Szereg pytań

Iganie 1831, Ostrołęka 16 lutego 1807 i inne gry oparte na zasadach systemu
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Szereg pytań

Post autor: Raleen »

O 3 heksy (właściwie o tyle ile wycofał się przeciwnik, ale nie mniej niż 2), wliczając w to pierwsze pole pościgu (czyli to, na którym stał pokonany oddział).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
jacus1944
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: czwartek, 21 listopada 2019, 22:41
Has thanked: 142 times
Been thanked: 191 times

Re: Szereg pytań

Post autor: jacus1944 »

Ryszard czy jest taki przepis, że artylerzyści i tyraliera wycofując się przed szarżą kawalerii mogą wycofać się na teren niedostępny dla linii kawalerii tj. zagajnik, las, teren podmokły czy zabudowania? Nie mam pod ręką instrukcji, ale czytam jedną z z Waszej relacji z Kristto z bitwy pod Iganiami 1831 i tam szarżowałeś na artylerzystów, którzy mieli za plecami las i wynik był taki, że zostali wyrąbani, bo nie wycofali się do lasu, a nie było przy nich innego oddziału w szyku zwartym. Stąd moje pytanie...gdyby takiego przepisu nie było to co o tym sądzisz? Mnie się wydaje to logiczne, że skoro tyralierzy i artylerzyści mogą wycofać się pod osłonę oddziału w szyku zwartym to myślę, że mogą również zrobić to w konkretnym terenie, oczywiście z ewentualnymi konsekwencjami wynikającymi z wejścia na ten teren i w sytuacji gdy sąsiadują z terenem, na którym mogliby się schronić.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Szereg pytań

Post autor: Raleen »

Według zasad, cofać można się tylko na pola zajmowane przez własne jednostki (14.6.1). Pamiętam, że przy tworzeniu tego przepisu zastanawiałem się nad tą opcją, żeby dać możliwość cofania się w trudny teren, ale mogłoby to prowadzić do różnych nadużyć i wykonywania w trakcie fazy przeciwnika dziwnych manewrów, nie do końca mających odzwierciedlenie na polu bitwy. Ważne w tym przepisie było podkreślenie współpracy między tyralierami a oddziałami w szyku zwartym i generalnie na tym to powinno się opierać.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Konrad1
Carabinier
Posty: 21
Rejestracja: piątek, 26 lutego 2021, 09:51
Been thanked: 6 times

Re: Szereg pytań

Post autor: Konrad1 »

Witam,
"Ostrołękę" kupiłem już jakiś czas temu. Grą jestem zachwycony :), jak i działalnością tego forum. Chciałbym również zadać kilka pytań, jakie nasunęły mi się w trakcie gry:
1. Oddział jest atakowany od przodu i od boku/tyłu - czy dostaje modyfikacje ułamkowe siły? W instrukcji (jeśli dobrze pamiętam - nie mam jej przy sobie) jest tylko o tym, że w razie ataku od boku i tyłu jednocześnie wybiera się lepszą (dla atakującego) modyfikację. Wydaje się, że modyfikacja powinna być, ale miałem sytuację, kiedy Polacy (siła 10) byli atakowani od przodu przez rosyjską kolumnę (siła 9), a od boku przez czworobok, któremu ostateczna siła do walki wyszła 1 i to tak trochę mi nie pasowało, że przez niego Polacy dostaną karę.
2. Czy można ostrzałem zwiększać poziom pożaru już zapalonych zabudowań? Wiem, że w instrukcji o tym nie ma (tylko pożar +1 na początku etapu), ale kusiło mnie, żeby coś takiego zrobić.
3. Artyleria - dokładnie działa - mają mniejszą efektywność w szyku transportowym. Kiedy się tej efektywności używa? Podczas ostrzału przeciwnika - i wtedy cała jednostka artylerii ma tę niższą efektywność? Bo w walce liczy się efektywność artylerzystów? Czy też ta niższa?
4. Jeżeli dowódca ucieka razem z oddziałem, to czy można go oddzielić i np. skierować z powrotem do walki, czy dopiero jak jednostka się zreorganizuje z U, to dowódca może sobie iść?
5. Czy dowódca może dołączyć do oddziału w trakcie ruchu i potem wykonać atak, czy stosować tu zasadę o stosach - że nie mogą się łączyć w trakcie ruchu i atakować? Z kawalerią tak miałem, że dowódcy brakłoby pkt ruchu, żeby dołączyć do oddziału na jego pozycji wyjściowej i potem zaatakować.
6. Dwa oddziały kawalerii atakują jeden oddział przeciwnika, który po walce ucieka. Kawaleria wykonuje pościg o 1 pole i trafia na kontrszarżę. Co z drugą kawalerią - pościg jest obowiązkowy o 1 pole, a chyba nie można wjechać w strefę kontroli kontrszarżującej jednostki i się cofnąć? Stosu też nie można zrobić.
7. Jak dokładnie działa zakaz wchodzenia przez tyraliery w strefę kontrszarży? Rozumiem wszystko kiedy jest teren inny niż czysty (gdzieś tu na forum to było pięknie opracowane), ale z kolei w "przykładzie rozgrywki" (tak to się chyba gdzieś tu nazywało) tyraliera nie musiała cofać się do kolumny/linii, jeśli między nią a kawalerią były inne sojusznicze jednostki. Czyli pola niedostępne dla tyraliery to te, na które kawaleria mogłaby teoretycznie wykonać kontrszarżę - nie przeszkadza jej teren i oddziały przeciwnika (własne też?). I najważniejsze - ten zakaz obowiązuje zawsze - nie tylko kiedy można kontrszarżować? Tzn. np. ruszam się piechotą i przeciwnik nie może wystawić tyraliery, jeśli mam dość blisko kawalerię?
8. Jeszcze do powyższego: co jeśli kawaleria nie ma widoczności do jakiegoś pola (np. przez wzgórze)? Czy tyraliera może przez nie przejść? Chodzi mi o to, że jak nie ma widoczności, to nie można kontrszarżować. Czy ta strefa kontrszarży jednak "teoretycznie" tam (za wzgórzem) istnieje i blokuje tyralierę?
9. To nie pamiętam czy jest w instrukcji (chyba jest): tyraliera może dołączać do oddziałów z innych dywizji?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Szereg pytań

Post autor: Raleen »

Dzięki za opinię i dobre słowo. Już odpowiadam :)

Ad. 1 Wystarczy, że jedna z jednostek atakuje od boku/tyłu, żeby liczył się modyfikator za bok/tył.
Ad. 2 Tak, jak najbardziej można.
Ad. 3 Póki artylerzyści tworzą z działami jednostkę artylerii, stosuje się parametr na żetonie dział. Parametr na żetonie artylerzystów stosuje się jak artylerzyści działają samotnie (bez dział). To faktycznie może nie do końca wynikać z instrukcji, więc b. dobre pytanie. Kiedy ten parametr ma zastosowanie? Najczęściej jak artyleria jest celem ostrzału artyleryjskiego, wtedy łatwiej ją zdezorganizować albo doprowadzić do ucieczki jak ma niższa efektywność. To samo podczas ostrzału karabinowego i odwrotu (jeśli efektywność w szyku transportowym wynosi 7).
Ad. 4 Tak, można go oddzielić, nie musi stać z oddziałem i czekać aż oddział się zreorganizuje.
Ad. 5 Dowódca nie jest oddziałem, więc nie obowiązują go te ograniczenia co przy stosach. Tu jest duża swoboda.
Ad. 6 Faktycznie to są sytuacje, które generują różne problemy tzn. kiedy dwie jednostki kawalerii mają wykonać ten obowiązkowy pościg i najpierw wejść na pole zajmowane przed walką przez przeciwnika. Proszę przyjmować, że w takiej sytuacji ta druga jednostka nie wykonuje pościgu.
Ad. 7 Co do innych sytuacji, nieprzewidzianych wprost - przez analogię. Generalnie istotne jest czy kawaleria ma możliwość wykonania kontrszarży na takie pole. Jeśli pomiędzy nią a tyralierą jest jednostka, która blokuje możliwość wykonania kontrszarży, to wtedy tyraliera nie musi się "chować".
Konrad1 pisze:Tzn. np. ruszam się piechotą i przeciwnik nie może wystawić tyraliery, jeśli mam dość blisko kawalerię?
W tej sytuacji nie można wystawić tyraliery. Podjeżdżanie kawalerią w pobliżu atakowanej piechoty przeciwnika daje taką właśnie korzyść.
Ad. 8 Żeby wykonać kontrszarżę, zgodnie z zasadami kontrszarży oddział musi mieć widoczność do celu kontrszarży (w chwili jej wykonywania), więc jeśli widoczności nie ma, to nie może kontrszarży wykonać. Dlatego w tym przykładzie piechota może bezpiecznie przejść przez takie pole.
Ad. 9 Jeśli chowa się przed szarżującą jednostką (wykonując manewr zwijania osłony tyralierskiej), wtedy zawsze może, natomiast w innych przypadkach nie powinna.

Mam nadzieję, że pomogłem.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Konrad1
Carabinier
Posty: 21
Rejestracja: piątek, 26 lutego 2021, 09:51
Been thanked: 6 times

Re: Szereg pytań

Post autor: Konrad1 »

Jasne, wielkie dzięki :D
PS: słowa uznania za szybkość odpowiedzi :D
Konrad1
Carabinier
Posty: 21
Rejestracja: piątek, 26 lutego 2021, 09:51
Been thanked: 6 times

Re: Szereg pytań

Post autor: Konrad1 »

Witam,
mam znowu kilka pytań:

1. Czy polska piechota lekka po podzieleniu się w całości na tyraliery może z powrotem uformować się w kolumnę? I jeśli tak, to kiedy (np. po zebraniu z powrotem wszystkich tyralier)?
2. W czasie pościgu oddział wykonuje zwroty, żeby wejść na kolejne pola, a czy można wykonać zwrot, kiedy nie jest to konieczne, np. po pościgu o 2 pola (bez wykonywania zwrotów) dostałbym ostrzał od boku, więc po przejściu 1 pola obrócę się o 60 stopni, żeby tego uniknąć, i dopiero pójdę dalej?
3. Mam przemyślenia co do zasady z "Igań" o wpływie D1 i D2 na walkę. Jest możliwa sytuacja, że jak do ataku jeden na jednego dołączy się jakiś słabszy oddział z D2, to atakującemu wyjdzie nawet gorszy stosunek sił niż miał. Miałem też sytuację, gdzie obrona zabudowań była atakowana przez bodajże 4 oddziały, ale przez dezorganizacje (skumulowane) to wyszło tak, że gdyby zaatakował tylko jeden oddział, to wyszłoby na to samo. No i tu pojawiły mi się wątpliwości co do tej kumulacji.

Pozdrawiam

PS: "Iganie" i "Ostrołękę 1807" już mam, żeby tak jeszcze mieć z kim i kiedy grać. Na razie głównie sam sobie przestawiam żetony i odkrywam możliwości w grze :)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Szereg pytań

Post autor: Raleen »

Już odpowiadam.

Ad. 1 Może uformować ponownie kolumnę w dowolnym momencie, nawet w tej samej fazie. Tylko trzeba pamiętać, że uformowanie kolumny kosztuje 1 punkt ruchu. Trzeba mieć minimalną siłę przewidzianą dla kolumny - to wszystko. Dwie tyraliery zawsze wystarczają, chyba że są osłabione stratami.
Ad. 2 Pamiętaj, że przeciwnik może strzelać w trakcie pościgu, więc i tak zdąży strzelić zanim się obrócisz. A na koniec możesz się obrócić o 60 stopni.
Ad. 3 Dokładnie tak ma być - dezorganizacja w nowym ujęciu ma utrudniać współdziałanie oddziałów i prowadzić do tego, że oddziały będą walczyć pojedynczo.

Powodzenia w dalszym odkrywaniu mocy tkwiących w grze :)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Konrad1
Carabinier
Posty: 21
Rejestracja: piątek, 26 lutego 2021, 09:51
Been thanked: 6 times

Re: Szereg pytań

Post autor: Konrad1 »

Dzięki :)
Z tymi tyralierami to było pytanie bardziej "filozoficzne", tzn. kiedy batalion wydzieli dwie tyraliery, to one nie mogą uformować kolumny, chyba że ostatnia część batalionu też przejdzie w tyralierę - wtedy nagle będą mogły (kiedy żeton z kolumną będzie fizycznie dostępny). Może za bardzo wchodzę w takie szczegóły, ale gra jest tak dopracowana, że człowiek aż chce wyeliminować nawet te drobne niepewności.
A z tą dezorganizacją to efekt bardzo duży. Fajnie, że upraszcza walkę, i że D1 też ma wpływ.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Szereg pytań

Post autor: Raleen »

Musi być dostępny żeton kolumny, żeby dało się ją sformować - o tym nie napisałem, ale to w sumie wynika z gry. To uniemożliwia batalionom lekkiej piechoty rozdzielanie się i tworzenie kilku kolumn. Z dezorganizacją, jak słusznie zauważyłeś, powoduje to, że D1 ma większy wpływ na walkę, i o to też chodziło.

Miłej zabawy :)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Konrad1
Carabinier
Posty: 21
Rejestracja: piątek, 26 lutego 2021, 09:51
Been thanked: 6 times

Re: Szereg pytań

Post autor: Konrad1 »

To jeszcze takie szybkie pytanie: czy oddział w stanie ucieczki blokuje widoczność? Dokładnie mam taką sytuację, że kawaleria ma przed sobą na jednym polu ucieczkę i na drugim wzgórze. Pytanie, czy może kontrszarżować przez wzgórze na oddział centralnie 2 pola przed nią?
W instrukcji o tej widoczności pewnie jest, ale pożyczyłem ją potencjalnemu graczowi.

Z góry dziękuję za odpowiedź
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Szereg pytań

Post autor: Raleen »

Normalnie oddziały w stanie ucieczki blokują widoczność, ale dla kontrszarży jest wyjątek i nie blokują (jest o tym w zasadach o kontrszarży).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Konrad1
Carabinier
Posty: 21
Rejestracja: piątek, 26 lutego 2021, 09:51
Been thanked: 6 times

Re: Szereg pytań

Post autor: Konrad1 »

Hej,

gramy bratem pierwszy raz "Bitwę na zachodnim brzegu Narwi" (do tej pory jakoś odstraszała ilością etapów) - z początku szło szybko, od 7/8 etapu zwolniło. Brat młodszy, to za długo nie usiedzi :) W czasie gry pojawiły się pytania i chciałbym prosić o doprecyzowanie kilku kwestii:
1. Dwie tyraliery stoją naprzeciw dwóch wrogich tyralier. Czy można wykonać atak dwóch na jednego? Wiem, że normalnie tyraliera nie blokuje takiego ataku, ale tak jakoś naturalnie wyszło, że kiedy walczyły tylko tyraliery, zastosowaliśmy do nich zasady dotyczące całych batalionów.
2. Kiedy dwuheksowa tyraliera atakuje, to ma max. 8 PS (4 za każde skrzydło), a przeciwnik (np. dwie tyraliery) sumuje swoją siłę, czy tak? I podobnie jak wyżej: czy można wykonać atak na jeden oddział, jeśli dwuheksowa tyraliera ma ich kilka w strefie kontroli?
3. Droga na bagnach w żaden sposób nie wpływa na ruch i ostrzał tyraliery, tzn. 2 PR za pole i nie można strzelać? A czy francuscy tyralierzy mogą jakoś przechodzić po drodze przez bagna (bagna są zimą niedostępne) albo przez las (żeby nie wydawać 1,5 PR)?
4. Piechota może atakować na teren niedostępny dla szyku, np. linia na kolumnę stojącą w lesie, tak? A czy można zaatakować kolumnę stojącą na drodze na bagnach inaczej niż wzdłuż drogi??? To mi się jakoś kłóci, a wg zasad chyba nie jest to zabronione. Podobnie: jeśli kolumna stoi na drodze w lesie i atakuje oddział poza lasem ale nie wzdłuż drogi - czyli niejako "przez las" - to czy las ma jakiś wpływ na walkę?
5. Pytanie co do widoczności - i tu spróbuję z obrazkiem...

Obrazek

6. Czy Nowe Miasto - te spalone - blokuje widoczność do oddziałów na drodze - grobli? W zasadach jest tylko o innych oddziałach na grobli i wzgórzach, ale chcemy mieć pewność, bo 2 blak może się znaleźć w trochę gorszym położeniu :)
Pomijając na chwilę zasady tego scenariusza, załóżmy, że wieś blokuje widoczność. Czy artyleria stojąca na górce mogłaby strzelać do tego D1 bez modyfikacji o 2 na niekorzyść (strzelanie ponad oddziałami w martwej strefie)? Przez wieś nie widzę 2 blak, więc nie powinna mi przeszkadzać 8-)

7. Polacy mogą w tym samym etapie wycofać walczącą dywizję piechoty i aktywować do walki nową? Kawalerii nie da się od razu aktywować, bo ma ruch wcześniej.
8. Jeśli Rosjanie zachowali 10 pkt przeprawowych, to w kolejnym etapie dostają nowe i mogą mieć chwilowo ponad 10?

No, chyba tyle na ten moment
Przepraszam, że tak męczę o różne szczegóły :? , które czasem są w instrukcji, tylko człowiek zaczyna kombinować.

Pozdrawiam, i niezmiennie podziwiam za stworzenie tej gry :) Gdzieś na forum czytałem o porównaniach do "Waterloo" Dragona, ale pomijając wszystko inne - ja tego "Waterloo" nie mam szans pamiętać, mogę sobie kupić za 700 zł :lol: na allegro, więc bardzo się cieszę, że "Ostrołęka" została wydana :)
Konrad1
Carabinier
Posty: 21
Rejestracja: piątek, 26 lutego 2021, 09:51
Been thanked: 6 times

Re: Szereg pytań

Post autor: Konrad1 »

Jeszcze jedno mi się przypomniało: jak traktować ruch i walkę między dwoma wzgórzami tuż obok siebie, kiedy nie widać terenu niższego, a tylko zbocza. Coś jak na obrazku wyżej między rosyjskim D1 a 2 Rumiancewa. Takich miejsc jest więcej.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Szereg pytań

Post autor: Raleen »

Z tym scenariuszem tak zwykle bywa, że w pewnym momencie trochę zwalnia, ale jak się trochę obeznacie jak on działa, powinno iść szybko i sprawnie, bo tam nie ma dużo oddziałów.

Ad. 1 Zgodnie z instrukcją nie ma ograniczeń, aczkolwiek jeśli bardzo chcecie możecie grać na takie ograniczenie przy walce tyralier jakie obowiązuje inne oddziały, walczące w szyku zwartym.

Ad. 2 Tak, obrońca też sumuje siłę i można wykonać jedną dwuheksową tyralierą atak na kilka tyralier stojących jedna obok drugiej. Mówi o tym punkt 10.1.5.

Ad. 3 W instrukcji stoi tak jak napisałeś, natomiast zimą po lesie na pewno 1,5 PR i od tego nie ma wyjątku. Po bagnach w zimie chyba dopuszczaliśmy, żeby się poruszali wzdłuż drogi, ale nie mogę znaleźć w tej chwili tego wyjątku. Możecie przyjąć, że poruszają się kosztem 1,5 albo 2 PR.

Ad. 4 Z atakowaniem z drogi na bagnach na pole przyległe nie wzdłuż drogi - chyba dość rzadki przypadek. Przyjmijcie, że tak nie wolno atakować. Natomiast jeśli chodzi o kolumnę atakującą z lasu nie widzę problemów. Generalnie przyjmijcie, że nie można atakować tylko w sytuacji, gdy teren jest całkowicie niedostępny dla szyku, w jakim znajduje się atakujący.

Ad. 5 Przy tabeli ostrzału pociskami zapalającymi pisze, że spalone zabudowania oddziałują na ruch, ostrzał i walkę tak jak zabudowania (niespalone). W związku z tym musicie je traktować tak, jakby tam była wioska. Nie napisałeś która artyleria prowadzi ostrzał po stronie rosyjskiej, bo jest ich tam kilka tzn. nie wiem gdzie mam sprawdzać widoczność.

Ad. 6 Zacznę od tego, że 2 blak na pewno widzisz, bo specjalne zasady scenariusza przewidują, że oddziały na tej dużej drodze, która tam biegnie są zawsze widoczne, nawet jeśli między nimi a artylerią rosyjską na wschodnim brzegu Narwi są inne oddziały (polskie bądź rosyjskie). To jest specjalna zasada tego scenariusza oddająca to, że ta droga biegła na niewielkim nasypie, zbyt małym, żeby go traktować jako wzgórze, ale jednak na tyle istotnym, że zdecydowałem się go uwzględnić. Dlatego w tej sytuacji 2 blak zawsze jest widoczna, niezależnie od kwestii czy wioska blokuje widoczność. Teoretycznie możesz tak strzelić jak piszesz, tzn. przez wrogą jednostkę z modyfikacją -2, ale to się generalnie nie opłaca. Wioska spalona blokuje widoczność, bo przyjmujemy, że tam są jakieś zgliszcza i coś jeszcze pozostało, natomiast w tym przypadku jeśli ostrzał będzie max na 6 pól, to między wioską a jednostką z D1 będzie odstęp 1 pola, więc możesz strzelić. Skomplikowana sprawa, ale ogólnie po pytaniu widzę, że sobie radzicie z zasadami widoczności.

Ad. 7 Tak, mogą w tym samym etapie. Mogą też w tym samym etapie aktywować kawalerię.

Ad. 8 Chwilowo mogą mieć ponad 10 punktów, ale jak będą mieli powyżej 10 na koniec etapu, to nadwyżka przepada.

Co do dodatkowego pytania, tam jest zbocze w dół i zbocze w górę. To są dwa osobne wzgórza. Jak się atakuje z jednego na drugie, to jest modyfikator -1, jak za zbocze.

Dzięki za dobre słowo :). Cieszę się, że wchodzicie w temat. Pracujemy nad kolejnymi grami, więc niewykluczone, że kiedyś sięgniemy też po kampanię 1815, choć chyba raczej nie po bitwę pod Waterloo (ale nie będę się zarzekał).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ostrołęka 26 maja 1831”