Ostrołęka 16 lutego 1807 - podziękowania

Iganie 1831, Ostrołęka 16 lutego 1807 i inne gry oparte na zasadach systemu
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Ostrołęka 16 lutego 1807 - podziękowania

Post autor: Raleen »

Jako że "Ostrołęka 16 lutego 1807" już wyszła i trafia pod strzechy, to dobra pora by podziękować wszystkim, którzy przyczynili się bądź pomogli w stworzeniu i wydaniu gry.

W pierwszej kolejności podziękowania dla tych, którzy najwięcej się napracowali, czyli dla Silvera i Niedziaka. Pierwszy stworzył żetony, mapki do instrukcji i pomagał wiele przy grafice, a także w początkowym okresie testował ze mną grę. Drugi zrobił skład i pomógł przy korekcie instrukcji oraz poprawieniu grafiki niektórych elementów, a tym razem było z tym wszystkim trochę roboty.

Same żetony nie powstałyby oczywiście, gdyby nie Szczepan Atroszko, który swego czasu stworzył ikonki do nich. Wiele czasu spędziliśmy nad ich modyfikowaniem i tu podziękowania dla Fromholda, który przyczynił się do tego, że są poprawne pod względem historycznym i w niektórych przypadkach lepiej się prezentują niż pierwotne wersje.

Jeśli chodzi o testy, największy wkład wniósł Kristo, który zwłaszcza w ostatnim okresie prac nad grą był głównym jej testerem. Jeśli policzyć rozgrywki na przestrzeni kilku lat, gdy pracowaliśmy nad grą, było ich pewnie kilkadziesiąt. Wielkie dzięki, bo bez tego ta gra nie wyglądałaby tak jak wygląda. Poza Silverem, którego wspominałem już wcześniej, chciałbym też podziękować serdecznie pozostałym testerom: Petru Raresowi, Cadrachowi, Debejowi, Czmielonowi oraz Maciejowi Sadło i Pawłowi Zatrybowi. Wiele wnieśliście w tą grę. Cieszę się, że miałem tak liczne i zróżnicowane grono osób testujących poszczególne scenariusze. Sądzę, że była to najintensywniej testowana polska gra wojenna wydana w ostatnich latach. Testów było więcej niż w przypadku "Ostrołęki 26 maja 1831" i "Igań 1831". Z częścią z Was dyskutowałem także kwestie merytoryczne dotyczące tego jak gra ma wyglądać i nad różnymi rozwiązaniami zawartymi w zasadach.

Chciałbym podziękować również Wizunowi za stworzenie okładki, co wymagało dużo cierpliwości, i za różnego rodzaju porady dotyczące grafiki i drukarstwa. Z kolei Leyasowi dziękuję za przejrzenie wstępu i korektę, chociaż w tym przypadku było to utrudnione, bo spieszyliśmy się w pewnym momencie, by wyrobić się z premierą na Pola Chwały, co potem okazało się z różnych przyczyn nierealne.

Na koniec podziękowania dla Pawła Zatryba, który wsparł finansowo wydanie gry, a także dla Stowarzyszenia "Pola Chwały" (obecnie Fundacji "Pola Chwały") i jego prezesa Roberta Kowalskiego, który swego czasu również wspierał mnie w wydaniu tej gry. Warto wspomnieć, że pierwsza, prototypowa wersja gry została zaprezentowana na konwencie Pola Chwały w 2014 r. a więc na rok przed ukazaniem się "Ostrołęki 26 maja 1831". Wreszcie chciałbym podziękować Instytutowi Wydawniczemu Erica i jego prezesowi Przemysławowi Frankowskiemu za wydanie gry, co nie było dla wydawnictwa przedsięwzięciem łatwym i wymagało odważnych decyzji, tym bardziej że nie specjalizuje się ono w wydawaniu planszowych gier wojennych.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Ostrołęka 16 lutego 1807 - podziękowania

Post autor: Raleen »

Jeszcze raz serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy przyłożyli się bądź mi pomogli w wydaniu tej gry, często bezinteresownie, a także poprzednich dwóch tytułów.

Biorąc pod uwagę jak wygląda w naszym kraju wydawanie gier wojennych i różne sytuacje, przez które jako autor musiałem przechodzić, tym bardziej doceniam.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Hiena
Sous-lieutenant
Posty: 471
Rejestracja: środa, 10 sierpnia 2016, 00:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 109 times
Been thanked: 78 times

Re: Ostrołęka 16 lutego 1807 - podziękowania

Post autor: Hiena »

Z ciekawości zapytam jaki jest nakład gry? Ciekaw jestem jaki popyt jest na tego typu gry.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Ostrołęka 16 lutego 1807 - podziękowania

Post autor: Raleen »

Pierwsza Ostrołęka miała nakład 300 szt. Kolejne ciut mniej, ale docelowo też miało być 300 (planowaliśmy już część komponentów, jak instrukcję, drukować po angielsku i puszczać za granicę).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Mariusz
Adjoint
Posty: 733
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:53
Lokalizacja: Warszawa/Bruksela
Has thanked: 65 times
Been thanked: 28 times

Re: Ostrołęka 16 lutego 1807 - podziękowania

Post autor: Mariusz »

A jak sprzedaż? Jeśli to nie tajemnica :)
Alea iacta est.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Ostrołęka 16 lutego 1807 - podziękowania

Post autor: Raleen »

Pierwszej Ostrołęki już zostało niewiele. Myślę, że do końca 2020 roku sprzeda się reszta nakładu, więc jeśli ktoś przymierzał się do zakupu, warto wziąć to pod uwagę.
Dwie dalsze gry jako że weszły do sprzedaży nie tak dawno temu to jest ich oczywiście więcej. Mam nadzieję, że udało mi się jakoś odpowiedzieć.

Co do nakładów, to z tego co się orientuję nakłady książek poświęconych epoce napoleońskiej są podobne co mojej gry, a często niższe (niekiedy zaskakująco niskie...), mimo że gdzie Erice do wielkich wydawców książkowych, a mi do autorów tych publikacji. Nakłady gier wojennych (takich stricte wojennych) są u nas zwykle na podobnym poziomie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Hiena
Sous-lieutenant
Posty: 471
Rejestracja: środa, 10 sierpnia 2016, 00:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 109 times
Been thanked: 78 times

Re: Ostrołęka 16 lutego 1807 - podziękowania

Post autor: Hiena »

Jestem tu stosunkowo niedawno więc chciałbym zapytać ile zatem Ostrołęk było? Albo inaczej: ile gier strategicznych wydałeś?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Ostrołęka 16 lutego 1807 - podziękowania

Post autor: Raleen »

Ostrołęki są dwie, gra podstawowa "Ostrołęka 26 maja 1831" i wydana na początku grudnia zeszłego roku "Ostrołęka 16 lutego 1807". Ta ostatnia jest rozszerzeniem pierwszej.
To są dwie różne bitwy - jedna z powstania listopadowego, druga napoleońska.
A poza tym jeszcze "Iganie 1831", też bazujące na "Ostrołęce 26 maja 1831", więc w sumie trzy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ostrołęka 26 maja 1831”