja 1831"

Post autor: El Caudillo »

Rzeczywiście, doszło do kolejnego starcia pod Ostrołęką. Tym razem nieco skuteczniej broniłem linii wzgórz i osad (Scenaiusz I), ale Kristo.kk wykorzystał swoje doświadczenie i słabość moich skrzydeł, na które natarł w pierwszej kolejności. Nie ustrzegłem się błędów, ustawiając pułk Mazurów w kolumnach, na co tylko czekała kawaleria carska. Z kolei na południu bataliony rosyjskie przedzierają się lasami i powoli wychodzą na lizjerę lasu na południe od Tabalic. Rosjanie zajęli też linię wzgórz na północ o Wypychów. Szaleńczą szarżą jednego z dywizjonów jazdy wybili mi dowództwo (w drugiej kontynuacji szarży - stąd kolejna nauka, nie ostawać sztabowców samym sobie). Dobrze trzymam się w centrum, ale to dlatego, że carscy właściwie asekurują się na tym kierunku, nacierając po skrzydłach. Już miałem wprowadzić odwodowy 4 pułk strzelców konnych do walki, gdy... nasz czas się skończył i musieliśmy odłożyć walki do następnej sesji.

Oczywiście w praktyce nie było tak gładko, gdyż po prostu często musiałem zaglądać do zasad i wspierać się radami doświadczonego przeciwnika. Graliśmy w pierwszą wersję modułu, gdyż w wersji 2.0 nie wszystko było gotowe (ale było to 2 tygodnie temu, więc możliwe, że braki zostały poprawione).

Polecam tę formę rozgrywki tym, którzy mieszkają dalej od dużych miast, gdzie siłą rzeczy łatwiej o spotkanie nad planszą na żywo.

Uważam także moduł w Vassalu za najlepszą formę nauki systemu. Dużo łatwiej znaleźć doświadczonego przeciwnika, który poświęci kilka godzin lub jakiś deszczowy wieczór i przed ekranem wyjaśni jego niuanse. Dlatego dziękuję Kristo.KK za przetrzepanie skóry moim batalionom I... kolejną naukę.

Po obejrzeniu filmów na YT przygotowanych przez Raleena i przetrenowaniu rozgrywki w Vassalu będziecie gotowi do prawdziwego wyzwania. Wtedy pozostaje usiąść do stołu, wyprowadzić bataliony w pole i zmierzyć się z którymś z weteranów walk o Ostrołękę. 
To był mój błąd. Rosja straciła co najmniej 150 000 zabitych. Dla każdego innego kraju takie ofiary oznaczałyby koniec wojny (..)

Gen. Walerij Załużny o przyczynach niepowodzeń letniej ofensywy armii ukraińskiej.
Awatar użytkownika
cadrach
Capitaine
Posty: 876
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2011, 10:30
Lokalizacja: Puszcza Piska
Has thanked: 84 times
Been thanked: 140 times
Kontakt:

Re: Moduł Vassala do "Ostrołęki 26 maja 1831"

Post autor: cadrach »

Wrzuciłem w googla "vassal Ostroleka" i jedyne odnośniki na temat tego modułu zawiodły mnie tutaj. Czy można go skądś pobrać?
no school, no work, no problem
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Moduł Vassala do "Ostrołęki 26 maja 1831"

Post autor: Raleen »

cadrach pisze: poniedziałek, 13 grudnia 2021, 19:11 Wrzuciłem w googla "vassal Ostroleka" i jedyne odnośniki na temat tego modułu zawiodły mnie tutaj. Czy można go skądś pobrać?
Pisz PW do Silvera.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ostrołęka 26 maja 1831”